Stads Nieuws. gert geeft in de Comcdie! Dat is te veel, als de Journal d'Ypres zegt dat de liberalen de Comedie spelen, dan noemen wij de clericale maneuvers cene iMascarade. Proficiat, Poperinghenaars, met de vleiende lof tuitingen van den Journal d'Ypres, van den groo- ten beschermer van Van Coppenolle, zaliger memorie het BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Sterfgevallen. Cggp•JJüJUüJriMm a door het muziek van hat 10° regement, onder het ge- Zondag laatst hf eft geheel de IJpersche Burgerwacht zich geoefend in de wapen- en krijgsbewegingen. Nooit zag uieti onze burger-soldalen beter zich van hunne taak kwijten, ook heeft de heer Hyuderick, majoor-kommandant, zijne hooge tevredenheid er over,betoond en hetbalailjon zijn kom- pliment gemaakt. Vrijdag der verledene week is er een manvanKemmel deerlijk lijk verongelukt. Hij zat van vooren op eenen trijbol, geladen met zware boomen, toen hij er van glijdde en den trij bol zijne twee beenen verplette. Dat ongeluk viel voor op de kal- chiede tusschen Locre en Kemmel. Woensdag in den vooravond is er een jongen die, in den Publieken Hof een vogelnest willende uithalen, van een boom op den grond gevallen en hem nog al erg bezeerd heeft.'let is eene les voor de anderen. Onze recruten zijn dagelijks van 's morgens vroeg lot 's avonds laat aan 't exerceren, in de blakende zon. Dat moet niet geheel geestig zijn voor die bloedjes, en voornamelijk als het zoo stikkend heet is zoo als dezer week. De cathoiijken schreeuwen geweldig tegen het soldaten-spel, omdat de libe ralen het niet afschaffen. Indien afschaffen mogelijk is, waar om hebben het de catholijke ministers niet gedaan die van den beginne ónzer onafhankelijkheid (17 jaren lang), het staats- roer in handen hadden Zie eens hoe lang wij er reeds van ontslagen zouden geweest zijn 1 De volgende stukken zullen uitgevoerd worden, op heden Zondag, 51 Mei, ten (5 1/2 ure's avonds in de Concorde (bui- ten), leide van den heer Walhain 4. Pas-redoublé, Bender. 2 Ouverture de Nabucliodonosor, Verdi. 5 Air pour Trompette, 4 Caprice du serment des Hugenots, Snel. 5 Feld signalen, Valse, Stasny. In den nacht tusschen Maandag en Dinsdag is ér uit de weide en ten nadeele van sieur Vanzuydt, te Hollebeke eene koe gestolen geweest. Twee weken geleden werd zulkdanige diefte gepleegd ten ten nadeele van sieur Segher, pachter te IJperen buiten. Tot nu toe zijn de dieven onbekend gebleven. Met geluk deele» wij mede dat MM. A. Bolim en T. Ceriez op de Tentoonstelling van Bordeaux uitmunten en beide Verkocht hebben. Op de tegenwoordige tentoouslelling van Parijs, zijn IJperen en Poperingbe waardig vertegenwoordigd door MM. Bossuet en A. Bolim, van IJ peren, en Ceriez en Delbeke, van Poperingbe. Wij zien rnel genoegen dat liet Journal de Lièye MM. Bossuet en A. Bohm opgeeft onder de talentvolle artiesten die hunne gewrochten ingezonden hebben op de Tentoonstelling dal de Internationale artis tieke vereetiiging in Luik koml le openen. Wij verwachten aldaar evenveel succes. Die nrlislen zijn niet al leen eene eer voor de Kunst, maar nog voor hunne'geboorlestad en bijzonderlijk voor de Teckcnaca'demie van IJperen, waar zij alle vier hunne eerste kunstopvoeding ontvingen. KUNST- EN LETTERKRINCr. De zitting des Kunst- en Leüerkrings van Woensdag voor leden acht dagen werd opgeluisterd door eene overschoone redevoering die de heet'D. Bondetle, onderwijzer hij Stads- kostelooze school, voordroeg, over het kiezen van eenen ie- ventstaat. De redenaar beweert dat de mcnsch het meest hulpbehoevend is ouder alle schepselen; dat het zwakke wichtje de zorg renet; teedere moeder, ja zelfs in meer gevor derden ouderdom de hulp der ouders niet ontberen kan want, voegt hij er zeer behendig bij, zijne natuurgenoten hoeven, van de wieg tot aan 't graf, hem steeds eene hulpbie- dende hand toetereikenimmers de Schepper heeft gewild dat de mcnsch met zijnen naaste, niet slechts door de behoef ten des lichaams, maar ook door die des geestes, verbonden z'j. Na breedvoerig uitgeweid te hebben over de wijze waarop de inensch zich in het maatschappelijk leven behoort te ge dragen, om ten ruitte van 't algemeen welzijn te strekken, kent hij aan eene goede opvoeding en aan een deugdelijk on derricht alleen het vermogen toe om alles ten beste, te leiden. Hij begeert dat ouders en ouderwijzers de oog houden op de bestemming hunner kleinen zij moeten de neiging, den aan- bg en het lichaamsgestel hunner kwekelingen nagaan, om te Weten voor welk beroep of werkzaamheid zij eene zekere ge schiktheid aan den dag leggen. Hiervan hangt zeer veel af: Z|jn duizenden niet moedeloos en arm geworden uit hoofde der ongeschiktheid tot hunnen stand? Ten slotte spreekt hij in dezer voege lot de ouders: werklieden, maakt van uwe ktnders geene geleerden, ten ware zij een builengewonen aan- ,eg toonen, evenwel na rijp beraad eu na bevoegde mannen geraadpleegd te hebben, maar brave, verlichte en bekwame arbeiders, die in hunnen stiel kannen vooruitkomen, die met ti en voor ti arbeiden, en zich nooit uwer schamen. De heer Bondelle verdient in ruime mate ons aller lof. Wij bewonderen in hem eenen warmen voorstander der belangen des werkmans. Zulke redevoeringen zullen ons altijd welkom zijn. De heer H. De Deyne, hoofdonderwijzer bij hetzelfde ge sticht, gaf lezing van een door hem vervaardigd opstel, geti teld: De Moedergrond. In dit allenzins merkwaardig letter kundig gewrocht, dringt de vervaardiger er vooral op aan de vlaamsche jeugd door zijne moederspraak te onderwijzen. Hij wil dat zij het dieren- en plantenrijk van den moedergrond eerst hebben leeren kennen alvorens hunnen geest met uit— heemsche voortbrengsels te overladen. Hij acht het eene hei lige plicht voor onderwijzers en leeraren, dat de Vlamingen de verschillige takken van onderwijs in hunne moedertaal be- studeeren,eu dat men hun den handel en wandel van vreemde vorsten onder het oog brengt, wanneer zij hun doorluchtig koninklijk stamhuis hebben leeren lief krijgen en hoogachten. De gevolgtri kkiug van In t bondige, maar veel beteekende en goed gesjchrevS ue stuk, ligt in één enkelen zin besloten eigen land, eigene voortbrengselen, i igeu volk, eigen zeden, eigen bestuur leert men best door eigen taai. Met zuikt- mannen als dé heer De' Deyne heeft men voor de spraak, zeden en gewoonten der Vlamingen niets te duchten integendeel, ware elk onzer met dergelijke gevoelens bezield, weldra zouden wij, wat onze taal en 's volks eigendommelijk- heid betreft, voor Vlaanderen eene schoone toekomst te ge- moet zien. SiesMiaisseM des* Bssaaad Juni: 2" Zondag. Loo. Voormezeele. 5" Zondag. Noordschote. Gheluwe. 4n Zondag. -Crombeke. Dickebusch. Historische hertstiicriMgeu van IJpercu. al Mei 1054. De eerste steen van de St. Jacobstoren werd gelegd door Giegorius Chamberlain, bisschop dezer stad, en den tweeden door den hoogbailliuw, Jan Van Yde- ghem. Andries Deback, baas metser te IJperen, was er de ondernemer van, ten zelfden tijde en in deze kerk werd ook een kunstig marberen autaar gemaakt, geschonken door Jan Vander Haeghe, schepene dezer stad. 1 Juni 1794.— Is het fransch leger vóór IJperen gekomen en heeft de stad geblokkeert met 80,000 mannen, en dezelve zoo sterk beschoten, dat reeds van den eersten dag de kloos ters der Grauwe-Zusters, der Paters-Augustijnen en de kerk van St. Nicolaus al in vuur stoud het beleg duurde 15 dagen, 2 Juni 1510. Eieler Paeldinck en Nicolaas De Beer, poorters van IJperen, stellen zich borg voor eene som van twee duizend ponden tournois welke graaf Robert van Be- thune schuldig was aan Gerard Allodier, van Florentiën. 5 Juni 151 5. hobert den III, graaf van Vlaanderen, vergunt aan de inwoners van IJperen eenen watergang in de stad te maken, en loopende door het leen, ioebehoorende aan Maria, weduwe van Nicolaus Van Loo. 4 Juni 1451. Philips den III, hertog van Bourgondie, brengt over naar IJperen, voor den tijd van twaalf jaren, de Kamer van den Raad, in Vlaanderen. 5 Juni 1598: De Bisschop en het Magistraat van IJperen gaan eene overeenkomst aan nopens het aanveerden binnen deze stad van de Moniken van Sint-Jan-len-Berge. 6 Juni 1715. Er wordt, in het gebouv geheeten Tuchthuis, staande aan het westeinde van de Vleeschhouwer- straat, te IJperen, eenen tempel opgerecht voor de franschen die den hervormden godsdienst beleedden. MENGELINGEN. Het was in de meimaand van 18.... Twee heeren stapten over den steenweg van IJperen naar ghe. Ko, 't is lastig met deze vioolkas in zulk eene hitte ge zoudt ze ook een iendeken wegs moeten dragen. Met plezier. Gij neemt toen mux instrument, wij zullen overhands dragen. 'k Weet wonder hoe wij daar zullen varen? M. K.... en juffer C..... zijn van groote familie en 'k en twijfele niet of het zal er prachtig zijn. 'tis eene bruiloft die zal geld kosten! Het is daarom dat wij we! gedaan hebben ons op ons beste te kleeden j er zal veel treffelijk volk zijn. Ik heb Sissens witte gilet geleend En ik, 'k heb een gordijntje in mijnen zak gestoken voor neusdoek, 't is de chiek; een muziekant met een witten zakdoek, 't is rijke!... Jaa 't, al den buiten kantmaar bahals het bal zal geëindigd zijn zullen wij elk onze tien franken in den zak en ons buiksken vol hebben. Fuu 't is heet,... 'k zweete dat 't van mij leektDat wij alzoo 'nen goèn heemer water hadden om ons te was- sehen, want zie je die heeren muziekanten daar met handen als kooldragers! -'t Is van 't dragen der kasse, en van te zweeten. De eerste herberg de gereedste gaan wij binnen om ons te was- schen en alles is effen,maar gij moet mijn pinte betalen, ik heb geen geld. Ik ook niet I... wij zijn welMaar, ik herinner mij nog eene pomp gezien te hebben, ginter aan die hofsteê daar, we kunnen ons daar wasschen. Aan de hofstede gekomen, zien zij inderdaad eene pomp staan; Ko, met zijn witten gilet, zet zijne vioolkas neder, slooft zijne mouwen op en plaatst zich voor de pomp. Jan, geef een treksje, os-je-blief Verduiveld, deze pompe gaat lastig. Al met eenen keer geeft de pomp zoo geweldig veel dal Ko van 't hoofd tot de voeten nat is.Maar dat water had zulk een vieze guur en het was zoo troebel, dat men algouw gewaar werd dat het niet anders was dan dat waarmede de boeren hun land vetten 1.... De witte gilet van Ko was heel geel ge worden Wat er verder gebeurde, wij weten het niet; ten zij, dat 's anderendaags de bruiloftgenoodigde den eene tegen den andere zegden -Maar, hebt gij gisteren op het bal niets geroken 'k meende 't u ook te vragen,... 't is misschien daarom dat iedereen zoo gouw vertrokken is; 't was nogtans jammer, de muziekanten speelden subliem, die IJperlingen zijn op rechte artiesten. Vjsas <!ei» 15 t®t «Jen 22 ïsiei. GEBOORTEN Mamiel,jk geslacht 3) Vrouwelijk 8) te zamen I Degrave, Ludovicus, zonder beroep, en Swekels, Prudentia, zonder beroep. Lebon, Henricus, daglooner, en Dauchy, Virginia, naaister. Pelgrim, Maria' 07 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Elver- dingstraat. Gruwier, Henricus, 19 jaren, daglooner, on gehuwd, St. Jacobs-nevens-IJperen. Millecam, Barbara, 57 jaren, rentenierster, ongehuwd, Rijselstraat. Laineire, Petrus, 57 jaren, wever, echtgenoot van Ursula Boussaert, Rijselstraat. Briindl,*Gertruda, 88 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Bollingstraat. Therry, Virginia, 55 jaren, her bergierster, ongehuwd, St. Pieters-nevens-IJperen. Blom- me, Sophia, 89 jaren, kantwerkster, weduwe van Louis Van- cattendyck, Rijselstraat. - te zamen 4. - Manneli k geslacht Beneden de 7 jaren,,, 'Vrouwelijk ia. Va sa desa 11 tot tien 29 Mei. Geboorten: mannelijk geslacht, 4, vrouwelijk geslacht, 4, te samen 8. Vanacker, Maria, 81 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Rij selstraat. Cappoen, Angela, 63 jaren, zonder beroep, on gehuwd, Bolliqgslraat. Warenberg, Sophia, 58 jareri, zonder beroep, echtgenote van Constantinus Verbeke, Sint Jacobsplaats. Dehouck, Maria, 52 jaren, winkelierster, echtgenote van Constantinus Lotnbaerd, Oude-Kleermarkt. Kinderen beneden de 7 jaren mannelijk geslacht, 5, vrou welijk geslacht, 2, te samen 5. VEURNE. Per 145 lit. 20 mei. 27 mei. Tarwe van fr. 58-00 43-50 57-00 43-50 Tarwe (oude) 00-00 tot 00-00 00-00 lot 00-00 Rogge. 55-00 00-00 52-00 55-00 Sucrioen 24-00 27-50 25-00 27-00 Haver 17-00 19-00 18-00 19-00 Boonen 35-00 55-00 52-00 54-00 KORTRIJK. Per hectoliter. 25 mei. Witte tarwe fr. 27 66 a 30 00 Roodeaard.lOOki 1 00 al 50 Roode tarwe 00 00 a 00 00 Boter p. 1/2 k. 1 17 a 1 26 Rogge '1,6 52 a 19 Eieren per 25 I 45 a 1 72 Haver 11 32 a 1 i 50 Peerdb.p. I/2h.0ü 00 aOO 00 LEUVEN. Per 100 kilo 25 mei. Nieuwetarwe fr. 59 18 a Aardapp. fr. 8 50 a 00 00 a Boter, de kilo 2 IQ a 28 17 a Eiers, de 26 1 45 a 29 58 a Koolzaadolie 76 2! a 26 07 a Lijnzaadolie 76 96 a ROUSSELARE. Perl 1/2 heet. 26 mei. Zaai-tarwe fr. 00 a 00 Bonnen, fr. 55 00 a 57 00 Nieuwe tarwe 00 00 a 00 00 Aardap. 100 k. 8 00 a 10 00 44 00 a 48 00 Boter p. kilo 2 45 a 2 00 58 00 a 41 00 Eieren p. 25 O 00 a 0 00 26 00 a 28 00 Viggens 00 00 a 00 00 18 00 a 20 00 Koolzaad 82 54 a 00 00 Oude tarwe Rogge Boekweit Haver Oude tarwe Roode tarwe Rogge Haver IJPEREN. AARD DER GRANEN ENZ. 50 mei. 23 mei. verkocht ic kwantiteit. middenpr. p. tOOkiJo. vcrköchlle kwantiteit. middeilpr. p. 100 kilo. Tarwe 14,500 57-00 29,000 37-00 Rogge 5,500 27-00 3,200 27-75 Haver 0,000 00-00 0,200 30-00 Erweten 0,900 29-50 1,000 30-00 O O O 0,600 29-25 1,500 51-00 Aardappelen 8,700 10-75 7,400 10-75 Boter 250-00 255-00 De prijs van het menagie-brood, voor de week van den 51" mei tot den 7" juni, is gesteld aan 55 cn per kilo.

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 3