Stads Nieuws. Openbare en kostelooze Voordrachten Yerschillige tijdingen. verwaarloosd om eene clericale meerderheid in den Raad te bekomen maar te vergeefs, het lot heeft er anders van beschikt: al de liberale candidaten werden met 80 legen 60 stemmen genoemd Deze uitslag is eene les voor de Deputatie en bovenal een bewijs dat de voortreffelijkste inwo ners dezer belangrijke" gemeente, die echter noch solidairen, noch vrijdenkers zijn, niet te min de handelwijze der geestelijkheid in dit geval afkeuren en misprijzen, en tevens hetgene den aflredenden Raad heeft gedaan ten vollen goedkeuren. Een vermaarde schrijver heeft gezegd, beter tien vijanden dan een onvoorzichtige vriend, en deze spreuk zou zich verwezel ijken ten aanzien van het Nieuwsblad, indien wij niet bedaarder waren dan de abljes die van gevoelen zijn dat zij door laster en leugentaal den Godsdienst verdedi gen. Wat beteekenen al die onnoozele uitvallen, die geenen schijn van waarheid hebben, tegen eene weezeschool en tegen de bestuurders derzelve Indien men aldaar hervormingen heeft inge bracht het is, wij weten het, omdat eene ondervin ding van 50 jaren had bewezen, dat dezelve haar doel niet vervuldezoo verre dat sedert dienen tijd geen een der kweekelingen die de school hadden verlaten tot stand is gekomen, en indien men de assehe der overledenen moest omroeren, iels waartoe het Nieuwsblad eenigzins opwektwij zijn overtuigd dat al dat eerlijk is aan die hervor ming zou toejuichen maar wij zullen er ons van weerhouden, zoowel in het belang van den Gods dienst, dien wij in den grond meer eerbiedigen dan de schrijvers van het Nieuwsblad, en ook wel om dat wij er aan houden dat de moeders ons bladje in handen van hare dochters mogen laten. amsassasaBt M. Thonon, colonel bevelhebber over het 10c regement, heeft gezamentlijk met het Stads-Bestuur, eenige morgend- concerten ingericht, die zullen gegeven worden door het voortreffelijk muziek zijns regements, onder het bestier van M. Walhain, des Zondags van 12 tot 1 ure, in de groote Boven-Zaal der Halle. (Ingang lungs den trap der Neèr- Markl). Het eerste concert heeft heden (6 December) plaats. Een plakbrief, reeds den Vrijdag te vóóren, zal bij den in gang der Halle den naam der te geven stukken voor.den Zon dag daarop volgende bekend makenwanneer er geen affiche geplakt is beteekent het dat 't concert geene plaats zal hebben. Deze concerts zullen op denzeifden voet ingericht zijn als deze van den zomer, het is te zeggen dat het publiek er vrijen toegang zal vinden en dat de Groote Hallezaal tot wandeling zal kunnen verstrekken aan de toehoorders. Programma 1. La Regatta, quadrille (Stasny). 2. Ou verture du l'oëte et le Paysan (Souppe).5. Potpourri de: Si j'étais Roi (Adam). 4. Polka (Odufréj. -¥■ Zondag laatst is er in al de kerken van geheel België een mandement afgelezen, onderteekend door al onze Bisschop pen, strekkende tot het inrichten eener maatschappij tot het bestrijden der hedendaagsche vijanden van den catholijken Godsdienst. Deze maatschappij, van St. Franciscus de Sales, zal samengesteld zijn uit al degenen die maandelijks 5 c., of GO centiemen 's jaars betalen. De schooiingen voor de kleine Chineezen de nieuwjaar giften van den Paus, St. Pieters-penning,de inschrijving voor den toebak der Zouaven, der Voortplanting van het Geloof, enz., oud en versleten zijnde, en de duurte der levensmidde len een harde concurrentie er aan toegebracht hebbende, moest er natuurlijk iets anders voor den dag komen om aan geld te geraken en hunnen overheerschingsgeest op dewereld- lijksche zaken voedsel te geven. Met het onderhalf miljoentje, door dit stelsel van afpersing bekomen, zal men den oorlog kunnen voeren tegen de libe rale drukpersde Letter- en Kunstmaatschappijën het Staats-Onderwijs en de volksverlichting Alles als vijanden van den Godsdienst aanzien. De liberale drukpers schrijft tegen ons Heilig Geloof niet, maar tegen eenige mannen die van het Geloof gebruik maken om aan geld en overheersching te komentegen den man Gods niet die zijne heilige zending vervult en allen eerbied verdient, maar tegen den politieken priester die zijne zending van zielenlast vergeet om zijnen eigen haat op zijnen even- mensch te drukken. En de Kunstgenootschappen zijn geene vijanden van onzen Godsdienst, dewijl zij over geene politieke of Geloofspunten handelen en enkel bestaan om den geest te onderhouden. En het Staats-Ondenvijs is niet vijandig aan 't Cathoiijk Geloof en aan geen Gelo«ven, dewijl het enkelijk maar zich bezig houdt aan het \crnen van goede burgers. En het onderwijs die Mj het volk het licht verspreid en de laatste sprankels van bijgeloof wegneemt, zijn dit de vijanden van den Godsdienst Keent 't lezer. De eenigste vijand van ins Geloof is hij, die door zijn voor beeld zijnen evenmensch op den weg der deugd moet bren gen, maar die, door zijne verkeerde handelwijze, twijfelen afkeer verwekt en oorzaak is dat er afwijkelingen en onver schilligaars uit voortsprui:en. Dat de priester-eens.met hert en ziel zijne goddelijke zen ding hier op aarde vervuilt, dat hij zich ontmake van alle we reldlijke heerschzucht, en Ie grondbeginsels van ons verheven Geloof zullen zegepralen, vant, onthoudt het wel Het GELOOF kan niet gered worden door het GELD De Cercle Commercialet Industrialdie zich onlangs al hier heeft gevormd voor cb stad en het arrondissement IJpe- ren, heeft Dinsdag avond, in den Sultan, eene algemeene vergadering gehouden,ten einde het reglement te discuteeren. De vergadering heeft van 3 tot 12 ure geduurd, en na dezelve zijn er een goed dertigtal nieuwe leden bijgetreden, die nu het getal tot ongeveer GO brengt. Deze vergadering is geroepen om, buiten allen politieken invloed, veel voordeel aan den Koophandel en Nijverheid te brengen en de Koophandelskamer van IJperen-Dixmude door haar licht te ondersteunen in alles wat kan helpen om ons ar rondissement te water en te lande van alle gemeenschaps middelen te voorzien en d< geldelijke middelen aan eene diepe studie te onderwerpen. M. Valcke-Hage is als voorzitter, M. de notaris Van Eecke als onder-voorzitter, en M. Eric Bouckenaere als secretaris schatbewaarder gekozen. Be andere bestuurleden zijn MM. Cardinaal-Snick, Vanden Broele-Ramoen en Lapiere-Vande- vyver later zullen er nog lol G bestuurleden kunnen bijge voegd worden. Donderdag avond heeft de Koormaatschappij een dezer aantrekkelijke avonden gegeven waar men eenige aangename uurkens slijt al zijne pijp te rooken dat men zulkdanige avonden nog dikmaals herkale, het is den wensch van al de le den. M. Rosoor, onzer stad, is den zesde onder 23 als onder luitenant bij de Artillerie aangenomen. De nieuwe officier is een oud-leerling van ons Gemeente-Collegie. Donderdag avond, in de estaminet Den Vlaminghad het jaarlijks Banket plaats der aldaar gevestigde maatschappij. Deze maatschappij is samengesteld uit eenige der voornaamste burgers der stad en vergaard zich den Vrijdag van elke week om eene partij wiskt te spelende opbrengst van 't verlies word jaarlijks besteed tot een banket. De feestgenoten, allen vrolijke gasten, zijn even zeer te vrede over de lekkere beet en de nektar die er in overvloed stroomde. Om den lezer een gedacht te geven hoe smakelijk men zich aldaar verzette, moet ik maar één voorval aanhalen Een dei- feestelingen (een kreupele) die een slok noodig heeft om te gaan, vertrok na het banket, zonder eens op zijnen steun te denken en heeft een goed eindje wegs moeten terugkeeren om dezelve te gaan halen was het 100 jaar vroeger, het was een mirakel - Juist één jaar geleden verloor deze kring een Barer oudste leden: M. Le Bouek, bestuurder van den Berg van Bermhar tigheid Den 2 December laatst had zulkdanige plechtigheid in de herberg St. Laurens plaats. Weinig maatschappijen in dien aard bestaan nog hier ter stede, onder andere nog deze van het Café de la Bourse waarvan het jaarlijks feest Zaterdag 3 dezer plaats had. Deze maatschappijen zijn nog een overblijfsel der oude en goede gebruiken onzer stad wanneer de gilden, ambachten en de gebuurten nog bestonden. V Onze Pompiers zullen dit jaar hun patroonfeest plechtig vieren. 's Morgens, wonen zij in korps de elf-en-halfmisse bij, ge durende de mis zal het uitmuntend muziek, bestuurd dooi den kundigen heer Otto, eenige schoone stukken uitvoeren, waaronder de Fantaisie Roland a Roncevau en de Pot-pourri Don Carlos. 's Namiddags Banket en 's avonds Bal. De artilleurs der Burgerwacht blijven ook nietten achteren en hebben een Banket in de afspanning de Olifant. T.rr^»<S>£>v><-^r-wi KOTST- EN LETTERKRING. In de vergadering van Woensdag, 2 dezer, beklom M. Alf. Vandaele het spreekgestoelte tot het geven eener voor dracht over den vooruitgang in de politieke en maatschappe lijke verordening. Hij nam de omwenteling van 1789 voor uitgangspunt en weidde met genoegen uit over de grootsche ontwerpen van 1791, over de stoute grondbeginsels, die de grondwet van dat vermaarde tijdstip uitmaken. Na het uit werksel en de gevolgen dier hoogst vrijzinnige grondbegin sels, welke ingeboezemd werden door de hevigste zucht naar vrijheiden gelijkheid,te hebben uilgelegd, werpt hij eenen oogwenk op de tegenwoordige tijden en vraagt zich waar wij lieden gekomen zijn Zijns dunkens zijn wij er machtig ver van af de vruchten geplukt te hebben van die' grootsche les van 1791 er blijft hier nog veel te doen voor de volksvrij making, voor zijne ontslaving en gelijkstelling voor de wet. Ilij vreest dat men hier, uit Vaderlandsliefde, den huidigen toestand al te hoog schat en daardoor gevaar loopt het wei nige te verliezen dat reeds van dat volksontvoogend program ma is bewerkstelligd, door eene al te groote gemoedsgerust heid en de onverschilligheid. Hij sluit zijne Schitterende rede met fe zeggen dat men een wakend oog op de zaken moet houden, de misbruiken moet schandvlekken, en immer met de penen het woord het volk houden in de baan des vooruitgangs, welk het maar al te dik wijls verlaat. De spreker had veel indruk gemaakt op de toehoorders, want zijne toon en woorden droegen het kenmerk der diepste overtuiging. Hij verwierf krachtige toejuichingen. IN DE ZAAE VAN STADSSGHOITWBSJRG. Wij hebben het genoegen het public kenbaar te maken dat er Maandag, 14 dezer maand, ten 8 ure des avonds, eene vlaamsche voordracht zal gegeven worden door Mijnheer ECREVISSE, Vrederecter te Eecloo. De achtbare en talentvolle spreker heeft het volgende onderwerp gekozen 19e Drukkunst. Saare bakermat, nfóbreidiug en invloed op «le samenleving. In deze verhandeling verschijnen natuurlijk de historische figuren van Laurens Coster en ïhiery Martens. Wij hebben de overtuiging dat iedereen deze belangrijke voordracht zal willen hooren. Het wekelijks bulletijn over den toestand van den kroon prins, luidt als volgt: Verscheidene erge voortekens zijn in den loop der week verbeterd. De algemeene toestand is vol- doender. Volgens het jongste bulletijn is er geene verandering in den toastand sedert den vorigen dag. St. Eloijs nacht is er le Zonnebeke een brand ontstaan die schrikkelijke gevolgen na zich kon slepen. Eene vrouw werd wakker op het geschrei haars kinds en ontwaard het ongeval. Seffens geeft zij het noodsein. Het was de werkwinkel van den timmerman Van Laére die in vlannne stond. Eene dadelijke hulp heeft erin gelukt het element te gen te houden; zonder dat liep geheel de plaats het gevaar door het vuur vernield te worden. Men schrijft uit Poperinghe 1 December I8G8 Sanguis Marty rum Semen Cliristianorum Het bloed der Martelaren is het zaad der helden Weinige maanden zijn nauwelijks voorbij dat de vader dei- helden, de verlosser van Israël, de alderdapperste Van Com- pernolle, het slagveld met zijne roiiwweerdige nederlaag ge stempeld heeft. Het ontsnapt niemand hoe algemeen de ver slagendheid, de verbaasdheid en de droefheid in het leger der bijtende Israëliten verspreid waren. Op het eerste gerucht van dit jamerlijk voorval al de lidmaten der bijtende Synago gue waren overslelpelt van rouw beken van tranen rolden beneden den trap van den katholijken Arend. Gedurende de eerste uur allen waren stom en beweegloos. Elk bewonderde de voorledene glorie, verzuchtte over de tegenwoordige ne derlaag, en beefde voor den toekomenden ondergang. Het verlies van eenen Man alleen, was eene openbare ramp gewor den. Eindeling eene uiterste pooging van droefheid deze treurige stilzwijgendheid verbrijzelende, eene stem al snikken en klagen laat zich hooren en roept uitQuomodö cëcidit pötens, qui salvum faciebat populum Israël(I Mach. IX). Hoe is hij gevallen die machtige Man die het Bijtende Leger deed zegenpralen (Karei Vaneecleu 7 kap. I). Op deze woorden het gehuil en het gekerm was zonder palen en zon der weèrga. De eenen staken hunne handen ten hemelande ren rolden op den grond en lekten het zand, verder zag men eenigen die hun hoofd tegen den muur sloegen, en allen rie pen uit met eenparige en huilende stemmen Quomodö Quomodö Hoe is het mogelijk, hoe is het mogelijk Zoo een groote, zoo een heldaftigë Man de zaligheid en de ver lossing van Israël Eindeling Karel neemt het woord, en zijnen mond open doende zegt al sprekende it O Aardsche schepselen als wij zijn, menschen van wei- nig geloofwaarom stellen wij ons neffens de Heidenen die rekenen op hunne eigene krachten? Laten wij in tegen- i) deel onze hoop stellen in den God der Heirscharen. Nemen n wij onzen toevlucht tot het gebed en de boelvcerdigheid- Trekken wij voor eenigen tijd ons ramvaandel in, laten "'J

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 2