Stads Nieuws. la magistrature, (de geestelijkheid en hel rechter lijk gezag), waarin het zijne verwondering loont dat, gedurende de beraadslaging in de Kanier op hel smeekschrift der kalholijke gazetschrijvers, ai de liberale gazetten den eerbied, dien men ver schuldigd is aan de rechterlijke order ten hoogste hebben verheven en aangepréekt, terwijl zij van den anderen kant gecne uitvallen sparen tegen de geestelijkheid; en nochtans gij moet bekennen, Weester, dat de geestelijkheid, om hare zending na behooren te knnnen vervullen, even zooveel eerbied als de rechters moet genieten. De Meester. Gewis; maar, om geëerbiedigd te worden, men moet beginnen met zich zelf te eerbiedigen, en hierin bestaat het verschil, dat men aan de rechterlijke orde niet kan verwijten van zijne zending te miskennen of te buiten te gaan het wordt geëerbiedigd omdat het wezentlijk onaf hankelijk is, naar geweten handelt, zonder zich met politieke zaken te bemoeien of wie het zij te gen te kanten. De Koster. En de zaak van Sl Genois, zoo vele willekeurige aanhoudingen die de rechtbank als onschuldig heeft gekend, is dat niet eene polie- tieke vervolging geweest? De Meester. In hel geheele niet; wanneer er 15 branden of verwoestingen in li dagen tijds in dezelfde gemeente hadden plaats geh d. het was de plicht van het openbaar ministerie van door al le middels de plichlige op te zoeken. De Koster. Jamaar niet den onplichtigen aan te houden. De Meester. Indien dergelijke aanhoudingen hebben plaats gehad, het is dat de rechter ter Instructie hun plichtig geloofde de rechtbank heeft er anders over geoordeeld het is hetgene da gelijks plaats heeft en overmijdelijk is indien het anders ware er zouden geene rechtbanken moeten zijn; het ware het openbaar ministerie en de rech ters ter instructie alléén, die over de zaken zouden, oordeelen. De Koster. Men heeft toch eene politieke zaak gemaakt van die vervolging. Jan. liet is onbetwittbaar dat de bedoelde gruweldaden ecnen polictieken oorsprong hadden; indien het kerkgebod van den Bisschop, de ser moenen van den kapellaan en de artikels van het JAAR 50 niet hadden bestaan, die misdrijven hadden nooit plaatsgehad maarhelgene daaraan een politiek belang heeft gegeven, het is de onbe daarde tusschenkonist van de geestelijkheid en ha re gazetten om de plichtigen van dusdanige daden te verschoonen en aan de rechters hel onderzoek te vermoeielijken. Ook dat zij allen doen wat zij kun nen, of ware het dat al de verdachten door de as sisen werden vrij verklaard, de clericalepartij heeft de verantwoordelijkheid van het voorgevallen op zich getrokken, en wat zij ook kan doen zij zal in de eeuwigheid op haar blijven wegen. De Meester. Gij ziel, Koster, dat gij ten on gelijke de magistrature beschuldigt van zich aan de politieken overtegeven; noch in de kiezingen, noch in de drukpers, noch in het uitspreken barer vonnissen, kunnen haar niet beschuldigen van par tijdig te zijn; indien zij het ware, het zou nog on- getwijffeld in den liberalen zin niet zijn, daar de meerderheid der rechters vóór 1842 zijn genoemd geweest en dus aan de clericale partij tdebehooren; daarom is hel dat de magistrature moet en verdiend omringd te zijn van gezag en vertrouwen, anders zou zij hare zending niet kunnen vervullen. De Koster. En de geestelijkheid behoorde die ook niet van dezalfde achting en hetzelfde vertrou wen omringd te zijn zoo wel als de magistrature om hare zending naar verlangen te kunnen ver- v uilen De Meesier. Ongetwijfeld; en het ware te wenschen dat het ook zoo ware; de zedelijkheid en de Godsdienst bijzonderlijk zouden en veel bij winnen maar wiens schuld is het dat het geheel anders is Waarom moeit de geestelijkheid zich met de kiezingen Waarom werkt zij om eene meerderheid in de Kamer te bekomen? Waarom hitst zij de vrouwen tegen de man, de kinders tegen den vader en de zuster tegen den broeder op? Waarom weigert zij van het christelijk onderwijs te geven aan Calholijke kinders om dat zij naai scholen gaan die medestreving maken aan de hunne? Waarom overstroomt zij het land met nieuws bladeren, die dagelijks al dat eerlijk is hoonen en beledigen? Waarom beletten zij de lezing van alle andere journalen dan de hunne? Jan. De reden is eenvoudig; omdat zij de waarheid onder den domper w illen versmachten. De Meester. Waarom willen zij. met den dooderhand te herstellen, zich meester maken van alle rijkdommen, en, dat erger is, met vrijwillige belastingen te stellen, al de bronnen der w eldadig heid uitputten? Ik zou er geen einde aan vinden, indien ik al de bezwaren, die men aan de onbe dachte handelwijze der geestelijkheid ten laste legt, hier moest.aanhalenik zal mij dus bepalen met u te zeggen, Koster, dal de geestelijkheid door hare overdrevenheden wezentltjk is gedaald tot de rol van politicken goochelaar de stoel van waarheid is veranderd in politieke trihune; de biechtstoel dient om te beletten dal men de wederlegging van al hunne kwaadtrouwige beschuldigingen zou kun nen doen. De Koster. - Maar, Meester, toch, gij zijl niet meêdoogend voor een korps dat toch dc algemeene achiing moet genieten om zijnen zedelijken invloed te kunnen uitoellënen. De Meestir. Is de geestelijkheid meêdoogend geweest ten aanzien van de magisjratur e? De Koster. Deze heeft de Gendarmen om haar te doen eerbiedigen. De Meester. En de anderen de Ilel en den Hemel, waarvan zij een schandelijk misbruik ma ken .tt Tgi Om eene antwoord aan het NIEUWSBLAD, die aangaande de mededeelingen der sermoenen van kapelaan Lampe, in eenen doodslaap scheen gevallen te zijn, te bekomen, hebben wij uit list, iets door den. pastoor van Crombeke, die Voor reden, welke wij hier niet te onderzoeken hebben, sedert eenige weken te Brugge zich bevindt, - doen zeggen, hetgeen eigentiijk door eenen anderen geestelijken, aldaar uilgespro ken is geweest. Ons doel bereikt zijnde, hebben wij op deze omstandigheid voor het oogenblik niets meer te zeggen, aan gezien zij den grond der zaak niet veranderd. De kortgebraakte schrijver van het Nieuwsblad', in plaats van cenige koddiges, die voor geen oortje verstand behelzen en die onbekwaam zijn, den vaak, van dibben en kwezels, voor welke zij alleen schijnen geschreven te zijn, te verjagen, zou veel beter trachten zijnen vriend Lampe aan de oogen van het openbaar wat wit te wasschen, met onze aanhalingen tegenteleggen en ons uittedagen ons zeggen te bewijzen.Onze uitnooding zal niet aanveerd worden. Wij vragen iels dat onmogelijk is. Baas Lampe is zwart en zal zwart blijven. Bij het beschouwenheeft den persoon van Lampe in het stoffelijk geen deugdelijk voorkomen en zijne handelwijze doet hem in de samenleving verachtelijk maken. Wij erkennen dat dit zijne schuld niet is, maar alleen het gevolg, van een onvolmaakt lichaamsgesteldheid zoo uitschijnend, dat men hem voor eenen krijtiing aanziet. Als men weet, dat men van zulke stof samengesteld is, zou men door zijn eigen of door een ander het verstand moeten hebben, de zending zoo klein zij ook zij, niet te gebruiken, om eene algemeene afkeuring op zich te Irekken. Het tegenovergestelde is nochtans de doenwijze van baas Lampe. Ook bekomen zijne sermoenen, van welke de catholijken zelf beschamd zijn, hunnen ver dienden loon. En inderdaad, bevalt het den onderpastor eene wandeling te doen, daar hoort men niet dan deze vragen Hebt gij kromme Lampe gezien Waar is Lampe gegaan Is hij naar liousbrugge inlichtingen gaan opzoeken, ten einde nieuwe dommigheden in denpreèkstoel uittebabbelen? Gaat hij in den preêkstoel,danzijn de catholijken verveerd vanoneerden Godsdienst te zien aandoen, anderen lachen luidop. Ons zeg gen verrechtveerdigt zich, want als Lampe bet Evangelie in francmaconnerie, de Heiligen in liberale namen veranderd en gedurig zieltroostende woorden uitspreekt in den aard van deze Liberale Canaillien De vrouwspersonen die de gaeis schieten zijn slempen Het poiitiereglement van Proven is maar uitgevoerd als er op de deure en vensters van den baron gescheten wordt Ik heb eenen naandoozen brief ontvangen, maar het adres was van eene hoere geschreven, ja van eene hoere, die komt uit de hoerekolen van Gent enz., enz. Zoover dat men zich gelooft in de laagste kroegen van eene ontaarde bevolking te bevinden, dan moeten wij zeggen, dal Lampe het toppunt der dolheid bereikt heeft en dat de mis achting, welke hij bekomt niet dan rechlveerdig is. Daarom verwondert het ons niet dat het Nieuwsblad baas Lampe in den doodboek laat. Hier mede verrcchtveérdigt het eens te meer ons gevoelen, dat Lampe en zijne sermoenen onweerdig zijn aan den katliolijken godsdienst te ln-hooren. Om gedurig van geld te spreken, waarvan wij geen enkel woord verstaan, noch deszeifs betrekking kennen, moet de gekruindc schrijver de hooge waarde van den frank bezitten en hem op alle w ijze uil de beurzen der onnoozeiaars weten af te halen. De mond spreekt gemeenlijk wat het hert volfheeft en niet ware te verwonderen dal het bestaan en de opvoeding van onzen tegenstrever zeer fel naar de saus van den smokkel handel of smauzerie zou rieken ln deze laatste tijden, in welke de overdrevenheden der klerikaien en hunne openbare gemeenschap met de solidairen hen aan het bezit van het staatsroer onweerdig on onmogelijk gemaakt hebben, hebben zij de schimpschriften, zooals den ESPiÈGLE tot hulp geroepen en aan hunne aanhangers al léén toegezonden, lieden dat hnnne doenwijze een aigemee- nen afkeer bekomen heeft, willen zij een ander met deze daad betichten. O snoode valschaards Nog een woord nopens den Postmeester van rond Rous- brugge. Dezen kent zeer wel baas Lampe en zijne reklamen nopens het Nieuwsblad. Ook vraagt hij geen duit gratie, tlij heeft peper en zout genoeg om Lampe en zijn fameuzen con frater van het Nieuwsblad, gelijk een vet verken in te leggen. Tot de zwijnetripe zal de fine bloem van het klerikalismus uitgenoodigd zijn en na ferm gesmuld te hebben, verzekeren wij dat de beenderen zullen mogen weggelegd worden om er later relikwien van te maken. Rousbrugge, 18 Januari 1869. Vrijdag, In dezer, zijn de heeren Carton-IIyndcrick tot Voorzitter, en J. Iweins tot lid benoemd van het Bestuur dei- Burgerlijke Godshuizen onzer stad. Het bestuur is dus samen gesteld als volgt: MM. Carlon-Hynderick, voorzitter; Ch. Van de Brouke, E. Durutte, Th. Van'den Bogaerde, J. Iweins, leden; J, Boedt, ontvanger; en P. Wvdooghe, secretaris. Zaterdag 16, heeft de Nijverheids- en Koophandeikring zich vereenigd in Algemeene Vergadering. Het dagorde was de aanveerden van nieuwe leden en daarna het volmaken van de bestierende Commissie. Na den uitslag der stemming be vond zich de commissie samengesteld als volgt MM. Valcke- Hage, Voorzitter1;' Notaris Van Eecke, Ondervoorzitter; Car- dinael-Snick, Vandenbroele, Lapiere-VandevyVer, L. Mulle, L. Rabau, V. Angillis, V. Delva (VVervik), Th. Veys (Vlamer- tinghe), D. Vandenboogaerde, Leden, en E. Bouckenaere, secretaris. Eene achtbare familje onzer stad komt in hare huislijke betrekkingen hard beproefd te worden. M. Aug. Brevne, se dert eenigen tijd met het hoofd weg, is in den nacht tusschen maandag en dinsdag, iu het water achter de batterij van het Minneplein verdronken. Dinsdag in den voormiddag, w erd in een huis in de Boterstraal alhier, een priester aangehouden met name Hove, pastor van Labrave (departement Kales). Die lieer had zijne pastorij verlaten met zijne dienstmeid (een meisje van 57 j van papieren en van middels van bestaan ontbloot, nam hij zijnen toevlucht tot de openbare liefdadigheid. Na Poperin- ghe te hebben afgeloopen kwam hij te JJperen en wendde zich bij een hollandscheu protestant, dien hij wijsmaakte, om hem eenig geld af te doen, dat hij het inzicht, had naar Brus sel te gaan, om het katliolijk geloof af te zweeren en het meisje dat bij hem was te huwen. De protestanfsche heer gaf hem geld en eten doch de menschen van den huize alwaar de bollander zijn kwartier houdt, denkende met eenen be drieger te doen te hebben, lieten de policie verwittigen die den pastor en zijne meid aanhield. Beiden zijn tot 7 dagen gevang voor landlooperij veroordeeld en zullen daarna ten beschikke van het gouvernement worden gesteld. Woensdag had in onze tooneelzaaheen féést plaats, ge geven aan de leden der Maatschappij St. Sebastiaan, waarvan men den patroondag vierde. Dit feest bestond in eene frans- clie verlooning gegeven door,den troep van M. Malcage. Zondag aanstaande 'S middags, is er alweer een dag concert. in de grocfe Hallezaal, gegeven door hef muziek van het 10 regement, onder bet bestier van M. Walham. Zie hier het programmaOuverture de la Muette de Porfici, (Aubertj. Guirlande mclodique sur f opéra Borneo et Juliette, (Wal ham). 1'antaisie de Don Pasguale, pour hautbois, deman- dée, (Donizetti). Le Rossignol, valse pour (lüte, (Julien). Dezen morgen, las men de treurige nieuwsmare des over-lijdens van den Kroonprins van Belgie, op al de hoeken der straten, door het stedelijk bestuur aan al de inwoners be kend gemaakt. Dezer week werd het nieuw s in onze stad vernomen dat de Lamotteschooi voortaan onder het bestuurder burgerlijke Godshuizen geplaatst is. ITT.» ilji g Poperinghe. lo Januari 1868. Eene aardige leute heeft onlangs plaats gehad in de Maat schappij van Land- en Hovingbouwkunde dezer stad. Deze Maatschappij, die in 1847 onder de gunstigste voorspellingen

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 2