VAN IJPEREN. DE SLAVIN EN HAAR KIND. 4 FRANKEN \S JAARS Nr 344. Zevenste Jaar. Politiek. Stads.- Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. Nog altijd de zaak van St. Genois. VOOR IJPEREN. Fit. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 centimen den regel. Rcklamen 25 centimen. ZONDAG25 OCTOBER 1868. «J Büreel: Dixmudeslraat, 59. Alle inzendingen vrachtvrij. Het manifest van het spaansch gouvernement, is in vorm eener circulaire, aan de diplomatieke agenten van Spanje bij den vreemde, verschenen, Wat in het manifest duidelijk doorstraalt is, dat de spaanjaarden welberaden zijn geheel hun re- geringslelsfcl te veranderen. Dit gevoelen vindt men in de taal der officiële pcrsoonaadjes zoowel als in dé artikels der dagbladen. Onze zending, zegt bij voorbeeld de Novedades, is niet iemand te do/n komen om ons wetten te geven het volk moet de wetten maken voor den monark die zal op den troon komen. Als de wetten door de natie zullen gemaakt en dat men niet meer zal moeten bevreesd wezen, dat men ze tegen de vrij heid zal keeren, alsdan zullen wij ons bezig hou den met de kwestie van personen. Tot alsdan is alles op dat punt overbodig. De junta van Madrid heeft zich onthouden, haar volstrekt vertrouwen uitdrukkende in het libcralis- mus van het gouvernement en heeft de overige juntas uilgenoodigd haar voorbeeld te volgen. Het grootste gedeelte heeft dien wensch ingewilligd, maar Barcelona, dat een der voornaamste is, heeft geweigerd het voorbeeld van Madrid te volgen en heeft de reden zijner weigering doen kennen. Cata- lonië is de bijzonderste plaats waar de demokra- tisehe gedachten het meest verspreid zijn. De ge vorderde demokratie heeft zich in het begin geneigd getoond haar programma te verdagen. Maar vol gens eene korresponde.nlie uit Barcelona is het t ontwerp van de volksstemming voor den gouverne- mentsvorm, die haar wantrouwig heeft gemaakt. Bij de dekreten, welke de jesuieten uit het land drijven en het getal eouventen verminderen, moet men een derde voegen, namelijk de ontbinding van de maatsehapppijën van Sl Vincenlius-a-Paulo. Het zijn maar de onderwijs-couventen en degenen een liefdadigheids doel hebbende, die tot hiertoe aan de weerwraak der vrijheid tegen de onderdruk king zijn ontsnapt. De Standard meldt de aankomst in Engeland van den graaf en de gravin Gcrgenti en zelfs van koningin Isabella. Het ware nog al kurieus de ka- tholijke en alleenheersehzuchtige prinsen van het huis van Bourbon eene schuilplaats te zien gaan zoeken in heb grondwettelijk en prolestansch En geland. Koningin Isabella zou daar de kunst van besturen kunnen leerenongelukkig is het te laat voor haar, zij had daar vroeger moeten aan denken, De Gaulois zegt dat maarschalk Mac-Mahon Zaterdrg (24) te Parijs was verwacht. M. Olozaga wordt insgelijks te Parijs verwacht; hij zal het bestuur van het spaansch gezantschap nemen lot na de verceniging der Corlès. De Patrie denkt te weten, dat er geen enkele politieke kwestie is behandeld, in den laalsten ministerraad te S' Cloud, onder het voorzitter schap van den keizer gehouden. Men zou zich maar met bestuurlijke zaken bezig hebben gehou den, alhoewel de zitting geduurd heeft van ten 9 ure tot ten drij ure 's namiddags. De keizerin die aanwezig was, heeft, zegt men, er verscheidene kwestien nopens de weldadigheids gestichten ge regeld. Het gerucht is te Parijs in omloop, dat het mi nisterie van finantien een ontwerp bestudeert om de 4 1/2 p. h. in 3 p. h. om te zetten. Indien deze tijding bevestigd wordt, mag men verzekerd zijn, dat er zeer vredelievende gedachten bij hel gouver nement moeten bestaan. Het blad Turqüie zegt, dat de staatsraad van Konstantinopel een reglement heeft opgemaakt het openbaar onderwijs verplichtend makende. Sherman heefl bij telegraaf versterking van troepen gevraagd om de verlenging van oorlog te gen de Indianen te beletten. Er heeft een oproer te Pittsburg plaats gehad. De meier en andere personen zijn gekwetst ge worden. Santa-Anna is uit Cuba verbannen. Het gerucht liep inde Vereenigde-Staten, dat het gouvernement er aan dacht van de tegenwoor dige gelegenheid van Spanje gebruik te maken, om eindelijk Cuba binnen te palmen, dit eeuwigdurend voorwerp van de begeerte der Yankees; de Tri bune van New-York, de voornaamste tolk der republikeinsche partij, logenstraft stellig dit ge rucht. De clericalen gevoelen hoe zwaar dezelve op hun weegt, en in plaats van het gerecht in stilte zijne plichten te laten uitoeffenen, zij sperlelen ge lijk duivels in een wijwatervat om de algemeene gevoelens van het gebeurde aftekeeren; het is in dat oogwit dat de opsteller der Patrie eenen op roep heeft gedaan tot al de opstellers der clerieale schimpschriften, en het land is er van vergeven gag M AfÜÉÏ öl lll \WÊi&y DE TOEKOMST, WW Vervolg en slot). Vier dagen had de arme vrouw aldus doorgebracht, en onder het ijlen sprak zij voortdurend van haar afrikaansch va derland en van haren meêdoogeloozen meester. In den avond van den vierden dag kwam zij weder bij kennis. Maar met het terugkeeren van hare rede, ontdekte ik tot mijne ontzetting, dat zij was aangetast door de verschrikkelijkste van alle ziek ten, aan boord van een met menschen volgeladen schip de pokken Gelukkig had ik zelf, de stuurman en de kajuitsjongen, die alleen behalve de mulatten-vrouw, toegang hadden tot de kajuit, die ziekte reeds gehad en dus hadden wij voor ons zelve niet te vreezen. Maar ons scheepsvolk en onze kostbare lading van slaven stonden er aan bloot. Wanneer zij binnen het bereik kwamen der besmetting. Het was nu noodzakelijk tnaatregelen te beraman, ten einde de verspreiding dezer ge- vaarlijke ziekte te voorkomen. De mulattin was eene slavin van waarde doch wat was hare waarde in vergelijking met het kapitaal dat mijne levende lading vertegenwoordigde. Er was hier geene sprake van ei genbelang, maar van levenbehoud, en mijne eerste gedachte was moeder en kind in zee te werpen, waar zij een prooi zou den worden van de haaijen, die altijd in de nabijheid zwommen van ons schip want die verslindende hijena's der diepten wierden door hun afschuwelijk instinct geleid om met onge duld het tijdstip af te wachten dat zij zich zouden kunnen meester maken van de lijken van hen, die als slachtoffers van ziekte en van de verstikkende hitte gestorven waren. a Doch zulk een koelbloedige moord wierd verhinderd door de tusschenkomst van mijnen braven stuurman, die mij een middel gaf dat hij, naar hij zegde, reeds vroeger onder dergelijke omstandigheden had aangewend. Dit was om de vrouw en haar kind vast te sjorren in eene overdekte legerste de en ze op te eischen aan den top van den mast, waar zij buiten gevaar zouden blijven, om de ziekte mede te deelen. Dien overeenkomstig wierd met de hulp van den kajuits jongen spoedig eene matras gemaakt en zij hesschen de slavin en haar kind omhoog, waar zij met elke beweging die het schip maakte, langs de wentelende golven der zee op en neder zweefden. i. Gedurende een nacht en twee dagen zweefde de rampza lige vrouw en haar kind, dat nu mede met de kenteekenen der ziekte bedekt was, tusschen het gloeiend heete uitspansel en de peillooze diepte. Doch in den avond van den tweeden dag, toen wij onder den invloed kwamen van de passaatwinden, wierd het uitspansel met wolken overdekt en wij wierden over laden door een hevigen zuid-west-wind, die ons met woeden de snelheid voortdreef. ii Weldra was de Oceaan met schuim bedekt, en ons schip doorkliefde de golven, terwijl het de schuimvlokken even als schoven brandend strooi rechts en links van den voorsteven deed uiteen spatten. De oppervlakte der zee wierd verlicht door fosforiek licht, en alles duidde aan dal wij eenen stormachtigen nacht te gemoet gingen. Ik liet de zeilen reven en verder alles gereedmaken om ons op den storm voor te bereiden. it Het reven der topzeilen moest verricht worden door den stuurman en door mij, daar wij niemand anders in dat gedeel te van het want vertrouwden. Gedurende dien strijd der ele menten, deed de mulattin, die bevreesd was geworden door de hevige schokken, waaraan zij hare hoog verhevene gevangenis bloot sond, de lucht van hare angstkreten weêrgalmen en zij smeekte uit hare gevaarlijke positie verlost te worden. i> Eindelijk kon ik hare kreten, die zelfs door het gieren van den storm door het want niet konden verdoofd worden, niet langer.verdragen en ik gaf den stuurman bevel naar bovi n te klimmen en haar door middel van de zweep tot stilzwijgen te dwingen. Of hij de zweep alsdan niet gebruikte kan ik niet zeggen, docb haar geschreeuw hield aan, en, zich vermengen-

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 1