Stads Nieuws. meester en Schepens der gemeente S1 Genois, om hem hel verbod door den Bisschop gedaan van de lijken der overledenen bestemd om in het nieuw kerkhof te worden begraven, in de kerk te ontvan gen of voor hunne ziel gebeden te storten, zonder gevolg zijn gebleven zoo een ongehoord misbruik van den Godsdienstigen invloed had zich tot dus verre nooit opgedaan, men had wel geweigerd te zingen of te lezen voor de zielen van vrijdenkers die de hulpmiddelen der H. Kerk hadden verfoeid, maar deze straf, indien het eene is, toe te passen aan getrouwe catholijken voor eene daad die onaf hankelijk is van hunnen wil, is eene onbillijkheid die niet christelijk is en met de voorschriften van het Evangelie weinig overeenslemd. Het bijzonderste in deze zaak is de beweegrede waarop het verbod is gestaafd- Msr houd staan dat het uitsluitelijk aan hem toebehoort van te beslis sen of een kerkhof onbesehikt is en of er een ander zou moeten ingericht worden, zoo dat Msr zich bo ven de wet stelt en zich de zending der gemeente besturen wilt toeëigenen het is een nieuw voor beeld der klericale strekkingen, en waar dezelve ons willen geleiden is moeilijk om te voorzien, des te meer omdat de dweeperij daardoor opgehitst wordt, tot zoo verre dat dergene die voor het ver plaatsen van het kerkhof hebben gestemd of het zelve hebben goedgekeurd, hunne vruchten ver woest worden of hunnewoonsten in brandgesteken. Indien eenige deugenielen, aan de liberale partij toebehoorende, zich door zulke overdrevene misda den moesten vreken, al de klerikale schrijvers zouden gedurende lange jaren de liberale partij niet anders noemen dan de partij der brandstich ters; wij zullen dit voorbeeld niet volgen, en ons bepalen met het Gouvernement aantemoedigen om de wet te doen eerbiedigen en, door alle middels, de plichtige op te zoeken en te doen straffen. Al wie zich met politieke zaken bezig houdt is nieuwsgierig te vernemen welke de geloofpunten zullen zijn die men in hat aangekondigd Concilium, dat in -1869 te Rome moet plaats hebben, zal daarstellen indien men het voorgaande moet oor- deelen, zal er waarschijnlijk eene veroordeeling uitspruiten van al de instellingen welke de her vorming der maatschappij hebben te weeg gebracht, en de afscheiding tusschen het kerkelijk en het tij delijk beheer voor grondregel hebben aangenomen. Hetgeen zoo eenen uitval doel voorzien, is de ver oordeeling der liberale hervormingen door het Oostenrijksch Gouvernement aangenomen, en nog meer de gekende invloed dat de jesuiten op de geestelijkheid in het algemeen en tot op het Hof van Rome toe, uitoeffenen. Het is waarschijnlijk om hunne inzichten te kunnen uitwerken dal zij deze kerkelijke vergade ring hebben doen ontstaan, maar de grond is glad en de volkeren, die reeds van het hedendaagsche regiem hebben genoten, zijn weinig genegen om zich, gelijk voormaals, door de geestelijkheid blin- delinge bij den neus ta laten leiden, en dus, welke de geloofpunten mochten zijn dat het Concilium zal daarstellen, indien zij tegenstrijdig met de be staande wetten en de maatschappelijke belangens waren, zullen er alléén eenige kwezels aan toejui chen, terwijl al ander slechts de schouders zullen opheffen, want zij daarin niet anders dan eene je- suitieke werking zullen beschaffen om ons allengs- kens aan tot de middeleeuwen achteruit te stooteu. De afwezigheid Van alle tegenspraak destijds op de verklaring der Onbevlekte Ontvangenis heeft mogelijk de Sociëteit Jesu bedrogen op haren in vloed; deze verklaring kwetste geene belangens en niemand vondt dat het de moeite waard was de zelve tegentespreken, terwijl, indien zij hunne vor deringen als geloofspunten wilden doen aanvaarden, zij door geen bcheeren, noch door niemand die de gezonde reden bezit, zouden worden aangenomen, en ten slotte groot nadeel aan den Godsdienst zou den te wege brengen. so'iobotulT flRV 'tr;Bflnfv*'i§70 of» iovr7 Ij p I E| Leclei'cq, schilderijen van MM. Moerman, Smagghe, Sperlae- ken en Veranneman, volledigen de sortering' schilderijen on zer Tentoonstelling. M. Fiers stelt niet min dan negen voorwerpen ten toon, allen hebben eene onwederlegbare weerde, de Slave, een bronzen standbeeld, is meesterlijk uitgewerktBlinde-Maaie en de Jonge Napolitaansche Visscher, beiden insgelijks in bronze, zijn schoon door hunne lieve eenvoudigheid, voorna melijk het laatste de Borstbeelden der heeren De Brouckere en Seutin zijn breed uitgewerkt en zeer gelijkend de Made lieve is eene allerliefste schepping, en de drij beelden voor versiering, de Plastische Kunsten Verbeeldende, zijn in een waren monumentalen en grootschen stijl gebeiteld- Nog een goed standbeeld is dat van M. Lefever. De twee borstbeelden van M. Thoris, doen ernstige hoeda nigheden vermoeden. M. Comein heeft een plaaster-beeld ten toon gesteld, de Lente verbeeldendeM. Loosberg een Ecce Homo en een borstbeeld, en M. Vandevyver een Christus en een Vat in ivoir, gewetensvol uitgewerkt. Bouwkundige Teekeningen door MM. Lernould-Wicart en Vinck, met de Steendrukvoortbrengselen van M. Engel Van Eeckhout, volledigen deze belangrijke verzameling van Kunst gewrochten. Nogeens, onze welgemeende gelukwenschingen aan het inrichtings-comiteit en bovenal aan den werkzamen en schranderen Voorzitter M. Ed. Van Biesbrouck, aan wie, zonder tegenzeg, het grootste deel van den goedeu uitval der Tentoonstelling ten deele valt. [Journal des Beaux-Arts). IJperen, 17 Augusti 18C8. Mijnheer Jaar 50 Ik vind in uw nummer van 15 Augusti laatst, in éenen ar tikel waarin gij tracht een mijner correspondenten te be- sméiiren, met zijdelings te antwoorden op zijn schrijven tegen mannen die van den stoel der waarheid gebruik maken om eerlijke vrouwen en dochters ten hate en schim- perij hunner parochianen over te leveren dat Gij mij GODDELOOZE TOEKOMST noemt Wel hoe, confrater, gij heet mij goddeloos weet gij wel wat goddeloos is om dien naam mij toe te werpen Goddeloos, mijn manneke, is vergeten wie God is, Hem verloochenen of lasteren door woorden of doorwerken Goddeloóze mannen, zijn deze die van God of van zijne re ligie gebruik maken 0111 hun en huns gelijken in rijkdom en heerschappij boven de andere menschen te stellen door mid dels die niet altijd eerlijk zijn. Goddelooze mannen, zijn mannen die onder een kleed dat den eerbied van allen vergt, zich verschuilen om hunne vuige driften te voldoen en het zedebederf aan onze jonge generatie inplanten in plaats van er met hart en ziel goede burgers van te maken! Goddelooze mannen, zijn deze die bij het doodbed van een hunner slachtoffers den naam van God lasteren met hem te gebruiken om door bedriegerijen of valsche beloften een ge- heele arme eerlijke familje te ontrooven met hun zelve het nalatenschap toeteëigenen. Goddelooze mannen zijn deze die, betaald zijnde door het Gouvernement om de meerderheid der Belgen, die catholijk zijn, in de voorschriften van ons subliem geloof te onderwij zen, en ze op den weg der deugd te leiden, hun onledig hou den met tegen het Gouvernement te schrijven en den eenen burger tegen den anderen op te hitsen en den haat aan te prediken in gazetten, waar God, de God der goedheid, in het spel staat als de onverbiddelijkste dwingeland die ooit be staan heeftDie zijn goddeloozen, sukkelaartje van 't Jaar 50, dat ge zijt Goddelooze gazetten zijn dus deze, waarin men van die af- slootelijke dingen leest, die alles slachtofferen, de ruste der familjen, de eerlijkheid van vrouwen en dochters, de open bare zeden, alles, om hun stelsel recht te houden, zonder dat zij eens beseffen hoeveel kwaad zij hunne medeburgers aan doen, doch zullen eindigen met door hunne eigene zonden te vergaan Dus, confratertje, zien wij met alle zedigheid van den nieu wen tijtel af die gij ons gegeven hebt en dragen u dien uit den grond onzes harten aan u zelve op. De Toekomst (van IJperen). Ten bewijze van tevredenheid over het overheerlijk onthaal dat Z. M. onzen Koning den 3 Oogst alhier genoten heeft, komt hij de volgende geschenken af te sturen 1° Aan M. Ch. Otto, voor zijne overheerlijke Cantate, een gouden spelde, met kostbare gesteenten omzet. 2° Aan M. Denoyelle, voor de Vaderlandsche woorden derzelve, nog een overschoone spelde, fijne gesteenten. 5° Aan M. De Bruck, de artiest die het binnenste der Halle zoowel versierd heeft, insgelijks eene kostbare spelde. En 4° aan M. Ch. Breyne, voor zijne Cantate, uitgevoerd gedurende het Koninklijk Banket, twee schoone en kostelijke hemdknoopjes. Z. M. komt insgelijks aan den heer Voorzitter der maat schappij van Schoone Kunsten, een borstbeeld in plaaster af te sturen der Koningin, met belofte hetzelve te laten door een marmeren vervangen, vervaardigd door den heer Fraikin en bestemd voor het Museum der stad. rir vI ftnijfiironrv Z. M. heeft, door tusschenkomst van M. Alph. Vandenpee- reboom, Minister van Staat, 150 loten genomen in het Tom bola der Tentoonstelling van Schoone Kunsten, ingericht door den Kunst- en Letterkring onzer stad. Deze belangrijke Tentoonstelling blijft nog open tot Zondag :2a Oogst, ten (i ure 's avonds. TT kl Li I'. «J J J Vrijdag en Zaterdag, 14 en 15 dezer, welke de twee dagen waren dat het publiek gratis in de Tentoonstelling toegelaten was, mogen wij met genoegen aanstippen dat dezelve veel bijval hij onze IJpei'iingen vondt, dewijl wij bestatigd hebben dat meer dan4000nieuwsgierigen het lokaal bezocht hebben. Indien onze inlichtingen juist zijn, zouden er reeds omtrent de 2000 loten in het Tombola genomen zijn, waarmede de Commissie 7 of 8 kunstvoorwerpen zal kunnen laten verloten. Verschillige belangrijke aankoopen zijn gedaan geweest boven deze welke wij reeds aangekondigd hebben, onder an dere heeft M. G. de Stuers een bronzen beeld (de Napoli taansche Visscher, door Fiers), gekocht. Nog verscheidene prijs-aanbiedingen zijn in onderhandeling. M. Leo Descamps is door ons Stadsbestuur benoemd om M. Navez te vervangen in de klas der Mathematieken van ons Stadskollegie. Het 10e Regement onzer bezetting is Vrijdag laatst, tus schen C en 7 ure 's morgens met den trein," naar het kamp van Bévèrloo vertrokken. Zijne afwezigheid is maar oogen- blikkelijk, want binnen zes weken keert het terug. Zondag laatst heeft het muziek van dat regement voor de sluiting zijner zomer-concerts, in den Hof der Concorde, een schoon concert gegeven. Het laatste stuk Le Bouquet de Strauss werd bijgeleid met een prachtig vuurwerk, af gebrand door den heer Alfons Vers.chaeve. Het feest was tref felijk en vereerd met een talrijk en schoon gezelschap. Des middags, bij het nemen eener proef met het eene of an der vuurwerkstuk, is er M. Verschaeve bijna een ongeluk overgekomen. Eene ontploffing ontstond en een stuk vaneen der voorwerpen is hem langs het aangezicht gevlogen, een weinig de neus, de oogenen het vel der rechter kaak schen dende. Gelukkig is de wonde niet erg, en zal, denken wij, binnen eenige dagen geen spoor meer laten, doch hij kon eene oog verliezen. M. Valerie Logie, van Meessen, komt zijne twee laatste examen van doktor in genees-, heel- en vroedkunde, met de grootste onderscheiding te ondergaan. Bij koninklijk besluit van 18 augusti is M. J. Lameere sub stituut van den prokureur des koning te Gent, substituut vaa den procureur-generaal bij het Hof van Appel in die stad he~ noemd, in vervanging van M. Coevoet, tot eene andere bedie ning geroepen.

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 2