Stads Nieuws. Halve-Batterij. Eenmaal de kiezingen van den 9n dezer afge- loopen zijnde, men koesterde de hoop dat de Cle- riealen zouden afgezien hebben van hun stelsel van laster en leugentaal, waarmede zij hunne po litieke vijanden op eene zoo trouwëloose wijze hebben bevochten; maar ongelukkiglijk het tegen overgestelde heeft plaats, het schijnt dat hunne nederlaag van meer tot meer hunne gal onsteekt, en al wie eenigen invloed op de Kiezers heeft uit- geoeffend, is het voorwerp hunner onbetamelijke aanvallen. Noglans de ondervinding zou hun moe ten bewezen hebben dat er met eene dergelijke handelwijze niets te winnen isverre van daar, hun ne walgelijke artikels en hunne beledigingen ten aanziene van personen, die het vertrouwen en de achting hunner medeburgers genieten, wekken den afkeer op van al wat eerlijk is; wel is waar, zoo als het spreekwoord zegt, alle veroordeelde heeft 24 uren om zijne regters te vervloeken, maar het zou zich daarbij moeten bepalen; want zij zouden toch eindelijk moeten ontwaren dat het levendigste gedeelte der bevolking van de jesuitieke overheersching niet wilt en alle gele genheden waarneemt om er tegen te protesteren. Zij zingen den zegenpraal omdat Antwerpen en Brugge hun eene meerderheid hebben gegeven. Wat de eerste dezer steden betreft het is niet te verwonderen, zij verkeert in de gesteltenis die de vermaarde Say beschrijft; het is te zeggen, dat de meerderheid der bevolking door eene zedelijke ziekte overvallen die bij hun het gezond oordeel verduistert, zoo verre dat zij vergeten hebben al hetgeene zij aan den koninklijken stam verschul digd zijn en op eene schandelijke wijze de gedach tenis van den eerwaardigen Vorst, die zoo veel goed aan Antwerpen had gedaan, hebben beledigd. De Clericale partij, gedurig op den loer om van het misnoegen of de heerschzucht van wie het zij, mochten het francmacons, vrijdenkers of solidai- reii zijn, weet van dezen toestand gebruik te ma ken om het Gouvernement om te werpen. En voor hetgene Brugge aangaat, niettegen staande de pogingen en den invloed van een groot gedeelte des edeldoms, die de hand heeft gegeven aan het Bisdom, van het kapittel en de menigvul dige kloosters, om klericale representanten te doen noemen de twee die gezegenpraald hebben zijn toch maar met eene kleine mederheid ge noemd geworden; en zouden het waarschijnlijk nog niet geweest zijn indien rijke en vreemde dweepers. die Brugge bewonen, geene belangrijke sommen daartoe hadden besteed; Hoe het zij, het ware belangrijk indien het mo gelijk ware van de onderscheiding te bestatigen, wie voor de eene of de andere partij heeft gestemd. Van den eenen kant men zou zien dal het geleerd ste, het bemiddeldste en het onafhankelijkste ge deelte der kiezers in den liberalen zin heeft ge stemd, omdat zij de overtuiging hebben dat het be houd van den voorspoed afhangt van de onafhan kelijkheid van het tijdelijk gezag; terwijl men zou zien dat de anderen, het is te zeggen, dat de Cleri cale stemmers zijn daargesteld uit afhangende nei- ringdoendc personen, uit een zeker getal eenvoudi ge dweepers, wien men heeft wijs gemaakt dat de Godsdienst is bedreigd, en uit dat gedeelte der geestelijkheid, welke aan den jesuitiken boel is ver bonden, en die te samen met een gedeelte van den edeldom de herleving der oude tijden en al de voor rechten, welke zij genoten, gezamentlijk en onop houdelijk bewerken. En hetgene daarin al aardigst voorkomt het is dat die goede lieden durven zeggen dat zij de na tionale partij zijn; zij, wier droom is van ons land- beheer op den leeste van het Roomsche te kunnen hervormen, en den vooruitgang, die ons aan het hoofd der beschaafde natiën plaatst, te kunnen in- toomen. Cantate OTTO. Algemeene Kiezingen van 21" Juni i868. - «r-nriïT^T~^ Men leest in het Nieu wsblad, van Zaterdag 20 Juni 1868 De gazette van den artiste-drukkerdie hoofd en kniegebogene slave, metjstok en bril en een beetje baard, uitgecijferde commandeur der Vlaamsche Ster, is voorl be- ii zig met poetsen en al wat vuil en slordig is te wasschen. ii Maar 't is in den verloren arbeid. Zou het niet zijn lijk of ii de dichter zingt ii La mer y passerait sans laver la souillure ii Car l'abïme est immense et la tacbe est au fond. Het moet toch ver gekomen zijn met het Nieuwsblad en zijne bazen wanneer zij in hunne dolheid zulke platte persoon lijkheden moeten gebruiken om hun stelsel staande te hou- nen Wat, eenuitgever van een blad trachten te bespotten om dat hij stok en bril draagt en een beetje baard heeft't is waarachtig geestig...., maararchi-dom Wat er is van hoofd- en kniegebogene slavezooals gij hem bestempeld, gij zijt mis, eerweerdige mannen; want was de artiste-drukker zoo hoofd- en kniebuigend geweest, dan had gij hem niet pogen te ruïneren met hem in 1866 op straat te zetten, tot straf, omdat hij voor u noch hoofd-, noch kniebuigend wilde zijn i* En van het poetsen en al wat vuil eb slordig is le was schen, ja, DE TOEKOMST, fdie voor uitgever uw bedoelden artiste-drukker heeft, zal onophoudelijk poetsen en wasschen tot dat de samenleving gezuiverd is van al de vuile en slordige schijnheiligen en godsbedriegers, van al achteruitkruipers en geldmannen die hunne geleerdheid, hunnen invloed en ande re middels gebruiken om de overheersching in de politiek van het land te bekomen ten voordeele der clericalen. Zij zal poetsen en wasschen, en al ware het verloren ar beid al moest zij met den dichter zingen La mer y passe rait sans laver la souillure. u Eb wel! alsdan zal zij met de hand op het geweten zeggen ic Ik heb mijne medeburgers gewaarschouwd, 't was aan hen van klaar te zien. Met het aanveerden van HH. KK. HH. de Graaf en de Gra- vinne van Vlaanderen zal geheel de Koninklijke Familje op 5 Oogst aanstaande onze IJpersche stad met hunne tegenwoor digheid vereeren. Volgens men ons verzekert, zullen de feesten te IJperen schitterend zijn De intrede des Komngs, de uitvoering eeni- ger cantaten, een muziek-festivaleen oogeschouw van leger en burgerwacht, eene ontvangst der overheden, een groot banket, een vuurwerk en algemeene verlichting. De verschillige cantaten waarvan wij spraken zijn l°deze van den heer C. O., 2° deze van den heer C. B., 5" deze van den heer V. E., 4° van den heer P. M., 5° van den heer L.B., en 6° van den heer W. en uitgevoerd door de koorafdeeling der maatschappij Onderofficieren van 't 10e reg. De heeren artisten en liefhebbers zijn verwittigd dat de 2ie repetitie plaats zal hebben in de zaal der Koormaatschappij, (Gouden Arend, Groote-Markt), op Woensdag, 1 Juli, ten 9 ure des avonds. Wij vernemen dat onze Kunst- en Letterkring vlijtig aan 't werk is om, met den onderstand van het Stadsbestuur, eene Tentoonstelling van beeldende kunsten in te richten tegen het aanstaande Thuindag-Feest. Tot de deelneming zouden uit- genoodigd worden al de kunstenaars, die in het arrondisse ment IJperen wonen of geboren zijn. De gekende ijver van den Kring laat ons vermoeden dat zij ne loffelijke pogingen met den besten uitslag zullen bekroond worden. Bij den encadreur M. Heylbrouck, in de Dixmudestraat, ziet men thans tentoongesteld vier fatoillie-portretten. Drij derzelve bestonden en zijn geschilderd door andere meesters, maar het vierde, dat van M. Verleure, is verveerdigd door onzen kunst-schilder F. Böhm, vader. Hetzelve is zoodanig gelijkend en zoo sprekend dat iedereen op het eerste zicht den naam van wijlen onzen achtbaren medeburger uitspreekt. Over eenige jaren was er sprake dat M. F. Böhm zich van het vak der schilderkunst verwijderd had, omdat hij aan eene zenuwontsteltenis onderhevig was. Het moet zijn dat zulks nooit geen grond van waarheid gehad heeft, dewijl er on langs nog zulk keurig gewrocht van hem het licht ziet. Wij vernemen met genoegen dat sieur Desire Vanden- broele, landbouwer te Boesinghe, op den Prijskamp te Brus sel, den tweeden prijs komt te behalen, met zijnen stier van zuiver Durnhams ras. Er waren 55 mededingers. Zelfde heer Vandenbroele behaalde den eersten prijs op den prijskamp die laatst te IJperen plaats had. BORGER WACHT VAN IJPEREN. 1° Kompag.me. Kapitein M. Sursan Felix. Luitenant M. Dusillon Emiel. Onder-Luitenanten MM. Antony Jules, Cuvelie Bernard. Sergenten MM. Breyne Romain, Antony Honoré, Van- derstichele Bruno, Cuvelie Bernard. Fourrier: M. Joos Gustave. Kaporaals MM. Costeur Henri, Syx Louis, Wallaert Louis, He'nnaert Edouard, Doolaeghe Philippe, Bacckeroot Engel, Bryxis Gustave, Breyne Florimond. 2e Kompagnie. Kapitein M. Cardinael Leon. LuitenantM. Podevyn Henri. Onder-Luitenanten MM. DupretPaul, De Brouwer Gnii- laume. Sergenten MM. Lobbestal Constant, Smagghe Emiel, De- maziere Leopold, Desmet Bernard. Fourrier: M. VerhaegheLouis. KaporaalsMM. Leclerccj Thomas, Leenknegt Francis, Roffiaen Leonard, Dejaegher Leopold, Nolf Emiel, Waliaert Gustave, Yerbrugghe Jules, Sonnevillc Benigne. 5e Kompaghik. Kapitein M. Van Acker Louis. LuitenantM. De Coene "Hi la ire. Onder-Luitenanten: MM. Stragier Edouard, Toussaert Edonard. Sergenten MM. Allaer Juvenaat, Demaziere Joseph, Nuytten Charles, Degryse Albert. Fourrier M. Terrier Henri. KaporaalsMM. Pinck Hieronimus, Stekelorum Jules, De- ruelle Adoiphe, Meraïny Henri, Loosen Joseph, Wydooghe Pierre, Emmery Henri. 4e Kompagnie. Kapitein M. Spilliaert Louis. LuitenantM. Hennion Theodoor. Onder-Luitenanten MM. Merghelynck Maurice, Sonneville Benigne. Sergenten MM. Tyberghein Jan, LÏégeois Francis, Wyc- kaert Leon, Candaele Joseph. Fourrier Leroy Emiel. Kaporaals MM. Verschaeve Aimé, Nolf Emiel, Liebaert Hector, Angillis Louis, Donck Amand,Donck' Julien, Desmet Bernard. Luitenant-KommandantM. Pyssonier Theodoor. Onder-LuitenautM. Criem Besiré. Wachtmeesters MM. Buyle Lievin, Deberg Pierre. Brigadiers MM. Corselhs Henri, Lernould, Joseph, Le Bruyne Pierre, Joye Charles. Historische hei'iniici»iugcn van IJtjseircn. 28 Juni 1772. Jan Pions, confrater der Gilde van S' Sebastiaan te IJperèn, bekWam door zijne behendigheid den tijtel van Keizer eerst koning den 6 Juli 1769 en eindeling 28 Juni 1772. Volgens de bestaande reglementen, werd hij zijn levenlang van inleg ontslagen en mocht in groote feestpie- gingen den stoet bijwonen nevens den Koning der Gilde. 29 Juni 1744. Op S1 Pietersdag werd de stad IJpereu aan den fraoschen koning overgeleverd. De bezetting der stad was samengesteld uit 2 Compagnies peerdenvolk van Prins van Hesse* Philipsdal, o batailjons Zwitsers, het regement Croonston, het regement Braekel, als ook de kanoniers en hun ne cons tabels, en dezelve trok uit de stad langs de Antwerp- sche poort. 50 Juni 1590.-De rijke klarissengezegd Urbanisten ontvangen de toelating haar verblijf in IJperen te nemen en gingen zich vestigen in het oud-klooster der Grijze Broeders. Deze kloosterzusters kwamen in IJperen in 1521 en woonden er onder dé bescherming van eenen pater gardiaan der Beco- letten. Zij stonden onder den regel van Sl Franciscus. 1 Juli 179!.Een inwoner onzpr stad werd ridder van Sint-Jan van Jerusalem geslagen, hij had preuve gedaan van 100 jaar edeldom en 45 kwartieren. Dat orde was samenge steld uit een wit kruis met acht armen, genaaid op het kleed of op den mantel. 2 Juli 1417; Kwam te IJperen. aan, Jan-zonder-Vrees, hertog van Bourgondië' en graaf van Vlaanderen, komende van het kasteel van Wijnendale. Gedurende zijn verblijf alhier werden in verhoor ontvangen een ridder en een leeraar, bui tengewoon afgeveèrdigd door den koning van Hongarië. Bin nen al den tijd zijns doorluchtig bezoeks werden algemeene leesten ingericht en vlaumsch muziek uitgevoerd. o Juli 1669. Drie nieuwe klokken waren buiten de Dix- mudepoort gegoten geweest. Be kinders der stadsscholen voerden dezelve tot voor de hoofdkerk, alwaar zij gedoopt weiden. Martinus Praets, 'Ode bisschop van IJperen was pc er der eerste, Pi e ter van Lichtervelde, hoog-baljuw, van de weede en Valentijn Bulledvoogd van stad, peter van de 5.e Juli 1690. Er werden in onze omstreken hollandsche schapen gebracht, uit Oost-Indie overgevoerd. Gedurende angen tijd wekten deze dieren de algemeene bewonderiDg op, en Zondags gingen veel wandelaars in de weiden dezelve bewonderen.

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 2