VAN IJPEREN. NEW m HELNER. 4 FRANKEN 'S JAARS ATr 836. - Zevenste Jaar. Politiek. - Stads,» Kunst- en Letternieuws. Verscliillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. VOOR IJPEREN. Fk. 4-aO VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 centimcn den regel. Reklamen 2 a een timen. iillMi ZONDAG. 50 AUGUSTI 1868. Bireel: Dixmudeslraat, 59. Alle inzendingen vrachtvrij. Er was in Frankrijk een strijd aangegaan tus- sclien de rede en het geweld. Rochefort enkel met eene pen gewapend, maar als tolk der vrijzinnige denkwijze optredende, had moedig het fransch kei zerrijk aangerand. Maar de tijd der rede is in Frank rijk nog niet gekomen en de steen uit den slinger van David heeft liet hoofd van Goliath niet kunnen treffen. De rede bezwijkt. De Lanteern van den heer Roehefort is zaterdag andermaal aangeslagen en de moedige schrijver, reeds met verscheidene veroordeelingen getroffen, zal vervolgd worden lot dat zijne fortuin vernietigd is en zijne vrijheid ge kluisterd ligt. Hoewel de zaak van de Lanteern, in Frankrijk sterk de geesten bezig houdt, zoo verliest men ech ter de aanstaande kiezingen in het departement- van de Var uit 'toog niet. De uitslag in het Jura-departement, waar de heer Grevy, kandidaat der republikeinen met eene meerderheid van tien duizend stemmen op den oiïicieelen kandidaat den zegenpraal behaalde, heeft in het hof van L. Napo leon eene groole opschudding gemaakt. Schier al de pruisische bladen houden zich bezig met de geruchten, die nopens een zoogezegd ver bond tusschen Frankrijk, België en Holland tot stand gekomen zijn. Die bladen zeggen openlijk, dat Europa nooit de verwezenlijking van dit plan dulden zou. De italiaansche Senaat heeft met eene overgroo- te meerderheid het w. tsontwerp aanveerd, waarbij het gouvernement het monopolie van den tabaks- handel wordt toegekend. In Engeland maakt men zich gereed tot den grooten kies lrijd \an het nieuw pralement. Naar het schijnt zal het geiai nieuwe kiezers veel grooler zijn dan de meest breede berekeningen voorzien hadden. In sommige plaatsen is het getal verdrij- dubbeld en het is thans eene stellige zaak, dat de werkende stand merkelijk de overhand zal hebben. Hoe zal er van die macht worden gebruik ge maakt F Dit zal ons de toekomst leeren maar in alle geval is dit zeker, dat Engeland op dit oogen- blik eene proefneming doet, die eenen ontzachlij- ken invloed op de lotbestemming van geheel Euro pa zal uitoefenen. Uit Madrid meldt men dat de Koningin Isabelle voornemens is een ministerie van gematigde libera len aan ie stellen.... dat is te zeggen van liberalen, die moeten zorgen dat de inslelligen niet echt libe raal worden. Deze poging zal echter niet lukken. Het cenigste wat Isabelle overblijft is dat zij afstand van den troon doe ten voordeele van haren zoon, die onder de voogdijschap van Espartero is wel liberaal, maar op verre na nog van zuiver bloed. Dc heer von Bismarck is te Varzin op eene wan deling van zijn peerd gevallen. Het zou gcene ver wondering moeten baren, indien de fransche oor logzuchtige sterrekijkers dit als een goed voorteeken aanzagen. Het ten vorigen jare te Genève gehouden inter nationaal vredes en vrijheids kongres, dat toen tot zeer onrustige tooneeien en groote verwarring aanleiding heeft gegeven, zal dit jaar, van den 22 tot 26 Sepiember te Bern vergaderen. Men meldt uit Berljn dat de minister van justitie van Pruissen, een rechter van het tribunaal van die hoofdstad gelast heeft een wetsontwerp in ge reedheid te brengen, strekkende om de doodstraf '<m(M a êUae iTMIl -? --A EEWE ZWITSERSCHE GESCHIEDENIS UIT DEN JARE 1824. Netly, het schoonste meisje uit het canton, was, nog zeer jong zijnde, met een' der jongste pachters uit den omtrek in het huwelijk getreden want onbezonnen, zoo als gewoonlijk verliefden zijn, hadden zij het oogenblik niet kunnen afwach ten dat de minnaar naar de loting zou voldaan hebben en echt genoot kon wezen, zonder bevreesd te zijn, van, door de be slaande wet, aan zijn gezin ontdrukt te worden. Het eerste jaar van dit huwelijk was gelukkig, gelijk meest altijd plaats heeft, wanneer de hartstocht alleen de overhand heeft en de zamenleving nog niet door de zorg voor de toekomst verbit terd is de geboorte van een meisje, zoo schoon als hare moeder, snoerde de banden hunner huwelijksliefde nog vaster, en was oorzaak van feestvieringen even als bij hun huwelijk. Ie midden hunner vreugde sloeg voor hen een noodlottig uur: het was de uur van scheiden. Helneb moest als soldaat ver trekken, en de ontroostbare Netly scheidde weenende van Item. De afwezenheid deed de liefde van Netly nog steeds vermeerderen. Hjelner bekwam voorden tijd van drie maanden een verlof, hetwelk hij bij zijne vrouw doorbrachten eenige maanden bij zijne terugkomst bij het regement, ontving hij de tijding, dat zijne vrouw van eene tweede dochter bevallen was. Hij was opgetoogen van vreugde over dit nieuw geluk met de teederste kussen bedekte hij dezen brief, waarin zijne vrouw de vurigste wenschen ten hemel opzondt voor zijn'spoc- digen terugkeer, en hem te kennen gaf, dat hare liefde voor hem zoo hevig en zoo standvastig was, dat de dood zelfs er geene macht over zou hebben. In dezen brief las hij de vol gende zinsnededat, zoo haar beminde Helneb niet mocht wt derkeeren, zoo hij in den oorlog, in een tweegevecht of op eene andere wijs, het leven verloor, zijne getrouwe Netly hem niet overleven, maar hem met hare beide dochters volgen zou. De oorlog met Spanje barstte los en Helner moest met het leger, dat door den Hertog van Angoulême aangevoerd werd, derwaarts trekken. De afdeeling, hij welke hij diende, kwam niet eene der laatsten in het vuur. De Zwitsers streden dapper Frankrijk en deszelfs bondgenooten behaalden de overwinning en de veldtocht werd door eenen roemrijken vrede geëindigd eereteekenen en belooningen werden uitgedeeld men betreur de de dooden, en zij, die slechts soldaat waren, doch bekwaam heden en kloekbloedigheid hadden doen blijken, bekwamen de rangen der gesneuvelde officieren. Bij den aanvang van den veldtocht was Helner slechts ge meen soldaat. Wie is in staat naar waarheid de ongerustheid, den angst en het duister voorgevoel af te schetsen, waarmede het hart van Netly, gedurende den loop van dezen veldtocht, gefolterd werdl? Dagelijks vernam zij naar de loopende geruchten, on dervroeg de niewsvertellers bevreesd en echter nieuwgierig zijnde om iets te vernemen, deed zij duizende dringende vra gen, waarop men huiverig was te antwoorden. Gemarteld door deze gedurige afwisseling van angst en hoop, die aan haar gemoed nimmer eenige rust schonk, gevoelde Netly bij ieder oogenblik hare liefde toenemen en het noodlottig voor nemen, haren man niet te overleven, maar met hare heide dochters te sterven sterker worden. Eindelijk was de oorlog geëindigd en door den geheelen omtrek ging het geruchthet regiment komt terug. Ach welk een huiverend gevoel doordrong, bij het hooren de zer lijding, haar gemoed niet Dagelijks bij het aanbreken van den dag, begaf zij zich op weg en zette zich neder aan den voet van een' reusachtigen olmenboom, wiens bladeren een' heuvel, van welken men in de verte de krijgslieden kon zien aankomen, overschaduwden. Achter dezen heuvel liep een beekje, dat men bij de zomerhitte en aanhoudende droogten bijna niet gewaar werd alsdan kondigde.cen zacht gemurmel, hetwelk door deszelfs worsteling met het gras en de keisteenen veroorzaakt werd en zijn' loop een oogenblik vertraagde, al leen deszelfs tegenwoordigheid aan, want dit beekje verschuil de zich onder hooge planten, die door hetzelve bevochtigd werden maar bij mistig weder, wanneer er op de naburige bergen veel regen gevallen was, alsdan werd dit geringe beekje een vloed, die zoo hoog steeg, dat dezelve den heuvel bedekte, den voet van den olmenboom besproeide en een ieder, die zich vermeten zou hem te overschrijden, met den dood dreigde. Wordt voortgezet

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 1