VAN IJPEREN. 4 FRANKEN 'S JAARS Nr 364. Achtste Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Versehillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. VOOR IJ PEREN. Fr. 4-30 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 centimen den regel. Reklamen 23 eenlimen. ZONDAG, 14" 31A ART 1869. fgjp Bureel: Dixmudestraat, 39. Alle inzendingen vpachtvrij. De korrespondentiën uit Parijs komende zijn allen meer of min in een onrustigen toon opgesteld. Dit is alle jaren het geval; als de lente nadert, ko men de oorlogsgeruchten ook weêr en haalt men oude koeien uit den gracht, om de gemoederen aan te hitsen. Mengclooft aan den oorlog zonder dater hoegenaamd eene reden toe bestaat Het is t eenigste, schrijft men, waarmede men zich tc Pa rijs bezig houdt, en er is geene redenering of vre delievende verzekering, die daarover kan zegenpra- len. De lichtgeraaktheid door de gouvernementele bladen getoond, ten aanzien der spoorweg-kwestie met België, is, volgens degenen, die met de poli tiek willen bekend zijn, enkel een voorwendsel, dat stellig tot eene groote onderneming in het bui tenland aanleiding moet geven. Hst pruissiche parlement is gesloten. Het is M. von Bismarck, die de sluitingsredevoering heeft uitgesproken in plaats van den koning zijn mees ter. Dit stuk, dat zoo nabij de redevoering van ko ning Willem in den Reihstag volgt, houdt zich uitsluitelijk met inwendige kweslien bezig. Het hoog gerechtshof te Weenen heeft dezer da gen een zeer belangrijk arrest gewezen. Een priester, die tot gevangenisstraf was veroordeeld, had zich beroepen op art. 14 van het konkordaat, krachtens welk artikel de tot gevangenisstraf ver oordeelde geestelijken deze straf kuilden ondergaan in een klooster, in slede van in de staatsgevange nissen. Door het hof is beslist dat deze bepaling, zijnde in strijd met de wet waarbij de gelijkheid van alle burgers is afgekondigd, als ingetrokken of vervallen moést beschouwd worden en dat het niet noodig was voor deze intrekking of vervalver- klaring eene specialewet uit te vaardigen. Dienten gevolge zullen voortaan de geestelijken, tot opslui ting veroordeeld, hunne straf ondergaan in de ge wone kerkers. in Engeland is het nog altijd de iersche kwestie die de algemeene aandacht op zich trekt, en men kan wezenlijk vast stellen, dat men een voor een al de hervormingen zal aanvatten, die men noodig denkt voor Ierland. Uit Sl Petersburg wordt gemeld, dal het russich gouvernement er zich met meer woede dan ooit op toelegt, om de laatste sporen der poolsche nationa liteit te doen verdwijnen. De vrederechters hebben allen tiet bi al ontvangen, maatregelen te nemen, om het one. rv ;js in de poolsche taal en de versprei ding der poolsche boeken op het platte land te ver- verhinderen. Generaal Grant heeft onmiddelijk na zijne be- dieningtreding, als voorzitter der Yerecnige Staten, de namen der politieke mannen, die hij geroepen heeftom zijn kabinet te vormen, den Senaat onder worpen en eene depeche meldt dat die vergadering zijne keus heeft goedgekeurd. Men weel dat gene raal Grant oppergeneraal van het leger was: zij nen oudwapengezel, generaal Sherman, de held van den veldslag yan Georgic, heeft hij geroepen, om hem te vervangen. Generaal Sherman treedt in den post van den luitenant generaal. uitslag De Patrie verwijt aan M. Yandenpeereboom dat, wanneer hij zich, als Minister, in de Kamer heeft beklaagd dal het Staatsonderwijs den uit slag niet gaf welken het zou moeten hebben, hij daar van de ware oorzaak heeft verzwegenwij deelcn in dit geval geheel en al in de gevoelens van het bisschoppelijk nieuwsblad, wij zullen dus hier de nalatigheid van den gewezen Minister herstellen. De ware zeden waarom het Staatsonderwijs den uitslag niet geeft dien men rechtheeft ervan te ver wachten, is de hevige en kwaadtrouwige tegenkan ting der geestelijkheid, die door alle middels, zelfs door de oneerlijkste, de ouders belet van hunne kinderen dit allezins zoo geschikt onderwijs te laten genieten, onder voorwensel dat men aldaar het godsdienstig onderwijs verwaarloost ofwel een ver derfelijk onderwijs geeftdit zijn valsche aanha lingen. die slechts door onnoozele lieden konnen geloofd wordendoch laat ons veronderstellen dat het zoo is, zou het de plicht der geestelijkheid niet zijn van, om zulk een onderwijs tegen te werken zich zelve daarmede belasten, hetgene hun in zoo vele gelegenheden is gevraegd geweest, iels dat de Bisschop Malou kortaf onder andere aan de rege ring van IJperen heeft geweigerd, onder voorwend sel dat hij geene médestreving wilde laten maken aan het Bisschoppelijk Collegie van aldaar. Niet te min het is altijd onder dit kwaadtrouwig voorwendsel dat [men hier den hevigsten oorlog voert tegen al de gestichten van onderwijs die van de stad afhangen. Niets word verwaarloosd; hier bedreigt men neiringdoende lieden van hun ten onderen te brengen, indien zij hunne kinderen naar het Stads-Coüegie of scholen zenden; daar maakt men misbruik van den godsdiensligen in vloed, zoo verre, en dit is ons bekend, dat men de laatste gerechten aan eene zieke dochter heeft ge weigerd zoolang als hare zustertjes de Stads-Meis- jesschool niet zouden hebben verlateneen andere geestelijke, en dal is het kluchtigste der zaak. zeidc, op de bedenking van eene moeder dat men de kin— ders in de Stadsschool gelijk in andere een kruis deed maken en een gebed zeggen alvooren de lessen te beginnen, ja, zeide hij, maar hel is een ver keerd kruisEn om de onwetende bevolking en de neiringdoende lieden beter te kunnen misleiden of dwingen, zij hebben ter hunner beschikking al de kwezels, die hare grillen of haar voorgaande ge drag hebben te doen vergeven, om hevige pogingen te doen ten einde de ouders te beletten van hunne kinders naar de gezegde scholen te laten gaan. Daar is het, waarom hel officieel onderwijs den niet heeft, dien men er had kunnen van verwachten en indien de Minister in de ware oor zaken gelreden ware, wij hebben de overtuiging dat hij bij honderden dergelijke voorbeelden had kunnen aanhalen. Al de clericale nieuwsbladeren zijn woedend omdat de Kamer der Volksvertegenwoordigers de listige bewerking van hetSenaat, om het Ministerie omlewerpen, heeft verijdeld en omdat de achtbare Minister van Justicie, dien men wilde omwerpen, sterker dan te voren er uit is gekomen. De Kamer verontwaardigd over de handelwijze van de min derheid van het Senaat, heeft hem eene verdiende lesgegeven, en inderdaad zij was verdiend, want hetgene door hem gepleegd werd, dat is te zeggen van eene begrooting te verwerpen zonder vooraf gaande beraadslaging, uit vreeze dat door de aan komst van een of twee liberate Senateurs, zijne inzichten waren verijdeld geweest, is te vergelijken aan de schooljongens die van de afwezigheid van den meester gebruik maken om eene grap te spelen. Het Nieuwsblad wilt er niet van afzien en wij verstaan het, de toeloop van verblinde sukkelaars die den 19" Februari vóór de Lamotteschool heeft plaats gehad, was, volgens dit blad, eene sponla- néité foudroyante (sic), het is te zeggen: nam uit zijn eigen plaats en was verpletterend, terwijl het van eenieder is bekend dat daags te voren de kin ders en de ouders zijn verwittigd geweest dal men de 23 nonnen meêdoogenloos op de straat ging werpen, alhoewel het hun wel bekend was dat zulks, noch in de inzichten, noch in de macht van de regering bestond, daar er nog geene wettelijke aanvraag, om de uitvoering der wet te bekomen, was gedaan geweest; dit was zoowel bekend aan de religieuzen als aan hunne patronessen en aan degene die de onwettige overhand op de school uit- ocffenen, en dus, indien zij die bedreigingen niet hadden ingericht en opgehitst, een enkel woord van hun had alle bijeenkomsten belet. Maar neen, men heeft willen de regering bevreesd maken alsof de tegenkanting van eenige verleide slechthoofden de uitvoering ecner wet, die onafhankelijk is van het toedoen en van den wil van het Plaatselijk Bestuur, zou kunnen beletten. Wij weten niet voor welke soort van lezers het Nieuwsblad wordt geschreven! Wien gaat het DE TOEKOMST

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 1