VAN IJPEREN. 4 FRANKEN 'S JAARS Nr 321. Zcvenste Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschiilige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. VOOR IJPEREN. Fr. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 centimen den regel. Reklamen 25 cenliraen. e^-auMLas ZONDAG, 17 MEI 1868. Bureel: Dixmudeslraat, 59. Alle inzendingen vrachtvrij. Er wordt in Spanje cene soort van bankroet ge reed gemaakt. Het spaanseh gouvernement, die eene conversie had opgedrongen aan de dragers zijner oude titels, bedreigt tegenwoordig degenen, die deze conversie niet hebben willen aannemen, met het verlies hunner rechten. Volgens eene depeche uit Luxembourg zou het groot-hertoglijk gouvernement geweigerd hebben het konlrakt goed te keuren, dat tusschen de Wil lem-Luxemburg spoorwegmaatschappij en de fran- sche Wester-spoorwegmaatschappij gesloten is voor den verkoop der linie van Luxemburg. Er hcerscht een hevige strijd in den fransehen keizerlijken raad, tusschen M. Routier en mar schalk Niel: men weet dat de voornaamste oorzaak daarvan, de vermindering van den budjet van oor log iswaarvan de marschalk niet wil hooren spreken. Wat Louis Napoleon betreft, het schijnt dal hij niet weet wat te doen om tusschen zijne twee ministers, die hij beiden zou willen behouden, vrede te brengen. Het schijnt dat de beij van Thunis, verlegen wordende van de houding van Frankrijk, zich tot Engeland. Italië en Pruisen gewend heeft, om hunne bescherming te bekomen tegen de bedrei gingen van de keizerlijke agenten. Die drij gouver nementen zullen waarschijnlijk de zaak effen ma ken. De aartsbisschop van Milaan heeft in zijne dio cese openbare gebeden uitgeschreven, om 'sHemels zegen voor de huwelijksverbintenis van den kroon prins te verwerven. De prelaat spreekt in zijne circulaire als een trouw en den koning verknocht onderdaan; hij noemt Victor Emanuël den god- vruchligen monark. De Moniteur universal, van Frankrijk, heeft dinsdag morgend een dekreet afgekondigd, welk de wet op de drukpers uitveerdigt. In Frankrijk gaat alles uitnemend slecht. De nijverheid ligt stil, de scheepvaart trekt niet, de landbouw kwijnt, Men rekent dat de fortuin van 1' rankrijk in weinige jaren van 2 miljards vermin derd is. Fabriekanten van Roubaix en van geheel het Noorder-departement hebben hunne kapitalen van 25 lot 50 p. c. zien verminderen. De oorzaak daarvan is het gebrek aan vastheid, is het gebrek aan geloof in den dag van morgen. Alles hangt in de lucht, en een bewijs daarvan is, dal de kapitalen alle ondernemingen ontvluchten, en de Bank thant 1200 miljoen in klinkende munt in hare kelders te bewaren heeft. De wet betrekkelijk de toepassing van het tien- deelig stelsel op de malen en gewichten, is door het Parlement gestemd. De wet, waarbij alle nieuwe benoemingen ver boden worden in de staatskerk van Ierland, wet, voorgesteld door den heer Gladstone, is uitgesteld. Dinsdag heeft de Kamer den budjet van open bare werken gestemd. Al de tegenwoordige leden hebben hem aangenomen ter uitzondering van den heer Dumorlier, die zich onthouden heelt. De Senaat is tegen maandag, 18 dezer, ten 2 ure bijeengeroepen. De zaak der loterijen van Wastcapelle ligt op pers; de jesuitieke partij is onvertroostbaar over het mislukken harer uitvinding, om, bij middel van loterijen, kloosters te stichten en te begiftigen het was eene der honderd en nog middels, sedert onze onafhankelijkheid, in het werk gelegd om de wet ten tegen de dooderhand te verijdelen en geld van de eenvoudige sukkelaars te kunnen afpersen. Dit alles belet niet dat de Patrie dit aanziet als eene samenrotling tegen de belangen der behoeftjgen, als of het inrichten van een klooster te Westca- pelle iets gemeens had met de belangen der behoef- tigenin tegendeel wij houden staande dat al de gelden, die men, op welke wijze het zij, van de be middelde personen voor de inrichting of voor den onderhoud der kloosterlingen afhaalt, ten nadeele is der aalmoesscn die voormaals aan den armen waren geschonkeneen bewijs hiervan het is dat de opbrengst der schalen en bussen voor den armen van jaar tot jaar verminderen en op het derde is gedaald van hetgene zij voormaals opbrachten. De Patrie bevestigt dat de inzichten der reli- gieusen, die van de opbrengst der bedoelde loterij moesten genieten, uitsluitelijk het onderwijs der jeugd voor doelwit haddenhet is eene dekmantel, waaronder men de hebzucht van het klooster wilt verduiken; maar, in de veronderstelling dat het onderwijs de ware inzichten van de damen patro nessen van dit klooster zou geweest zijn, zij zouden zich moeten vertroosten in de overtuiging dat het onderwijs in het algemeen, en het godsdienstig on derwijs in het bijzonder, in de gemeenteschool van Westcapelle op eene voldoendewijzewordt gegeven. Ü9 DE TOEKOMST, J9ii I ii'jm fivisr tic? noib SAMENSPRAAK tusschen den Koster, den Schoolmeester en «Baai Gocdgchcur. De Koster. Meester, hebt gij de laatste nummers der Patrie gelezen Zij melden al aardige zaken, die bewijzen van welke partijdigheden de liberalen machtig zijn. De Meester. Ja, Koster, de gemelde bisschoppelijke nieuwsbladeren zijn mij bij hazaard in de hand gevallen, en ik heb niets anders in dezelve gezien dan de aanhoudende po gingen in het werk gelegd om de menigte te kunnen bedrie gen, en al de overdrevendheden door declericalen begaan teri laste hunner politieke vijanden te leggen. De Koster. Gij moet toch bekennen, Meester, dat het eenè schanddaad is van eenen onderwijzer eener gemeente school, tot het gevang veroordeeld, voor overtreding, aan de wetten op het huwelijk, door den Koning, op voorstel van eenen Bara, genade te zien schenken. De Meester. Vooreerst, Koster, de genade is niet volledig geweest, daar het gevang in eene boete Van 200 franken is veranderd geworden; welke de beweegredens van deze beslis singzijn geweest, is mij onbekend; maar ik veronderstel dat het misdrijf zoo zwaar niet is geweest, als de Patrie het zou willen doen gelooven doch verre van mij van eene dergelijke inbreuk op de zedelijkheid te verschoonenmaar ik stel in geene vergelijkenis de daden, waarvoor hier en in Frankrijk zooveel broedertjes tot dwangarbeid zijn veroordeeld gewor den, en degene waarover de bedoelde vermindering van straffe is toegestaan geweest, niet aan eenen gemeente-ondervvijzer, maar wel aan eenen beeldhouwmeester van eene academiede clericalen schijnen vergeten te hebben al de pogingen door hen zelve gedaan om de misdrijven door vuilpotters aan hunne partij toebehoorende begaan, te verschoonen. De Koster. Dat zijn vrienden of goede kennissen dei- betichten of veroordeelden, maar geene ambtenaren die gelijk de ministers de zedelijkheid zouden moeten bevorderen. De Meester. Gij bedriegt u zeer, Koster; indien iemand de zedelijkheid zon moeten bevorderen, het is zonder tegenzeg de geestelijkheid. De Koster. He wel De Meester. He wel, wij zullen niet spreken van de me nigte verdachten, die zij aan rechterlijke vervolgingen heeft weten te onttrekken, met dezelve naar andere landen te zen den maar van hetgene onder onze oogen onlangs heeft plaats gehad, te weten, wanneer zekere prefekt der congre gatie voor poging van eene misdaad, die onze pen weigert te

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 1