Stads Nieuws. Nog: een nieuwe kerkhof zou iaten wijden, de burgemeester, moede van alle slach van toegevingen te hebben aangeboden, heeft eindelijk besloten dat de begra vingen mei de maand Juni in het nieuw kerkhof moesten plaats hebben. Hetgene voor gevolg heeft gehad dat de pastor, zonder onderscheid van personen, heeft geweigerd, niet alleenlijk van al de lijken der overledenen tot aan hunne begraafplaats te vergezellen, maar zelfs van dezelve in de kerk te aanvaarden. Het is waarachtig eene zeldzame wijze van zich te wreken op de lijken van ongel uk kigen, die voor niets in den twist zijn, en dit alles bewijst klaar- lijk dat de geestelijkheid, die in het jesuilismus is ingelijfd, deszelfs vooruitzichten, het is te zeggen, het meesterschap over het tijdelijk beheer bewerkt; zij zullen schoon deze beschuldiging a(liegen, de daden zijn daar om het te bewijzen! Hoe! omdat een gemeentebestuur, na de slechte geuren die de gezondheid der inwoners in gevaar stelden te heb ben bestatigd, eenen nieuwen grond heeft aange kocht om voor begraafplaats te dienen, zij weigeren niet alleenlijk denzelven te wijden, maar zij willen de lijken,die niet elders kunnen hegraven worden, in de kerk niet aanvaarden, noch voor hunne zie len zingen of bidden En nochtans welke schuld, bij voorbeeld, kan een kind van zes jaren oud of eene vrouw, die altijd godvreezende is geweest, hebben in eene beslissing van eenen gemeenteraad? Volstrekt geene; en nochtans de pastor van Sl Ge- nois heeft op bevel van den bisschop zijn minis terie geweigerd aan ongelukkige goede catholijken omdat hunne vrienden dezelve in geene andere plaats, dan in het ongewijde kerkhof konden doen begraven. Dit gaf aanleiding tot vele verschillige bedenkingen; voor eerst men beeft gevraagd tot hoe verre de geestelijkheid, met zich te verzetten tegen de wereldlijke overheden, in tegenstreving is met de voorschriften van het evangelie Anderen vragen of het is om eene omwenteling tc bereiden dat zij zulke ongehoorde middels inspannen, om het volk tegen alle beheeren optehitsen! Er zijn er die zeggen dat, indien het zoo ware, zij wel zelve de boet zouden kunnen betalenmen vindt ook dat, aangezien de bisschoppen en de pastors betaald zijn om hunne plichten te vervullen, men aan de gene, die weigeren van bet tc doen, geene jaar wedde meer zonden moeten betalen Dit alles daargelaten, wij bepalen ons met te zeggen dat liet spel dat zij spelen voor den Godsdienst zeer gevaar lijk is, daar het doet twijffelen of de gebeden die men voor de overleden doet aan hunne ziele lot nut kunnen strekken. In geval van ja, welke verant woording weegt er niet op de mannen, die aan on- gelukkigen de gebeden die hunne ziel moeten ver lossen weigeren, om oorzaken die onafhankelijk van dezes wil zijn geweest En aldus bewijzende dat de priesters zelve zoo weinig belang stellen in liunne eigene plechtigheden, vrcezen zij niet dal in het vervolg vele, uil eigen beweging of uit gewoon te, nooit meer zullen vragen hetgene hun thans op zulk eene ongehoorde wijze wordt geweigerd, en en eindelijk de gewoonte zullen nemen van aan de woorden der geestelijkheid geen gehoor meer te geven Toen een vreemdeling den huidigen slaat van ons land niet kennende, de gezegde eatholijke bladeren leest, moet hij zich hetzelve voorstellen als staande ten vure en ten bloede; de kerken geplunderd, de priesters verjaagd, het geloof vernietigd en Belgie ten prooi gelooven aan regeringloosheid en overge laten aan tijranncn die hunne medeburgers lot den laatsten druppel bloed uitpersen Maar toen zij alles van nabij beschouwen en de elericale gazetten als de Patiue, de Bien Public, hel Nieuwsblad, enz., lezen, dan valt algauw hun den doek van de oogen en het blinkt zoo klaar als den dag dat het al lawijt is om hun eigen spel tc duiken. Hoe schandelijk trekken zij den treffelijken en eerlijken naam van den Baron Mazeman niet dooi de modder? Zij schelden hem uit voor dief, beur zensnijder en woekeraar! Zij houden aan, en vóqi- en na de kiezingen kent hunne razernij geene palen om den deugdrijken man,den mensehenvriend, den weldoener met hunne vuilnissen te bezoedelen Zij roepen: dief, beurzensnijder, enz., en hebben In- gel munsIer en Hongarie, die als twee brandmerken op hun voorhoofd geprint staan!Dief! beurzen snijder roepen zij..., en ecmge regels verder slaat er eene of andere inschrijvinglijst, in naam van ge loof en God,om de eenvoudige geloovigen te dwin gen geld te geven, en alzoodoor dit middel aanzien lijke kapitalen aan koophandel en nijverheid ont trokken om de sommen te gaan vergrooten die besteed zijn 0111 vroeg of laat de wereld te onder drukken, Ware het niet. dat de menschen, meer verlicht dan eertijds, zich zoo gauw niet meer zul len onder den voet-laten brengen. Hoe walgaehtig en vuil zijn soms hunne gazetten niet wanneer zij M, Van Merris aanvallen? De af- stootelijkste woordenspelingen, de laagste en slor- digste aantijgingen schrikken hun niet af en in hunne woede denken zij niet eens aan de verer- genissen die zij dagelijks door hunne abominabel» artikels het menschdom geven. Zij droomen van Sodoma, van zedebederf, vanPouah! (mijne pen weigert van verdere zulke woorden te schrij ven)... en wekelijks zien wij veroordeeiingen, welke geestelijke jeugdonderwijzers treffen, die, in plaats van den grondslag van eer en deugd in het hert der jonge opgroeiende generatie te printen, niets anders gedaan hebben dan dezelve bedorven tot in het merg der beenderen. Tot ten naaste weke. Vele onzer ijperlingen zijn Zondag laatst naar de zeewij ding te Oostende gaan zien. Het convooi die moest ten V ure binnen zijn is maar naar middernacht aangekomen niets an ders was daarvan de schuld dan de massa volks dat men in elke statie heeft moeten lossen. Andere onzer stadsgenoten zijn per char-a-banc naar de zee gegaan. Zaterdag avond ten 9 1/2 ure van hier vertrokken en den Maandag, morgend ten 8 ure hier wederom binnen maakt dal zij twee nachten en een dag- rijden en wandelen maar niet slapen. Nu, iedereen zijne goesting. Onze Sint-Pieters processie van Zondag namiddag was luisterlijk. Veel nieuwe groepen wekte de bewonderingder aanschouwers' op. De trekking voor het samenstellen des Tuchtraads van de Burgerwacht, moetende zetelen in het 5de kwartaal 1808, en welke plaats had Zondag laatst, ten Stadhnize alhier, gaf den volgenden uilslag Effektieve Leden. MM. Dupret, Paul, ondeflmienant. Legrou, Adolf, serjant-fnajoor, Deraelle, Adöjf, korporaal. Verscliaéve, Alfons, wacht. Suppleante Leden. MM. Cnvelie, Bernard, onderluitenant. Candaelé, Josef, serjant. Pinck, Jeronimus,.karporanl. Struye, Eugeen, kanonier. De ouderlingen van het gesticht gezegd hel Begijnhof, zijn Woensdag morgend haar Oostende vertrokken en hebben zich aldaar een geheele dag goed verlustigd. In alle statiën waar men stilhield was het getal nieuwsgierigen groot en de aandacht vestigde zich uitermaten op de reinheid en de uitge- lezene kleedij dezer ouderlingen, dié voor het laatst huns le venstijd zulke heerlijke dagen mogen slijten, als belooning voor al degenen die altijd op de liaan der rechtveerdigheid. eer en deugd gewandeld hebbel).,De Meisjes van het ge slicht van Sleessen waren insgelijks aldaar ook op speelreis. Wij kunnen niet dan toejuichen aan zulke maatregels, want jonge menschen en ouderlingen moeten toch niet als in een gevang opgesloten leven. Men verhoopt dat het houtenwerk der kap van den toren van S' Pietérs-kerk reeds op zijne plaats zal staan tijdens het bezoek van Z. M. Men zal alsdan het schoone kunnen waar deren dat dit werk aan de kerk zal toebrengen.. Onze stadsbestuurders nemen het schoon weder te baat om onverpoosd voort te doen aan de verbeteringen onzer stads werken, zoo als het leggen der voorlanden, het afleiden van wateringen in de kleine straatjes, enz. Welhaast zal de ge heele Rijselstraat de voordeden der nieuwe trottoirs genieten en de inwoners langs den kant der Tegel-, Plateel- en Buk- kersstraten de gemakkelijkheid voor de waterafleiding door het maken van den duiker aldear gelegen, verschaffen. Die wilt de nieuwe Zeebaden van Nieuport gaan bezoeken, hebben de beste gelegenheid des werelds. Onze Pompiers- muziek gaat heden Zondag den Festival bijwonenen die aldaar plaats heeft. Een buitengewone trein is ten bescliikke des pu blieks gesteld, en die vertrekt van hier ten 7-50 u. des mor gens 's avonds, na de feesten die allerschitterendst zullen zijn, kan men op dezelfde wijze terug keeren. Men kan kaar tjes voor gaans-keerens nemen. Onze stadsherinnering een rond jaar onze abonnenteti me degedeeld zijnde, zullen vervangen worden door nu en dan eene bladzijde uit de IJpersche geschiedenis. Wij vernemen dat onze maatschappij de Vlamsche Ster den tweeden zondag van Tuindag eene buitengewone verloonine- den publieke gratis zal geven, bestdande uit De Visscherg van Blankenberg/ie, De Wolf in het HagétundKen Man die, de Broek draagt. De naam der stukken alléén voorspelt een overheerlijk tijdverdrijf voor onze IJpersche bevolking. En garde hekelaars van t vuil blad nil den waterhouk, er zal wel zeker materie zijn om te zagen en liet geloof in perijkel te stellen. Tentoonstelling vat» Schoone Kunsten te Mjicren, Reeds heeft de inrichtende Commissie menigvuldige bijtre- tlingon ontvangen, vanwege artisten, die buiten de stad wo nen, waaronder verschelde van Brussel, Parijs, enz. Alles belooft dat de ijverige pogingen van onzen Kunst- en 1.etterkring met den besten uitslag zullen bekroond zijn. Die Tentoonstelling zal voor onze streek een bijzonder en vemtrend belang aanbieden, aangezien het eene volledige verzameling zal zijn van gewrochten der kinderen van ons arrondissement en duidelijk zal aanwijzen tot welke hoogte dt ze in de verscheidt' Kunstvakken gestegen is. Ahvie de Luns ten genegen is moei met heide handen die loffelijke on dernemingen toejuichen NOTA. Velen onzer stads-en arrondissement» genoten waren van zin verschillige industrieele gewrochten in te zen den j maar men merke hier goed op dat alléén de kunstge wrochten aangenomen zijn. y.icbier de muziek stukken welke heden middag in den pu- blikeu hof zullen uitgevoerd worden door de artisten van het ill'1 Heg' onder beleid van M. Walha'in. 1" Ouverture d'Obéron, (Ch. M. VanWebér).2" Le Coli- hri Polka, (Sellenik).— 5° Lucrèce Borgia Fantaisie (Donizetti) 4p Feld-Signale Valse(Stasny), En s namiddags ten <i 1/2 ure in den hof der Concorde hui len de Meenenpoort door het zelfde muziek. I" Quadrille (Bousquel).— 2" Grande Marche anx flambeaux, (Meyerbeer). - - 5" Le Fifïelin, Polka, (Demaré). 4" Pot pourri de Zarnpa. (Herold). 5° Valse des Valses, (Strauss). licrmisscu der mnstind .RtiH I" Zondag. Poperinghe. -Cornell. Zondag. Dixmude.West- Rooscbeke. Brieten. Polinchove. 4" Zondag. Gheluvelt. KUNST- EN LETTERKRING. ,l)e heer A. Verduyn sprak, jl. Woensdag, over het ver plichtend onderwijs. Spreker gaf eene opsomming der voor deel en die een doeltreffend onderricht en eene gepaste opvoeding voor 't menschdom medebrengen. De lieer Verduyn heeft, zonder de minste twijffel, tot het bepreken van zoo een gewichtig punt, hoewel hij onderwijzer is. tot bevoegde opvoedkundigen, zijne toevlucht moeten ne men. Dit kan hem geenszins als eene misdaad aangerekend worden integendeel, dit bewijst dat hij ievervol alles in het werk stelt om zich in zijn ambt langs- om meer te volmaken. Hij blijve zonder hoogmoed den ingeslagen weg bewandelen, en llij mag verzekerd zijn dat hij eens of morgen zich over zijne handelwijze zal verheugen. Deze redevoering heeft dei' vergadering wel bevallen. IV ij zouden verder uitgebreid hebben, maar de plaats ont breekt ons. Poperinghe, 7 Juli 1868. Men leest in den Westvlaming van 2 2 Juli Hel Hof van Assisen van den Indre heeft in zijn verhoor va|' 17 Juni Pieter Moury, in religie broeder Nijmphus, tot 13 jaa>eu dwangarbeid veroordeeld, als schuldig van aanslagen' op de eerbaarheid, met of zonder geweld, ii gepleegd op kinderen ten getalle van zéstien die in zijne hoedanigheid van onderwijzer, aan zijne zorgen waren toe' ii vertrouwd. Mijnheer Nieuwsblad, in uw nummer van 28 Juni naaint gij den Westvlaming eenen spuigbak! 't Is zeker omdat er zooveel van uwe stinkende broerkens, telkens na hunne ver oordeeling, door denzelven worden kenbaar gemaakt Voor waar zon 'k bijna gelooven dat gij gelijk hebt, want er gaat om zoo te zeggen geene week voorbij of het brugsch dagblad weet eene veroordeeling op te halen, door welke een patch broeder of abbetje door de Assisen, voor de zonde van Sodo ma, tot den dwangarbeid verwezen wordt. Men koonit ver hijst van zoo veel schandalen onder priesters en paters te vernemen; ook twijfelen wij geenszins of 't is met den grootsten walg dat den Westvlaming, uit belang voor de Maatschappij) zich van deze moeilijke en onaangename taak koomt te kwy

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 2