Kieskronijk. Stads Nieuws. Het is ongelooflijk hoe het feest van heden, overal bijval ontmoet. Reeds van over eenige dagen was het getal inschrij vers tot 500 gestegen Al de politieke kleuren van het land zullen er vertegen woordigd zijn de heeren gouverneurs Vrambout en graaf de Baillet de senators baron de Rasse, graaf Aspremont- Lvnden, burchgraaf Dubus, Cannart d'Ilamale, Frederik For- tamps, Selys de Longchamps, T'kindt-De Naeyer, Laoureux en Zamande volksvertegenwoordigers Jacquemyns, Kerck- hove de Denterghem, Lippens, E. Vandenpeereboom, Demae- re, Rricoult, Jonet, Baron de Blacar, Defré; BI. Rollin, oud minister van openbare werken en BI. Burggraaf van Leem- poelverschillige arrondissements-commissarissen en burge meesters, alsook veel voorzitters van landbouwvereenigingen. De landbouwmaatschappij van IJperen gaat 's middags met het muzijk der pompiers naar de statie de afgevaardigden te gemoed, om hun in stoet, langs de Vleeschhouwerstraat, de Tempelstraat, de Boterstraat, de 'Groote-BIarkt, de Dixmude- straat, de Nieiiwe-Houtmarktstraat, de Boesingstraat en de Leet naar het stadhuis te leiden alwaar de heer Burgmeester hun zal ontvangen. Ten 1 1 2 ure begint het banket, gedurend welk men het kunstvoorwerp den heere Alfons Vandenpeereboom zal aan bieden. Ten aandenken van dit merkweerdig feest zal elke genoo- digde eene zeer schoone tafelkaart bekomen, waarop de tee- kening van het kunstvoorwerp gesteendrukt is. De volgende stukken zullen door het muzijk van 't 10, on der de direktie van BI. Walhain, op heden zondag, -17 mei, 's middags op de Groote .Markt uitgevoerd worden 1. La Royale Beige, (Biot). 2. Ouverture d'Obéron, (C. BI. V. de Weber). 5. Lara, grande fantaisie, (Walhain). Le Fifrelin, polka pour flüte, (Demaré). De stukken welke het muzijk der Sapeurs-Pompiers, onder het geleide van BI. Otto, gedurend het Banket zullen spelen, zijn de volgende 1. Ouverture Louise, (Broeck). 2. Pot-pourri national, (Van Calck). 5. Souvenir du Tyrol, (Ch. Otto). 4. Le Rossi- gnol, valse, (Julien). 5. Fantaisie sur Lara, (Ch. Otto). 6. Bo lero, (Grimm). 7. Pot-pourri de Zampa, (J. Bender). 8.1'as- Redoublé, (Van Elslande). Onze stadsgenoot, BI. Alph. Vandenpeereboom, gewezen Minister van Binnenlandsche Zaken, komt door den Keizer van Frankrijk tot groot-officier van het Eere-Legioen benoemd te worden. M. Vandenpeereboom is deze uitmuntende en welverdiende gunst verschuldigd aan de krachtdadige en welgepaste maat regelen die hij ten uitvoer heeft gebracht om ons land, en te vens het naburige fransch Keizerrijk, van de runderpest te bevrijden. KUNST- EN LETTERKRING. De heer Emiel Cuffez, ouderwijzer ter Gemeenteschool, sprak, in zitting van Woensdag 6 dezer, over den invloed van het onderwijs op den welstand des volks en de rust der landen. De redenaar schilderde den vooruitgang af, die, zoo wel onder zedelijk als stoffelijk oogpunt beschouwd, op alle plaatsen des aardbols met genoegen aangestipt wordt. Vol gens hem bestaat er hedendaags, en dit is eene overbekende waarheid, een hemelbreed verschil, voor wat onderwijs en opvoeding betreft, tusschen den huidigen en voormaligen toestand der lagere volksklas. Zag het er, vóór ettelijke jaren, om van ons land alleen te reppen, met de beklagelijke en deerniswaardige onwetendheid der menigte hier allergebrek kigst uit, te platten lande was het nog slimmer gelegen. Daar benoemde men soms destijds Magistraten die geene A voor eene B kenden. De dronkenschap, en alle andere ondeugden die er uit voort vloeien, schrijft hij der beweenlijke onwetend heid toe. Dank de Staats- en Gemeentebesturen, die zich geene moeite sparen om goede volksscholen interichten en bekwame onderwijzers te vormen, worden hunne onderhoo- rigen van dag tot dag geleerder,zedelijker en meer beschaafd. Zoo is het dat wij op onze dagen arme werkmanskinderen aantreffen, die door hunne bekwaamheid, oppassendheid en goed gedrag, tot de hoogste ambten opklimmen. Ook kent hij aan eene goede opvoeding en een doeltreffend onderwijs het vermogen toe om Gode deugdzame menschen, den koning en vaderlande, getrouwe en vredelievende burgers te schen ken. Ilij eindigt met te verklaren dat hij de hoop koestert weldra de verlichting des volks overal te zien doordrijven want, voegt hij er te recht bij, van haar hangt de gansche toekomst af. De heer Cuffez kunnen wij niet dan lof toezwaaien over de schoone redevoering waarop hij ons vergast heeft. Immers, wie kan beter over onderwijs en opvoeding redekavelen dan zij die er gansch hun bestaan, om zoo te spreken, aan opof feren De heer Cuffez kan, indien hij op dien voet voortgaat, het Verre brengen. Wij twijfelen geenszins aan zijnen fever en moed. b fn n Historische herinneringen van IJtpereu. 17 Blei 1659. Wierd binnen IJperen kond gemaakt de opschprsing tusschen de Kroonen Van Frankrijk en Spanje, tot groote blijdschap der inwoners, die verhoopten door dien vrede in het kort de rust te genieten onder het spaansch ge bied. 18 Mei 1659. Overleed in zijn paleis, Franciscus-Joan- nesDe Robles, IX bisschop van IJperen. Hij werd geboren te Rijsel ten jare 1595, uit een doorluchtige spaunsche familie. noemen, alhier voor den rechtbank werd gedaagd! Heeft men denzelfden morgend geene missen gelezen in bijna al de ker ken der stad, omdat de onkuischaard niet zou worden veroor deeld Jan. Dat is nog nietsmaar een onzer bisschoppen heeft wel genade gedaan aan eenen kapelaan, die veroordeeld was geweest tot vijfjaren gevang voor aanvallen tegen de zedelijk heid, begaan op meisjes onder de 14 jaren, zoo verre dat dezë beden aan het hoofd is van eene belangrijke pastorij. De Meester. De clericale schrijvers weten al zulke daden, wanneer zij door hunne partijgenoten zijn begaan, te ver zwijgen, en zij zouden veel voorzichtiger te werk gaan van de handelwijze der ministers niet te beknibbelen, wanneer zij genade doen voor eene misdaad, die niet te vergelijken is aan degene welke men aan vele hunner partijgenoten kan verwij ten. Jan. Het is waar, zij zouden veel voorzichtiger moeten zijn in hunne aanhalingen en namelijk voor daden die op en kel vijandelijke gezegden zijn verspreid; want, indien wij hun hierin moesten volgen wij zouden honderd en nog meer schanddaden kunnen aanhalen, niet die op enkelen klap zijn gegrond, maar die tot veroordeelingen hebben aanleiding gegeven en die dus door de rechtbanken zijn bestatigd ge weest Poperinghe, 15 Mei 1868. De catholijke partij van Poperinghe,die vóór de Provinciale kiezing van 1864 zooveel wierook had voor BI. Van Blerris, en die sedert dat tijdstip hem zooveel gal en modder naar het hoofd geworpen heeft, heeft tot nu nog geenen kandidaat ge vonden om zijne herkiezing als Provinciale Raadsheer te be strijden. Na eene weigering ontmoet te hebben bij de heeren Hubert Van Renynghe, Bonte, Billau en andere fraaie men schenmen meende eindelijk een goeden vond: gedaan te heb ben in den persoon van M. Vallaeys-Floor, onder-voorzitter der Bijtende Grenadiersmaar, na rijp onderzoek, vree- zende van met dezen kandidaat nog eene grootere nederlaag te ondergaan dan met dien van 1864, men heeft, naar het schijnt, van alle medestreving afgezien, in de meening dat de zegepraal, welken het kiezerskorps voor M. Van Merris be reid, min politieke waarde zou hebben zonder worsteling dan met worsteling. Maar deze gedvvorigene besluitneming, bij gebrek aan man nen die met voordeel aan den liberalen kandidaat zouden kun nen het hoofd bieden, bewijst niet anders dan de onmacht en de gezagvermindering waarin het klerikalismus hier begint te vallen. Blen zal schoon de onthouding aan te predikan hebben; men zal schoon de kiezers, die hunne onthouding niet opent- lijk durven toonen met t'huis te blijven, aan te moedigen hebben om een wit brieftje afteleggen, de uitslag van het scrulin zal niet min schitterend zijn en aan den liberalen kandidaat een beteekensvollen zegepraal verschaffen. Deze plechtige en openbare uitspraak van het Poperingsch kiezerskorps, deze nieuwe verheffing van M. Van Merris door zijne eigene medeburgers zal de schoonste en krachtigste we derlegging zijn van al de wraakzuchtige en oudversletene las teringen waarmede onze catholijke tegenstrevers hunnen voormaligen lieveling, sedert het merkweerdig tijdstip van Blei 1864, onophoudelijk overladen hebben. X. P. S. Wij vernemen op het oogenblik dat de Bijtende kop stukken voornemens zijn van in het geheim le werken om het kiezerskorps op den laatsten dag door eene onverwachte kan didaatstelling teoverrassen maar wij verhopen dat de libera len op hunne hoede zullen zijn om zich door die bedrogmid dels niet te laten vangen. X. De priester De Haerne behoudt zijne kandidatuur. Hij zegde dinsdag aan een zijner kollegaSIk heb aan het verzoek mijner vrienden toegegeven, maar door toe te geven heb ik eene zwakheid begaan. De liberale lijst voor de kiezingen van Nijvelt, zal volle- digd worden door de kandidatuur van den baron de Vrients de Truenfeld, waaraan de Journal de Bruxelles verwijt, plaats te hebben genomen onder de mannen, die de politiek van het gouvernement verkleefd zijn, door het aannemen eener kan didatuur, die duidelijk in oppositie is met degene van den baron Snoy. De liberale vereeniging van Namen heeft maandag eene algemeene vergadering gehouden en met eenparigheid beslist dat zij voor de wetgevende kiezingen in Juni den strijd zal aangaan. Zondag namiddag heeft het onweder schade veroorzaakt in de woonst van BI. Breyne, mulder, buiten de Dixmudepoort. De elektrieke vonk is binnengedrongen en heeft verscheidene voorwerpen verbrijzeld, zonder nogtans de menschen die zich aldaar bevonden te hinderen. Bijna in al de plaatsen van het huis heefl men sporen van den doorgang des bliksems gezien. C I I 1 l* .«ui Aal 0 at h I ,vv BI. L. Delbeke is door het stedelijk bestuur gelast het por tret van wijlen BI. baron Vanderstichele de Blaubus, oud-bur- gemeéster van IJperen te schilderen. BI. Vanderstichele was gedurende 28 jaar (1850-1858) eerste magistraat onzer stad en echte voorstaner der liberale gezindheid. Dit portret zal in eene der zalen van het stadhuis op zijne ware plaats staan. BURGERWACHT VAN IJPEREN. De majoor-kommandant brengt ter kennis aan de leden der Burgerwacht, dat er eene uitnoodiging hun toegekomen is, om deel te nemen aan de Nationale Schijfschieting van Blons, ter gelegenheid der Gemeente-Kermis, den 28 Juni 1868. BI. de Blaire van Rijsel heeft insgelijks eene toegezonden der Schijfschieting welke aldaar den 21 en 22 Juni 1S68 plaats heeft. De heeren die begeeren aan eene of aan beide schietingen deel te nemen, zijn verzocht zich te laten inschrijven op het bureel van den staf, tot 25 Blei aanstaande. De programmes dezer schiétingen berusten ten lokale van de Cijbel, alwaar eenieder er van kennis kan nemen. A, Hynderick. De dagen voor het cijbelschieten zijn vastgesteld als volgt Voor de prijzen der sociëteiten. De maandagen 18 mei, 1,15 en 29 Juni, 15 en 17 Juli. Voor de prijzen van het gouvernement. De maandagen 25 mei, 8 en 22 juni, 6 en 20 juli, 17 oogst. Den 10 Blei ten 5 ure namiddag, viel het elektriek vuur op de hofstede van Ch. Phlypo-Bouten, gelegen te Poelcapelle, en verdelgde een gebouw samengesteld uit stallingen, schuur en bergplaats, met alles wat er zich in bevondt, te weten 11 koeten, 4 kalkers, wagens, peerdenharnassen, allaam, voeder enz- lnQ -.1 inmir Het woonhuis en den peerdenstal zijn gespaard. De afge brande gebouwen belmoren aan SI. Ant. Denys, te Roussela- re;. dezelve zijn verzekerd, alsook het akkeraliaam, uitgezon derd het vee. De schade mag gerekend worden op 4 duizend fr. voor de gebouwen, en deze voor den landman op 5000 fr. 19 Blei 1772.' In den ouden watermolen, genaamd het Rattenest, hij het Konijnstraatje, begonnen de heeren Bos- saert en Rycx eene papierfabriek. Dezelve is eenige jaren nar dien onderbleven. 20 Blei 1790. - Pieler Blalou, voorzitter van het vader- landsch comiteit, vertrok uit IJperen met vijf veldwagens, 26 trekpeerden en 104,000 guldens, zijnde het deel van de gees telijkheid van Westvlaanderen in de lichting tot het betalen der onkosten van den oorlog. 21 Blei 1557. Het Blagistraat van IJperen deed 1152 honden doodslagen. Blen weet niet waarom. (Rekening van Andries Broederlam en Pieter Le lachon, tresoriers, in de archieven). 22 Blei 1625. Isabella, gravinne van Vlaanderen kwam binnen IJperen aan, 's namiddags ten 5 ure vergezelschap! van den markies Spinola en een gevolg van meer dan 50 ka rossen. Zij droeg het kleed der arme klaren, welke kleeding zij, sedert den dood van prins Albertus, haar gemaal niet meer wilde verlaten. Leze prinses werd met veel eere ontvan gen door Karei van Ydeghem, hoog-baljuw en het Blagis traat, alle vier de koninklijke gilden en andere gewapende boigers. Zij werd op het stadhuis geleid, alwaar zij door eene venster geheel den stoet keek voorbij trekken. Des avonds werd de gravinne door het magistraat op eene overheerlijke wijze bejegend en vuurwerken en andere vreugdeteekens ontbraken niet. 2o Blei 1783. Blen telde binnen IJperen wel 40 Zw ijger- 'ens of geheime herbergen die het bier aan minderen prijs vei kochten dan de last-betalende herbergiers, en alzoo deze laatsten veel schade veroorzaakten. Kermissen der maand Mei I" Zondag. Zilleheke. 2" Zondag. Vlamertinghe. o" Zondag. Woesten. Watou (Abeele). Wulve- ringhem (Veurne). - Thielt. - Proven. - Becelare.

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 2