Stads Nieuws. Yei'schillige lijdingen. gedurig gehuil van diergelijke woorden: De mouchards j> van Rousbrugge zijn vandaag niet gekomen, maar er zijn- der hier ook van hetzelfde deeg te Proven, die voor ieder keer 2 franks hebben? Men richt gilden op, men geeft >i maaltijden en schietingen om de menscheri te bedriegen Men zegt dat de menschen voortkomen van dieren, ik zal het beginnen te gelooven aan het oordeelen van de libera- ii len want het zijn ware beesten Indien den Godsdienst eene uitbreiding in eer en aanhan gers moet bekomen met sermoenen gelijk die van Lampe, raden wij den Bisschop aan voortaan alle priesters naar Proven te zenden om lessen in deze nieuwe soort van Godsleer te nemen. Lampe kan niet meer overtroffen worden, zijn lief spreekwoord Ik ben een duivel op den spreekstoel maar ii een Engel in de biecht mag hij op nieuw als eene waar heid bij de onnoozelaars uitspreken. Wat ons betreft, geloo ven wij dat den duivel op den preekstoel meer kwaad aan den Godsdienst zal doen en meer verergernis zal geven, dan den Engel in de biecht geloovigen zal konnen blijven behouden en de achting voor het Geloof zal konnen vergrooten. Proven, 10 Februari 1869. IJperen, 15 Februari 1869. De 25e Tentoonstelling van Lyon is eene der merkwaar digste welke de Maatschappij Les Amis des Arts, dezer stad, geopend heeft; men telt er 905 kunstgewrochten. België, als naar gewoonte, schittert er door 52 voort brengsels onzer beste artiesten. IJperen is er vertegenwoor digd door de heeren Aug. Böhm, F. Bossuet en F. Roffiaen, die er hunne beste schilderijen naartoe gezonden hebben. Onze IJpersche artiesten kunnen niet missen in de Tentoon stelling van Lyon den zelfden bijval te ontmoeten, die zij in onze Vaderlandsche Tentoonstellingen genoten hebben. Dinsdag laatst is een waar orkaan over onze stad losge- borsten; pannen, schouwen en dakvensters zijn niet gespaard geweest. Overal, in alle stralen, zag men brijken en pannen ten gronde liggen. De dakdekkers zullen nogeens eene goede bate hebben, want zij weten niet waar eerst gaan. In den nacht tusschen Vrijdag en Zaterdag hebben wij eene tweede editie van het tempeest genoten. De peerdenmarkt van Asschen-Woensdag te IJperen, al hoewel nogal goed voorzien van koopwaar, was door min liefhebbers dan andere jaren bezochtook het slecht weder heeft er veelaan geholpen. De prijskampen van 't peerdenras was luisterrijk en in lang zagen wij schooner peerden. Het Carnavaifeest te IJperen bloedt uit. Wat verschil toch met over een twintigtal jaren: alsdan was er levendigheid en ordentelijkheid en, builen eenig grauw (er is er altoos), had alles een ander stempel dan nu. Nu ziet men te veel walge lijke en dronke vermomde straatloopers die het eigenaardig vasten-avondfeest bederven en er al het oud en aantrekkelijk karakter van wegnemen. Dit slach van maskers bij nog een ander slach, mogen zich van achter zetten, en onze zede- meestert hebben gelijk tegen de zulke uit te vallen. Vrijdag morgend is er een begin van brand ontstaan in de herberg De Kleine Sultan, Vangenis-straat, in onze stad. Spoedige hnlp, door onze Pompiers aangebracht, heeft geluk- kiglijk groote ongevallen voorkomen, doordien het huis te midden staat van eenen blok oude en bouwvallige gebouwen en in de nabijheid van een magazijn van sterke dranken. De schade is niet al te aanzienlijk. Programma der stukken welke Zondag ten middage in de groote Halle-Zaal door het muziek van 't 10C regement, onder het bestuur van den heer Walhain, zullen uitgevoerd w orden 1. Marche Dédiée a M. Demanet, demandé, Walhain. 2. Ouverture de la Muette de Portici, Auber. o. Guirlande Mélodique sur l'opéra Ro meo el Juliette, Walhain. 4. Fantaisie de Don Pasquale pour hautbois, Donizetti. 5. Le Rossignol, valse pour flüte, Julien. Morgen Zondag, ten 8 ure 's avonds, heeft het Bal plaats, gegeven door den Jongeüngs-Kring L'Union, die zijnen zetel houdt in de afspanning Het Barbara-Hof, op de Koei-Markt. Dit dansfeest is ingericht bij inschrijving en belooft zeer aantrekkelijk te zijn. Dat Bal is een der schoonste welk men tijdens publieke feesten als Thuindag en Carnavaldagen, al hier aantreft en dit jaar zal het voor deze van andere jaren niet moeten ten onder doen. Poperinghe, 1! Februari 1869. De cavalcade die Maandag en Dinsdag te Poperinghe plaats gehad heeft, is zeer volnoende afgeloopen, niettegenstaande het ongunstig weder (voornamelijk op Dinsdag) waardoor zij als bedreigd was gansch te moeten mislukken. De stoet ver- eenigde al de voorwaarden die van den Poperingschert kar naval eene der prachtigste en luisterlijkste feesten moesten maken die men ooit gezien heeft. Al de personagien, zonder zich aan wind of regen te bekreunen, waren getrouw op hunnen post en beoogden maar ééne zaak, het doe! van wel dadigheid. Onder deze menschlievende bezieldheid heeft.de stoet op beide dagen zijnen doorgangsweg kunnen voltrekken te midden der groote menigte nieuwsgierigen die de huis vensters en de straten vervulden en die mildelijk de arinbus- sen begiftigd hebben. Wij zullen niet ondernemen hier eene beschrijving te geven van deze merkweerdige tentoonstelling, want een woordelijk verslag is onbekwaam om een getrouw denkbeeld er van te geven. Slechts die welke dit levende tafereel in gansch zijne uitgestrektheid hebben kunnen beschouwen, zijn in staat van deszelfs belangrijkheid te kunnen waarderen. Iloe zeer de algemeene aandacht gevestigd werd op de voortreffelijke groepen en de overheerlijke praalwagens die opvolgentlijk voor het oog prijkten, hoe zeer men ieder ver beeldingsstuk in het bijzonder bewonderde zonder zijne inge nomenheid te kunnen bedwingen, hoe zeer het gezicht en het gehoor begoocheld werden door den verrukkenden en statigen optocht der talrijke ruiters die, onder het weêrgalmend ge schal van trommels en fanfaren en onder 't afwisselend gespel van eene lieftoonige harmonij, den stoet vergezelden, men kon zich niet weêrhouden van in deze algemeene geestvervoe ring een bewonderend oog te werpen op den ijver en den vurigen moed der almoeswervers en eene bijzondere hulde toe te dragen aan de heeren quèteurs die door hunnen on- vermoeibaren vlijt zich zoozoo wel van hunne zending hebben weten te kwijten dat zij, niettegenstaande den slechten in vloed welken het onaangenaam weder op het getal vreemde lingen gehad heeft, eene som van rond 2,450 fr. ingezameld hebben. Door dezen voordeeligen uitslag de leden der Weldadig heidsmaatschappij zijn tijdelijk beloond over hunne loffelijke pogingen en hoewel voormelde som, in vergelijking gesteld met die van het verleden jaar een verschil van omtrent 800 franken daarstelt, de arme zal hiervoor niet min be giftigd worden, dewijl de prijs der brooden sedert een jaar in evenredigheid verminderd is. Er dient opgemerkt te worden dat in de ontvangsten van het verleden jaar beloopende op fr. 5,460-02, een bijvoegsel van fr. 250 begrepen was, noortkomende van eene toevallige gift die buiten de omhaling is gedaan geweest. En daar ten zelfden tijde de omhaling van het tegenwoordig jaar ook min begunstigd is geweest door zekere politieke mannen die vin den dat het woord liberaliteit te veel gelijkenis heeft met het woord liberalismus, en die om die reden de menschlie vende ondernemingen van onze Weldadigheidsmaatschappij verwenschen, wij mogen vrij zeggen dat de ontvangst van fr. 2,450 voor deze maatschappij eene triomf is. X. De stad Meessen heeft dit jaar, op nieuw, den Carnaval met veel luister gevierd. Het schitterend en menschlievend feest heeft eene voldoende goedkeuring bij de Meessenaars verworven en dooi de wijdloopige aankondigingen, waren er reeds van in den Zondag morgend, alsmede de twee volgende dagen, veel vreemdelingen uitgelokt. De Kavalkade was met veel order ingericht en door haren goeden keus van kostumen, allermerkwaardigst. Hulde dan aan de medewerkers in het algemeen en in het bijzonder aan de heeren C. Hellem, voorzitter, en C.Gillebert,geheimschrij ver der Commissie, die door hunne verstandige bestiering, neerstige en zorgvuldige bewerkingen, alles zeer aantrekkelijk en indrukkend hebben gemaakt. De heer Planckaert, pastorie Steene, is aldaar den 3 Feb. overleden in den ouderdom van 67 jaren. Te Ruysselede is gestorven de genaamde Joanna Silver- mid, inden ouderdom van omtrent 101 jaar. Gedurende het jaar 1868 zijn er 2080 zeilschepen en 104 stoomhooten vergaan. 181 andere zeilschepen en 6 stoo- mers veronderstelt men, bij gebrek aan tijdingen, insgelijks verloren, zoodat de totale verliezen op 2371 beloopen. In 1866 bedroegen de verliezen 1952 en in 1867 vergingen er 5045 schepen. Er is dus eene nog al groote vermindering. M. Guislorp, pastoor van Ducherow, in Pomeranie, die eene boekdrukkerij, twee dagbladen, een boekhandel en eene boekbinderij tot stand heeft gebracht, heeft aan de katholijken eenen brief gezonden, waarin hij zegt, dat zij hem terstond 15,000 thalers moeten bezorgen of dat hij bankroet moet raa- (*j Er zijn soms artikels aan de redactie gezonden met verzoek van inplaatsing, artikels waarop de inzenders hunne namen niet stel len.Wij moeten opmerken dat, zonder onderleekening, er geen gevolg aan hun verzoek zal gegeven worden. (de redactie). ken. ic Gij zult niet willen zegt de pastoor, dat onze vijanden zich verheugen in den val van mijnen handel en daarom hoop ik, dat gij mij het geld zult bezorgen. Men meldt uit Berlijn, dat M.von Bismarck op nieuw zeer lijdend is. Men zegt dat hij door eene bloedontstelling is aangetast. Zondag laatst, 7 dezer, korts na 2 ure van den namid dag, kwam de genaamde Amelie Strubbe, oud 21 jaren, doch ter van Jan, landbouwer te S' Pieters, naar de vespers te Brugge. Zij werd langs het kanaal, nabij de Ezelpoort, op het grondgebied der gezeide gemeente, aangerandcdoor eenen on bekenden kerel, die haar ten gronde wierpziende dat zij buiten kennis lag, nam de kerel de gelegenheid waar, om op haar de schandelijkste aller aanslagen, de verkrachting, te plegen, en vluchtte alsdan in de richting van het gehuchte Scheepsdale. Volgens het verhaal der dochter Strubbe is de kerel van 40 tot 45 jaren oud, van middelmatig gestalte, zwart hair en zonder baard, geelachtig van kleur, en gekleed met zwart laken paletot, roodachtige halsdoek of écbarpe en zwarte muts. De heer Rogier heeft in de Kamer de verdediging van het grieksch op zich genomen, en hij heeft daarbij veel bijval verworven. Wij durven wedden, dat de groote meerderheid der Kamer het eens zal zijn, om te verklaren dat het grieksch nuttig, ja onmisbaar is om eenen Belg goed op te leiden. Mochte het vlaamsch, dat in Belgie door drie miljoen men schen, in den tegenwoordigen tijd gesproken wordt, eens zooveel bijval vinden als het grieksch, 't welk vóór twee dui zend jaar de taal was van eenige honderdduizenden lieden, dan zouden wij eenen gelukkigen dag beleven. Gedurende de maand Januari 1869, zijn 5,705 brieven ten gevolge van gebrekkige adressen onbesteld gebleven. Van dit getal zijn er 5856 na de opening kunnen besteld of terug gezonden worden; 1871 zijn in de scheurmand geworpen. Moordpoging in een hospitaal. Te Wissenburg (Duitschland) heeft Zondag eene moordpoging plaats gehad in een hospitaal. Een ziekedtener heeft gepoogd eene geestelijke zuster te vermoorden. Op het oogenblik dat zuster Marie Leonaard, oud 25 jaar, zich gereed maakte om in de keuken van het etablissement het avondeten uit te deelen, toen de genaamde Jan Renner, oud 21 jaar, haar naderde en twee pistoolscheuten op haar lostte,waardoor zij aan den hals werd bereikt. Toen de onge lukkige zuster voelde dat zij gekwest was wilde zij de vlucht nemen doch Renner achtervolgde haar gieep haar en schoot een derde scheut in haar gelaat af. Ondanks de ernstigheid der wonde, denkt de geneesheer haar toch inleven te houden. De moordenaar is onmiddelijk aangehouden. Hij heeft zijne misdaad bekend. Dezelve wordt toegeschreven aan jaloezij; cok heeft hij bekend, dat hij dezelve reeds sedert nieuwjaardag voorbereidde. Aardbeving. Men schrijft uit Calcutta (Indië) 12 Januuarb: ii De geweldigste aardbeving, waarin oostelijk Indië, sedert jaren heeftgeleden,heeft op Zondag lOdezer, in den namiddag, omtrent 4 ure, plaats gehad. De grond heeft eene drijvoudige schokking van het noord-westen naar het zuid-oosten onder gaan. a Het water der waterbakken werd gelijk de zee in bewe ging gebracht, en de verschrikte inborlingen begonnen on middelijk het gedruis te maken, waaraan zij zich op het oo genblik eener eklips overleveren zij blaasden op hoorns en sloegen den trommel. Eene depeche melde Vrijdag morgend, dat de schokken te Sitchar, statie van het Iheedistrikt Cachar zoo geweldig waren dat al de woningen omvergeworpen werden, alieen de muren der kerk zijn staande gebleven, welk nog slechts tot op de hoogte van 6 voet gebouwd waren. in i~i. Huldebewijs aan het graf van den heer Pieter Conscience, ten dage zijner begraving te Dixinude (1 Februari 1869), dooi de Maatschappij Nu, Morgen niet, te Dixmude, uitgespro ken door den heer P. Wyllie. Wanneer de rouwklok in het klein Dixmude den dood ver melde van eenen jongeling, de zoon van den Vaderlandschen schrijver, de heer Hendrik Conscience, in den bloei des levens nedergeslagen, eene algemeene ontroering ontstond onder het volk. Helaasdie ramp is maar al te waar 1 dit nieuw gedolven graf is er de sprekende getuige van. Deze sombere doodkist die er in moet nederzinken, bevat de koude overblijfsels van dat jeugdig slachtoffer, in eenen oogwenk, aan de liefde zijner ouders ontrukt. Wij beschouwen dat open graf met deernis, en betreuren dat vroeg gekrakte leven, onttrokken aan de jongelingsdroomen, die hem scheenen aan het huisse- lijk leven te zullen verbinden. Beweenelijke rampelinghet was u niet gegeven de neiging van uw hart te verwezentlijken de dood heeft hoop, blij vooruitzicht en toekomst te gronde geslagen. Het lot gebood en het kerkhof moest uwe woning worden. Hier moest gij in voile jeugd den doodslaap komen doen. Rust zacht onder de zen stillen hemel, bewaakt door de liefde der burgerij. Niet als vreemdeling zult gij hier rusten die liefde zal u niet ver laten. Zij zal met elk nieuw saisoen om uw gebeente heure roozen doen geuren, en in die hulde den naam vereeren van

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 2