VAIY IJPEREN. 9 NETLT EN SEINER. 4 FRANKEN 'S JAARS ]\r 337. Zevenste Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. VOOR IJPEREN. Fr. 4-80 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 centimen den regel. Reklamen 25 centimen. ZONDAG, 6 SEPTEMBER 1868. Bureel Dixmudestraat, 59. Alle inzendingen vrachtvrij. Het schijnt dat het fransch gouvernement om het even waar, geene lantaarns kan zien gelukkig dat de gaz-lantaarns nog mogen bestaan, maar het is wel in staat er den vorm van te veranderen. De dagbladen le Sièclele Temps en lOpinion nationale, hebben gemeld, dat Mev. Faudard is aangehouden, naar de prefektuur van politie geleid, en dat zij aldaar twee uren is opgesloten geworden, omdat zij vergulde juweelen verkocht, sedert vijf jaren gemaakt, die den vorm van eenen lantaarn hebben. Eenige fransehe Bladen hebben hunne verbazing te kennen gegeven over het feit dat keizerin Euge nia de zittingen van den ministerraad bijwoont. Het groot hertogdom van Saksen-Weimar heeft eene nieuwe wet op de drukpers gemaakt, volgens welk de brevets van drukker, de borgstelling van de dagbladen, het voorloopig neerleggen van num mers in de bureelen van het bestuur, de straffen tegen de medeplichtigheid van den drukker, enz., zijn afgeschaft. De onafhankelijke dagbladen van Parijs doen uitschijnen hoe vrijzinniger die schik kingen zijn dan de fransehe. Het feit, is dat wij verre van de lijden zijn wanneer Europa naar Fran krijk voorbeelden van liberalismus ging zoeken. De koning van Pruisen, ondanks zijn hoogen ou derdom is onvermoeibaar. Hij doorloopt al de sta ten en wordt overal goed onthaald. Graaf Andrassy, hoofd van het hongaarsche ka binet, is geheelde verledene week met keizer Frans Jozef van Oostenrijk op jacht geweest. Hoe de tij den en ook de menschen veranderen. Over achtien jaren, werd dezelfde graaf Andrassy, als opstande ling door de soldalen van den zelfden keizer opge jaagd hij werd tePesth, in gezeldschap met Al- massy, Louis Kossuth, Ludwig enz, in afbeeldsel opgehangen. Het blad de Hon herrinnerde nog on langs de kurieuse lijst, welke eindigde met M. Vu- rowich, lot gedeputeerde gekozen en die in zijn vaderland terug keert om in den Landdag plaats te nemen. Men weet dat krachtens de herinrichtingswetten, door hel Congres der Vereenigde Staden gestemd, na den nederlaag van het Zuiden, er nog drie Sla- ten zijnYirginie, de Mississipi en den Texas, die nog buiten het recht, eenen president te kiezen, gesloten zijn. Dc kopstukken der demokratieke partij in die drij Staten, melden, dat zij zich den 22 September zullen vereenigen, om kandidaten te kiezen tot de bediening van voorzitter en dat zij den 3 November, ondanks de wet die hen uitsluit, zullen stemmen. De uitzonderlijke eerbewijzingen, welke aan den graaf en de gravin de Gergenli (infante van Spanje) te Fontainebleau zijn te beurt gevallen, doen de geruchten van een geheim bondgenootschap tus- schen Frankrijk en Spanje weêr op het tapijt ko men. Men heeft de infanten met eene voorkomend heid behandeld, die men mag zeggen het gevolg van zekere berekening te zijn. In het gezantschap van Italië schijnt men daar niet zeer te vreden over, want men kan niet den ken dat L. Napoleon aan den koning van Italië aangenaam is willen zijn, door den broeder van Frans II van Napels zoo guldhertig te ontvangen. De kommisic te Parijs gelast met de herziening der mexikaansche schadeloosstellingen, heeft haar werk geëindigd. Elke schadeloosgestelde zal van nu af voor eerste op rekening 50 p. c. ontvangen van het kapitaal hetwelk ten zijnen voordeele is gelikwidcerd. De clericale drukpers kan den luisterlijken uit slag der inhulding van het standbeeld van Leopold de lste, welke over eenige weken te Antwerpen heeft plaats gehad, niet slikken. Zij wendt alles aan om te doen gelooven dat de feest door vreem delingen was ingericht, en weinig deelneming on der de bevolking van onze belangrijkste Koophan delstad en in het overige van Belgie had opgewekt. Het tegenovergestelde is nogtans de waarheid. De personen die de feest hebben bijgewoond, bevesti gen dat men nooit, in geene gelegenheden, zulk. eenen geestdrift had kunnen bemerken ter uit zondering der clericale meelinggasten, al dat treffe lijk in Antwerpen was, heeft het zijne bijgebracht om hulde en erkentelijkheid te bewijzen aan de nagedachtenis van den Vorst, aan wiens toedoen men, onder zooveel andere weldaden, de vrijma king der Schelde te danken heeft. Wat meer is, wij durven hel bevestigen, het is dat allen, wiers gevoelens door de verachtelijkste dweeperij niet zijn vervalschtzoo niet door hunne tegen- DE TOEKOMST EENE ZWITSERSCHE GESCHIEDENIS UIT DEN JARE 4824. Vervolg en slot). Op eenen schoonen zomermorgen had Netly zich nederge zet op hare gewone plaats, van waar zij, even als een waakzame schildwacht, den geheelen weg, die kronkelend beneden haar heen liep, kou overzien. Aldaar, te midden der schuldelooze Wagen harer kinderen, liep de lijd spoedig en in onrust voor- hij. De trouwe hond, de medegezel harer wandelingen, sliep bij haar in het gras. Eensklaps werd de hemel verduisterd, er stak een verschrik kelijk orkaan op, de regen viel bij stroomen neder. Netly werd voorzichtigheidshalve genoopt op den heuvel te blijven, waar zij voor den regen beveiligd was door de bladeren van den olmenboom, die, boven hare hoofden als een breed scherm uitstekende, haar tot een ondoordringbaar dak verstrektende zon kwam weldra weder te voorschijn alles herleefde, de vogels begroetten de regenboog en het azuur des uitspansels. Nadat de duisternis was opgeklaard scheen de gaansche na tuur met nieuwe en meer schitterende schoonheden te prijken. Van geheel deze onrust in de schepping waren geene sporen meer te bekennen dan den vloed, die, door de bergstroomen gezwollen, de kleine vallei al bruisende overstroomde. Netly bleef dit schouwspel gadeslaan, doch weldra hernam zij hare vroegere waakzaamheid. Plotselijk staat zij op eene gewapende bende nadert in de verte aan derzelver hoofd gaan de officieren, zich met elkan der onderhoude en die hunne soldaten te vreden en vrolijk verre achter zich laten. Netly klimt den heuvel af, werpt gee ne blik op de officieren, die haar voorbij gaan, dewijl zij geen belang in hen steld, en, achter struiken verborgen neemt zij iederen soldaat, die haar voorbij gaat, nauwkeurig op en tracht het gelaat haars echtgenoots te herkennen... Eensklaps geeft zij een' doordringenden gil, snelt voort, be klimt met de vluchheid eener wilde geit den heuvel, onvat hare beide kinderen en stort zich in den vloed.... Om den hoek van den weg meenden de offiicieren eene menschelijke gedaante op het water te zien drijven.... Met een edele geestdrift bezield, ontdoen zij zich van hunne bovenkleederen en werpen zich in den stroom Helner door menschlievendheid gedreven, was dc eerste gereed.... Geluk kiger dan al de andere, brengt hij eene vrouw, die een kind in hare armen geklemd houdt, aan den oever... Men dringt zich om haar heen en onbloot het aangezicht, dat door het druip natte haar geheel bedekt was.... Eensklaps bezwijmt Helner hij had zijne vrouw herkend... Toen hij tot zich zeiven kwam, maakte eene verschrikkelijke wanhoop zich van hem meester doch ofschoon zijn hart door diepe droefheid overstelpt werd, behield hij zijn verstand hij bemerkte dat nog eene zijner dochters afwezend was.... te gelijker tijd hoorde men een geblaf, en men werd een' hond gewaar die een kind, dat hij uit den stroom gered had, bij het kleed voortsleepteen zich aan de voeten uitstrekte van Helner, aan wien hij zijne dochter wedergaf.... Doör smart en vreug de overstelpt, beloonde Helner alle mogelijke hulp aan zijn kind, dat, dank zij den spoed van haren redder, nog niet be zweken was.... Helner wijdde zijn volgend leven geheel aan zijne dochter, het eenigste pand, dat eene aangebedene echtgenote hem na gelaten had; hij beweende zijne Netly, en nu nog stroomen zijne tranen bij het minste woord, dat door hem of andere over haar gesproken wordt. Nimmer heeft hij de oorzaak te weten kunnen komen, welke Netly gedreven heeft, aan haar leven een einde te maken hij denkt echter, dat zij, haren eed, om hem niet te overleven indachtig, en onbewust van zijne bevordering tot Kolonel, hetgeen hij haar in eenen brief (die waarschijnlijk verloren is geraakt), gemeld had, haar verstand verloren heeft, toen zij hem onder de soldaten niet bespeurde, en dat deze verbijstering de oorzaak van hare dood geweest zij.

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 1