Stads Nieuws. Passchendaele YerscliiSlige lijdingen. Er is een mandement uitgegeven, dat in aide kerken van België is afgelezen geweest, betrekke lijk de inrichting van nog eene nieuwe congregatie Ier bevordering van het Geloof, der goede boeken, en zekerlijk ook wel om de drukonkosten te beta len van al de schandschriften, zoo als het Jaar 50, enz., welke bij duizenden kosteloos worden uitge deeld, namentiijk in de buitengemeenten, want het is aldaar gemakkelijker dan in de steden om de menschen te bedriegen, gezien dat men hun beter kan beletten van de nieuwsbladeren te lezen, die al de valschheden weêrleggen en de waarheid zou den doen kennen. Om eenen schijn van godsdienstige belangen aan deze nieuwe inrichting te geven, het reglement draagt dat de leden dezelve dagelijks onder de aan roeping van den H. Franciscus de Salis een weest- gegroet zullen moeten zeggenmaar, dat is het waar inzicht niet der uitgevers; het bijzonderste, en wij zullen zeggen het eenigste is van geld te bekomen, de penning vanSlPieter, de ontvangsten tot Voortplanting van hel Geloof in verre streken, tot den aankoop van kleine Chineezen, enz., is waarschijnlijk niet meer toereikende om het Staats- en Gemeenteonderwijs met vrucht te kun nen bevechten, om de onkosten der clericale druk pers te bestrijden, en om nog een oneindig getal nieuwe kloosters te kunnen stichten, en daarom zullen al de ingeschrevenen elk 5 centimen per maand moeten bijbrengen. Wal is 5 centimen per maand het is zoo wei nig; rijken en armen kunnen dat betalen; ook, niet alleen de dweepers, maar in het algemeen de kinders in de scholen, al dat met de geestelijkheid in betrekking is, al dal een bedrijf of handel ivitocf- fent zal voor 5 centimen per maand zich niet kwa lijk willen stellen met den Pastor; het is voor geene zoo geringe opoffering dat zij het gevaar zouden wagen van de kalanten van hunne herber gen, van hunne winkels of bedrijven te zien af trekken, of op den preekstoel voor slechte christenen naar den haat hunner medeburgers te worden ver wezen Dus o centimen per maand maakt 60 centimen per jaar voor iederen ingeschrevene en daar er noch listen noch beloften noch bedreigin gen zullen worden gespaard, men mag vermoeden dat ten minste een derde der bevolking daarin met, of tegen zijn gemoed deel zal nemen, en in zoo een geval de inschrijving zou eene ronde somme van negen honderd duizend franken opbrengen, het geen bewijst dat de Monseigneurs zoo wel weten als iemand dal hel de beken zijn die de rivieren maken. 900.000 franken of twee wagens geladen met 5 frankslukken, ter bevordering van het Geloof in de Belgische provintien! liet is nog al een schoon sommeke, zonder daarbij te voegen de giften dei- goede zielen, om schandschriften kosteloos uit te geven, om scholen in medestreving met die dei- Gemeenten of van den Staat, en kloosters te kun nen inrichten, en om het liberaal beheer door de verachlelijkste middels te bevechten! Maar dat dit alles hot Geloof der Belgen noch bevorderen, dat betwisten wij. Het is met geen zulke middels dat men het Geloof versterkt; beter ware het, om dat heilzaam doel te bereiken, af te zien van de grondstelsels der gevaarlijke orde van de Jesuiten, om naar die van het Evangelie terug le keeren. Den 2 dezer maand overleed op zijn buitengoed, te Dicke- busch, de heer J.-B. Malou, groot grondeigenaar en koop man in hoppe, in den ovderdom van 56 jaren. Dat is een groot verlies voor onze streek. M. Malou had uitgestrekte handelsbetrekkingen en met den vreemde, waarvan de voor- deelen door onze hoppekweekers hooggeschat werden. Met zijnen raad en zijne tusschenkomst heeft deze achtbare heer sterk geholpen om hier in stad eene hoppepers tot stand te brengen. Maandag laatst heeft zijne begraving te Dickbusch plaats gehad. Ai de notabelen onzer stad en der omliggende plaatsen, de landbouwers en hoppekweekers der ^streek en talrijke vrienden van den achtbaren overledene woonden deze rouwplechtigheid ;bij. Drij iijkreden werden bij de ter aardbestelling uitgesproken; de heer D'Hondt, burgemeester vanDickebusch, voerde eerst het woord, na hem de heer Van Biesbrouck, secretaris derLandbouwmaatschappij van IJperen en dan M. Roosendael, van Antwerpen, in naam der Koop- handelskamer dier stad. Het zal onnoodig zijn verder uit te weiden over de uitge strektheid van het verlies, dat wij komen te doen, en over de menigvuldige hoedanigheden van den betreurden overledene; wij geven hier liever de schoone redevoering van den heer Van Biesbrouck, die ruimschoots in die leemte zal voorzien. Zie hier Achtbare toehoorders, De afgeleerde en schrikbare geest der aigemeene vernieti ging zweefde in het ruim. In zijnen eeuwigdurenden en som beren doortocht, sneed hij, met zijne onverbiddelijke zeis, den levensdraad af van eenen nog jeugdigen en krachtvollen man, wiens bestaan ons allen even duurbaar was. Eene rouwkreet, a Is een donderslag, rees knellend door de lucht. Zij kwam in de verte onze ooren treffen en deed ons sidderen van afschrik en leed. Thans staan wij hier allen, den boezem henepen van wee, het harte gezwollen van dankbare gevoelens, ge schaard rond de stoffelijke overblijfsels van eenen man, wiens verlies wij zoo diep betreuren, in afwachting dat eene kille grafsteen ons voor immer er van scheide. Waarom die diepe weemoed Waarom die aigemeene deelneming in den rampvollen slag, die een huisgezin komt te treffen Waarom de aanwezigheid van die ontelbare en bedrukte menigte, samengesteld uit al de rangen der samen leving Eilaas Het geldt een' man die niet anders dan vrienden op de aarde telde Het geldt den deugdzamen vader des huisge- zinshet geldt den vromen burger; het geldt den beschermer van onerwijs, handel, nijverheid en landbouw; het geldt den milddadigen en menschlievenden rijke, die van zijne mach tige fortuin het edelste gebruik wist te makenhet geldt den edehnoedigen en onbaatzuchtigen koopman, aan wiens be staan menig huisgszin de weelde eu eene gansche streek haren voorspoed schuldig waren; het geldt den duurbaren vriend die hetsiraad der hoogere rangen uitmaakte, die de werkza- men en nijveraars door de aanminnigheid van zijn karakter, de mildheid zijns harten en zijne wijsheid aanspoorde, die de ongelukkigen en behoeftigen tot schudsengel strekte Ohet is overbodig hier de rijke hoedanigheden voor te houden van den betreurden overledene! Gij alten, even als wij, bedroefde toehoorders, gij hebt er reeds de opsomming van gemaakt in uw hart, en zijt overtuigd van het paailoos verlies dat onze streek komt te doen. Gij allen zult den vromen heer Malou, als eenen vriend,als eenen beschermer, als een toonbeeld van alle maatschappe lijke deugden, herdenken. O Waarde en ons te vroeg ontroofde man, wiens onstoffe lijk wezen reeds in hooger sfeeren de plaats bekleedt, die gij door uwe burgerdeugden zoo wel verdiend hebt, werp eenen laatsten blik op deze rouwplaats, en geniet gedurende eenige stonden, de stroomen liefde en verkleefdheid, die uit aller herten naar den Hemel stijgen. Vaarwel in uwe eeuwige verblijfplaats Vaar immer wel Zondag laatst hebben onze Pompiers met muziek en ge heel het korps tegenwoordig geweest in de 11 1 2 mis onder bet uitvoeren van twee keurige stukken ter feestviering van Sinte Barbara, hunne patrooners. Heden middag, in de Hallezaal, zal het muziek van het 10° regement een morgendconcert geven; over acht dagen was dat concert onmogelijk gemaakt door het verdwijnéu van eenige muziekanten met de instrumenten der solisten. De wegloopers zijn reeds tePiijselin echtenis. Ziehier het programma van het concert van heden ILa Regatta, quadrille (Stasny). 2. Ouverture du Poë- te etle Paysan (Souppe). 5. Potpourri de Si j'étais hoi (Adam). 4. Polka (Odufré). In den nacht, lusschen Zondag en Maandag, looide er ho ven onze stad een orkaan dat zich over ons geheel land heeft doen gevoelen. Het nieuw lokaal der Congregatie en Bewaar school, in de Rijselstraat, is totaal vernield en in zijnen val heeft nog eenige schade veroorzaakt door het doen instorten van een ezelkot en koeistal, waardoor een ezel en eene koei zijn omgekomen dan de muur van den hof der Mannen- Congregatie, in de Kleoster-Poort, en verders eenige schouw pijpen en dakpannen en de stellingen van den toren van Sint Pieters-kerk is alles wat men 's anderendaags in de straten kon bespeuren van het onweder van den nacht. Heden avond, in Stadsschouwburg, heeft men de tweede vertooning door de Vlaamsche Ster gegeven (zie onze bekend makingen). Alles voorspelt veel publiek, want iedereen ver langt naar de aangekondigde avondpartij. Nota. Te veel materie dwingt ons een antwoord op de zage van Papatje NIEUWSBLAD uit te stellen. Nu, verzet is niet verloren. KUNST- EN LETTERKRING. In zitting van jl. Woensdag greep een dier plechtigheden plaats die den stempel dragen van oprecht broederlijke eens gezindheid, waarmede de leden, sedert de stichting dezer voortreffelijke Maatschappij, onderling bezield zijn. De heer Thoris, professor onzer Academie, zou, om aan zijne ver plichte spreekbeurt gestand te doen, eene voordracht houden. Het onderwerp dat hij behandelen zoit, was voor ons een geheim gebleven. Wel is waar zagen wij in de vergaderzaal een overdekt borstbeeld staan wel is waar verkeerden wij al len in der meening dat de uitstekende kunstenaar een mees terstuk te meer in de wereld ging zenden, waarover hij ons, ongewijden in de kunst die hij met zoo goed gevolg beoefent, eenige voordeelige en leerrijke uitleggingen wenschte te ge ven doch wij konden niet gissen dat onder dat stoffen om hulsel het borstbeeld onzes achtbaren Voorzitter verscholen was. Op het zicht van dit sprekend afbeeldsel, dat bij ons eene zoo blijde ontroering te weeg bracht, ontbrak het geenszins aan handgeklap noch aan luidruchtige toejuichin gen. Van alle kanten regende het nu voor den uitmuntenden beeldhouwer alle slach van gelukwenschingen. De heer Ed. Van Biesbronck bedankte de leden en inzonderheid den heer Thoris, over de liefdevolle genehenheid die zij hem toe dragen. Daarna gaf de heer Francis Bölnn, historische kunstschil der alhier en professor ter Academie, eene conferencie over de spotnamen aan Belgische steden gegeven. Over onze grijze stad sprekende, maakte hij ons bekend aan welk voorval onze stadgenoten den naam van IJpersche kinders verschuldigd zijn. Wij hoeven niet, althans is het overtollig, te zeggen, dat die voordracht door ons gretig werd aanhoord. Dan was het de Beurt onzes gunstig bekenden Landschap schilders, den heer August Böhm. Deze alom gevierde Kuns tenaar deelde ons eenige inlichtingen mede nopens de onlangs gehouden Gentsche tentoonstelling van kunstvoorbrengsels.. Voor hen, die M. A. Böhm persoonlijk kennen, is de lof, welke wij hem zouden kunnen toezwaaien, overbodig, Het spreek woord goede waar prijst zich zelve is aan hem toepasselijk. Onze korrespondent wordt verwittigd dat wij nog dezer week noch de verledene, niets van zijnen 'twege ontvangen hebben. Storm va it Zondag nacht. Uitvéfschiliige punten des lands komen eveneens tijdingen toe over verwoestingen door den storm veroorzaakt. Te Dixmude zijn binnen en buiten de stad dakpannen in massa van de huizen geslagen ruiten zijn gebroken steenen van gevels en schoorsteenen geworpen schouwen zelf ten gronde geslagen schutsels verbrijzeld, zinken dakgoten op gelicht, boomen uitgerukt kortom de wind heeft overal zijn spoor achtergelaten. Te Brugge heeft de wind de groote schouw van de zoutzie derij van M. Kiere, in de Ezelstraat afgeworpen, en groote schade veroorzaakt; vervolgens op de O. L. Vrouwekerk, S' Jans-hospitaal en den schouwburg, waar hij in alle openstaan de plaatsen speelde en rakkelingen maakte aanzienlijke stuk ken zink werden van dit gebouw in de hoogte geslmgertde schouw.van M. Edm. DeSmidt, in den Ouden Gentweg, en deze van het achtergebouw der meisjes stedeschool, werden te midden den nacht afgerukt en verbrijzelden de helfd van het dak, zoodat een peerdevoer dakpannen neerkwam; vele straten zijn bezaaid met gebroken pannen, steenen en schaliën; boomen werden ook uitgerukt. Gelukkig dat men bij dit orkaan geene menschenlevens te betreuren heeft en dat de schade maar stoffelijk is. Te Zandvoorde, bij Oostende is de toren der kerk ingevallen. Verscheidene lelegraafstaken, staande langs den ijzeren weg, zijn omgeworpen geweest. Te Denderleeuw, hij den nieuwen ijzeren weg van Audenarde gaande, is de hangaar van het materieel op den weg omgeworpen geweest, bij de plaats waar de nieuwe statie moet gemaakt worden. Er is daaruit eene verachtering voor den dienst der treinen gevolgd. In Nieuport heeft het zich bepaald met het omverwerpen van eenige schouwen en afrukken van talrijke dakpannen, op de buitenen in den ganschen omtrek is er vele schade aange richt zoo aan schepen als aan gebouwen boomen, vimmen of mijten uitgerukt en omgesmeten het groot Christusbeeld met kruis staande op het kerkhof buiten stad, is omgerukt en ten gronde geslagen. Te Veurne het regende er dakpannen, schaliën, schouwpij pen. Het statiegebouw van Adinkerke, van den ijzerenweg van Veurne op Duinkerke, die bijna omgewaaid vvas is ge deeltelijk ingestort. Ook vele boomen zijn in onze omstreken omgewaaid of afgebroken. Uit Rouselaere wordt gemeld, dat de schade aldaar veroor zaakt, zeer aanzienlijk is. Boven de lichte schade van pannen, goten en kaven van huizen die afgewaaid zijn, moeten w'J

De Toekomst (1862-1894) | 1868 | | pagina 2