VAN IJPEREN. 4 FRANKEN 'S JAARS Nr 360. Achtste J aar Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. VOOR IJ PEREN. Fr. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 centimen den regel. Reklamen 25 centimen. ZONDAG, 14 FEBRUARI 4869. Bureel: Dixmudeslraat, 59. Alle inzendingen vrachtvrij. Wij ontvangen eindelijk van drij kanten te ge lijk uit Londen, Weenen en Athenen, de beves tiging van de samenstelling en de aanstelling van een nieuw grickseh ministerie, waarvan het pro gramma de aanveerding is van de verklaring der conferentie van Parijs. Zuivere en eenvoudige aanveerding, zegt eene korrespondentie van Weenen aanveerding, die van aard is de confe rentie en Griekenland te bevredigen, zegt eene korrespondentie uit Londen. De depeche uit Athe nen. die een offlciëele oorsprong heeft, gedaglee- kend van Februari, bepaalt zich hij de verklaring, dat de aanveerding gaat onderteekend worden. Nu, daar volgens de lijdingen uit Parijs komende, M. Walewski. den 8, 'Athenen moet verlaten hebben, is het zeer wel mogelijk, .dat de-bijtreding hem zal in tijds overhandigd zijn. Nog weinig dagen moeten verloopen voor de opening der grondwetgevende Cortes in Spanje; ia een tijdvak van nog geen 60 jaren is 'l de vierde constituante, die in dat land bijeenkomt. De grijze Espartero zou te Madrid zijn gekomen om deel te nemen aan de werkzaamheden der volkvertegen- De Senaat der Yereenigde Stalen heeft met 40 stemmen tegen 16 de wijziging bevestigd, reeds door de Kamer der volksvertegenwoordigers ge stemd, krachtens welk de Staten geen onderscheid mogen maken in het stemrecht uit hoofde van ver schil van ras, kleur, geboorte, eigendom, geloofbe lijdenis of opvoeding. Dit is de echte aigemcene s,temming voor al de mannelijke burgers, in het volle bezit van hunne vrijheid en verstandvermo gens. Wij hebben reeds in een vorig nummer beden kingen gemaakt op de onbetamelijkheid der indrin gingen, gemaakt door de Bisschoppen van Meche- len, Brugge en Doornijk, in de manifesten door hun uitgegeven ter gelegenheid der beklagelijke dood van onzen Erfprins. De Bisschop van Luik gaat nog het zeggen zijner ambtgenoten te boven, zonder medelijden voor de ongelukkige ouders in wier droefheid alle Belgen, die een gevoelig hert hebben, deel nemen. Hij tracht hu nne smarten nog te vermeerderen met hun te willen doen ge- looven, dat het van hun en van de natie afhing van liet ongeluk, dat hun allen heeft getroffen, te woördisrers, en gelijk de Epoca verzekert, was voorkomen; Msr de Montpellier zegt: Laatons hem het aiierluisterrijkste onthaal voorbereid bij zijne wederverschijning in de hoofdstad, doch hij heeft er van afgezien en het hem in twee distrikten opgedragen mandaat niet aangenomen. Twee pre laten, tol afgevaardigden benoemd, mogen in de Cortes geen zitting nemen; de paus heelt hun ver boden als volkvertegenwoordigers in deze Kamer op te treden De aartsbisschop van Burgos heeft eene protes- latie afgekondigd tegen de moord van den burger lijken gouverneur dezer stad. Beter laat dan nooit, zegt het spreekwoord. Zeven personen zijn te Burgos veroordeeld, om den gouverneur van die provijatie te hebben ver moord een tot de doodstraftwee andere lot eeu wigdurende dwangarbeid en vier lot lij del ij ken dwangarbeid. De depeche zegt niet, of de leden der geestelijkheid, die de opstokers van de misdaad zijn geweest, bij het getal der veroordeelden zijn. De Senaat van Frankrijk is overgegaan tot de orde van den dag ten aanzien eener petitie, waarin verzocht werd dat het stoffelijk overschot van ko ning Lodewijk Filips zou worden overgebracht naar de grafkelders der kapel te Dreux, waar hij verlangd had te rusten. De senaat heeft zich hij deze beslissing laten leiden door de overweging, dat de vrome plicht om de asch van edele dooden aan den yaderlandschen bedem terug te geven uit sluitend toekomt aan hunne familliën, en dat dit beginsel, in het verledene gevestigd, in de toe komst moet worden gehandhaafd. in ons zeiven gaan en laat ons zien of wij de Goddelijke voorzorg niet hebben opgewekt en gedwongen van ons met zoo een verlies te straf- fen zij heeft ons gedurende vier maanden ge- houden tasschen de vrees en de hoop om ons te beter de belangrijkheid der weldaad of der straf te doen gevoelen.; zij heeft gedurende vier maanden geaarzeld dm ons aan te moedigen van haar Se ontwapenen zij heeft gedurende vier maanden ons gewaurschouwd dat zij tegen haar gemoed de gunst, die zij ons met zooveel loege- negenheid had verleend, ging intrekken hebben wij haar niet gedwongen hare bedreiging, waar- van zij zoo gaarne had afgezien, te bewerkstelli- gen? En, na al de ongegronde verwijtselen, die de clericale drukpers zich dagelijks ten laste der liberalen toelaat te hebben herhaald, Msr zegt M och te de boeting door den onschuldigen gelegen de bekeering der pliehiigen opwekken en toerci- kende zijn om de goddelijke rechtvaardigheid te verzoenen Wij vragen het. is het inde triestige omslasdig- heden, waarin de koninklijke familie en het gehee- le land verkeert iets onbetamelijker uittegeven Mr Theodorus, door zijne jesuiiieke heerschzucht verblind; heeft oenen vollen gang aan zijne drift gelalenhij heeft niet achteruit gedeinsd voor de hartscheurende droefheid van eenCn vader, noch voor de troosteloosheid van de beste der moeders, om hun te zeggen: het verlies dat gij hebt gedaan gij had het kunnen voorkomen, gij had de wraak van den Almogenden kunnen verzoenen, gij vorst en gij belgisch volk, die door het verlies van uwen Erfprins ook diep zijt getroffen, gij had ook dat on geluk kunnen voorkomen. Ja, volgens den brief van Msr, dit alles had geen plaats gehad, indien een Nolhomb, een Coomans of een Delaet de Ministers Frère en Bara hadden vervangen, of indien de heeren Deteux en De champs aan het beheer, de landswetten, in den zin der ullramonlaansche vorderingen, hadden kun nen loepassen; dus, indien men, zoo als in de eerste jaren na de omwenteling, een getuigschrift van zijnen pastor had noodig gehad om tot een ambt genoemd te worden, indien men de vrijheid van gewetens, of ware het door de herstelling der H. inkwisilie, had afgeschaft, indien men de doo- derhand had laten herstellen en het onderwijs en de weldadigheid uitsluitelijk aan de zorg der gees telijkheid had overgelaten, in een woord indien de Kamers niets anders dan de Bisschoppen hadden vertegenwoordigd en den mijter boven de kroon hadden geplaatst, Msl' Montpellier verzekert stellig dat de Goddelijke voorzorg er anders over had be schikt. Dergelijke bevestigingen, indien zij niet verfoei lijk waren, zouden belachelijk zijnzij vernederen den Godsdienst en bewijzen dat de Bisschoppen verkeerd oordeelen over het versland der belgische bevolking. «2B3E32SS5«ae; sna gaaggaaaBBgi \mrn .Afnmt yt™ nne vobron o-<xn?i nn loof nne 7ton nf wu Hp Als de Prinsen der H. Kerk ia hunne bevelbrieveé, met de kunst van den schrijfstiel, penen oorlog aan de tegen woordige'samen leving'verklaren en geene we'reldsche instel lingen goedkeuren, dan deze, die het ultramontanismus voor basis hebben! niettegenstaande de ondervinding leert, dat deze altijd eene verlaging, gevolgd van eene zedelijke en stoffelijke verarming der volkeren, bijgebracht hebben, getuige Spanje, Italiën, Oostenrijk, enz., moet het niet verwonderen dat deze Bisschoppelijke brieven met eenen graad van hevig heid uitgelegd worden, naar mate zij door matige of over- drevene kérkekoppen overgelezen zijn. Ofschoon het natuurlijk voorkomt dat Lampe in zulke om standigheden den oppervogel moet schietenis het niet geiooflijk dat een puid van een priester, die zeer wel moet weten dat zijne sermoenen, in geheel Proven en omliggende gemeenten niet dan beschimpt en belachen worden, zich ge durig aan dwazigheden en uitzinnigheden kan laten overgaan. Buitengewoon te vreden over de afwezigheid der Ilous- bruggenaars heeft Lampe Zondag lest aan zijne opgekropte gedachten van verscheidene weken vrijen toom gegeven, des met een te biijder gemoed, daar hij geraadpleegd geweest zijnde geene dommigheden meer uittèbahbefén, door den Bisschoppelijke!: brief gelegenheid vond zijn herte te konnen lossen. Met eene zwaardere stem dan deze van den ezel van La- fontaine op jacht gaande, is het sermoen van Lampe een

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 1