Stads Nieuws. van de vrijheid der drukpers zijn, heeft de gal van het Nieuwsblad onsteken Wij verstaan het; de waarheid kwetst. Door zijne woede verblind, het bestatigt in een mengelmoes van onverstaanbare woorden de waarheid van onze aanhaling, en zou willen doen gelooven dat het lezen der Toekomst verboden is, omdat zij zoogezegd dikmaals tegen geloof, kerk en zeden heeft geschreven, hetgene een der duizende leugens is,die liet zich toelaat om de wederlegging te beletten van al zijne valsche redens. Dit is zoo waar, dat wij hem uitdagen om een woord te herhalen, die wij zouden geschreven hebben tegen het geloof of de goede zedenwij eerbiedigen zoowel het eene als liet andere en ook de geboden der II. Kerk; maar alswanneer de je- suitieke boel die geboden miskent, alswanneer de clericale geestelijkheid van haren godsdienstigen invloed gebruik maakt om hare lijdelijke belangen te bevorderen, alswanneer zij door leugentaal en laster de eerbaarste en schranderste ambtenaren tracht hatelijk te maken, ten einde dezelve door hare verkleefden te kunnen doen vervangen, het is onze plicht en ons recht van haar te bevechten, ten einde de waarheid te doen zegcnpralenen, als wij uitvallen doen tegen baatzuchtigen, die testamen ten van sukkelaars afpersen of tegen kwaad trou- wige hecrsehzuchtigendie weigeren het gods- dienstigonderwijste geven aan catholijke kinderen, onder het voorwendsel dat de stadsgeslichten eene medeslreving aan de bisschoppelijke zouden kun nen maken, of wel nog meer, die door hunne ser moenen en geschriften de brandfakkels in handen van ongelukkige dweepers stellen, om de eigen dommen van hunne tegenkanters te doen verwoes ten, wij hebben de overtuiging dat wij min de geboden der II. Kerk overtreden dan degene die daaraan toejuichen en medehelpen. De zaak van S' Genois weegt buitenmatig op de gewetens der clericale schrijvers, en niet meer we tende welke houding nemen om de verantwoording, die op hunne partij weegt en ook zal blijven we gen, af te schudden, het Nieuwsblad van den 5111 October jl. behelst een verhaal der gruweldaden begaan door het wanschepsel dat men Nero naamt, alsook van verscheide vervolgingen die de catho- lijken hadden onderstaan.ten tijde van de invoering der hervorming, en eindigt met te zeggen: lijk te Sl Genois Dat bediedl dat zij het onderzoek, door de be voegde rechters gedaan, om de brandstichters van aldaar en hunne medeplichtigen te ontdekken als eene onverdiende vervolging tegen de catholijken zou willen doen beschouwenHet is niet te min waar dat er te Sl Genois, ten gevolge der inrichting van het nieuw kerkhof, 13 eigendommen, aan de liberalen toebehoorende, zijn in brande gestoken geworden, en om dat er priesters en gazetschrijvers door overdrevene sermoenen en woedende artike- len ongelukkige dweepers de brandfakkels in handen hebben gesteld, zij vinden kwalijk dat de justitie de plichtigen naspeurt, en zou willen doen gelooven dat de pogingen, door haar gedaan, om de waarheid te ontdekken, eene dwingelandij, te genstrijdig aan de vrijheid, is. Wij zijn even zoo afjonstig van onze vrijheden als de clericale gazetschrijvers, maar wij kunnen niet kwalijk vinden dat men alle pogingen doel om de daders en ophitsers van dergelijke gruweldaden te ontdekken, en, voor alle eerlijke lieden, de vrijheid moet palen hebben en bestaat in geener wijze van in den preekstoel of in de nieuwsblade ren verblinde ongelukkigen op te hitsen om schelmdaden te begaan. De Kamer der Volksvertegenwoordigers heeft in hare zitting van Woensdag jl. de kiezing vsfn de achtbare heeren Alphonse Vandenpeereboom en Pieter Beke goedgekeurd, en heeft die van den heer Van Morris verschoven tot op Dinsdag aan staande, daar het rapport toevertrouwd aan den heer Van Wam beke nog niet was opgemaakt. Dit is in geener wijze te verwonderen, de Com missie door het lot benoemd, maar die in hel be lang der klericale part ie wat geholpen is geweest, is samengesteld uit vier leden der rechter zijde te gen drie der linkere, en daar eene Commissie aldus samengesteld buiten twijfel bewijsredens zoekt om de naming van eenen liberalen Representant te kunnen doen mislukken (hetgene moeilijk zal zijn), is waarschijnlijk daar de reden waarom de heer Van Wam beke, die ervaren schijnt in listige be werkingen, zoogezegd de lijd niet heeft gehad het rapport op te maken, en daardoor de Kamer heeft gedwongen van de zaak te verschuiven tot Dins dag aanstaande. Deze uitstel kan geenen invloed maken op de voordeelige beslissing die volgens ons niet twijffelachtig kan zijn, want dergelijke uitstellen hebben in veel andere gelegenheden plaats gehad en het is meer dan eens gebeurd dat de rapporten op de kiezing die tof tegenkantingen aagleiding ga ven, voor d en meer dagen werden uitgesteld. een diepen zucht wierp zij een oogslag op de horlogie en ont waarde met schrik, dat nog slechts weinige minuten aan het noodlottig oogenblik ontbraken. Intusschen deed zich in de verte het geraas van den doodwagen hooren en klonken de ijzingwekkende woorden De doode 1 op nienw door de sombere straat. Op dat oogenblik, nu alle hoop verdweenen was, liet de on gelukkige vrouw het hoofd neêrzinken en uit haar bevende hand viel een krachtige ammoniak op het ijskoude gelaat. Zon derling en wonderbaar Qp dat zelfde oogenblik greep er eene verandering plaats. Meri hoorde eene ademhaling, kort en snel, doch een leeken van leven, en toen omvatteden de armen der wanhopige vrouw, die een gil van vreugde slaakte, een levenden echtgenoot Wij zullen niet stilstaan bij een tooneel, dat door schrift noch taal kan weergegeven worden. Toen de doodgravers het lijk nogmaals kwamen opeisschen, vonden zij tot hunne uiter ste verbazing, een levend wezen in stede van een zielloos li chaam, in de armen gekneld van de nu sprakelooze vrouw, die tranen van blijdschap weende en luide den Hemel bedankte. De man, welke zoo wonderbaar uit de geopende klauwen der dood gered was, door de teedere bezorgdheid en zelfop offering van zijne vrouw, leefde nog vele jaren om van Gods voorzienigheid te spreken en om het geluk van zijne dierbare echtgenote en geliefde kinderen te bewerken. De Maatschappij de Vlaamsche Ster heefi Zondag laatst hare Tooneelfeesten ingehuldigdïdoor' eene overschoone vertoo ning. SCHIJN BEDRIEGT, is een lief stukje en is goed uitge voerd geweestdaarop volgde het operetje ADDA, ook uitermate aangenaamen tot slot POETS WEDEROM I'ÓETS, zeer aantrekkelijk aaneengeschakelt door M. N. Destanberg, die zich doet onderscheiden 'in zijne stukken door het zelfde gemak en de natuurlijkheid,'waarin wijlen Van Peene uit muntte. Ten zij eenige kleine uilzonderingen na, maar de Vlaam- sche Ster is in bezit van elementen die haar in staat stellen alle stukken met even veel bijval op te voeren en bijna al de ak- teurs verdienen hoogst lof over hunne manier van spelen voornamelijk de jonge tooneélliste Mej. Ghysbrechts die van den oogenblik dat zij verschijnt tol dat zij het tooneel verlaat de toegenegenheid des publieks opwekt door hare eenvoudig heid, haar buitengewoon talent en aangename stem. Wij ma ken haar en de Ster ons hartelijk compliment, en wij zijn zeker hier de meening van de ware liefhebbers van vfaamsche vertooningen te vertolken. In ons laatste nummer was het Militaire Feest, dat door het 10e regemenl aan de inwoners van IJperen gegeven wordt, aangekondigt om plaats te hebben Dijnsdag laatst. Het is Dijnsdag aanstaande (17 dezer maand) dat hetzelve zal plaats hebben in stads Theater. Wij treffen in de Echo dn Parlement nog iets aan over den Salon der Gentsche Tentoonstelling, dat den lof onzer IJper- schefartisten niet vermindert. Wij deelen met des te meer voldoening dtt artikel mede daar het onderteekend is Jean Rousseau, een man din in het kunstvak hooge weerde heeft. IC De gekende namen der Landschapschilders zijn vol- ledigd door dien van M. Aug. Böhm, van IJperen, die te Gent terugkomt mei drij fransche Landschappen, breed ge schilderd en opgevat Landschappen van eene fabelachtige uitwerking van M. Roffiaen een goed bronzen beeld door M. Fiers het Blindemanneke (Colin Ma ilia id). M. Fraipont, onze geachte plaatskommandant, komt een betreurensweerdig verlies te ondergaan. Zijn achtienjarige zoon, Léon, is hem door eene korte maar pijnlijke ziekte ont rukt. De begraving had vrijdag namiddag plaats, in het bij wezen van eene talrijke menigte. Dezer week zijn twee smertvoile ongelukken gebeurd. Mej. Sarlel, eene bejaarde en van iedereen gekend oude juffer, wo nende in de Tempelstraat, heeft door het onvoorzichtig ge bruik eens vuurpots hare kleederen in brand gesloken. Een onverdrageiijke stank wekte de aandacht dei gebaren. Men brak eenige vensterruiten, drong het huis binnen, maar het was te laat, het vuur had reeds zijn slachtoffer verkoold vier uren later gaf zij den geest in de afgrijselijkste pijnen. Te lleninghelst, is mevrouw Huyghe van de trappen haars kelders dood gevallen. Geheel het dorp is in verslagenheid. Heden Zondag ten 5 ure's avonds gaan een vijftigtal leden onzer burgerwacht 's Konings feest vieren, met een prachl- maal in het hotel Het Oud Zilveren Hoofd bij M. Podevyn. De Koningschietinginde maatschappij De Ware Kruisboog schutters, (Beurze) is nogeens uitgesteld op Maandag aan staande. KUSJST- EN LETTEMX&IMG. Woensdag laatst was het de spreekbeurt des heeren Juliaan Ducorney, onderwijzer ter gemeenteschool. De redenaar had voor onderwerp gekozen De toestand van het graafschap Vlaanderen onder Gwijde van Dampierre. In eene warme va- derlansche bewoording schetste spreker ons de bloedige en moorddadige tafereelen af, die, gedurende de gevangenschap, te Parijs, des wettigen graven, het ongelukkig Vlaanderen teisterde. Hij deed al de verfoeielijke middelen uitschijnen, die de arglistige fransche koning, I'ilips de Schoone, in 't werk stelde om het vlaamsche volk te verdrukken. De redenaar gaf genoeg te verstaan dat hij zonder den waard had gerekend dat hij, al had hij 's graven dochter in de gevangenis lafher- tiglijk doen ombrengen eri hield hij den vader zelve in bloeien gekluisterd ja, al waande hij de Vlamingen eene overwonnen natie omdat eenige basterd-Vlamingen, (de Leliaarts) met hem geineenezaak maakten, hij voorzag niet wat al spel, ja welke totale nederlaag de getrouw gebleven Vlamingen (de Klauvvaarts), met Piéter de Coninck en Jan Breidel aan het hoofd, te Brugge en op den Groeningenkouter, hem zouden geleverd hebben. De heer Ducorney heeft zeer behendiglijk, uil de historische daden des vóórgeslachts, gevolgtrekkingen weten te putten, die niet dan de nakrooste tot voordeel kunnen strekken, zoo dat wij niet aarzelen te zeggen dat deze redevoering meester lijk bewerkt is daarom ook dient zij door degeene die ven vlaamsch hart in den hoezen dragen, en wel voornamentlijk voor hen die niet dan van dwaze fransche naaperij droomen, gelezen, en herlezen te worden. Er is niet weinig slof tot na denken in. OPEA'B.VRE VOORRRAElïTEK. De Kunst- en Let,terkring zal binnen eenige dagen eene reeks Openbare Voordrachten beginnen. De sprekers die reeds hunne medehulp toegezegd hebben zijn, zoo men verze kert, de) heeren Adolf Munv, Ecrevisse, Karei Versnaeyen, Sleeckx, Lenaerls, Roliin-Jacquemyns, enz. Alles voorspeft dus eenen schitteren uitslag aan de loffelijke poging van deze ijverige Maatschappij TTSm* W Passchehdaele 6 November 1868. Heer Opsteller, Zondag 2o October heb ik het Smoezelaars programma uitgegeven, of zoogezegd kenbaar gemaakt, in uw geëerd blad, door d'heer Fernand met veel smaak en aandoening go- lezen. Er was maar eene zaak meer te kort, niet dat ik het pro gramma wil berispen of nauw onderzoeken, misschien is het eene vergetendheid geweest, gesproten uit een slach van geestdrift, waarmede deze heer bezield was, toen hij het Programma mogt kenbaar maken. D'heer Fernand moest dan, volgens mij, de vremde artis- ten laten kennen, die door hunne medewerking het Concert en Bal alom zouden vermaard hebben. Ik twijfel geenszins, of als zulk een buitengewoon Concert, gevolgd van een luisterlijk Bal,—waarin Z. Hoogheid Baas 3. Baas Kauwaat den eersten Porka met Dikke Fijne moet dan sen voor het openen des Bals - plaats heeft, er vrenule ar- tisten en Dansmeesters zullen uitgenoodigd wordenTen KAN SIBOOR NIET ANDERS ZIJN. j D'heer Fernand en consoorlen moeten toch wel weten, dal Koster ^Serpent te rijk in Smoezel gedachten is, en te wel zijne Serpente muil kan doen draaien om die kleine zaak tot nu toe te kort aan het Smoezelaars Programma te verwaarloo- zen -want Koster Serpent, gelijk als al de dieren van die soort, is met te groote arglistigheid geboren, daarom te meer moet ik gelooven dat hij vremde Smoezelaars autisten zal doen komen.... Ja Hij, noch zijn Ourshum Boscuuil we ten niet meer hoe gaan of staan van Hoogmoed en Eerzucht sedert dat hunne graden en eertij leis in 't Smoezelaars Mu ziek voor het publiek kenbaar gemaakt zijn geweest door hunnen medebroeder Fernand... 't Gaat zoo ver dat zij beide als BniEdcHENDE Leeuwen rond de gemeente loopen om hun ne nu gekende graden die hun van over lang tot eer moesten

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 2