Verschillige gen. Verbroederingsfeest te Passchendale. Een uilstapkcn naar Oostende. KOTST- EN LETTERKRÏNG. Laalsleden woensdag sprak de heer Pieters in den Kunst en JieUerkring, eetie redevoering uit overHet nut dat men trekken kan uit de lezing der goede dichteis. De spreker vindt dat in ouze eeuw de goede dichters niet slechts te wei nig bestudeerd, maar ook te weinig gelezen worden. Hij pleit ten voordeele der verhevenheid van de dichtkunst. Om zijn p-ezegde te staven, roept hij eenige verzen uit de pen eens franschen dichters gevloeid, te zijner hulp. Hierna bewijst hij dat deze edele kunst zich tot in In t bovennatuurlijke ver heft. Volgens hem is zij de krachtigste middel van den tnensch liefde voor de deugd en voor de gerechtigheid in te boezemen. Over duizend jaren dwong koning David reeds zijn snaartuig eenige hebreeuwsche verzen af, ter aanbidding en verheerlijking der Godheid. De druïden, de priesters der Gau- len, boezemden, van hunnen kant, onder het lommer der gewijde eiken, in verzen of madtzang, de jeugd al de vader- landsche deugden in, die dat krijgshaftig volk beroemd maakte. De Barden geleidden de brlgiesche legerknapen on der de uitboezeming van verzen of gedichten, in de gewa pende gelederen hunner vijanden, en deden wonderen van dapperheid. Ook houdt hij staan dat dc oudheid, de verhe venheid, de waaide der poëzij onbetwistbaar is dat de lezing van goede dichters ons hert dort ontvlammen voor het edele schoone en ware; dat onze verkleefhpid aan het vaderland er' door versterkt wordt; dat zij, gepaard aan de muzijk, ons de zoetste, aangenaamste en verrukkendste stonden verschaft. Hij meent van de dichkunst te mogen zeggen, hetgeen Cicero in 't algemeen van de fraaie letteren zegt, namelijk zij voedt de jongelingschap, verheugt en verkwikt den ouderdom, ver strekt tot sieraad in den voorspoed en tot troost in den te genspoed, enz.; ook versterkt zij, zijri bedunkens het geheu gen, wekt den geestdrift op tot de schoone historisehe feiten en tot de vrome deugden en heldendaden onzer voorouders. Ten slotte zegt hij, dat wij de Noord-en Zuid-Nederlandsche dichters, zooals: Cats, Vondel, Bilderdyk, Helmers, Tollens, Ledeganck, Van Duyse, enz., moeten lezen, trachten te ver staan eu te doorgronden, om eens, wat zij het schoonst, vooral onder het oogpunt van vaderlandsliefde geleverd heb ben, ten nutte te maken. De heer L. Pieters, hoewel hij een der moeielijkste vakken, waarvoor zooveel moedeloos terugdeinzen, behandeld en met kracht verdedigd heeft, is, riaar onzes inziens in zijne voor dracht zeer welgeslaagd. Hij ontvange er onzen ongeveins- den en harlelijken dank over. Kei'inis»cn (Ier maand Jfsmi 2" Zondag. Loo. Voormezeele. 5" Zondag. Noordschote. - Gheluwe. 4" Zondag. Crombeke. Dickebusch. Het ijzeren gevaarte rolde Zondag laatst, 's namiddags ten 12 ure 27 minuten, in vollen stoom op de baan van Rousse- lare en voerde veel onzer ingezetenen naar Passchendale, al waar een Verbroederingsfeest plaats had. Na afgestapt te zijn aan de statie Moorslede-Passchendale, hadden wij maar tien minuten gaans meer voor het dorp te bereiken. Heel hetzelve was getooid met vaandels en vlaggen. Ten vier ure hoorde men van alle kanten muziekkorpsen aan komen die zich naar de vergaderingplaats begaven. Ten 4 1/2 ure schaarden de maatschappijen zich in stoet en trokken door verscheidene straten van het dorp, naar de weide der gebroeders Dochy, alwaar verschillige tenten en banken, on der het lommer, hel publiek uitnoodigden om eene aangena me rust te nemen. Negen maatschappijen, waarvan zeven muzieken en koor zangers, vormden den stoet en leverden aan het oog een zeer aangenaam tafereel, het waren de Fanfaren van Passchen dale Sint-Sebastiaan, Zonnebeke Harmonie, Becelare Sint Joris, Zonnebeke Fanfaren, Langemark; Koonsten, Rousse- lareHarmonie, Moorslede Fanfaren, Roosebeke en Harmo nie, Rousselare. De uitvoerende maatschappijen gaven elk 2 of 3 stuks op het theater te midden het park geplaatst, alwaar een talrijk en schoon gezelschap aanwezig was. Het feest werd geopend door de Fanfaren der gemeente, onder het bestuur van M. Balmakers, welke aanvingen met de Brabanconne en het IJpersch lied. Zulkdanige feesten noemt men Verbroederingsfeesten, en men mag ze inderdaad alzoo noemen, want de hoofdmannen en voorname ingezetenen die de verschillige maatschappijen vergezelden, zag men als broeders zich der openhertigste vriendschap overleveren en de vreemdelingen aan het dorp, ontvingen overal het broederlijkste onthaal. Ten acht ure bracht ons het reuzenstoompeerd terug naar IJper, alwaar wïj aangekomen zijn, uiterst te vrede over ons kleine wandeling. Maandag laatst, 's morgens, begaven zich een groot getal onzer stadsgenoten naar Oostende alwaar'zij twee en half uren na hun vertrek uit onze stad aankwamen, eenige minuten vóór het aankomen van den koninklijken trein. Een ontellijke me nigte wachte aldaar en werd merkelijk vergroot door de aan komst vau den trein van IJperen. F.enigen der laatst aangekomenen begaven zich rechtstreeks naar de have alwaar zij verhoopten kaarten ter inscheping te bekomen andere wachtten HH. MM. af. De doorluchtige reizigers werden ontvangen door den heer Burgmeester van Oostende, en iels zeldszaams, niet ééne rede voering werd uitgesproken. Gedurende het oogenschouw dat de Koning nam, was de Koningin bezig met welgevalleriheid de kleedij der IJpersche Weeze-knechtjes te bewonderen, die met hunnen bestierder en met hunnen miziëkmeester bij het koninklijk rijtuig geschaard stonden. De hofrijtuigen geleidden rechtstreeks H.H. M.M. naar de have alwaar het schip Louise Marie hun dadelijk in volle zee bracht. Eenige IJperlingen die daags te vóóren vertrokken waren gingen mede met de paquebots welke de staat welwillend ten dienste van het publiek gesteld had voor de bagatelle van 5 fr. per hoofd. De IJperlingen die maar ,s morgens aangekomen waren, lukten niet eene plaats op de post-schepen tc bekomen; er waren er die een Guinee aanboden, maar niets kon helpen. Een Vlaming stouter dan al de andere reizigers beklom de leuning klaartende op het vuurschip en van daarop den Eme- raude, die gereed lag, het anker lichtte en vertrok.... naar Doevers De andere post-schepen vertrokken welhaast op hunne beurt, maar een dikke regen omving dezelve als een sluit- en men was lang voor dat men de Amerikaansche sche pen zag, dat men meende te gaan bezoeken. Deze schepen, de Franklin en de Ticonderoga, lagen op anker twee mijlen en half in zee. Het regende onophoudelijk en de wind blies gewel dig, zoover drt onze reizigers een onaangename dans op zee uitoefenden die bij het zwakke geslacht eenige slachtoffers der zeeziekte maakten en zelfs bij het sterke gesiacht ook. Na een kermistoer of twee rond de oorlogschepen, stoom den de post schepen terug naar Oostende, alwaar zij niet dan misnoegden en te leurgestelde reizigers aan land brachtten. De IJperlingen die te Oostende gebleven waren, verscholen zich de eene in de gebouwen van het strand, wij vonden er in 't Hotel de i'Océan, die bezig waren hunnen buik eene ziel misse te doen, andere die hij eene Eva, zich met het carabijn Flobert oefenden,, anderen, naar het voorbeeld van Bertram, zaten in het Kuursaal, van het glas madère lot het eenvoudigste Boonekampje te nuttigen eenige nog, maar dat waren de uitgepikte, legden een bezoek af hij de Oostendsche Canttnière 'S namiddag ten i ure vertrokken de overige IJperlingen en de aangekomene vreemdelingen van 's morgens naar de Ame rikaansche zeeschepen eene uur later zag men de Saphir de Ticonderago, die de reizigers lot in zijne kleinste bijzonder heden toegelaten werd te dezichtigen.Dit schip is 130 voet lang, het is minder dan de Franklinmaar algelijk een aller schoonst gebouw alwaar men wonderweerdige order, netheid en regeltucht bestatigde. Eene afdeeling zeesoldaten warmaan boord. Gedurende dezen tocht, vereenigde een Lunch de puik onzer IJpersche jongheid in het Hotel du Grand Café, en alhoewel er geene Toasten voorgedragen, toch hield de open hartigste vroljkheid binst den maaltijd niet op te heerschen. Ten 5 ure keerde de Saphir teïilg **;~3e reizigers waren dit maal meer dan de eerste te vreden. Een ongeval, dat beweenlijke gevolgen kon hebben, kwam eenige oogenblikken het feest verhinderen, eenige jongheden onzer stad die met de vuurschepen niet kunnen meegaan hadden, wilden op een tenger vaartuigje, een onzer grond eigenaars behoorende, de tocht naar Nieuport ondernemen, toen eensklaps een geïmproviseerde onder-havenmeester, bij het uitvaren van het staakwerk hunne inschepings-toelating vergde, en dit kostelijk bewijstuk niet kunnende voor de pinnen brengen, was er een die bij zijn overhaasting in het ontschepen het evenwicht verloor en overbood viel, doch goed kunnende zwemmen, ontstond hij het met een zeebad gratis te nemen. Allen klommen het staakwerk op en eenige stonden later [namen zij den IJzeren weg dien hun in de goede stad IJperen terug voerde. Poperinghe, 25 Juni 18(18. Terwijl de liberalen van Poperinghe nog altijd in volle vreugd zijn over den uitslag der kiezing, de katholiken zijn triestig en vervoegen' zich bij het Nieuwsblad, het Journal d'Ypres en een ander ijpersöh'blad welks liberale vrienden voor M. Van Renynghe gestemd hebben, om het verlies van dezen braven representant te bejammeren. Wij vinden dit zeer natuurlijk, want M. Van Renynghe was een man die zeer wel d»intresten diende dor katholijke partij, en die, in alle politieke kwestien die het bestaan van het Ministerie bedreig den, niet zou geaarzeld hpbben'om hetzelve te helpen omver werpen. Maar hetgeen wïj jriret goedkeuren 't is de onrechtzin nigheid met welke de klerikale aanvoerders en hunne radikale makkers de groote weerde van M. Van Renynghe doen be staan in zijne hoóggeprezerie treffelijkheid, zijne goede zeden en zijne langdurige diensten; Iedereen weet immers dat zij M. Van Renynghe niet betreuren om dat hij een eerlijk man is, omdat hij 21 jaar lang representant is geweest of'om dat hij sedert 35 jaar het ambt van burgmeester bekleedt, want die bewering is geveinsd en ten hoogste valsch.'t Geen de patroo- nen van M. Van Renynghe doet jammeren over zijn lot, 't is dat hij een instrument was in de handen van den bisschop, en alzoo, door zijne bevolene vijandelijkheid tegen het Gou vernement, zeer wel de vooruitzichten begunstigde van al die welke, in hunne politieke omwentelingsdriften, niet anders dan den val van het Ministerie droortien. Waarom dit niet be kennen, en waarom dit niet rechtzinniglijk aan de kiezers verklaren Maar neen, men heeft liever de kiezers te bedrie gen, om, door hunne verkeerde stemmen, op eene Verrader lijke wijze hunne driften te kunnen voldoen. Indien de persoonlijke hoedanigheden en de langdurige plaatsbekleeding van eenen volksvertegenwoordiger moeten pleiten ten Voordeele van zijn behoud in de Kamer, waarom hebben de katholijken zoo veel pogingen gedaan om, bij voor beeld, den val van M. Devaux te Brugge en van JI. Rogier te Antwerpen te bewerken Waarom hebben zij zoo vuriglijk toegejuicht aan de verwijdering van mannen van zoo eene verhevene bekwaamheid die in 1830 leden zijn geweest van het Nationaal Congres, die onze schoone Constitutie hebben helpen maken en die aan de katholieken in ons land de uit gestrekte vrijheden en voorrechten geschonken hebben welke zij in geen andere landen der wereld genieten? Eu zij zouden bij de kiezers willen klagen over het verlies van eenen Van Renynghe dien zij hun als een der uitmuntendste koppen afschilderen, en die nooit anders gedaan heeft dan amen zeggen op het bevel der partij aan welke hij, niettegenstaan de zijne oude liberale overtuigingen, zich verkocht heeft1 Niet alleen de katholieken van Poperinghe Zijn triestig over hunne nederlaagmaar zij zijn daarenboven nog kwaad en in eene bloedige gramschap tegen al wie aan hunne ontrooning hier medgeholpen heeft. Zij kunnen huil niet gewennen aan het gedacht dat zij hunne voormalige meer derheid in onze heilige stad verloren hebben en hier tot eene minderheid van 80 stemmen beneden hunne berekening ge vallen zijn. Het spreekt van zelfs dat die vermetele aanranding van den kant der kiezers bij de gematigde partij eene rechl- veerdige wraak verdient, en dat men, bij gebrek aau de brandstapels der Inkwisitie, door alle slacht van andere kwellende middels de liberalen moet pijnigen en straffen om hen tot betere gevoelens te doen inkeeren. 'Tis inderdaad een stelsel dat men tarebt op eenen grooten voet in te richten, want men vervolgt nu niet alleenlijk de van ouds bekende liberale worstelaars, maar alle liberale stemmers zonder on derscheid die een stiel of eene nering uitoefenen zijn veroor deeld om geruïneerd te worden of om van honger te sterven! 'Tis alzoo dat men de pratijk ontneemt aan beenhouwers, winkeliers, brouwers, herbergiers enz. en dat men aan al de sukkelaars, kloosterlingen en congreganisten verbiedt van liberaal vleesch te eten en van liberale koffij of liberaal bier te drinken. Waarlijk dusdanige middels zijn weinig geschikt om aan de katholijke beleiders het vertrouwen der kiezers te doen wederwinnen of om hun M. Van Renynghe terug te geven. De kiezers zullen van meer tot meer verbitterd worden en de liberalen weten maar al te wel dat zij, met malkander te helpen en te ondersteunen, van meer tot meer hunne macht zullen doen aangroeien. Er was maar een middel voor M. Van Renynghe om, ge durende gansch zijn leven, representant van Poperinghe te blijven, het was van nooit zijne oude liberale principieu af te staan, en van zich, gelijk hij in 1848 te weeg was te doen, als liberalen kandidaat voor de Associatie van IJperen te doen aanveerden. Alsdan zou hij daar den stroom des vooruitgangs, dien hij hoopte te Poperinghe te kunnen te- gehouden, nooit ongeveid geweest zijn. IJPEREN. AARD DER GRANEN ENZ. 27 uni. 20 juni. verkocht Ic kwantiteit. middenpr. p. 100 kilo. verkochtte kwantiteit. middenpr. p. lüü kilo. Tarwe 54,100 55-50 8,200 58-50 Rogge 15,700 20-50 4,600 24-50 Haver 2,200 29-00 1,500 29-50 Erweten 4,000 29-00 800 29-50 Boontjes 4 ,600 50-00 700 50-00 Aardappelen 2,1.00 40-50 6,200 40-50 Boter 205-00 265-00 De prijs van het meoagie-brood, voor de week van den 28" juni tot den 5° juli, is gesteld aan 33 c" per kilo. VEURNE. Per 145 lit. 24 juni. 17 42-00 45-00 55-50 00-00 tot 00-00 Tarwe van fr. Tarwe (oude) Rogge. 50-00 00-00 Sucrioen 22-00 25-00 Haver 4 7-00 49-00 Boonen 32-00 54-00 ROUSSELARE. Per 4 4/2 heet juni. 41-00 00-00 tot 00-00 29-50 23-00 48-00 51-00 00-00 25-00 19-00 54-00 25 juni. Zaai-tarwe fr. 00 a 00 Bonnen, fr. 54 00 a 57 00 Nieuwe tarwe 00 00 a 00 00 Aardap. 100 k. 6 00 a 8 00 Oude tarwe 42 00 a 44 00 Boter p. kilo 2 50 a 2 80 Roodc tarwe 55 00 a 58 00 Eieren p. 25 4 75 a 1 85 Rogge 22 00 a 24 00 Viggens 4 8 00 a 24 00 Haver 48 00 a 49 00 Koolzaad 52 00 a 53 00 Koolzaad-olie p. 105 kilo. Lijnzaad-olie p. 403 kilo Koolzaad-olie, fr. 82 00 a 82 50 j 80 00 3 80 50 Lijnzaad-olie, 82 00 a 82 50 80 50 3 84 00

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 3