Stads Nieuws. ook, meer dan een vijftigtal hebben aan den op roep beantwoord, en na vele overdrevene en drif tige redens te hebben bijgehaald zij hebben beslo ten eene protestatie tegen de handelwijze der rech ters aan den Koning en aan de Kamer der Volksver tegenwoordigers toe te zenden. Wij aanzien deze beslissing als eene groote onvoorzichtigheid, want hunne partij heeft niet te winnen met eene beraad slaging op zoo een netelachtig voorwerp in te roe pen, daar het in geen twijffel kauworden gesteld of dat de 15 branden, die in veertien dagen te St-Ge- nois zijn ontstoken geweest, een gevolg zijn, niet alleenlijk der onbegrijpelijke maatregels door de geestelijkheid in uitwerking gebracht, maar ook wel van de onbetamelijke ophjtsinpn van 't JAAR 30 en andere clericale nieuwsbladeren, en dus de be raadslaging op dit verwerp zal belangwekkend en leerzaam zijn; er bestaal geeri twijffel ofser zullen Volksvertegenwoordigers zijn die zullen vragen welk het doel is geweest van den Bisschop van Brugge met de gebeden en tot den ingang der kerk toe te weigeren aan de lijken der overledenen, die in het nieuw kerkhof onaf hangelijk van hunnen wil moesten begraven worden; is het-doel geweest van hierdoor de gerhócderen tegen het gemeentebe stuur optebitsen en aan hetzelve moeilijkheden te veroorzaken? Of is het om de zielen te straffen van goede lieden, welke nimmer voor iets in de zaak van het nieuw kerkhof zijn geweest? Het ware on redelijk en niet christelijk doch wij verhopen dat de beraadslaging op de gezegde protestatie aan de Kamer toegezonden, ons daarop alle klarigheid zal llaad Jnoinahm nso bqofliJn&lsnojl Er is een proces voor den Rechtbank van Brus sel, dat thans tot veel opspraak aanleiding geeft hel is nogmaals de jesuit Franqueville, dezelfde die in het proces Debuck ook was gemengeld. Ziehier welke de bijzonderheden zijn Zekere Jufv. Va- lentyns, de zuster van den advokaat door wiens tusschenkomst de Jesuiten zich in bezit hadden ge steld van het hebbenschap van Dcboeioverleden zijnde, hare broeder, de gewezen notaris, hcèft hare dienstmeid aangeklaagd over 52.000 franken gestolen te hebben, welke som zij houdt staan van hare meesteres ontvangen te hebben tot verrichten van goede werken, ën van welke som zij verklaard heeft 12,000 franken overgesteld te hebben in han den aan Pater Franqueville om missen te lezen Het Recht dezen pater gedaagd hebbende om voor den Rechter van Instructie te verschijnen, hij moet gevoeld hebben dat de zaak niet puik wasdiens volgens is hij in den morgen zelve van zijne daging de 12.000 franken aan den erfgenaam gaan terug •geMènl" Bnumït 'mi ncv MMq W .Tt»tw nuir Iets aantemerken is dat de Jufv. Yalentyns is overleden den 16 Juni en dat den 21 Juli. dag der wedergaaf er nog geen eene misse was gelezen ge weest; anno ziele Ware zij niet in den Hemel, zij had schoon te wachten om door de gebeden der Je suiten verlost te worden Pater Franqueville heeft eenvoudig aan den rechter verklaard dat hij dikmaals door de over ledene gedurende hare doodziekte vriendelijk werd ontvangen, maar dat zij hem nooit gesproken had van haren uittersten wil of van hare inzichten van een testament te maken, en dus dat er daarvan geene geschriften bestonden, en dat bij zou verko zen hebben dat de 12,000 franken hem door de erfgename rechtstreeks zouden ter hand gesteld gew eest zijn. Wij verstaan dit allerbest, maar, indien jlè pater Franqueville wezenllijk .eenig achterdenken had gehad op de wettelijkheid der gift, er was ecn,ccn- voudig middel om al zijne gewélenstwijfclin'g tc doen eindigenhet was van aan den erfgenaam te doen kennen welke gift hij van de dienstmeid kwam te ontvangen; maar neen, hij is in betrek king met Valentyns en hij verduikt de zaak tot het oogenblik dat bij vóór den rechter wordt gedaagd, waarschijnlijk in de hoop dal het gevaarlijk order de 12,000 franken had kunnen inpalmen zonder dat iemand er ooit snuit bad kunnen van hebben. Wij laten deze handelwijze door onze lezers tc beoordeclen. de met't gehuil van den storm, zou mij bijna mijne bezinning hébben doen vérliezen. Nauwelijks was ik naar beneden gegaan, toen ik, mij onopgemerkt in het want begevende, naar boven klom, tot dat ik op bramsteng stond, terwijl de mulattin, niet wetende dat ik mij daar bevond, onder mij heen en wéér schommelde. Een oogenblik zag ik öp haar neder en op het stervende kind aan haren boezem, dat zij met liefde omarmd hield toen zag ik weder op de onstuimige wateren, welke mij, als, het ware, uitdaagden tot het bedrijven der daad die ik in nujn lafhartig gemoed beraamd had, en toen strekte ik mijne hand uit waarin ik een mes hield. Eene enkele drukking van het scherpe lemmer op het touw, dat de moeder en kind boven de wateren hield opgehe ven, was genoeg een woeste doordringende gil, die zich op eene verschrikkelijke wijze'vermengde met de ontzaggelijke stemmen van den nacht, en moeder en kind vvierden eene prooi van deafschuwelijke monsters der diepte, die reeds da gen en nachten op hen geloerd hadden. j> Stil, doch met een vloek op mij zeiven, daalde ik weder naar omlaag op het dek, en wachtte ik den langen tijd af dat ik den stuurman weder roepen kon om de wacht te houden. Eindelijk verscheen hij en met eene kom in de hand, klom hij langs het want omhoog, om, zoo als hij zegde, zijae arme patienteb te verzorgen. Eenige oogenblikken daarna keerde hij terug'op het dek met eene zonderlinge uitdrukking op het gelaathij trad om in ij toe, terwijl zijne gelaatstrekken door lieden Zondag, ten middage, groote oogenschouw, voor het korps Pompiers,gevolledigd door het muziek en de pom pen, waaronder deze laatste te bemerken zal zijn eene met peerden bespannen ponrp, die eerst gediend heeft in den brand van Langemarck en waarvan men al het voordeel heeft kunnen berekenen. 's Namiddags, schijfschieting. 's Avonds, een schitterend hal in het nieuw lokaal der Pompiers, door sladsregeering zeer welwillend ten beschikke Van het modelhkorps gesteld; al deze. feesten geschieden om dat lokaal in te huldigen. Men zegt nog dat al de pompiers, van den kleinste tot den grootste, potbij geda'sin hebben om hünnen weerdigett lioinmandaht, die zij sinds eene halve eeuw'als hunnen vader en weldoener beschouwen, een blijkteeken van hunne nooit onderbrokene verkleefdheid en eerbied op te dragen. 's Anderendaags namiddag, prijsdeeling aan de overwin naars van het cijhelscliieten. nniU.Uf m l/ i rrn* tVh lo'iv a'tftWnf nfl Maandag morgend, ten tien ure, waren bestuurders, pro fessors en leet'lingën, alsook eenige oud-leerlingen der Teeken-Akadentie onzer stad, vergaderd in de hoofdkerk ter gelegenheid der jaarlijksche misse van St. Lukas, patroon der artisten schilders, teekenaars, enz. i Sedert lang is hat gebruik, dqzen dag met een feestmaal te vieren, iri vergetelheid gevallen. Zoo. het schijnt zullen er eenige der4'hééren die 'het vak der schoone kunsten bewerken het op zich nemen dien dag zijnen vorigen luister wedèr te geven en eenen oproep doen: bij al degenen die St Lukas jschild voeren. Mochten zij in hunne onderneming gelukken en de onver schilligheid verbannen die, helaas, heden zooveel onzer voor vaders gewoonten doet vergeten jnji)ijuJc!J t i.j fii/iii J'•Fin .cij/i rf lii>j> het licht der scheepslanteern spookachtig verlicht werden, en mij in de oogen ziende, fluisterde hij met heesche stem Kapitein die vrouw is in zee gevallen. Gij zult ti zeker vergist hebben, stuurman, zegde ik met voorgewende onsteltenis. Neen kapitein, ik vergis mij niet, antwoordde hij, en terwijl hij zijnen mond aan mijn oor bracht fluisterde hij veelbeteekenend en het touw was met een mas doorgesneden! Van dit oogenblik aan wierd dat onderwerp nimmer meer besproken, maar even zeer had ik van dit oogenblik af aan, nooit meer den moed dien man in het gelaat te zien, want dat kon ik niet. Ik was een moordenaar en hij wist het. Maar hij hield dit g-eheim even heilig als ik zelf en hij stierf terwij! het in zijn hart was begraven gebleven, maar nu heb ik het zelf bekend gemaakt. Ik maak er mij overigens zéet' bekommerd over, want niets dan mijn bezwaar gemoed zal mijn aanklager zijn met het schrikkelijk spook dat mij onophoudelijk vervolgt, Van den dag dat de berouwhebbende oude man op deze wijze, mij tot zijnen vertrouweling maakte, tegen wil en dank betrad ik zijnen drempel niet meer, t@t dat ik twee jaren latei- zijne begrafenis bijwoonde. Zijn rijkdom bleek een vloek te zijn, niet alleen voor hem zélf, maar ook voor zijne erfgenamen, die hun geld weldra hadden doorgebracht en hun leven eindigen in armoede en V.-JJ ...A Maandag namiddag, ten 4 ure, waren de officieren, onder officieren, korporaals en eenige garden onzer Burgerwacht vergaderd op de statie-plaats van den ijzeren-weg om hun nen wapenbroeder, sieur Jan Tyberghein, af te wachten, die terug kwam van Brussel, alwaar hij zijnen prijs, in he t schijfschieten van September laatst, was gaan afhalen. Bij zijn afstappen uit den trein werd hij bejegend met de warm ste toejuichingen en de luidruchtigste welkomgroeten. Van daar werd hij geleid naar liet lokaal der sc.hijfschieting- maatschappij, Oud-Zilver-IIoofd-Holel, waar den wijn van eer hem aangeboden werd. Al zijne makkers vergezelden hem alsdan naai-zijne woning. Het gebuurte was bevlagd en 's avonds prachtig verlicht het carillon insgelijks mengde zijne vreugdetoonen onder het eenvoudig maar uit er hert gejond feest. En sieur Tyberghein verdient zulks, want hij ALLÉÉN, is dit jaar naar Brussel; dé; IJpersche Burgerwacht gaan verte genwoordigen;! i Woensdag heeft men het kruis op de in opbouw zijnde naald van St. Pieters-kark geplaatst. De werking was zeer uitlokkend om zien, doordien dezelve eene perijkeleuze kant had. Veel nieuwsgierigen bekleedden de vensters en straten van den buur-wijk. Volgens men ons meldt, zoude Minister van Ooi-log or ders gegeven hebben opdat a officieren per regement kanon niers bij de Bijschool te IJperen zouden worden toegevoegd. f M. Van Aertselaer, regent aan dé middelbare school te IJpe ren is benoemd om eenen cursus van natuur- en meetkunde aan de Professionneeie Afdeeling der Academie van Schoone Kunsten onzer stad te geven. I I ,i j i' alincm toil fit In Pij Ministerieel besluit van 14 October, zijn benoemd, in de Middelbare School te IJperen Onderwijzer, in vervanging van M. Lafaut, ontslaggever, 31. Leopold Van Eenoo, thans hulponderwijzer. Hulponder wijzer, M. Aug. CJaeys, gediplomeerde 'leerling der Normale School te Brugge. I 1 f t Door de gendarmerie onzer stad werd den genaamden Frans Wulieman, geboren te Woesten, aangehouden be schuldigd van brandstichting, in het pachthof van 31. Die- rjckx, te Voormezeele. Hij was in dienst hij pachter DeSiuedt te Ploegstéert. Bij zijne aankomst te IJperen heeft hij eene lange ondervraging ondergaan. Als' eene bijzonderheid haalt men aan, dat hij zelve niet vroeg waarom hij werd aange houden. Zondag laatst is hij in het burgerlijk hospitaal gebragl geweest bij den man die bij de keel werd gegrepen tijdens den brand der hofstede., Na zijn alibi klaarlijk bewezen te hebben heeft men hem losgelaten men zegt dat de man, die zegde hij de keel genomen geweest te zijn; van het eene huis naar liet andere werd overgevoerd van liet Gasthuis naar het Rasphuis. jf.jf. De Belgische artisfep-schilders hebben zich .roemvol doen onderscheiden in. de Internalionale-Tentoonsteliing van den Haver. 28 Namen prijken op het kataloog en tien medailjen vallen hen als belooning ten deele. M. Vanschendel heeft de gouden bekomen. M. Fr. Roffiaen (een IJperling), M""' 11. Ronner en Mej. Bernaert, elk de zil veren. MM. J. Starck, F. Houzé, F. Musin, H. Vanleben, P. Sèbes en A. Billens,, bronzen medailjen. M. F". Bossuét (nog een IJperling) werd voorgesteld tot de gulden medailje, maar hij heeft den wensch uitgedrukt om geen deel aan den kampstrijd te nemen. De nijveraars en artisten die deel genomen hebben aan de tentoonstelling van den Haver, worden verwittigd, dat de uitreiking der belooningen maandag 26 October zal plaats hebben. Passchendaele, 23 October 1868. Heer opsteller, Ik heb met groot genoegen vernomen, dat er welhaast eene nieuwe feest op onze gemeente zal plaats hebben, alhoewel geen openbare zou zij en moet zij toch Passchendaele verheffen cu d'ottde veeten der laatste kermis herstellen. [Geenepolitie ten 8 ure). Volgens ik gehoord heb, zal deze feest geschieden op S10 Cecilia 22 November aanstaande, dag welken de rauzie- kanten van zelfs hard vieren. Maar dees jaar zal hij buitenge woon zijn, om reden dezer feest. Om u nog juist geheel den inhoud van het programma te kennen te geven, ware het mij onmogelijk, mits het nog maar ontwerp is. Nochtans wil ik u een staalken mededeelen van hetgeen ik gehoord heb, waaruit gij gemakkelijk zuil begrij pen hoe schoon en overheerlijk deze feest zal wezen, welver- slaande zonder politie ten 8 ure.

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 2