't Goddeloos JAAR 50! Stads Nieuws. Verschillige tijdingen. woordigheid ten minste uit ter herten de zoo ver diende eer en erkentelijke betuiging hebben toegejuichd, het bewijs daarvan is dat al de Koop handel-Kamers des lands, ter uitzondering van die van Kortrijk en Dendermonde, afgevaardigden om de bedoelde feest te verheffen naar Antwerpen heb ben gezonden. liet was nog niet genoeg daarmeê, want zij hebben het voornemen van uit dankbetui ging over de feesten door de leden der Koophandel- Kamer van aldaar ingericht, haar eene luisterrijke maaltijd aan te bieden. De onthouding der gezegde Koophandel-Kamers van de clericale steden Kortrijk en Den dermonde, geeft tot vee! bedenkingen aanleiding voor alwie zonder vooroordeel de zaak beschouwt is het een nieuw bewijs dat hetgene men de bewe ging van Antwerpen noemt, niet anders dan eene jesuitieke bewerking is, waaraan at degene, die aan dit order verkleefd zijn, alleen toejuichen. Burgerwacht van Uperen. Bericht. -9SQU -mitU osdHos nah axtv aslfibloa ab too© jflil Poelcapelle. u j[pj| urtfoélnfisoa tuil ui Dal bladje'meent zieh aan de verachting; van allen welden- kenden burger te onttrekken door domme uitvluchtsels en goddelooze farcen. Bezie het antwoord op den logenstraffen- den brief van den Commissaris van Policie van Poperinghe, en gij zult een staalken hebben van de rechtzinnigheid der opstellers van't Godverloochend en religievernielend Jaar 50! Men leze in het nummer van Zondag laatst het artikel in antwoord op het onze van 8 dagen te vóóren, en mén zal zien hoe zij het aan boord leggen om zich uit den slag te trekken: een hopp crapuleuze redens en een uitval tegen den uitgever der Toekomst van LJperen; maar op de kwestie.van godde loosheid, geen half woord Zij meenen alles gewonnen te hebben, wanneer zij treffelijke lieden over den hekel halen op vertellingen, welke alléén ontstaan in de zieke inbeelding van een heet en wraakgretig brein en toen zij de afstootelijkste drogredens en betichtigingen opeen gestapeld hebbende,eene onwederlegbare logenstraffing ontvangen, zij antwoorden u Ha! gij zegt dat het niet waar is Eh wel! wij zijn kwijtes Veen, rampzalige schrijvers, gij zijt niet kwijtes Wanneer men eerlijke vrouwen en dochters hoont, hare eer schendt of doet verdenken, dan is men nog nie.t kwijte ais men ze in hare eer herstéid hééft. 1 Wanneer men de rust eens huisgezin» vernielt, dan is men nog'niet kwijte'als men de verzoening bewerkt heeft. Wanneer men treffe lijke neeringdoeners ruïneert, door boosaardige beschimpin gen welke door een onverzoenlijken haat ingeboezemd zijn, dan valt het aan u schrijvers van 't Jaar 50, mannen die God voor windeweêr neemt, van dien geruïneerden man, stoffelijk zijne schade in te staan, en dan zijt gij nog niet kwijte want een ander betaalt nog de boete en de kosten van uw onmen- schelijk en schandalig gedrag. CWItHIVK E LOOS staat er ergens in het domme ant woord van.'ï Jaar 50 van Zondag laatst; wij willen niet on derzoeken tot wat of tot wie deze nobele zinspeling,gericht is, maar zij willen kluchtig zijn, en och heere! zij ver geten dat zulke farcen op hunnen eigen neus moeten vallen... Goddinneloos! 't Geen gij wilt zeggen is enkel boos aardige praat, en niets geeft u het recht iets daarop gelijkend te doen vermoeden; maar wat zeker is, 't is dat mannen die belofte van zuiverheid gedaan hebben, kappelaan Van Tillo en consoorten, niet goddinneloos waren Zondag laatst heeft de openbare Loterij plaats gehad van de voorwerpen aangekocht in de Tentoonstelling van Sehoone Kunsten door den Kunst- en Letferkring dezer stad. Wij laten hier de nummers volgen die uitgetrokken zijn geweest, met aanduiding der voorwerpen die zij gewonnen hebben N"" 351. Een Landschap (omstreken v,an fjperen), van M. BÖhm. 583. De Bespiegeling, schilderij van M. Sperlaeken. 1510. Een Zicht der Mosquee en der Fontein derSycomore te Mostasa, van M. Bossuet. 498. De Lente, standbeeld in plaaster, van M. Cotnein. 1656. Een Landschap (omstreken van Chevreuse), van M. ;$öhm. rtl bossk» siis sbbüw aa/aa 209. Ecce Homo, standbeeld in plaaster, van M. Loos- bergh. 285. Een Album met 19 photographien, van M. Biske- born. 924, De Lente, standbeeld van M. Comein. 494. Een Landschap, van M. Moerman. 1552. De Poetsenmakers, schilderij van M. Domicenl. De dag- en weekbladen worden verzocht in 'l belang van een ieder, voor zoo veel mogelijk, de uitgetrokken nummers op te nemen. Wij vernemen dat Z. M. de Koning die twee schilderijen heeft gewonnen in de Tombola der Tentoonstelling ingericht door den Kunst- en Letterkring, eene derzelve ten geschenke komt te geven aan deze Maatschappij, ter versiering harer vergaderzaal. MM. Alph. Diegerick en Bené Duruttc hebben beiden, met veel bijval, te Brugge hun exaam ondergaan (examens de gra- dués en lettres). De eene bekwam 91 punten en de andere 84. V M. Opsomer, kandidaat notaris te Passchendaele, is deur waarder bij de rechtbank van eersten aanleg te Uperen be noemd. Heden Zondag (^September, ten 5 1/2 ure 's avonds, zal in den Hohder Concorde (exlra-muros) de zomer-feesteii ge- slotefa worden .met' een Concert dodr 't muziek der Pompiers. Gedurend het laatste stuk zal er een vuurwerk losgebrand worden door M. Alphonse Verschaeve. Nationale SehiJibcSiietiiig. De Majoor, hoofd der wacht, heeft de eer MM. de officieren, onder-officieren, korporaals, brigadiers en wachten te berichten dat degenen die wenschen deel aan deze schieting-te nemen, zich moeten aangeven bij dèn heer adjudant-onderofficier van het bataljon (Kaai-slruat, n° 8), van 's middags tot 2 ure namiddag, van heden tot Woensdag 9 dezer. De-afdeelingen die na 10 September aangemeld zullen zijn zullen maar mogen schieten na'al .de andere detachementen (art.:2 dei>Veglerhénts'). I)e Majoor bevelhebber, IJperen, 4 september 1868. A. Hy.nderick. IJ lam n£(f<uhhl41) ni éfCnl')i hllW iill bS Een Koninklijk besluitvan 28 oogst bemachtigd de kerkfabriek van O. L.VY van Poperinghe, verdere herstellings werken aan te vangen. r i I Dinsdag in den namiddag had er een boer twee zwijhs in IJperen te levéren en begaf zich niet eene kar stedewaarts, toen hij met zijne lading omtrent de herberg den Plas ko mende, gewaar werd dat er hem een zwijn ontbrak. Het beest was langs den weg van de kar gevallen zonder dat hij het be merkt had; éenige menschen die op het land werkten hebben het hem gewaarschuwd. Dit doet ons eene vroegere farce herinneren. Over om trent 20 jaar stond er eene kar stil vóór eene zwijnenslachterij in de Rijselstraat.. .Vanhpve 'k zijn hier met 't zwijn. Hoe met't zwijn? 'k Heb al het stroo doorzocht en ik vinde geen zwijn - Bon eh rteën 't, t'en es geen zwijn te zien 'k Had er pourtank meè als ik van d'hofsteê weg kwam. En de boer keerde stap op ste terug en vondt zijn zwijn 3 kwart buiten in eene aarden strate in den modder, en twijf- felde óf het een duivel of zijn zwijn was. Vanhove hééft maar 's anderendaags de levering ontvangen. Kepiuisscii dcc maand September 1° Zondag, Kemmel, Reninghe. Staden. Cortemérck. EesséiC Keyem. Houthem. Iseghem. Zonnebeke: Ploegsteert. 2" Zondag. Dadizeele. Hollebeke. Moorseele. Handzame. - Zuydschote. Westkerke. Oostvleteren. 5" Zondag. Brielen. Wercken. Passchendaele. Wulveringhem (Veufefij. Zandvoorde. Meessen. Alveringhem. 4" Zondag. Lichtervelde. Woumen. Yladsloo. Langemarck. DE BRANDERS VAN S'-DENIJS. De bisschop van Brugge heeft eindelijk een mandement op den preêkstoel van S'-Denijs doen aflezen. De prelaat betreurt de misdaden, die in dat ongelukkig dorp gepleegd zijn. Hij doet inzien hoe gedrochtelijk de gepleegde gruwelen zijn en hoe zeer degenen die er zich aan schuldig gemaakt hebben, de goddelijke en menschelijke wetten hebben ge schonden. Hij beveelt gebeden omdat de Voorzienigheid de daders zou laten kennen en dringt bij de inwoners aap de waarheid bekend te maken. Het is maar jammer dat de bisschop zoolang gewacht heeft maatregelen te nemen. Hadde hij den onderpastor die, voor aleer de brandstichters aan het werk gingen, het dorp met het lót van'Sodoma en Ghómorrha bedreigde, aanstonds van zijne plaats afgezet, zoo zou hij nu misschien geen mandement hebben moeten maken, dat hem door gansch de openbare denkwijze afgeèïscht werd. - Men schrijft ons uit S'-Denijs (hij Kortrijk) Groot nieuws! De geestelijkheid die sedert zeven weken geene lijkdiensten meer deed voor de personen die op het ge meente kerkhof Werden begraven of gedolven, zooals zij heg gen, schijnt van gevoelen veranderd te zijn. Dinsdag ;s ge doodsklok op eens beginnen luiden voor de lijkdienst van Pieter Desbonnet, verkensslachter, die alhier is overledenen op het gemeente-kerkhof begraven. Het is niet zeker dat de geestelijkheid uit verzoeningsgeest verandert, want wij zouden eerder gelooven dat zij begint ie berekenen wat schade haar haar gedrag veroorzaaktzoo veel uitvaarden en missen min Deze dagen is ten nadeele van eenen heer, te Biankenber- ghe een bad nemende, eene gouden horiogie van 500 fr. en keting van 150 fr. gestolen berustende in een badkaneken. De dader is onbekend. De zouaaf Jacob, die onder den naam van zouave- guérisseur eene soort van parijzer celebriteit is geworden, heeft zich thans gevestigd in een huis te Passy. Hij neemt van zijne patiënten geen geld aan, maar verkoopt hun zijne foto grafie voor een frank en verschaft zich op die wijze een jaar- lijksch inkomen van meer dan 40,000 fr. De pastor van het dorpje Obar Ursel, in Nassau, is de zen dagen door de rechtbank te Wiesbaden veroordeeld ge worden tot eene geldboete van 50 thaler, omdat hij eenigen tijd geleden in een koffijhuis, bij gelegenheid dat daar ge sproken werd over de schadeloosstelling, welke aan de gede- posedeerde vorsten is toegestaan, graaf von Bismarck een spitsboef genoemd had. ZIEKTE VAN DEN ERFPRINS. De lichte beternis die zich sedert acht dagen bij den doorluchtige zieke deed opmerken en eenige hoop op herstel gaf, heeftuapgehouden. De -laatste berichten wer dén toestand van den Erfprins zijn weder ontmoedigend. De doktors Wimmer en Henriette zijn zelve moedeloos over den staat van den Prins, want het schijnt stellig dat de waterzucht reeds de hersens heeft be reikt. Het is 43 jaar geleden dat de Hertog van Braband, nu Koning Leopold II, in den echt trad met de Aartshertogin Maria-Hendrika van Oostenrijk, dochter van wijlen Josef- Antoon, palatijn van Ilongarie. De huidige Koningin was 17 jaar den dag,van haar huwelijk, geboren zijnde den 22 oogst 1836. De toekomende Leopold II was 18 jaar en 4 maanden, geboren zijnde op 9 april 1853. Uit dit vórstelijk huwelijk zijn gesproten 1. Louisa-Maria-Amelia, geboren den 18 Februari 1838. 2. Leopold-Ferdinand, Erfprins', Hertog van Braband, Graaf van Henegauwen,geboren te Laken,den 12 Jimil859. 5. Stefania-Clptilde, gebpren te Laaken, den 21 Mei 1864. Dè plaats van Rijksveearts voor het kanton Thourout is open ten gevolge van het overlijden van den titularis. De veeartsen, die deze plaats verlangen, worden verzocht hunne aanvragen te zenden aan M. den Minister van Binhen- landsche Zaken vóór 13 September. Dertien Statenhebben nu reeds het tientallig metriek stelsel van maten en gewichten aangenomen. Hunne zamen- lijke bevolking beloopt omtrent op 146 millioen inwoners. Deze Staten zijn Frankrijk, Belgie, Holland, Italië, de Ko- meinsche-Staten, Spanje, Portugal, Griekenland, Méüko, Chili, Brazilië, Nieuw-Grenada, en andere republieken van Zuid-Amerika, Zeven landen met eene bevolking vap 68 mil- lioenen, hebben énkel éenige deelen van dit stelsel aangeno men. Eindelijk ilngeland en de Vereenigde-Staten veroorloven er de invoering van, maar dit stelsel is niet verplichtend. Men leest in den Courrier de l'Atgérievan 23 oogst Men heeft herlverscheurende inlichtingen ontvangen over de verwoestingen welke in dit ipnd door de cholera en den hongersnood worden aangericht. Het stadje Cassebianca, wiens bevolking ten hoogste 4000 zielen beloopt, heeft in een 14lal dagen ongeveer het vierde zijner bevolking verloren. i) In het eerst stierven, er slechts twee of drij personen per dag; daarna bereikte men wel het cijfer van 12 tot 13 en later dat van 42, het(maxiniuni der dagelijksche sterfgevallen. Wat veel, tot de voortzetting der besmettelijke ziekten bijdraagt, is de betreurensweerdige gewoonte welke men in die streken heeft, van de lijken te begraven in putten, welke nauwelijks met aarde bedekt worden. Men kan oordeelen over de besmettelijke uitwasemingen, welke er te Cassebianca opstijgen, als men weet dat er 800 lijken, juist op het oogenblik der hevigste hitte, nauwelijks onder' den grond gedolven waren. Ook heeft men weldra verscheidene gevallen yan tijphus bestatigd. Te Rabat heeft de besmettelijke ziekte zoo hevig ais te Cassebianca geheerschl; dit is hetzelfde geval te Mazagram. I'1 dié laatste stad was men op een zeker oogenblik zoo ver schrikt, dat de helft der Europeanen eene schuilplaats heelt gezocht aan boord eener stoomboot, welke op de reede lag- Te Rabat zijn er drij Europeanen aan de gevolgen dei' besmettelijke ziekte bezwekenonder hen telt men een Franschman, een 22jarigen jongeling. De cholera woedt insgelijks in Marokko, alwaar die ziekte niet zal missen talrijke slachtoffers te maken, want he is eene stad van 50,000 zielen, alwaar er ongelukkigen 'n overvloed zijn. Te Fez, de hoofdstad van het keizerrijk, heeft de clmleia hevig gewoedtdoch de ziekte schijnt die ongelukkige stad verlaten te hebben, welke, naar men zegt, thans aan den ty phus ten prooi is. EEN ONGELUK. Verleden Zaterdag was het water van 't meir van Geneve zeer onstuimig, en tegen den avon stak er een noörwind op. Een engelschq familie had de haven van Vevey met eene zeilboot verlaten doch nauwelijks was meh een kwart uurs van den oever Verwijderd, toen de ac i

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 2