Stads Nieuws. TfltINIIA Q F E F STEK 18S8. INTREDE! DES KONINGS. De verkoop van kerkelijke goederen ten bale der italiaansche schatkist heeft van 26 oetober 11., den dag waarop hij is begonnen, lot 50 juni jl. op gebracht 161,460,000 IV.dat is 41 1 /2 millioen fr. meer dan de raming.; van de kooppenningen is reeds omtrent 47 millioen fr. in de schatkist gevloeid. .«=*- SAMENSPRAAK ttssselsesi «Jen Mchoolmccstci', (ksi Koster en Jïais Goedgeiteni'. De Koster. Gij hebt de laatste maal gezegd, Bleester, dat gij een onderscheid maakt tnssclien catholieken en cleri- calen, ik kan dat niet verstaan. De Bleester. Het is nogtans gemakkelijk om te begrijpen, de eene erkennen den Paus voor Opperhoofd der H. Kerk en gehoorzamen hem in alles dat de geloofsartikelen betreft, maar betwisten hem en de Bisschoppen, volgens de leering van de Vaders der II. Kerk de Bossuets, de ï'enelons en zelfs volgens de leering der gewezene en vermaarde Universiteit van Leuven, het recht van bemoeiing der geestelijkheid in al les dat het tijdelijke betreft. De anderen gelijk de Paus zelfs, handelende onder den in vloed van het gevaarlijk order der Jesuiten, hetwelk thans de geheele catholieke inrichting overmeestert en door alle mid dels de verloren rijkdommen van voormaals en den invloed, dien de geestelijkheid in de middeleeuwen bezat, niet alleen lijk trachten weder te krijgen, maar die klaarblijkelijk de oppermacht van alles in de handen van Roomen, het is le zeg gen, in hunne eigen handen zouden willen doen overgaan en daartoe alle andere vrijheden dan de hunne zouden willen vernietigen De Koster. Gij bedriegt u, Bleester; tot het Nieuws blad toe heeft bekend dat er vakken zijn waarmede de geeste lijkheid zich niet te moeten heeft. Jan. Inderdaad, het heeft bekend dat de regeeringen uitsluitelijk meester waren van de kalsijden te vermaken, van de waterloopen te kuischen, enz., maar in geener wijze van zaken die de vorderingen der Jesuiten aangaan of hunne in zichten kunnen tegenhouden. De Bleester. Gij vergeet nog, Jan, dat men haar de vrij heid laat van belastingen te stellen om aan de onkosten van den Godsdienst te voorzien, voor zooveel zij zich over het gebruik, dat men van hun geld zal maken, niet bekommeren. De Koster..— De geestelijken maken zelve te veel gebruik van al de vrijheden, om te kunnen gelooven dat zij er de vij anden van zijn. De Bleester. Ja, zij maken niet alleenlijk gebruik, maar wel misbruik van dezelve,wanneer deze hun wapens opleveren om hun doel te bereikenbij voorbeeld, het misbruik dat zij maken van de vrijheid der drukpers om dagelijks de Ministers, en al degene, die in hunne politieke gevoelens deelen, te hoo- nen en te beledigen, is iets dat eenen afkeer aan alle eerlijke lieden inboezemt. De Koster. liet is mogelijks daarom dat de Paus de vrijheid der drukpers in zijn aanspraak veroordeelt. Jan. - - Ik zon het verstaan, indien de II. Vader de ver vloekingen, die hij aan het Oostenrijks Gouvernement toe stuurt, dit voor alle landen gelijk dede, want het is onweder- leggelijk dal de kerk van alle tijden de verlichting der volkeren heeft tegengevrochtmaar, terwijl hij in Oostenrijk de bedoelde vrijheid als tegenstrijdig met den Godsdienst ver oordeelt, wij zien hem belooningen en eerbewijzen toesturen aan de overdrevendste schandschrijvers der clerikale nieuws bladeren. De Meestér. Is het ook niet zoo met de vrijheid van het Onderwijs? de H. Vader vervloekt die ook in zijne aanspraak, en juicht die vrijheid toe in ons land. Welnn vriend, hervatte de keizer, hebt gij nog iets an ders te vragen Neen, neen, 't is genoeg, ruim genoeg. Blaar ik verzoek u dringend, dat gij iets meerder vraagt Gij hebt mij destijds le goed behandeld. Welaan, zegde Dubois, aangemoedigd, daar gij er toch aan houdt, ga ik eene vraag doen. '~n Ik vergun ze u vooraf. Nu zeide Dubois stillekens, als gij aan de heeren schrijft, die mij hel ambt van woud-opzichter moeten vekleenen, zet dan, als't u belieft onder uw handteeken. dat gij mij uwen vriend genoemd hebt. Ik zal trotscher zijn over dien titel, dan tvver alles, wat gij mij zult aanbieden. De keizer scheen door dit eenvoudig, doch edelhertig ver zoek getroffen. Hij drukte Dubois de hand en zeide Gij zijt een der braafsteen edeldenkendste, menschen, die ik ooit in mijn paleis ontmoet heb. Vaarwel I uw verlan gen zal stipt volbracht worden. Dubois drukte stortende zijnen dank uit, maakte eene diepe beweging met zijnen hoed, en verliet opgeruimd het paleis, om, fier als een vorst, als in zegenpraal naar huis weder te keeren. Karei V had zijn woord gehouden twee dagen later was zijn vriend Dubois als woud-opzichter aangesteld. Jan. En waarom Omdat zij de hoop koesteren van alle andere instellingen van onderwijs ten hunnen behoeve te kunnen doodigen en het is omdat het onderwijs, door den Staat gegeven, de uitvoering van deze inzichten tegenwerkt, dat zij hetzelve door alle slach van listige bewerkingen be vechten. De Koster. Het is omdat men het Godsdienstig onder wijs uit de scholen wilt bannen. De Bleester. Dit is eene der kwaadtrouwige uitvindin gen der Jesuiten; ik houd staande dat de schoolmeestersin het algemeen meer bevoegd zijn om het onderwijs te gevan, dan de onnoozele kwezels, die de geestelijkheid zelve dikmaals daarmede belast. Het Ministerie en al de matige liberalen deelen in de gevoe lens van den schfanderen heer Guizot, dat de schoollucht Godsdienstig moet zijn. De Koster. En waarom dus de wet van 1842 willen hervormen De Bleester. Er zijn overdrevenen in alle partijen, en hetgene aardig is, het is dat de geestelijkheid de hand drukt en overeenkomsten maakt met die overdr.evene mannen om de matige liberalen ointewerpen. Jan. Gij weet dat volgens de grondstelsels van Loyala alle middels, zelfs, gelijk de Bisschop Blalou het in een mandement heeft gezegd, de oneerlijkste goed zijn om hun doel te bereiken. De Koster. Er zijn toch zaken, waaraan de H. Vader volgens zijne aanspraak schijnt te houden en wegens dewelke men hem toegevingen zou kunnen doen. De Meester. De welke De Koster. Het is te iaat, ik zal die een andermaal voor oogen leggen. Poperinghe, 25 Juli 1868. Het Nieuwsblad vindt nogeens al kwalijk dat de Weslvla- ming en de Toekomst het schandaal, van broeder Nijmphus kenbaar hebben gemaakt. Hoe'is het toch mogelijk van geen één woord te hebben om dien vuilaard te schandvlekken, ter wijl gij zoo op den rug valt van de nieuwsbladeren die zoo eenen booswicht mét' den vinger toonen Weet wel, verdoold Nieuwsblad, dat wij het ons voor eene plicht achten zulke monsterachtigheden ruchtbaar te maken, en dit om de ouders te verwittigen van het lichaamiijk en ze-, delijk gevaar waaraan zij hunne kinderen blootstellen, met ze toe te vertrouwen aan het bestuur van mannen die meer de instrumenten des duivels zijn dan leermeesters van zeden en wetenschap. Gij zegt dat de Toekomst slinkt, Pouah voor het gene zij meldt. Blaar hoe veel meer moeten uwe broeders stinken die het voorwerp zijn van zuike, droevige maar noodzakelijke meldingen, alsook gijl., die zulke mons ters voorénslaat Indien de broeder plichtig is zegt gijweihoe kunt gij daaraan twijfelen Heeft de rechtbank het niet bewezen Eu de menigvuldige veroordeelingen, niet in 'l ander einde van Frankrijk zoo gij zegt, maar hier onder onze oogen, zijn zij niet klaarb ijkende genoeg om u te overtuigen Wees akkoord met tl zeiven zegt gij nog, omdat wij, volgens u, de broeders veroordeelen en andere slechte kerels hemelhoog verhe ffen. Wij bidden u, lief Nieuwsbladmaak ons zulke kerels kenbaar, niet door schandeleuze zinspéiin- gengen, zoo gij dikwijls doet, want dit is het wapen der laf- faards en trouwiooz.ü, maar noemt ze ons, gelijk wij uwe vuilaards genoemd hebben met naam en toenaam, en wij zullen de eerste zijn om ze op hunne plaats te brengen maar dit kunt gij niet, omdat uwe woorden anders niet zijn als lo- gentaal en lastering. Blaar nu moeten wij verbaasd staan op deze woorden van het IJpersch vnilb.adjehemel en aarde luistert het Nieuwsblad verstrat onzen walg niet voor zulke vuiligheid 't is al gebaring, zegt het. Ik vraag het, hoe verre moet de boosheid en de bedorven- béid van een hert gekomen zijn om dien walg niet te verstaan? Iedereen is verschrikt als liij de boosheden van uw volk koomt le vernemen, gij alleen verstaat dit niet: Voorwaar gij moet in die vuiligheden veel smaak vinden, om er niet van verkijst te zijn, en dien walg niet te le verstaan. Salut Men heeft dezer dagen het bovenstuk van de praalschouw in de aloude.Haile van IJper gesteld. Het is een uitmuntend sehoon gewrocht in houten beeldwerk, fijn van stil en vol maakt van uitvoering. Bleu weet dat het historisch gebouw door de heeren Guffens en Swerts melde monumentale muurschilderingen zal versierd worden. Den 21 dezer werd er in onze hoofdkerk, zoowel als in alle hoofdkerken der steden van het land, een solemnele Te Deum gezongen ter gelegenheid van den 57" verjaardag der inhul diging van Leopold I, ais Koning der Belgen. Denzelve werd door de burger-, rechterlijke en militaire overheden, alsook van het onderwijzers-korps ouzer verschillige gemeente-ge stichten, bijgewoond. Na den Te Deum was er parade en défilé op de Blarkt door het 1 Oc regement; maar door de onverdrageiijke hitte heeft men het kort gemaakt ea vóór middag was alles effen. Dezer week zijn nogeens een groot getal inwoners in beslag genomen, over het luien los'loopen hunner honden zonder muilband. i Den 16 dezer is er over Houthem een onweder losgeborsten die al den tabak vernield heeft door den hagel. Blen schrijft ons uit Comen dat er aldaar brand uitgeborsten is den 22 dezer, omtrent den middag, en dat de hofstede ge bruikt door August Duvosquel teenemaal vernield is. Het vuur heeft zich aan het strooien dak verklaard, veroorzaakt door.de sparken van koolzaadvuur dat men binnen huize aan gestoken had. De schade wordt op 8,000 fr. gerekend. Uil Langemarck meldt men ons Woensdag laatst ten 11 ure des avonds werd het huisje, bewoond door Louis Blylleville, werkman, vernield door eenen brand. De schade wordt berekend op 200 francs. Niets was verzekerd. Het huisje behoorde toe aan Henri Des- camps, herbergier en boschwachter te Langemarck. Programma der muziekstukken welke zullen uigevoerd wórden (heden Zondag 26, ten 6 T/2 ti. 's avonds) in den Hof der Concorde (buiten) door het muziek van het 10" regt., onder het bestuur van den heer Walhain 1. Qrphée aux enfers, Quadrille, (Offenbach). 2. Ouverture de la Bohémienne, (Baife). 3. La Benediction des Poignards, (Blèyerbeer). 4. Ouverture de Freischuts, (Cli. M. von Weber). 5.' Fantaisie sur des motifs de Roméö ét de Juliette, (de- mandéej (Gonnod). Biet genoegen vernemen wij dat BI. ADLER^ op aandringen zijner talrijke kijenteel, een dag per maand te IJperen zal ko men overbrengen. Het talent en de 'aigemé'ené' achting, we k BI. Adler geniet, zijn waarborg van v -trouw, i vopr de per sonen die zijne huip behoeven. Vergeten wij niet dat hij de. eenigste Tandmeester van geheel Beijglè' is, met eene eervolle melding vau de geneeskundige faku.ite.it bekrond., 51. Adler is schrijver van verscheidene merkwaardige werken, hij de voornaamste boekhandelaars van Brussel le koop gesteld. Zaterdag 1 Oogst., Ten 6 ure 's avonds Carillon. Ten 7 ure muziek in den Hof. Zondag 2 Oogst. Ten 6 ure 's morgens, Pi ij.,kamp voor blinde vinken op hst Minne-Piein. Ten Ti ure, Schieting met den Handboog (GulSSaume Teil), Barbara-Hcf. Ten 12 ure, Concert in den Hof. Do.elschieting met den stalen boog (herberg Prince Reyai). Ezelloop en Rolling, Kruisstraat binten de Statiepoort. Ten 7 ure 's avonds, Concert-Bal, in "t Theater. Blaandag 5 Oogst. Feest in de Weldadigheids-gestichten. Program der Feesten zooals dezelve door HH. BIBI. aange nomen zijn, tijdens hunne blijde intrede te IJperen, den 5" August! 1868. Tl ure 50 minuten. Oogenschouw der Burgerwacht en van het Leger. 12 u. HH. BIM. slappen af bij den heer Baron Senateur Blazsman de Couthove. 1-48. Bezoek in de Sint-Maartenskerk. 2-15. Uitvoering êeriér Cantate op de Groote Blarkt, woorden van BI. De Noyelle, muziek van M. Otto. Stoet der Overheden en Blaalschappijen der stad en des ar- rondissements, 5-10. Festival op de Groote Blarkt. 3 tol 4. Krijgsbewegingen der Cavalerijschool. 5-15. Ontvangst der Overheden bij M. den Baron Blaze- man. 7 ure.- Banket in de Groote Zaal der Kalle. 9-50. - Wandeling door de Koning in de voornaamste straten der stad. Vertrek van HH. MBI. Dinsdag 4 Oogst. 's Bliddags, Concert in den Hof. Ten 5 ure, Schaartje-Knip, op het Zaalbof. Ten 6 ure, Concert op de Groote Blarkt. Ten 7 ure, Feest inde Concorde, buiten. Woensdag 5 Oogst. Ten 10 ure, Prijsdeeiing voor de leerlingen der Gemeente- School, op het Stadhuis, gevolgd door uildeeling der pfemi®n en reimgheidsprijzen aan de werklieden.

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 2