VAN MPEREN. 4 FRANKEN '8 JAARS Nr 32®. Zevenste Jaar. ZONDAG, 12 JULI 1868. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. In den Maneschijn. Het Kerkhof. Op het Graf mijns vaders. VOOR IJ PEREN. Fr. 4-50 VOOR BUITEN ï-jTAD. Aankondigingen 12 ccnlimen den regel. Reklamen 2a ccnlimen. 1 fegA Bureel: Dixmudeslraat, 59. Alle inzendingen vrachtvrij. Het fransch Wetgevend Korps heeft de algemee- ne beraadslaging geëindigd van den budjet, na de hoeren Busson-Billault, verslaggever, M. Jules Fa- vre en Rouher te hebben gehoord. De laatste woor den van M. Jules Favre hebben geheel de Kamer in opschudding gebracht en de tot de orde roeping van den beroemden redenaar geleid. M. Favre, op zijne beurt den politieken en huishoudkundigen toestand van Frankrijk onderzoekende, is tot de zoo stoute als verpletterende conclusie gekomen, dat Frankrijk niet rijk genoeg is om het keizerrijk te betalen in de tegenwoordige ünanliële voorwaarde. De kroning van den nieuwen vorst van Servië heeft met veel pracht plaats gehad. De volksraad heeft de invoering van de vrijheid der drukpers en van denjurij beslist. Dit is een goede aanvang voor de regering van den jongen vorst. De vrijheid is al toos het regeringsmiddel geweest, waarbij volken en vorsten zich het best bevonden. Eene beslissing van de volksraad van Servië, die ons echter zonderling voorkomt is, dat ieder inwo ner verantwoordelijk voor het leven van den vorst verklaard wordt. Uit Parijs ontvangt men eene gewitlige tijding. De heer staatsminister Rouher is met alle haast naar Fontaineblcau geroepen, waar zich tegenwoor dig de keizer der Franschcn bevindt. Men wil, dat erg nieuws uit Duitsland gekomen, de oorzaak van dit onderhoud lussehen M. Rouher en L. Napoleon is geweest. Het^engelsch ministerie gaat in de Gemeenten- Kamer van de eene nederlaag naar de andere. Een wetsontwerp betrekkelijk de instelling van eenen bijzonderen jury, gelast met de beoordceling van de bedriegerijen in zake van kiezingen, is met eene meerderheid van 65 stemmen verworpen. Uit de vereenigde Staten verneemt men, dat M. Thaddeus Stevens, een der hevigste tegenstanders van den president Johnson, op nieuw voorstel zal doen, om dezen laatste in staat van besehuldiging te stellen. Het is niet te denken, dat dit voorstel zal aangenomen worden. Over 't algemeen is men voor nemens den president in vrede zijnen tijd te laten uitdoen. Het groot nieuws komt thans uit Spanje. Ver scheidene generaals zijn aangehouden. Onder deze generaals bevinden er zich verschei dene die in de politieke gebeurtenissen van het land eene groote rol gespeeld hebben, zooals Serrano, Dulce, Cordova en Zabala. Sinds eenigen tijd was het gerucht in omloop, dat er een groot eedgespan tot stand gekomen was tegen het sehrikbeheer, ingericht door Narvaez en door zijnen opvolger Gonzalès Bravo met nog meer woede gehandshaafd. Hel schijnt, dat het gouvernement bewijzen heeft, dal de aangehoudene generaals aan het hoofd van eene uitgebreide militaire samenzwering stonden. Iets wat nu geheel deze zaak nog gewichtiger ka rakter geeft, is dat de hertog van Montpeinser, zoon van Louis Philippe en schoonbroeder van koningin Isabelle het bevel heeft ontvangen Spanjë te verlaten. Hetgene in de gemeente S' Genois plaats heeft is een bewijs van den geest van tegenstand, die de geestelijkheid van onze provincie in dwaling houdt, het was sedert langen tijd dat het kerkhof, gelegen in het midden van het bebouwde gedeelte der ge meente, dén afkeer der inwoners opwekte. Het bedreigde bijzonderlijk, in tijden van besmettelijke ziekten, de openbare gezondheid: de noodwendig heid had zich dus doen gevoelen van eene nieuwe begraafplaats aan te koopen. Dit werd reeds in 1861 gedaan met het inzicht van dezen grond tot zijne nieuwe bestemming te doen dienenmaar de opgeworpene moeilijkheden deden degenomene be slissingen zonder uitvoer blijven tot in 1866 wanneer de ontstane cholera op nieuws de bekom mering van het gemeentebestuur opwekte. Na te vergeefs nogmaals pogingen bij den bis schop van Brugge te hebben gedaan, opdat hij het Kortrijk, 1868. Victories Yande Weghe. «*111 aiaMaa iA 1 A J [38 KSwYJdBraH anaHBMHEHiadaHBBaa Des avonds in den maneschijn, Als 't windje zacht door 't loover ruist, Geen wild gerucht in de ooren bruischt, De vogel rust en 't maagdelijn, Dan dwaal ik liefst alleen door t veld, Wen biltre spijt mij t harte kwelt. Des avonds in den maneschijn. 'k Bestijg den berg 'k zie om mij heên, Ik zie de hut, ik zie 't paleis, De geest is droef, terwijl ik peis Waarom gebrek hier en geween, En rijkdom, weelde en wellust daar Nog troont de dweepzucht openbaar - 'k Bestijg den berg, 'k zie om mij heên. Nochtans het.schoone licht bestaat. Ziet, overal is mën in strijd..... Men worstelt reeds sinds langen tijd, Met al wat rede en licht versmaadt, Doch groot en machtig is het heer, Dat heeft de domheid lot zijn leer. En toch het schoone licht bestaat. Men draag' het rond met schrift en woord, En wijken moet het wangedrocht, Dat geestverkrachting medebrocht. Het vliege snel van oord tot oord, Dan heerschtde geest in al zijn macht Wen vrijheid mild hem tegenlacht. Men draag' het licht van oord tot oord. Kortrijk, IS Juni 1868. Leopold Van Acker. Droomend ging ik rond op het veld der dooden. Wëeldrig gi'oeit er 'tgras; 'lijk op andre velden Schiet het'jeugdig op, en de bloemen bloeien Geuren verspreidend. Ziet, in 't midden liggen er geene zerken Gras en plant bedekken der armen terpen. Prachlge zuilen toonen met gouden letters 't Graf van' de rijken. Allen onder 't graf of de prachlge tomben Zijn gelijk: Zij worden het aas der wormen. Schrikverwekkend beeld veur der menschen domheid Menschen wat zijt ge - Kortrijk, 16 Juni 1868. Leopold Van Acker. Geheel zijn leven was een zacht en zalig strijden Tot op den jongsten dag, voor ons zijn dierbaar kroost En gaf hem 't aardsche lot der zorgen vreugd en lijden, Hij dankte en loofde God, die bron van hoop en troost. Thans rust hij bij de gade, onz' nooit vergeten moeder Een stille bede, een traan dat vraagt hun beider graf; Thans beider zielen zijn vereend bij d'Albehoeder, Genietend 't loon der deugd, dat nimmer de aard hun gaf. Een' stille bede, een traan.... en zalig blijv"t herdenken, Ons broêrs en zusters bijzij minden ons zoo tèer Hoog waken zij op ons, eêns zullen ze er ons wenken Wel scheidt ons thans de dood, toch eens zien wij hen weer.

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 1