Stads Nieuws. Yerscliillige lijdingen. pele bevolking te misleiden, en wij zeggen het zonder bewimpeling, om dezelve optehitsen ten einde eene nieuwe omwenteling in den zin van het ultramonlanisbius te maken, en aldus de ketens die de omwenteling van 1789 heeft gebroken te her smeden. Maar. gelukkiglijk, hel grootste gedeelte van de natie weel waaraan zich te houden, en als zij in haarzelven treedt het zal nooit zijn om het juk van den jesuitieken boel aantenemen, maar wel om te beslaligen dat, nevens de vrijheid van gewetens die den toorn der klericalen opwekt, er geen land inde geheele wereld bestaat, alwaar de geestelijkheid zoo vele vrijheden en weldaden ge niet, en alwaar de Godsdienst door het bouwen en verbeteren van kerken zooveel is begunstigd. In deze laatste tijden, dat het stellig bewezen is geweest, dat de katholijke schimpschriften zoo als Het Jaar 50, Het Nieuwsblad, enz., door geestelijke losbollen van hun eerste broeksken geschreven zijn en dat deze, door dezelfde mannen maar abonnenten bij kwezels en onnoozelaars, aan welke voor beloouing het bezit van het Hemelrijk beloofd wordt, kunnen verkrijgen, weet ieder eerlijk en onafhankelijke burger naar hunne waarde deze heilige schriften te schatten. Meestendeels konnen de kortgebroekte schrijvers de aan dacht voor hunne logenarlikels niet opwekken. Alzoo is het, dat het artikel van Het Nieuwsblad, nopens het vieren der Sebastiaansrfeest te Proven, aldaar met onverschilligheid ont haald is geweest. Alle Provenaren weten dat het relaas van den beginne tot het einde eene aaneenschakeling van over- drevene logentaal is, alleen waardig uit den koker van eenen schijnheiligen konfrater van Lampe te komen. Om onzen heiligen en onfaalbaren tegenstrever als eenen openbaren waarheid verzwijger te doen voorkomen, zal het genoegzaam zijn te melden, dat sedert het bestaan van Proven, het patroonfeest van den H. Sebastiaan nog nooit met zulken luister en drift gevierd is geweest.Ter dorpplaats zag men met het krieken van den dag niet dan vlaggen, wimpels en Versie ringen. Geheel de gemeente, ter uitzondering van de zwijne- lever eters, namen aan dit prachtig; feest deel. Men telde voor het middagmaal zeven en negentig tafelgasten, onder welke twee en veertig vrouwspersonen. (Men ziet dat de sehimp- sermoenen van Lampe een bijzonder effekt hebben). Gedu rende den namiddag, heeft eene buitengewone rijke loterij van huizelijke voorwerpen, door den Hoofdman, M. de Baron Mazeman, geschonken, plaats genomen. De gewonnen prijzen prijken tegenwoordig in de huizen der Sebastianisten. Indien nieuwe zottigheden in het ziek hoofd van Lampe komen, verzekeren wij hem, dat hij noch min, noch meer, als voorgaandelijk zal aanhoord zijn. De veertien nieuwe aan- veerde leden in de Sebastiaansgilde zijn er een staal bewijs van. Zijn preken geschied in de wildernis en dient alleen om met den Godsdienst den spot te doen drijven. Een vrijdenker zou niet beter konnen te werk gaan om ongeloovigen te ma ken. Een goed onthaal aan de uitgebabbelde dommigheden en straatwoorden van eenen quibus, zou wraak roepen. En in derdaad, de Burgmeester van Proven en zijne familie, die sedert onheugelijke tijden Proven met weldaden en diensten overladen hebben, zijn te hoog in achting, om van eene worm te konnen gekrenkt worden. Sedert lang zou Lampe te Pro ven uitgeschuifeld zijn geweest ware het niet dat er veel achting voor de kleeding van priester gegeven wordt. U troosten, deelen in uw lot, U zeggen dat 't behaagde aan God Is zalf cn balsem voor uw harte, Dat schriklijk leed bij 't afscheidsuur, Dat toe zou nijpen op den duur, Dat zwanger gaat van wrange smarte O Vorsten, 't onheil dat u treft Wordt door ons allen goed beseft, De Belgen voelen' wie zij missen Was hij niet onz' verkleefdste pand, De hoop van 't sehoone Vaderland Wis kunnen wij uw droefheid gissen. O Almacht, Gij die wondren doet, Spaar Leopoldus edel bloed, 't Werd toch zoo sterk beproefd, och arme O Gij, die alle wonden heelt En uwe gunsten wijs bedeelt, Heb met ons Stamhuis toch erbarmen IJperen, Januari 1869. G. Rotiers. In onze laatste mededeeling hebben wij Lampe's sermoen als een testament doen voorkomen. Wij gelooven den nagel op den kop geslagen te hebben want baas Lampe schijnt in zijne schoenen te waggelen. Zondag laatst zijn zijne aanmer kingen, bij het aflezen van den Bisschoppeiijken brief, ge maakt, kinderachtig en uitzinnig. Ofschoon zij niet meer aan de leering van Kristus dan aan eenen onderbroek gelijken, verdienen zij geene aandacht. Wij gevoelen dat Lampe rust noodig heeft, daarom zullen de Rousbruggenaren hem aan zijne beminde parochianen alleen overlaten. Maar is het noo dig zal hij op nieuw, gelijk een duivel in een wijwatervat, op zijn gemak gesteld worden. Rousbrugge, 2 Februari 1809. Maandag laatst, op het gehucht De Verbrande Molen, buiten de Rijselpoort, heeft het tamelijk scheef gezeten eeni- ge aardewerkers van de Vaart, beschonken zijnde, hebben bij Desmyttere een raam aan stukken geslagen en schade toege bracht aan het herberg-mobilair eenige personen hebben kneuzingen bekomen. Tegen den avond zijn zommige mannen onzer gendarmerie er naartoe getrokken. Wij hebben van verdere oneenigheden niet gehoord. Dinsdag namiddag ten 5 ure werd de heer kapitein Frederik Boucher met de gewone militaire plechtigheid ter aarde be steld. Die heer telde in IJper veel vrienden en kennissen en de lijkstoet was talrijk. Op zijn graf werd er eene lijkrede uit gesproken door kapitein Séaux uit naam van het korps officie ren van 't 10c regenienl. Woensdag werd alhier aangebracht het lijk van M. Th. Vandenpeerehoom, inspecteur bij het departement vau open bare werken, woonachtig te Brussel en aldaar overleden den 50" Januari laatst. Die heer werd te IJ peren geboren den 14" Feb. 1816. Na een piechligen lijkdienst werd het lijk geplaatst in den grafkelder der familje. ■k -¥■ Woensdag laatst, in Stadstooneelzaal, gaf M. Malcaze, eene vertooning voor de leden der Concorde extra en intra niu- ros). Het program hestonduit de stukken Les Crochets du père Martin, en, Les Amour's de Cléopatre. Donderdag ten 10 ure 's morgens had er alhier in onze hoofdkerk den solenneeien lijkdienst plaats voor Z. K. II. den Hertog van Braband, Kroonprins vau Belgie. Volgens men vrijdag in stad vertelde, zou het Convoi dat hier 'smorgens ten 9 1/2 naar Audenaarde vertrekt op een koopwaren trein lusschen Kortrijk en dize laatste stad geloo- pen zijn. Geen ongelukken zijn te betreuren; alleenlijk een twintigtal licht gek westen zij er met den schrik van afgekomen. Koninklijke besluiten 21 Januari 1869, benoemt M. Pou- part, lid van de commissie van 't Gevang. 29 dito Leden van den Bestuurraad der Middelbare School in den Gemeente-Raad MM. P. Boedt en T. Vanden Boogaerde; huiten den Gemeente-Raad, MM. D. Vander- meersch-Vandaele en Cornette. IJperen heeft ten gevolge van den prijskamp lusschen al de akademien van 't land, welke den laatsten zomer plaats greep een schitterend succes bekomentwee Verguldeen zeven zil veren medailjeo zijn onze teekenschool ten deele gevallen Wervik heeft er ook twee. Wij weten uit goede bron dat de liquidatie van al de so ciëteiten gesticht door M. Langrand, besloten is; eene de pêche uit Weenen van 2 dezer zegt dat dezelve geteekend is. Alleenlijk zijn de voorwaarden er van ons nog onbekend. Het plan van het algemeen rechttrekken der straten van Langemarck is door de Bestendige Deputatie van Brugge goedgekeurd. Onze Carnaval belooft levendig te zijn volgens het zeggen van eenige liefhebbers. De leden van de Maatschappij l'Union uit het Barbara-hof, geven op 14 dezer een luisterlij k gemas kerd Bal. Men is een nieuwen dans aan het leeren die volgens men vertelt zeer aardig is. Het Gemeente-Bestuur van Meessen heeft besloten een Korps Pompiers op te richten. Dit besluit is door een Ko ninklijk besluit van 21 Januari 1869 bekrachtigd. De Bien public heeft zijne inschrijvinglijs ten gesloten, die hij sedert i Deceinbfe'geopend had ten voordeele van het paus- lijk leger. De opbrengst, is 55,144-1». Het is een schoon soinmeken, dat onze klerikalen naar Rome zenden om in poer te worden verschoten en mogelijks veel ongelukkigen te ma ken. Hoeveel goed zou men er hier niet kunnen mede stichten Het hof van assisen zal den 1 Maart te Brugge bijeenko men. Zaterdag is er op den ijzeren weg van Thourout naar Oostende bijna nogmaals een ongeluk voorgevallen. De reizi gers- en koopwarentreiri uit Oostende naar Thourout vertrek kende om 19 uur 20 min.'s morgens, is omtrent de statie van Ghistel ontriggeld geworden, zonder ongelukken veroor zaakt te hebben. liet stoomtuig en drie koopwarenwagons waren van het spoor geworpen, slechts eene lichte schade veroorzakende. Het assisenhof van Vaucluse heeft onlangs een meisje gevonnisd, beschuldigd van moord op haren verleider. Leonie Cordonnier, weesmeisje, was verleid door Feliciaan Barbier. Deze had beloofd met haar te trouwen, maar toen hij haren toestand vernam, verliet hij haar. Dit hitste de waaak van Leonie Cordonnier op. Zij verkledde zich in man en, gewapend met eene pistool, ging zij naar Gigondas, verborg zich op den trap der woning van haren verleider, en, toen deze beneden kwam, loste zij de pistool op hem en hij rolde dood beneden. De beschuldigde heeft voor hare verdediging ingebracht dat, daar zij verleid en onteerd was zij, hare verlorene eer wilde wreken, door ha ren verleider te dooden. De jury heeft Leonie Cordonnier vrij gesproken. Poperinghe, den 4 Februari 1869. De stoel der waarheid heeft hier Zondag laatst nog eens de kerk doen weêrgalmen van eene redevoering die laat zien welk geloof men moet hechten aan hetgeen aldaar in vele omstandigheden uitgekraamd wordt. Handelende van de Karnavalfeest welke onze Weldadigheidsmaatschappij besloten heeft jaarlijks te geven ten voordeele van de armen, de predi kant die, even als al zijne konfrater» in Christo, niet éènen cent in dit liefdadig' werk betaalt, heeft de feest van het ver leden jaar zoodanig weten te beknibbelen en aftekeuren dat menige eenvoudige lieden voornemens waren hunne beurs te sluiten voor de geldomhalingen die de kavalkade van Maan dag en Dinsdag aanstaande moeten vergezellen. Niet alleen hij viel uit tegen het ezelgetrek der Apen omdat de persona- gien van dit prachtig' rijtuig met een apenwezen gemaskerd waren niet alleen hij werd verontweerdigd omdat, volgens zijne meening, onder sommige kostumen vrouwelijke licha men schuilden maar hij dreef zijne hekelzucht zoo ver dat hij durfde beweren dat de armen uit dit feest maar weinig voordeel getrokken hadden en dat het omgehaalde geld meest al in onkosten vergaan was. Maar nauwelijks was dit sermoen in de stad gekend of een groot gemor ontstond onder de burgerij die beter dan de he- dendaagsche uitleggers van het H. Evangelie, al het goed welk dusdanige feesten aan de armen en aan de neringdoe ners der stad moeten toebrengen, had weten te waarderen. In alle volksbijeenkomsten hoorde men spreken van die valsche aanhalingen. De eenen zegden dat de geestelijkheid, die zich nog altijd het monopolium der weldadigheid wil aanmatigen, niet wist wat uitvinden om de inwoners eenen afkeer tegen de Weldadigheidsmaatschappij in te boezemen en alzoo hare menschlievende onderneming te doen vallen; de anderen wilden in die handelwijze eene wraakneming zien tegen onzen liberalen Volksvertegenwoordiger M. Van Merris die aan het hoofd staat van die liefdadige instelling; de an deren vraagden waarom het toegelaten was Yan in de pro- cessiën zoo veel jonge dochters met vleesch en beenen in OliZH-Vrouwemaagden te verkleeden, terwijl in den stoet van het verleden jaar maar één oud wijf te zien was die de ar moede verbeelde, en die, in plaats van ongeregelde lusten te verwekken, eene remedie tegen de liefde was. Eindelijk men stelde St. Vincentius a Paulo, de Chineezetjes, de processie van Veurne en andere katholijke maskeraden in vergelijking met onze Karnavalfeest, en elk zeide op die vergelijking zijn woordetje. Maar de Commissie der Maatschappij, die zeker 'ook niet zeer gevleid was met de ongerijmdheden die hare eerlijkheid en hare onbaatzuchtigheid openbaarlijk in kwestie stelden, had niet veel moeite om zich te verrechtveerdigen en om den mond te stoppen aan al wie eenigen twijfel over den aard harer werkzaamheden zou willen verspreiden. In antwoord aan de onbedachte blaamrede van den predikant, zij heeft aanstonds aan al de hoeken der straten de rekening der feest van 25 en 24 Februari 1868 doen aanplakken, welke bewijst dat de ingezamelde som van ffr. S,460-02 tot de laatste centiem, bij middel van broodkaarten en de verdeeling van een klein overschot van geld, aan de armen is uitgereikt ge weest. Bij het lezen van deze plakbrieven,iedereen vraagde zich of de geestelijkheid ook hare rekeningen van St. Vincentius a Paulo, van den St. Pieters penning, van de Voortplanting des Geloofs, van Franciscus de Sales en andere broederschappen op de muren zou durven plakken..

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 2