Kiezing \an clen 9n Juni te IJperen. De catliolieke drukpers te IJperen. Politieke berichten. Slat's Nieuws. PHILIPPEVILLE. MM. de Baillet en Lambert, herkozen. ANTWERPEN. MM. Ilayez, Coremans, Dclact, D'Hane, Gerrils •en Jacobs, allen herkozen. MEC HELEN. MM. de Kerckhove, Lefevrc en Notelteirs, geko zen. TURNHOUT. MM. Coomans, de Zerezo en Nothomb, herkoz. LEUVEN. MM. Beekman, Delcour, Landeloos, Schollaert en Wouters, herkozen. KORTRIJK. MM. de Ilaerne, Reynaert en Tack, herkozen. DIXMUDE. M. de Coniuck, herkozen, VEURNE. 51. Bieswal, gekozen. ROUSSELAERE. Gekozen MM. Dumortier en Montblanc. THIELT. MM. de Meulenaere en Le Bailly de Tilleghem herkozen. DINANT. 5151. de Liedckerke en Thibaut, herkozen. BASTOGNE. 51. Van Hoorde. 5IARCHE. 51. Orban. Senateur te Gent, gekozen M. De Bast. Het gansche land door weet men reeds dat bet arrondissement IJperen voor immer het clericaal jok afgeschud heeft. Het zendt drij liberale verte genwoordigers naar de wetgevende Kamer. Indien de zegenpraal niet schitterender is ge weest, voor den derden candidaat, het is dat de clericalen, hunne onmacht gevoelende, besloten van maar met eenen candidaat in het strijdperk te komen om hem met alle middels te doen noemen. Zij hebben de candidatuur van 51. Van Re- nvnghe opgedragen aan al degene, waarop zij macht of gezag hadden, zij hebben voor deze can didatuur het medelijden afgesmeekt van vele ge matigde liberalen, zeggende dat zij tegen 5151. 5randenpeereboom en Beke niet waren, maar dat zij enkelijk verzochten dat men den braven heer Van Renynghe, uit inzicht voor zijne lange diens ten, zou behouden 5 eenige mildhertige liberalen hebben zich met dien schijnheiligen praat laten ©verkouten; de bloem van de clericalen heeft als één man gestemd voor M. Van Renynghe alléén de walgelijkste oorlog is gedaan geweest aan de candidatuur van 51. Van Merris't is in dezen strijd dat men al het hatelijke en onmenschelijke der jesuitieke listen heeft kunnen schatten. Indien degene die slecht en verdorven genoeg zijn, om onbeschaamd gebruik te maken van zulke zede- looze zwijnachtige middels, den naam van ondier niet verdienen, wij verstaan ons aan de grondbe ginsels van eer en zedelijkheid niet meer. En noglans het is de partij, tot dewelke die schurftige mannen loebehooren, die beweert al léén geschikt te zijn om het onderwijs der jeugd en de volksopvoeding te richten en le besturen. O arme wereld! waar zoudtgij onder zulk eene rich ting blinden? Naar de schijnheiligheid en de diep ste zedeloosheid. Het spreekt van zelfs dat de clericale bladeren den zegenpraal der liberalen, als eene onderlaag beschouwen. Zij zijn het, die eenen zedelijken zegepraal behaald hebben! Wij willen hun in hunne vreugde niet stoorenzij doen wel van hunnen troost in hun eigen te zoeken; maar als zij lachen van blijdschap, hunne lach gelijkt niet kwa lijk aan hertbrekende grinzing. Nog een paar zulke zegepralen en hunne einde- klok zal voor goed aan het luiden zijn. Nu, het is in de onverbiddelijke wetten der na tuur, alles dat op rotheid en vuilnis steunt, zoowel op het zedelijk als op het stoffelijk beheer, is aan eenen spoedigen ondergang blootgesteld. Dat zij in vrede rusten en zichzelven krauwen als zij jeukte hebben Ten gevolge van het Congres van 51echelen werden hier twee cathoiieke nieuwsblaars gesticht, een voor de heeren en een voor de boeren. Die goede gazelten moesten hier al gauw de cleri calen doen zegepralen, en wat hebben ze gedaan Zij hebben hier de clericalen van den oever in den dijk geholpen De weldenkende menschen hebben al gauw be merkt dat het vossen waren die den vasten preek ten. De franschen Monileur kondigde 5Iaandag de tweede circulaire betrekkelijk de toepasting van de wet op de drukpers af. Dit dokument bevat de on derrichtingen.door den h1' minister van justitie aan dé prokureurs-generaal, ten einde de regels vast te stellen, die parketten moeten geleiden in de zending, die de wet de gewone rechtbanken toevertrouwt. Al weder eene vorsten-moord. Vorst Michiel van Servië is te Belgrade, door drie personen met re volvers dood geschoten. De ongelukkigen, die zich aan deze wandaad hebben schuldig gemaakt, weten niet dat de vermoording van eenen koning nooit de zaak welke zij beweerden voor te staan dienstig is. Volgens de ISieuwe''Vrije Persheeft het oos- tenrijksch gouvernement met een eenvoudig ont vangstbewijs geantwoord' op de protestatie, door den pauselijken nuntius tegen de uitveerdiging der ge- loofbelijdeniswetten, aangedaan. De terugwerking in Frankrijk tegen de vermeer dering van het gezag der geestelijkheid, veropen baart zich niet enkel door eene wijsgeerige bewe ging in het hooger onderwijs, maar het doet zich inde werkende en onwetende klassen gevoelen van eenige departementen van het Zuid-westen. In de Charente en in de Gironde, hebben benden boeren, hunne priesters het voornemen toeschrij vende de tienden en de leenrechten te willen her stellen, onder het geroep van: Leve de kiezerde kerken vernield, de godsdienstige voorwerpen ver brijzeld en het leven hunner pastoors bedreigd. De vermaningen der burgelijke overheden zijn onvol doende geweest, om de aangehitste gemoederen te stillen, en de tusschenkomst van het gerecht was er noodig om de rust te herstellen. De Avenir zegt, volgens eene korresponden lie uit s'Gravenage ontvangen, dat men op het punt is in het bestuur der holiandsche koloniën eene zeer belangrijke hevorming in le voeren 51. van Bosse, minister van fin an li en der Nederlanden en hoofd van het nieuw kabinet, zou voornemens zijn voor te stellen het regiem van concessie der beplantingen door het gouvernement, nog op Java in zwang, te doen ophouden. Hij zou het inzicht hebben het feo daal stelsel van opgedrongen corveënaande inboor lingen af te schaffen. Deze laatste van lijfeigenen, dat zij waren, zouden aldus op eens eigenaars van den grond worden, en de Europeanen, Hollanders of anderen, zouden zonder onderscheid gronden in die aanzienlijke bezitting,welke de grootste rijkdom van Holland uitmaakt, kunnen aankoopen. De telegraaf maakt melding van eene menschlie- vende circulaire van prins Gortsehakoff. Hetsehijnt dat de keizer van Rusland, de voetslappen volgende van Louis XV, die, zegt men, weigerde het geheim van een vernielend grieksch vuur te kennen, aan al de mogendheden voorstelt, zich onderlings lever- binden bij diplomatieke conventie, van geen ge bruik te maken van ontplofbare kanonballen. liet ware beter dal Rusland voorstelde lot eene algemeene ontwapening over legaan, dan zou men noch ontplofbare kanonballen, noch buskruidkas- sen meer noodig hebben. 51en schrijft uit Washington, 25 Mei, dal de kan didatuur van generaal Grant overal met eene groo- le voldoening is onthaald. Het is enkel der vedeeld- heid der republiekaansehe partij, die zou kunnen beletten, dat de overwinnaar van Lee met eene grootc meerderheid gekozen wordt. Men spreekt van die verdeeldheid als een zeker feit en als gevolg van de vrijspraak des voorzitters. Dinsdag heeft een allerschoonst weder onze kiezingen ko men begunstigen. Van 7 1/2 ure 's morgens kwamen langs alle poorten der stad rijtuigen aangereden, de eene met van- dels, de andere zonder. De menigte onderscheidde dezelve in calholike en liberale voiluren, volgens dat zij een driebek zagen uitsteken, of een vaandel wapperen. Ten 5 ure namid. kondigde den bijaard den uitslag aan en seffens liep de mare als met den elektriek dat de drie liberale Candida ten gekozen waren. In een oogenblik was IJperen in driekleuren omhuld; uit alle vensters staken nationale vlaggen en 's avonds alge meene verlichting en serenade aan MM. Vandenpeereboom en Beke, als ook guile ontvangst in hunne salons. Men moet toch bekennen dat de God der kathtolijke en dien der cle ricalen denzelden God niet islGedueend drie weken lang werd erin alle congregatiën, geestelijke vereenigingen en kantwerk scholen gebeden voor den uitslag der kiezing ten voordeele der clericalen, en onzen God, de God der ca thol ijke en libera len heeft de clericalen niet verhoord. R. I. P. i f f .,Q Jf. Onze stasdgenoot M. Aug. Böhm komt den tijtel te ontvan gen van corresponderend lid der koniriglijke maatschappij ter aanmoediging derschoone kunsten van Gent. M. Th. Ceriez komt van wege eenen uitgever van Parijs de toestemming afgevraagd te worden, tot het nadrukken zij ner schilderij. li De lezing» om in eenen daartoe besleinden.al- bum uitgegeven te worden. jf. v Vrijdag, ten 8 ure 's avonds, was er een rijtuig, met twee peerden bespannen, welk uit de Mondstraat kwam gereden en willende inkeeren om langs de Boterstraat naar de Groote Markt te rijden, is zijn dijsel gebroken; doordien dè geleider te kort keerde viel het roe-peerd en geraakte met zijnen ach tervoet tusschen de speeken des voorwiels. Met de grootste moeite en gevaar heeft men het beest verlost, zonder verder ongeval. Eene vrouw, welke daarbij stond, zegde 'K ent êzien van over en eure, os ze an den prins royal stonden dat die vent koste rfên gelijk een zwijn die peper eet. Programma der stukken welke zullen uitgevoerd worden op heden Zondag, 14 Juni, ten (i 1/2 ure 's avonds, in den Hof der Concorde (buiten) door het muziek van 't 10e regi ment onder de directie van M. Walhain 1. Quadrille (Bousquet). 2. Ouverture de Tannenhauser (Wagner). 5. Hilda, Valse (arr. par Walhain). 4. Grande fantaisie de Lucrèce Borgia (Hanssens). 5. Le Coli- bri, Polka pour flüte (Se lie pik). KUNST- EN LETTERKBING. Thans dat alle landen bekommerd z'jn met zich de schrik- kelijkste verdedigingsmiddelen aan' té schaffen en, datbetreur- lijk genorg alle slacht van zoo gezegde volmaakte wapens uitgevonden zijn, heeft de heer Smeysters gemeend dat het niet ongepast zou wezen de nieuwe schietgeweeren onlangs door het Belgisch Staatsbestuur aangenomen, te doen kennen. Hij hield dus Woensdag II. (5 dezer) daarover eene onderhan deling. Ofschoon dit onderwerp weinig geschikt scheen om in eenen Kunst- en Letterkring behandeld te worden, heeft hij het evenwel weten voor te dragen op eene allezins eenvoudige wijze en zijne uitleggingen zoo veel mogelijk ontblootende van alle technieke woorden, dermate, dat hij de aandacht der vergadering boeide. De spreker maakte ons vooreerst bekend met de schietge weeren van 1853 welker samenstelling, gebruik en gebreken hij bondig aantoonde. In vergelijking van deze stelde hij het nieuw stelsel Albini voor, dat alle mogelijke verbeteringen vereenigt, en liet meer dan onder één oogpunt, het verschil tusschen beiden zien. De spreker deed zeer klaar begrijpen hoe men er zich op toegelegd had om al de deelen van het oud geweer te veran deren en van welken dienst zij in het nieuw wapen waren.

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 2