Zoo gram, zoo gram Stads Nieuws. aantenemen, het waren alsdan voor hen rechters geweest naar den eisch der jesuiterij, gelijk het ook aldus ware geweest, indien de rechters van Korl- rijk de oogen hadden geloken op de 15 branden en verwoestingen van Sl Genois; er waren nog wel eenige van die verblinde liberalen, die het ongeluk hebben van de wet boven de willekeurige bevelen van Monseigneur te stellen, kunnen uitgebrand en ter neder gebracht worden men had alsdan de as- schen van de zoogezegde door het vuur des Hemels vernietigde woningen, als een voortbrengsel van een mirakel, niet min wonderbaar dan dat van Sa letten, ook in kleine pakjes of flesehjes aan de eenvoudige dweepers als een geneesmiddel voor alle kwalen kunnen verkoopen en de opbrengst daarvan tot het onderhoud van eenige nieuwe kloosters doen dienen! Maar, 0 Hemel, de Justicie heeft de hand gelegd op verdachten, die de recht bank niet plichtig genoeg heeft bevonden oin vóór de Assisen te worden verzonden, en daarom een gejoel van verwijtingen tegen den Minister van Justicie en tegen het Openbaar Ministerie wiens plicht het was, in tegenwoordigheid van zulke gruweldaden van al degene op te zoeken die kon- nen verdacht zijn van daarin deel genomen te heb ben of de daders door woorden of geschriften te hebben opgehitst Het kerkelijk gehod, waarbij Monseigneur van Brugge de godsdienstige plechtigheden betrekkelijk de begravenissen te Sl Genois had opgeschorst, is ccne beklagclijke daad geweest waarvan Z. II. waarschijnlijk al de gevolgen niet berekend had, of die, in eenen oogenblik van drift, aan zijne voor zienigheid is ontsnapt. Ofschoon dit kerkelijk ver bod ons meer dan vreemd voorkwam, wij hebben onsweêrhouden van daarover onze eigen denkwijze geheel en al te doen kennen maar wij vinden he den in een vermaarden woordenboek, gedrukt in 1701 en opgesteld door zekeren Antonius Fure- tière, abt van Chalivoi, lid der fransche academie van letterkunde, den uitleg der gevolgen die een kerkelijk verbod kan hebben, en wij zijn van ge voelen niet beter te kunnen doen om onze lezers daarmede bekend te maken, dan het artikel letter lijk uitleschrijven Er bestaan twee soorten van interdicten of kerkelijke verbodenliet eenc algemeen, het an- dere personelijk wanneer de beide zijn veree- nigd, men noemt ze gemengdedeze straffe was zeldzaam toegepast en zelfs weinig gekend gedu- rende de eerste eeuwen het is slechts sedert de Paus Gregorius de VIIe dat men dikmaals alge- rneene kerkverboden- tegen de gruweldaden der Vorsten heeft zien daarstellende Prinsen, uit den ban der H. Kerk stellende, men begreep daarin ook hunne medeplichtigen en aange- kleefden, het is te zeggen de onderdanen, die hun getrouw bleven en men schorstle de diensten in het geheele land op om tot degene toe die daar- toe niet genegen waren, tot den opstand te dwingen. De Bisschoppen zoowel als de Pauzen maak- ten gebruik van deze straffen en schorstten dik— maalsin de steden de goddelijke diensten op, tot straffe van de ongehoorzaamheid van eenigen, die de stad onder hare bescherming nam maar de ondervinding heeft doen zien dat dusdanige strengheden, die de onschuldigde vermengden met de plichtigen den Godsdienst benadeeligden en verachtelijk maakten, de volkeren verharden en kwamen onverschillig aan den Godsdienst en orn deze beweegreden heeft men van deze streng- heden moeten afzien. Indien Monseigneur Faict die veroordeeling over meer dan onderhalve eeuw, door eenen hoog- geplaatsen abt tegen de onbillijkheid der kerkelijke geboden uitgesproken had, wij hebben de overtui ging dat bij zoo lichtelijk den ingang der kerk van Sl Genois aan de lijken van overledene geloovigen niet zou verboden hebben. Poperinghe. '14 Januari d8G8. Alvvie het Nieuwsblad van Zondag laalsts gelezen heeft, moet noodzakelijk gedacht hebben dat hij in volle kazemarlct was Broodschrijver, schijnheilige, Godsbedrieger, slechte vent, vent van niet, sleppedrager, en seputchrum déal- batum, enz., enz., ziet daar wat het Nieuwsblad werpt naar het hoofd van den korrespondent der Toekomst. «Maar mijne kleine zondevergevertjes, waarom zoo gram Is het omdat de Toekomst u bewezen heeft dat gij in twee woorden latijn Vijffauten begaan hebt Maar gij zoudt dit bladje voor zulke goede les moeten bedanken. Of is het omdat wij gezegd heb ben datffi. Fiers (terwijl gij hem genoemd hebt) in den Arend zijne intrede gedaan heeft Maar gij zegt dat hij hierin wel gedaan heeftwij zeggen dit ook (zonder daarom een svlo- gismus noodig te hebben), en in de Toekomst is er geen een woord te vinden van laster of schelding tegen dezen acht baren konfrater, alhoewel gij ons het kontrarie toeschrijft of is het misschien omdat dat wij de waarheid schrijven? Dan verstaan wij uwe gramschap, want de waarheid baart gram schap. Jupiter zelf, de vader der Goden, vergramt zich als hij ongelijk heeftvan daar het spreekwoordJupiter se fAche, done il a tort. Wat er ook van zij, wij zullen ons te vreden houden met eenige bemerkingen waarover wij verzekerd zijn gij ons zult dankbaar wezen. 1° Alhoewel de Toekomstvolgens uw beweeren, geen la tijn kan, neemt zij nochtans de vrijheid ul. een hertelijk kom- pliment te maken over uwen vooruitgang in deze rijke taal. In uw nummer van 27 December smijt gij eenen sepulcri dealbati naar ons hoofd en met den eerbied, welken een kind verschuldigd is aan zijnen Papa, bewijzen wij in het vriendelijk dat er in die twee woorden vijf groote peerdefau- ten zijn. Zondag laats was er groot «progrès want in plaats van vijf fauten waren er maar twee meer (eene oude en eene nieuwe). Dat is nu zes fauten in twee woorden. Gij moet we ten, Papa, dat er in het latijn geene scherpklankteekens be staan (accent aigu) en bijgevolg moet gij schrijven dealba- tum ii en niet déalbatum vijf en een is zes't is progrès, ga maar voort, gij zult er komen. 2° Papa Nieuwsblad is niet te vreden omdat de brood schrijver van Poperinghe achtergelaten heeft te zeggen dat hij te Reninghelst gewoond heeft bij eene persoon wier naam met eene sbegint. Nu de broodschrijver laat weten tot uwe voldoening dat hij aldaar niet gewoond, maar extra dikwils vernacht heeft, in het huis van Mm0 Susanne, hetgene de zwartjes zeer vergramde, omdat de onderpastor van Renin ghelst 11 er zoo jaloers van was. 5° Gij naamt dien persoon eenen sleppedrager dit is geene waarheid, want verre van sleppen te dragen, in zijne hoedanigheid van Paus der Susanisten word zijne slep zelve gedragen. In alle geval, 'sleppen dragen ware een werk van ootmoedigheid, christelijke deugd waaraf de zwartjes zoo verre zijn maar met de sleppë spelen is een werk van onzuiverheid, verwezen en vervloekt der Goddelijke en men- scbelijke wetten. Wij hebben nog hooren spreken van een Bisschoppelijk Kollegie, ja zelfs van een nonnen-klooster, al waar zulks het geval was, en dit om de kinderen fraai te maken, zegt men; dit kunnen wij dagelijks bewijzen. Dit is zeer erg, en veel erger dan sleppen dragen. Eêke foei. 4° Nooit Rebben wij M. Fiers beledigd, maar wij hebben met veel eerbied zijne luisterlijke intrede in den Kalholijken Arend aangekondigd, dus al uwe sylogismus zijn zonder weerde.Maar indien er belediging bestaat, Papa Nieuwsblad gij zijt het die M. Fiers beledigt hebt, gij hebt hem immers vergeleken aan eenenBeerhond Wij zouden zulks nooit hebben durven peizen, 't is verre van te zeggen. Ja, gij hebt hem doen dansen dat hij in schuim en zweet was, en tot bewondering gezet van een vos en van een verken. Zulk eene vergelijkenis heeft ons palf geslagen. Maar hier on der is wat wonder wij zijn op het speur van dit geheim ge komen een gebroeder van den Arend, ontrouwig aan zijnen eed van stilzwijgenheid, heeft ons in deze duistere mijsteriën onderricht, luistert Alwie zich aanbiedt om deel te maken van het geheiligde broederschap den Kalholijken Arend moet, zoo de zwar tjes dit beweren ook bij de franc-macons gepleegd te zijn, groote beproevingen onderstaan. In het geval dat ons bezig houdt, was M. Fiers, in de ceremonie zijner aanveer- ding gekleed in eenenBeerhond ('t Nieuwsblad zegt het ook). Métje Slep met zijnen grooten lankhairigen mantel, ook ievers van een beerhondsvel gemaakt, geleidde hem met eenen keten en eenen ijzeren halsband. Karei Deneef sloegden trommelen M. Colombier speelde het fluitje; beide gingen vóórop en in deze gesteltenis brachten zij den heer hond 11 op zijne achterste pooten tot vóór den troonzetel van Karei Van Renynghe. Deze Groote-Majoor, in feenige welgepaste woorden, moedigde den Postulant aan tot ne derigheid en verduldigheid daarna riep hij uit met eene so lemnele stem doet |hem dansen Aanstonds Métje schudde zoo geweldig den keten, Karei en den Sterrekijker sloegen en blaasden zoo ijselijk den trommel en de fluit, de beerhond danste en sprong zoo geweldig dat het deernis deed om zien, en dat men vreesde dat gansch den Arend ging nederstorten. Op een teeken van den president, alles wierd stil, men hoorde slechts het jachtbalgen van den beerhond. Karei Deneef die hem gedurig bewonderde, riep eensklaps uit Hij heeft wel gedanst De Groote-Majoor herhaalde dit geroep, en geheel het broederschap, met nedergebogen hoofde, antwoordde al bleeten Beuh! 't Is te zeggen 11 Hij is aanveerd. Alsdan de Majoor maakte den postulant den uitslag van het scrutin kenbaar. M. Octave deed zijne 11 okkemuile af, en omhelsde teederlijk Karei Deneef, die hem rond geheel het broederschap geleidde om den kus van vrede te ontvangen. Ziedaar de beerhond van het NIEUWSBLAD Maar wie was nu het verken Was het Karei Deneef, of een ander X Bij gebrek aan plaats kan een andere artikel ons uit Poperinghe gezonden, maar binnen acht dagen in ons bladje overgenomen worden. Zaterdag avond (16 Januari) was het Vlaamsche Confe rentie in Stadsschouwburg, gegeven door Mijnheer Karei Versnaeyen, van Brugge over den Vlaamschen Volksdichter TheodoorVan Ryswyck. In ons aanstaande nummer zullen wij er een verslag van doen. Uit goede bron vernemen wij dat de Vlaamsche Ster maat regelen genomen heeft om haar Tooneelsaizoen te sluiten met eene allerluisterrijkste vertooning. Indien wij goed ingelicht zijn, zou het programma samengesteld worden als volgt 1De Duivel op het Dorp, blijspel met zang, in 1 bedrijf, door H. Vanpeene. 2. Een Liedje van Moeder, blijspel met zang, door Roeland. En 5. De Boeren-Vrijagie, operette, door Therry. Hier moet opgemerkt worden dat het stuk De Boeren- Vrijagie 11 in het minst geen betrek heeft met eene tweespraak met zang, welke men destijds heeft zien opvoeren. Dit stukje nu is eene lieve operette door een zestal personen vertoond. In ons nummer van Zondag laatst, sprekende over de ge vallen van hondsdolheid, in onze omliggende gemeenten, zagden wij dat M. Veys, burgmeester van Vlamertinghe, bij na liet slachtoffer zou geweest zijn van eenen dollen hond; wij waren slecht ingelicht, het was M. zijnen broeder, brouwer aldaar. Ziehier de dagen en uren der loting voor de militie, die dit jaar in ons arrondissement zal plaats hebben Maandag 1 Februari, ten II 11. 's morgens, te Poperinghe, Woensdag 3 dito, ten U 1/2 u.,te Elverdinghe. Donderdag 4 dito, ten II u., te Langemarck. Donderdag II dito, ten 10 u., te Gheluvelt. Vrijdag 12 dito, ten 10 u. te IJperen. Maandag 15 dito, ten 11 1/2 u., te Proven. Dinsdag 16 dito, te n 0 1/2 u., te Wervick. Dinsdag 16 dito, ten 12 '1/2 u., te Waasten. Donderdag 18 dito, ten 11 u., te Nieukerke. Deze verschillige trekkingen worden in elk Gemeente-Huis gedaan, uitgenomen te Proyen, alwaar men in de Gemeente school vergadert. Sedert 1 Januari zijn voor Westvlaandern de volgende jaarwedden van 600 fr. toegestaan: aan de plaats van kape-r laan (2e) van Langemarck; aan Rousselare De begoede klas onzer ingezetenen verlevendigt het dood jaargetijde met feesten van allen aard. Met den [Nieuwjaardag begon de reeks bij onzen Senateur, door een bovenschoon bal, waarop de bloem onzer stad zich ging vermaken; nadat volg den anderen,zoodat men nu meer dan wekelijks bij den eenen of andéren rijke dansfeesten, avondpartijtjes of maltijden heeft. De Familje-hoofden onzer stad, richten een luisterlijk bal in dat zal plaats hebben op 1 Februari aanstaande, in Stadstooneelzaal. Wij juichen uit ganscher hert toe aan deze feesten omdat zij eene ware bron zijn van bestaan voor allen neeringdoener, en wij kunnen niet begrijpen hoe er priesters en dibben zijn die tegen zulke feesten en deze die ze houden, kunnen uitval len. Wrij zien heel wel dat die beknibbelaars gewend zijn hunne bestaanmiddelen van den Hemel te zien nederdalen Bij Koninklijk besluit van den 2 dezer is luitenant-kolo nel E. Dusillion, titulaire-bevelhebber van het 2° regement artillerie, kolonel benonmd. Bij Koninklijk besluit van 12 dezer is kapitein C. de Posch, van 5° lansiers, op zijne vraag, ontslagen der bediening van adjudant-majoor. Programma der stukken welke heden Zondag ten middage, in de Groote Hallezaal, door het muziek van het 10° regement zullen uitgevoerd worden 1Pas Redouble, La vie Parisienne, Walhain. 2. Ouverture de la Bohémienne, Balfe. 5. Rigoletto, fantaisie, arr. par Vangiffen. 4. Hilda, valse, arr. par Walhoin.

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 2