YerscSiilIigc lijdingen. Marktprijzen. Rogge ii Deze tijding werd met levendige toejuichingen onthaald, welke onderbroken werden door een tweeden trommelslag, aankondigende dat het woord was aan den heer Jaequemyns, president der inrichtingskommissie van het feest. De heer Jaequemynsverhaalde in eene treffende redevoering de toestand, waarin het land zich bevond, ten tijde der run derpest en wees met den vinger de uitstekende diensten, die de moedige minister Vandenpeereboom onder zijne persoon lijke verantwoordelijkheid genomen had. Deze redevoering Werd gedurig door de warmste toejui chingen onderbroken. De spreker eindigde in dezer voegen a Ën nu, heer minister, geen enkel gevoelen van lichtge- ji raaklheid moet u beletten den blijk van erkentenis teaan- )i vaarden, die ik de eer heb u aan te bieden, in naam uwer ii verkleefde medeleden der landbouw-maatschappijen van ii IJperen, hier vereenigd met de afgeveerdigden uit al de deê- ii len van het land gekomen, en in naamder inteekenaars, ii waarvan ik hier de eer heb de lijsten néér te leggen. ii De hand die het u aanbiedt, voor een grooten dienst aan ii Belgie bewezen, is degene die den heer minister van buiten- ii landsche zaken wel heeft willen gelasten, u over eenige uren, >1 de onderscheidingsteekens te overhandigen, waardoor de ii keizer der Franschen de diensten heeft willen erkennen, aan ii een groot naburig keizerrijk bewezen, n ii Bij de laatste woorden dezer redevoering werd het hulsel weggenomen van het prachtig zilveren kunststuk door zijne dankbare landgenoten aan deu heer Alph.Van den Peereboom geschonken. ii Dit kunststuk is eene soort van fruitkom, van eenen meter hoog in gedreven zilver. De koetjes zijn geteekend door Ver- boeckhoven en de figuren door Fraikin. Het geheel is gemaakt door Heynderickx. Wanneer zulke artisten de hand aan het werk geleend hebben, moeten wij niet zeggen dat het ge schenk geheel en al weerdig is van dengene, die het heeft ont vangen. ii Nu dreunde onder het heerlijke gotisch gewelf, het bra vogeroep als een donder en de heer Van den Peereboom was het voorwerp der gulhartigste vriendschapsbetoogingen. ii Een derde trommelslag kondigde aan dat de gevierde man zou antwoorden. ii De heer Van den Peereboom bedankte den koning voor het nieuw bewijs vari welwillendheid, t welk hij hem door tus- schenkomst van zijnen vriend den heer Vrambout liet toeko men ii Hij zegde te diep ontroerd de zijn over de hulde, die hem thans bewezen werd, om woorden te vinden, die alles wat hij in dien plechtigen oogenblik gevoelde, te vertolken. ii Hij nam echter de hulde voor hem niet alleen; zijne me deministers hebben hem ondersteund en hij heeft een krachti- gen medehelper gevonden in den heer Hellefroid. a Vroegere studiën hadden hem het schrikkelijk gevaar voor onzen landbouw die moederbron van alle welvaart doen begrijpen, bij het uitbreken van de veetijphus in een naburig land. ii Meer dan eene eeuw geleden had men daarvan de schrik kelijke verwoesting gezien. Duizenden landbouwers waren met ondergang bedreigd. Het gevaar was daar en er diende krachtig gehandeld te worden. ii En ondanks de wetten van mijn land, zegde de heer Van den Peereboom, ondanks de internationale traktaten, heb ik krachtdadig doorgegrepen. Noch aan mijnen naam, noch aan mijne toekomst heb ik gedacht. De welvaart van mijn vader land liep gevaar en van dat oogenbiik was al het overige niets. Indien ik iets nuttigs heb kunnen doen, dan ben ik daardoor alleen reeds vergolden, maar de goekeuring van die eerlijke en werkzame landelijke bevolking, de hulde van die voorna me mannen, alhier aangkomen van al de punten van het land, de hulde van allen, hier aanwezig in deze heerlijke vergader zaal onzer vrije en manhaftige voorvaderen, dit alles voert mij tot het toppunt van geluk. ii De heer Vandenpeereboom eindigde zijne schitterende im provisatie met eenen dronk ter eere van den heer Jaequemyns, van al de aanwezigen ea van zijne goede en geliefde stad IJperen. Eene ongemeene geestdrift heerschte op dit oogenblik in de zaal. Hier en daar vormden zich groepen en onder anderen bemerkte men het gulhartig onthaal, dat den heer represen tant Defré in de groep der Gentenaars te beurt viel. Nog twee toasten werden voorgedragen door den heer se- nateur d'Aspremorit en door den heer de Paillet, gouverneur der provincie Namen, ii Ten slotte is het feest op eene voortreffelijk wijze afge- loopen. Dit heeft men te danken gehadaan de inrichtings kommissie en vooral aan den heer arrondissements-kommis- snris Carton, die ieverig bijgestaan werd door den heer Van Biesbrouck, kantonalen schoolopziener te Langemark. De eers te, voorzitter, en de tweede, secretaris der landbouwmaal- schappij van liet arrondissement IJperen. Zaterdag, 16 dezer, is de stalknecht der herberg de Bascule, buiten de Meenenpoort, doodgeslagen geweest van een peerd Welk hij verzorgde. Woensdag namiddag, is genaamde Dobbelaere (vader), glaswerker, al de ruiten te kuischen aan het achtergebouw van M. Decoene-Annoot, op de Groote-Markt, van het derde verdiep gevallen en erge wonden aan zijn hoofd bekomen; doch men hoopt hem het leven te behouden. Vrijdagavond, is een bareelwachter omtrent Vlamerlinghc door het laatste konvooi gegrepen en in drij stukken gereden geweest. De dood moet oogenblikkelijk geweest zijn. Men heeft langs den weg op den trein het ongeluk niet gewaar ge worden. Op heden 24 Mei, ten middage, zal het muziek van 't 10", in den Pifbiieken Hof, de volgende stukken uitvoeren 1March^ militair^, Bender. -u 2. Ouverture de Martha, Flotow. o. Fantaisie de Roméo et Juliette, Walhain. 4. Le Colibri, Polka pour fhite, Cellenik. Maandag morgènd vroeg, buiten de Meessenpoort alhier, is er een zonderlinge wedstrijd gebeurd tusschen eenen oliefant en een molenaar. De molenaar (die toch maar een klein beest je is), moest om te verst bollen met eenen molensteen tegen den olifant,die moest bollen met een zwaar achterwiel van 'nen wagen De steen is op een der poolen van den molenaar ge vallen en dezelve verplet... Men wacht lot de herstelling van dezen laatste om de wedding op nieuw aan te gaan. KUNST- EM jLETTESKRING. De heer Van Aertselaere, leeraar bij de Middelbare school alhier, sprak op Woensdag 15 dezer, in den Kunst-en Let- terkring, eene redevoering uit, over het volgende onder wierp Hoe Vlaanderen ten allen tijde de andere natiën in beschaving en geestesontwikkeling ter zijde ging, ja vooruit- streefdë. In diè överschoone aanspraak, straalde er, van het begin tot het einde, eene ware vaderlandsliefde uit van dien eens échten vlamings. Spreker zegt dat de vreemde ons soms onverdiend smaadwoorden toewerptdat onze eigene broe ders ons met minachting bejegenen; ja dat sommige willen dat onze moedertaal alle beschaving uitsluit. Om deze dwaze bewering te logenstraffen, stelt de redenaar de volgende vraag En nogtans wat ware België zonder die ruwe Vlamin gen en zonder hunne taal Hierop geeft hij tot antwoord, dat wij zonder hen al spoedig den arendskiauw van het zuiden zouden gevoelen. Hij haalt eene gansche reeks doorluchtige mannen aan, die, op Vlaanderens grond geboren, zich in kunsten, wetenschappen en letteren onderscheidden. Hij ein digt zijne toespraak in dezer voegeIndien het dan gebeurt dat de vreemdeling met minachting op den Vlaming neder- zietwijs naar de standbeelden die de openbare plaatsen onzer steden versieren wijs hem naar die kunstgewrochten die de wereld verstommen wijs hem naar die zwarte wolken die boven de vlaamsche steden opstijgen en als een onzicht bare regen van weelde en goud op den dierbaren moeder grond nedervallen, en uw antwoord zal hem beschamen. Gelukkig mogen wij dan zijn op dit heerlijk plekje gronds te leven tier mogen wij wezen, den edelen naam van vlaming weerdig te dragen en daarom; verstooten wij uit al onze kracht degenen die ons willen doen gelooven, dat de vereeni- ging met eene groote natie onzen voorspoed, onze welvaart, ons geluk zouden vermeerderen én. roepen wij hun met on zen dichter Willems toe Voor ons is het vlaamsche vaderland niet te klein. De heer Van Aertselaere is oud-leerling van den alom ge- vierden volksdichter Jan Van Beers. Zijne redevoering bewijst dat hij de vlaamsche taal grondig bestudeerd heeft, want ge heel het stuk onderscheidt zich door nauwkeurigheid en bon digheid van stijl daarbij zijn de volzinhen vloeiend, uitge zocht en krachtig van opvatting; kortom, de heer Van Aertselaere bezit de vereisclile hoedanigheden om een goed vlaamschen letterkundige le worden. Historische herisïïieï'Iiïgeiï vasj IJfperesj. 24 Mei 1515. Er word eene beschrijving gemaakt van het grofgeschut, toebehoorende aan de stad IJperen, en rus tende in de zoogenoemde artillerie-kamer en in de torens aan de poorten. 25 Mei 1526. Karei den V, vergunt aan de IJperlingen de asséncïoèns-jacirmarkt te houden den Maandag, Dinsdag en Woensdag in de lange weke, voor Sinkseu. 26 Mei '1552. Cörnelihs Sastihnax, van Mechelen, levert ten dienste van de stad IJperen, vier stukken grofgeschut, uet eers.e wegende 1227 ponden, het tweede Hf>6, het derde 2458 en het vierde 2448 ponden. 27 Mei 1477. -— Verscheidene inwoners van IJperen wor den door de poorterij, lakenweverij, vulderij en gemeene nee- ring gekozen, om,onder hengeleide van Karei van Vlaanderen, en met den standaart van de hertogin, te trekken naar Merg- hem (Merville), alwaar reeds honderd IJperlinhen lagen. 28 Mei 1648. De sRid IJperen,.na een beleg van vijftien dagen, door een talrijk legér, onder de' bevelen van bodewijk de Bourbon en de maarschalken Ranfzan en de Gramont, en de kasselrij vau- IJperen; gaat hij verdrag over onder de ge hoorzaamheid yan den koning van Frankrijk. 29 Mei 1411. De IJperlingen betalen 15,000 kroonen, van dertig grooten ieder, nieuwe munt, in erkentenis van het voorrecht hen door Jan, hertog van Bourgondie, hen ver leend, en hierin bestaande Dat er om hun vertOTr te beguns tigen, binnen de mijle van de stad geene herbergen zullen mogen gehouden worden. 30 Mei 1275. Margareta van Konstantinopelen, gravin van Vlaanderen, on haren zoon, Giii van Dampierre, vergun nen aan die van IJperen vrijdom van tol voor hunne goederen en koopmanschap te Nituport. EAcb'smSssch «Iet* maant! <*amiï 1" Zondag. Loo. Voormezeele. 5" Zondag. Noordschote. Gheluwe.f 4" Zondag. Crombeke. Dickebusch. In den loop der verledene Week heeft er een bijzonder en stichtend feit plaats gehad in de gemeente Bixschote. Daar is een nonneklooslerken, waar drij of vier nonnekens'in zijn, die een schooltje houden en een kantenfabriekske hebben. Dat is een kloosterke dat natuurlijk geene weelde heeftzoo zijn al die klooslerkes, waar men kantjes fabrikeertwant zij zijn tc arm om eene patente te betalen. Arme nonnekes Bermhar tige zielen, ontfermt u over die arme kloosterkes 1... Het moederken van dat kloosterke, met het spruiten van het blad en onder den invloed der alles.verlevendigende meizon, was moede van opgesloten te zijn en is zonder permissie een reiske naar Hongarièn gaan doen, wel verstaande met het vaste voor nemen van niet meer wéér te keeren. De vogel was uit de kooi gevlucht eer men bemerkte dat hij het binnennest mede had Inderdaad moederke was vertrokken met geheel het spaarpotje van dat arm kloosterke, de bagatelle van 15000 fr., in verschelde waardenArm kloosterke Maar ongelukkiglijk, moederke had gerekend zonder den veldwachter van Bixschote, die een rappe en doorslépene kerel is. Deze trok achter hare vodden en had ze weldra ont dekt te Cassel, waar hij op eene behendige wijze haar kwam te vinden en met de tusschenkomst van de fransche policie gansch den spaarpot terug kreeg. Moederke alleen had in 't geheel geen goeste om terug te keeren naar het arm kloos terke van Bixschote. De commissie van het 2° regement lanciers, te Brugge, en die van de Rijschool van IJperen, heiast met het aanschaf fen van paarden voor het. leger, zijn met den 1 Mei begonnen de rijpaarden aankoopen die in het land geboren en gekweekt zijn, en al de vereischtep bezitten die noodig zijn voor den dienst van het korps. —De Kamer, zegt de Me.use, heeft zonder debat een kre diet van 6000 fr. gestemd om de bezoldiging te betalen van eenen bewaarder der hedendaags,che museums. Deze plaats is voor M. Hendrik Conscience bestemd, den beroemden vlaam schen romanschrijver, tegenwoordig arrondisscments-kom- missaris le Kortrijk. IJPEREN. AARD DER GRANEN ENZ. 46 mei. 23 mei. verkocliiic kwantiteit. niiddenpr. p. lÜOkiJo. verkoclittc kwanli teil. middrnpr. p. 10U kilo. Tarwe 27,400 41-50 29,000 37-00 Rop'p'f1 ""DU1, 4,500 50-00 5,200 27-75 ïlaver 0,400 50-00 0,200 30-00 Erweten 0,800 50-50 4,000 50-00 Boontjes 1,200 51-00 1,500 51-00 Aardappelen 7,200 41-50 7,400 10-75 Boter 235-00 235-00 De prijs van het menagie-brood, voor de week van dén 24" tot den 51" mei, is gesteld aan 55 c" per kilo. VEURNE, Per 445 lit. 20 mei. 43 mei Tarwe van fr. 38-00 45-50 40-50 47-00 Tarwe (oude) 00-00 tot 00-00 00-00 tot 00-00 55-00 00-00 55-00 56-00 Sucrioen 24-00 27-50 20-00 27-50 Haver 4 7-00 4 9-00 4 7-00 20-00 Boonen 33-00 55-00 54r00 55-00 KORTRIJK. Per hectoliter. 48 mei. Witte tarwe fr. 28 32 a 52 OORoodeaard.lOOkll 00 all 50 Roode tarwe 00 00 a 00 00 Roter p. 4/2 k. 4 42 a 4 26 Rogge 48 23 a 24 Eieren per 25 4 45 a 4 63 Haver 9 66 a 14 66 Peerdb.p. 4/2h.ÖÖ 00 500 00 pi.ti.tii il.ii 'a iÏÜ 3. ROUSSELAKK. Perl 4/2 heet. 4 9 mei. Zaai-tarwe fr. 00 a 00 Boonen^ fr. 57 00 a 58 00 Nieuwe tarwe 00 00 a 00 00 Aardap. 100 k. 7 00 a 40 00 Oude tarwe 44 00 a 4f) 00 Boter p. kilo 2 40 a 2 50 Roode tarwe 59 00 a 42 00 Eieren p. 25 0 00 a O 00 Rogge 25 00 a 27 00 Viggens 00 00 p 00 00 Haver 18 00 a 20 00 Koolzaad 82 00a 99 00

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 3