VAN IJPEREN. 4 FRANKEN 'S JAARS N1 363. Achtste Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. VOOR IJ PEREN. Fr. 4-SO VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 een timen den regel. Reklamen 23 centimen. ZONDAG. 7" MAART 1869. If!! Bureel: Dixmudeslraat, 39. Alle inzendingen vrachtvrij. Volgens berichten uit Conslantinopel, zouden Turkije en Griekenland geheel en al verzoend zijn. Maar hoe lang zal het duren? Zeer waarschijnlijk zou men daarop een antwoord aan den keizer aller Russen moeten vragen, die van tijd tot tijd den Grooten turk den pols last, om te weten of het oo- genblik der groote reis nog niet gekomen is. De Turken moeten uit Europa, dit is vast, maar of het wel noodig is. dat een Kozak, en dan nog wel een Kozak, die keizer en paus is, in de plaats moet komen, ziedaar iels wat de politiekers, ons nog niet bewezen hebben. Het oostenrijks ministerie heeft een bewijs van krachtdadigheid gegeven, ten aanzien der opositie van de geestelijkheid tegen de nieuwe wetten op het huwelijk, liet heeft aan de burgerlijke overhe den der provintien bevel gegeven de ontwettige werking der geestelijke huwelijksrechtbanken tegen te houden en op de overtreders de straffen toe te passen der politiewetten van 1834. De ministerië le ordonnatie, die de dagteekening van 19 Februari draagt, heeft een goed uitwerksel voortgebracht. Men schrijft dat Oostenrijk met Rome in onder handeling is om eene overeenkomst te treffen. De nieuwe oostenrijksche gezant, graaf von Trautmannsdorff, is door den Paus ontvangen en zal na Paschen op zijne beurt den romeinschcn adel onthalen. Intusschen zet het ilaliaansch gouvernement de yerkooping van de kerkgoederen voort, die veel duurder verkocht worden dan men gedacht heeft. Tijdens de eerste fransche republiek ging hot alzoo niet, voor een appel en een ei kocht men eenen ei gendom, waarvan een mensch leven kon. Destijds gaf men nog geen geloof aan den zegenpraal der burgerlijke maatschappij. Eene depeche uit Madrid meldt, dat de vrijwilli gers te Barcelona eene pooging van opstand door de socialisten beproefd,-hebben verijdeld. Men meldt dat de aartsbisschop van Grenada op de trappen van de hoofdkerk, door eene bende gc- meene lieden met steenen is aangevallen. Naar het schijnt zou hij erg gekwest zijn aan den hals en aan de schouder. Een der lieden van zijn gevolg, die hem wilde, beschermen, is door een sabelslag gekwest. Men is nog zonder bijzonderheden over de redenen dezer schandelijke daad. ïn Spanje is men nog altoos op den zoek naar eenen koning. Wie zal de dompelaar zijn, die zich het netje zal laten over den kop steken, en het stil le en genoegclijk leven eens burgers tegen al de be kommeringen en beslommeringen van den troon ruilen Dit ware nog verstaanbaar, indien gelijk vroeger, een koning als een halve God geëerbiedigd wierde maar waar zit tegenwoordig de eerbied voor de grooten en machtigen der aarde? M. Gladstone heeft dinsdag in de Gemeenten- Kamer de maatregel uiteen gezet, die het ministerie gaat nemen in de kwestie der iersche Kerk. De taal van den minister is zeer duidelijk en welbera den 5 hij heeft aangetoond, dat de kwestie reeds op gelost is geworden door de laatste kiezingen en het ontslag van het ministerie. Hij heeft verklaard, dat het oogenblik gekomen is, om die instelling af te schaffen, zinnebeeld van het godsdienst-despotis- mus, dat sedert eeuwen op Ierland drukt. De debatten, welke in het fransch Wetgevend Korps op artikel 3 van het wetsontwerp nopens de leening der stad Parijs hebben plaatsgehad, toonen aan hoe het fransch goevernement in verle is gebracht met de zonderlinge handelwijze van M. Hausmann. Het voorstel is der oppositie om de stad Parijs zelve geheel de leening te laten uitgeven verworpen met 141 stemmen 97. Terwijl die ernstige debatten plaats hebben, die geheel Frankrijk met recht bezig houden, is er een blad dat eene afleiding zoekt en tracht de beigische spoorwegkwestie op bet voorplan te brengen. Vol gens lePeuple zou hetbelgisch gouvernement door Frankrijk uitgenoodigd zijn geworden, om eene rechtstreeksche onderhandeling aan te knoopen, ten einde te weten op welke wijze hel kabinet van Brussel denkt de nieuwe wet, door de beigische Kamers gestemd, uit te voeren. Waar halen zij het uit? Gemeente-Bestuur een nieuw kerkhof had inge richt in weerwil der bevelen van den Bisschop Alsof het niet de plicht van eenen Minister van Justicie ware van de politieke brandstichters te doen opzoeken en te bewijzen dat het in geener- wijze het vuur des Hemels was die zooveel eigen dommen had verslonden. Wel is waar dat personen zijn aangehouden geweest, welke door den Recht bank als onplich lig zijnde, in vrijheid werden ge steld, maar het is hetgeen gewoonlijk plaats heeft in dergelijke omstandigheden, en men moet beken nen dat de aanhalingen van de clericale drukpers zeer wel konden doen vermoeden dat die schrijvers niet geheel vreemd waren aan hetgeen had plaats gehadhet is wijders ook hetgene is gebeurd in verschcide gelegenheden onder de clericate Minis- teriën ten aanzien van liberalen zonder dat alsdan, noch de Kamer noch de drukpers zich daarmede hebben bekommerd. Hetgene plaats gehad heeft in het senaat, den Woensdag 24 Februari laatstleden, is zonder voor beeld in een grondwettig gouvernement. Eene ver gadering, die zou moeten iedereen stichten door hare matigheid en bedaardheid, heeft de onbeta melijkheid begaan van eene begrooting, door de Kamer goedgekeurd, zonder voorafgaande beraad slaging te verwerpen, en dat uit persoonlijken haat tegen eenen achtbaren Minister die het vertrouwen des Konings, der Kamer en van alle ware Belgen genietIs het om zijne overdrevenheden ten aan zien zijner tegenpartij In het geheel nietM. Ba ra heeft bewezen dat de verwijtsels, die men hem toestuurt, ongegrond waren, en dat hij, ten einde de eendracht te bevorderen, de wetsontwerpen, die de clericale partij tegengingen, liet slepen; maar dit heefter toch niets kunnen taan doen, M. Bara heeft, als er 13 branden en verwoestingen in eene gemeente gepleegd waren, een vervolg doen inspannen tegen de verdachten en ophitsers van deze gruweldaden; aldus heeft hij de inzichten der beleiders tegengewrocht, die strekten om daarvan een mirakel te maken, het is te zeggen, van te doen gelooven dat het eene wraak Gods was, omdat het Het Nieuwsblad, na eenen vloed van onnoozele vertellingen, tracht te doen gelooven dat de oploop die Vrijdag 19" Februari voor de Lamotteschool heeft plaats gehad, eene ongedwongen tegenver klaring der bevolking wasindien de daden het tegenovergestelde niet bewezen hadden wij zouden ons niet toelaten daarop te antwoorden maar wie heeft er aan de kinderen en aan de ouders wijsge maakt dat de Lamotte-Nonnen plotselings op straat gingen gesmeten worden? Wie heeft de kinderen vroegtijdig op de school doen komen? Tot wat doel heeft men hen met chocolaat, koeken en vijgen getrakteert Waarom zijn er clericale vertrouw den die genever hebben doen schinken en menige vrouwen hebben dronke gemaakt? is dit al niet ge weest, om de bevolking op te hitsen en te doen gelooven dat zij eenpariglijk den maatregel, geno men ten aanzien van dit geslicht, afkeurde alsof eenieder niet de overtuiging had, dat men met de hclfd van den genever die op dien dag gesleten werd, men deze zelve menigte, ook tegen het zelfde geslicht zou konnen in beweging brengen hebben. Wij vragen waarom al die praats en die jeremi aden ten aanzien van de Lamotteschool? het eenig- ste dat men verzoekt is van rekening te doen der kapitalen die aan het gesticht toebehooren, hetgene gemakkelijk moet zijn, want wij kunnen niet ver moeden dat een gedeelte derzelve van hunne bes temming zouden vervreemd zijn. Dus: «die niet vuil is moet zijne neus niet vagen. Het Nieuwsblad zegt dat het niemand aangaat dat er zooveel nonnen zijn en er 23 kunnen leven met hetgene voor acht of tien (zeg voor vier) gege- TOEKOMST I

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 1