Stads Nieuws. 3. Geheel hunnen invloed te gebruiken, om de liberale gazetten uit de bijzonderste huizen, ho tels en herbergen te verdrijven. De kalant niet zijn van een huis, dat niet ten minsten een goed gezind blad ontvangt. De associatie heeft, bovendien, nog gestemd bibliotheken voor het volk en katholijke uitgaven in te richten. Bericht aan de liberalen. Maar wat zeggen wij daar.... de liberalen volgen het spreekwoord der Turken «Altijd slapen, eeuwig niets doen dat is de hoogste zaligheid. Het Nieuwsblad houdt zich nog wekelijks bezig met den uitgever-drukker der Toekomst persoon lijk te beledigen! T en is nu niet meer omdat hij stok en bril en een beetje baard heeft, ga je lachen tè! 't is omdat hij peist dat hij en 'twat isomdat hij zich uitgeeft voor artiste, voor schrijver! en hel is veertien dagen geleden dat het Nieuwsblad hem al zulke schoone tij leis naar het hoofd wierp. Die tijtels van verwaandheid, uitgevonden door het mesthoop-blad, zijn aireede zoo gedraaid en ge wend dat hel nu de uitgever zelfs is die ze zijn eigen toekent. O eerlijke schrijvers De drukker-uitgever, waarnaar gij blindeling tast om er een opsteller van te maken is zoodanig in colère gescholen bij het lezen van uwe artikels dat hij zijn schrijf-en leekenallaam voor altijd neer gelegd heeft; want het is afgrijslijk, meent je, alzoo door zulke dooddoende schrijvers aangevallen te zijn Maar arme sukkelaars van het Nieuwsblad le- ventwelmeent gij toch zoo indrukwekkend te zijn dat de eenvoudigste menschen der wereld zich bij uwe artikels bekreunen Dat ge moest w eten met wat spotlach de welden kende menschen, zoowel van deeene partij als van de andere, uwe artikels lezen, gij zoudt uw hoofd in een mollegat steken en de wereld bedanken en de wereld zou er niet veel bij verliezen. Maar het Geloof zou er bij winnen. Het zou ont slagen zijn van eenen hoop dier vrienden en verdedigers welke als den beer in de fabels van Lafontaine meer kwaad dan goed doen. De verhevene grondbeginsels van ons Geloof houden voor: i°« Zijne vijanden te gemoetgaan. Zij,zij gaan hunne vijanden te gemoet, ja maar, in plaats van met de verzoening en broederlijkheid op het gelaat, het is met hel schuim op den mond en den haat in het hert dat zij dezen trachten te verpletteren welke zij meenen hunne vijanden te zijn, 2° Den eene den andere als broeder te bemin nen. Zij, zij hebben geene broeders! Het moeten sla ven zijn, zoo niet, zij, zij zijn onmededoogend Na den dood zelf kennen zij geene gelijkheid, alsof God, de Opperste Rechter, van hun de per missie noodig hadde om den verdwaalden mensch vergiffenis te schenken Tot preuve, de kwestie der kerkhoven. (Tot Ier weke). gB>g<3Srni!TX-.-; s SAMENSPRAAK tusscben den Sciioolmccstci:, den Kostfi' en .tnn Goedgebeui'. De Meester. Wel, Koster, hebt gij de aanspraak van den Paus gelezen, betrekkelijk de nieuwe wetten door het Oostenrijks Gouvernement verkondigd Er is sedert den Sijl- labus niets zoo sterk uitgekomen, en dit geeft op eene duide lijke wijze te kennen, waar zij ons zouden willen geleiden. De Koster. Hoe dan De Meester. Hel is eene nieuwe oorlogsverklaring tegen de hedendaagsche maatschappij de H. Vader veroordeelt daarin al de wetten en vrijheden, die sedert 1789 de maat schappij hebben hervormd en die den grondsteen van onze grondwet uitmaken. De Koster. Het is niet mogelijk; gij weet het, Meester, het zijn de cathoiijken, waaronder vele priesters, welke in het Kongres de meerderheid hadden, die onze grondwet hebben gemaakt en die daarover de toejuiching van den Paus hebben verworven. Jan. Dat bewijst slechts dat, voor Roomen, hetgene he den wit morgen zwart is naar gelang der omstandigheden en volgens de mogelijkheden van daaruit geld of meesterschap te krijgen De Koster. Gij bedriegt u, Jan, als de Paus non 'possumus gezegd heeft, hetgene beteekentniet mogelijk het is dat hetgene men hem vraagt met de wetten der H. Kerk strijdig zijn. De Meester. Wel, Koster, zijt gij maar van heden op de wereld? Herinnert gij u niet hoe men zoo vele ambtenaren, zonder de H. Sacramenten te hebben ontvangen, naar de an der wereld heeft laten gaan, omdat zij den eed aan de grond wet hadden gedaan, en wel om reden dal dezelve de vrijheid van gewetens inhield, die ook eene der grondstelsels onzer constitutie is De Koster. Ik zou houden dat het ook eene der verwijt- selen is, die de Paus aan het Oostenrijks beheer toestuurt. De Meester, Ja; maar het is niet alleenlijk onder die betrekking dat de II. Vader de nieuwe Oostenrijksche wetten vervloekt, het is de vrijheid der drukpers, de bevoegd heid van zijne kinderen naar goedvinden oplevoeden, de vrijheid van gewetens en de afschaffing der geestelijke rechtbanken, die de Paus als strijdig met de catholieke grond stelsels veroordeelt. En verder nog vervloekt hij in stellige woorden de huwelijken voor den burgerstandin een woord volgens de bedoelde aanspraak geene catholieke kan aan de uitvoering van zulke wetten de hand bieden. De Koster. Ja maar, Meester, 'dat is goed voor Oosten rijk maar voor ons land is het'iets andershet is zoo lang dat al zulke wetten bij ons en in Frankrijk bestaan, dat het zou onmogelijk zijn daarop weêr te keeren. Jan. Ik wist niet, Koster, dat er in de gedachten van onze clericalen twee afzonderlijke catholieke religiën waren, en dat hetgene aanzien is als tegenstrijdig met den Godsdienst in Oostenrijk", in Frankrijk en in ons land als verdienstelijk kan aanzien worden. De Meester. Gij weet nog niet, Jan, dat er met den He mel overeenkomsten temaken zijn; de geestelijkheid heeft vóór en in 1850 het vuur aangestoken, in de hoop dat, zoo haast hunne soupe zou gekookt hebben, zij hel hadden kun nen uitdooven, maar zij hebben zich bedrogen Eens dat de volkeren de vrijheden hebben genoten, het is moeilijk, om niet te zeggen onmogelijk, om dezelve te vernietigen. De Koster. Gij spreekt, Meester, alsof de calhofiëken de vijanden van onze vrijheden waren en dat zij de vernietiging derzelve zouden bewerken. De Meester., Ik maak een groot onderscheid tusschen de catholieken en de clericalen. De Koster. Hoe dat De Meester. Het is te laat, Koster, wij zullen onze on derhandeling een andermaal hernemen. NIEÜPORT. Fa- was Zondag laatst Groot Muziekfeest te Nieuport. Ons muziek der Poippiers, vergezeld door de hee- ren Officieren en Onder-Officieren van '.t korps, is er naartoe geweest alwaar het, benevens de herinnèrings-medailje, nog deze van schoonste militaire kleedij behaald heeft. Ter dezer gelegenheid zijn er tamelijk veel IJperlingen deze nieuwe badstad gaan bezoeken. Het stadje ziet er nogal lief uit en welhaast zal hel (want men is bezig met het allezins te verbeteren) voorzien zijn van wel gekalsijde straten en voor landen, die nu nog een weinig te vvenschen laten. Nieuport had deze feest goed ingerichtde straten waren wel versierd de hotels en afspanningen allezins goed voor zien en men was er wel en goedkoop gediend carillon geschot, muziek, tooi der straten, verlichting, vuurwerk, enfing alles wat een echt vlaamsch feest kenmerkt ontbrak er niet, de stoet was samengesteld uit 25 maatschappijen, waar van 12 vreemde. De stedelijke en andere overheden van Nieuport vereerden denzelve met hunne tegenwoordigheid en hielpen niet weinig mede om aan geheel het feest een cachet te geven dat men in andere steden ongelwijffeld niet zou kun nen vinden. De zeeoevers alwaar er veel baden genomen zijn, zijn over heerlijk en leveren een schoon zicht op. De haven van Nieu port, die met de zee in verband staan door een breed kanaal, waren dezen dag met talrijke drijmasters voorzien, welke ter dezer omstandigheid al hunne vlaggen uit haddenmen geloofde zich te Antwerpen Ook M. de zee-kommissaris, V*****, had zich veel moeite gegeven om alles op dien goeden voet te schikken, die derhalve voor hem minder ongemakke lijk valt want hij de sympathie zijner onderhoorigen bezit/en tot bewijs de fransehe matroozen noemen hem le père au quai Terwijl de stad Nieuport met het bezoek van zoo vele vreem delingen vereerd werd, had de heerCrombez, grondeigenaar, op zijn nieuw en prachtig gebouwd Zomerverblijf,op Nieuports zee-oever gesticht, de heeren minister Bara en Jamar, uitge nodigd die om 41 ure voor middag aangekomen waren, Om 4 ure vereenigden deze hooge ambtenaren zich aan het feestmaal, met een dertigtal genoodigden, hun zoo guldhartig als vriendelijk door den heer Benjamin Crombez aangeboden. Rond G 1/2 ure kwam den heer minister van justicie verge zeld met de andere feestgenoten te Nieuport aan. Als zeer belangrijk voor de Vlaamsche zaak, moeten wij aanstippen, dat zoodra den heer Bara, der tegenwoordigheid van'belgï'esch puik dichteres bekend was, hij zich bij Mevrouw Van Ackere-Doolaeghe begaf en hulde en groetenis bracht aan de vermaarde vrouw, wiens fijnen geest en talent aio® gekend is. Eer aan de verdienstvolle vrouw. Dank aan hem die Kunst en Taal weet te schatten en waardeeren. Wij mogen ons artikel niet eindigen zonder een woord te reppen over de wisselvalligheid eenen onzer medeburgers. Reeds van Zondag jmorgend ten 5 ure was hij in grand'te- nue en bevond zich ten o ure in de eerste mis. Hij, al den tijd voor zich hebbende, ging op zijn gemak naar de statie en toen hij aldaar aankwam, was de trein maar vaneen kwartier uurs vertrokken. Dit was niets.... Hij is ten 12 ure 27 minu ten weggereden, want hij toch maar 's avonds te spelen had. Overmoede van zoo vroeg op te zijn en door den daver des rij. tuigs vielen de oogen toe van onzen achtbaren medeburger die, ontwakende, zich te.... Brugge in plaats van te Nieuport bevond Wat hem te doen viel was met dennaarsten trein terug te keeren. Te Thourout gekomen stapte hij af en nam het ander gereedstaande konvooi, het ander verdween op de ijzeren baan in de richting van Lichtervelde... Tiens, M. F.. Waar duivel gaat gij naartoe Ha. Mijnheer de statie-overste, hoe gaat het ik, ik ga naar Nieuport want ik had het ander konvooi gemist. Naar Nieuport? Maar straks vertrekt je naar Oostende! 't was maar te Lichtervelde dat gij van trein veranderen moest. En had M.F.. niet rap afgesprongen was hij in grand'tenue te Oostende. Het is maar met den laatsten trein dat hij ge lukkig te Nieuport aangekomen is, naar dat alles gedaan was. Bij zijne aankomst in het hotel vertelde hij zijne gezellen zijne reis-avanturen en men lachtte hertelijk. Men vertrok en op de statie zag den waarlijk niet gelukkige F., dat hij zij» instrument vergeten had Met zijne beste beenen aan te zet ten en als de weêrlicht over en Vfeèr tê schieten was het beste middel om met zijne kamaraden te kunnen terug keeren. Alles is gelukkig vergaan en te IJperen aangekomen stond ie dereen niet weinig verwonderd: F., was niet mede 's Anderendaags is hij met den eersten trein van.Rousselaere aangekomen. Hij was nog in grand'tenue maar tot aan de ceinlure in modder. Hij was, in het veranderen van konvooi te Rousselaere, op dit van Oostende geklommen en hetzelve was reeds in gang toen hij zijné mis gewaar werd hij gooide eerst zijn koffer met casque door het venster, dan zijn instru ment, dan zijn kepi en sprong achter alles, maar ongelukkig door den donkeren bedrogen, sprong bij tot over den buik in eenen gracht. Men moet bekennen dat er menschen zijn die voor het rei zen geboren zijn V Generaal Goethals is Dinsdag namiddag met het konvooi van 5 ure aangekomen Óm hét 10" regeinent voetvolk te in specteren.'s Avonds was er serenade aan het Gulden Hoofd Hotel, gegeven door liet muziek van het regement, gevolgd door de koorafdeeling der maatschappij Onder-officieren van 't zelfde korps. Gevolgentlijk heeft hij Woensdag, Donderdag en Vrijdag zich met het inspecteren bezig gehouden. Wij hebben met veel genoegen bemerkt dat dien heer bezield is met gevoelens van menschlievendheid, doordien hij, gezien de allergrootste hitte, de soldaten niet overlast heeft door exerciciè'n of nutte- looze paraden. Het eere-oogeschouw heeft maar twee uren geduurd en had plaats op het Minne-Plein, alwaar talrijke nieuwsgierigen naartoe gestroomd waren. De zoon van onzen medeburger Vanwerveke, die over een jaar zoo schitterend zijn exaam van candidaal in de Philoso phic gedaan heeft, komt met de grootste onderscheiding dit van candidaat in de Rechten te ondergaan. Jf Niettegenstaande men in onze straten de man niet meer ziel die met zijn net rond gaat om de ongemuilbande honden le vangen,mag men noglans het niet gewagen de honden zonder muilband te laten loopen lot preuve, dat er Vrijdag eene do zijn overtredingen vóór het tribunaal van enkele politie ge bracht waren, welkers bestatiging door de policie-agenten gedaan werden. -¥■ Het nummer I van eene nieuwe gazet is Donderdag 7 de zer, te Brussel verschenen, onder tijtelLe Questionnéur, uitgegeven door M. Eng. Bochart, rue de l'Ecuyer, 18. Dezelve zal nu en dan- zonder juiste datum verschijnt) volgens de omstandigheden en het nut, om de aandacht de» publieks te vestigen en om van de bevoegde autoriteiten een1' antwoord of bevestiging te vragen over kwestiën van spa<j' zaamheid, staatkunde of bestuur welke allen burger toege'"' ten is in deze speciale uitgave daar te stellen. De verzekeringsmaatschappij Le Soleil, waarvan den ze|e' le Parijs, rue du Helder, 15, zich bevind en waarvan 1

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 2