VAN IJPEREN. mÊmmm 4 FRAKKEN 'S JA AKS A1' 366-. Achtste Jaar. ZONDAG. 28" MAART 1869. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschillij» e Tijdingen. Markten, lick end mak in jen. Politieke berichten. Recliterlijke kronijk Brandstichtingen en verwoestingen van oogsten, le St. Denijs. VOOR IJPEREN. Fk. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 cenlimen den regel. Reklamen 25 cenlimen. sVMmH *»am»aa Blreel: Dixmudeslraat, 59. Alle inzendingen vrachtvrij. mm m Zaterdag was de Buers te Parijs in opschudding gebracht door de tijding, dat L. Napoleon eens klaps ziek geworden was. Het feit wordt door de Public bevestigd, maar het is maar eene lichte on gesteldheid, die geen ernstig karakter heeft. Het fransch Wetgevend Korps is lot 51" Maart uileen gegaan, na met 188 stemmen tegen 15 het cijfer van het contingent te hebben aangenomen. liet. engelseh parlement heeft met 518 stemmen tegen 250 de bill nopens de afschaffing der in lier- land gevestigde kerk gestemd. De meerderheid is dus van 118 stemmen geweest en heeft alle ver wachting overtroffen. In Spanje is de opstand, die te Xérès heeft plaats gehad, nog eens gedempt. Men is nog altijd op zoek naar een kandidaat koning. Volgens de ministers Prim en Serrano zou het kabinet een kandidaat hebben, maar het wil hem noch niet noemen. Zij verzekeren zelfs dat zij meer dan een kandidaat hebben. De betoogingen tegen de militie-loting worden in Spanje voortgezet. Uit Madrid meldt dat men de kommissie der Cortes Woensdag avond het ontwerp van Grond wet moest aanbieden. De koning van Griekenland is in zijne hoofdstad terug gekeerd van zijne omreis in de Pelonponne- sis. De jonge vorst is in al de plaatsen, die hij heeft bezocht, goed onthaald geworden. Het italiaansch gouvernement gaat het getal bis schoppen van het Schiereiland, dat tegenwordig van 256 is, op 80 verminderen. Het cijfer van 256 is gelijk met hel vierde der bisschoppen van ge heel de wereldzoo dat er wel een beetje kan van afgenomen worden. Volgens hetgene het Nieuwsblad van Zondag laatst betreft, de moed beeft ons ontbroken om het zelve voort te lezen, zoodanig dat de dommig heid met de boosaardigheid verwikkeld zijn! Wij verstaan niet voor welke soort van lezers het ge schreven ishet loochent de klaarte van den vollen dag, en, geene gegronde redens vindende om onze aanhalingen te wederleggen, het put zijn woorden boek van lastertaal uit ten aanzien van al dat eer lijk is. en verwezentlijkt het spreekwoord dat alle waarheden loochenbaar zijn. De clericale nieuwsbladeren van de stad rede neeren gedurig alsof het hebbenschap der fondatie Van Zuutpeene de eigendom der Lamotte-nonnen zou zijn, en nochtans zij bekennen dat het eene stichting is, en dus het is onbetwistbaar dat het in de plicht der overheid bestaat van de noodige maat regelen aanleschaffen om het behoud van het heb benschap te verzekeren. Zij loochenen gedurig dat de oproer, die zooge zegd uit eigen beweging voor de Lamotte-school heeft plaats gehad, door niemand was ingericht geweest! Wij zouden bijgevolg wenschen dat zij ons eens zouden doen kennen met welk oogwit de Lamolte-zasters hadden gezegd dat zij dien dag plotselinge op straat gingen worden gesteld. Waar- om hebben de Damen Congreganisten de kinders dien dag met witte brooden, chocolat en vijgen ge- tracleerd? en wie heeft den geuever betaald om zoo eene menigte slooren dronke le maken? De zusters en hare palroonen en patroonessen wisten zoowel als iemand dat niets ging noch kon verricht wor den tegen dal geslicht, en dus, zoo als wij het reeds meermalen hebben gezegd, zij hebben willen de vrees injagen aan degene die ambtshalve met de uitvoering der wet zijn belast, en zij hebhen het schoon af le liegen, er is niemand die zijn gezond versland heeft, die deze toeloop niet aan de kuipe rijen van verachtelijke opstokers en verleide dweepers toeschrijft. Alswanneer wij en alle redelijke lieden zonne klaar hebben gezien en bestatigd hetgene heeft plaats gehad ten aanzien der Lamotte-school, zij durven niet te min zeggen dat het al leugens zijn; het is aldus dat zij hun trachten te verschoonen van al de misdrijven die zij zich toelaten; het is ook aldus dat zij handelen ten aanzien der zaak van S4 Genois, en, om beter de sukkelaars te kunnen bedriegen, zij hebben zich toegelaten van den akt van beschuldiging door den advokaat generaal De Paepe, uit de stukken van het proces opgemaakt, te vervalschen in den zin van alles uit te laten dat bewijst hoe het toedoen van den Bisschop en de overdreven sormoenen en geschriften van den ka pellaan Van Eecke de oorsprong der gruwejdaden die te Sl Genois hebben plaats gehad zijn geweest; dat is zooveel te dwazer daar er nooit niemand ge twijfeld heeft aan de waarheid in den gezegden akt van beschuldiging vervatwant het is zonne klaar dat, zonder het toedoen van den Bisschop en van de geestelijke opstellers van het Jaar 50 en van den Katholiken Zondag, de branden en ver woestingen, door ongelukkige dweepers begaan, nooit geene plaats zouden hebben gehad. Siöfl lA lAfA-A mi mtaBauBBBBSBBttnHBBSBBSBWBDCBaaa tanen» Wij deelen heden hieronder de besehuldigingingsakt in de zaak van S' Denijs mede. Men weet dat de klerikale dagbladen reeds op hunne manier deze zaak hadden onderzocht. In den beginne loochenden zij kort weg de gepleegde eu veldaden. Toen de akelige klaarte van de branden hun niet meer toeliet de blinden te spelen, ontkenden zij alle karakter van religie-fanatismus aan de gepleegde feiten. Eindelijk gingen zij nog verder en beweerden dat de libe ralen zeiven hunnen eigendom vernield hadden, om het aan de geestelijkheid te kunnen wijten en 2e aldus hatelijk te maken. Het merkwaardig stuk, dat wij onze lezers onder het oog brengen, stelt alles op de ware plaats en doet zien, dat men eerlang een proces zal bijwonen, dat in de geschiedenis der godsdienstdvveepcrij een gewichtige bladzijde zal beslaan. AKTE TAN BESCHULDIGING. De prokureur-generaal bij het hof van beroep te Gent ver toont, dat bij arrest van zes-en-lwintigsten Januari achtien honderd negen-en-zestig de, kamér van beschuldiging van dit hof voor het hof van assisen van West-Vlaanderen heeft ver zonden, om er overeenkomstig de wet geoordeeld te worden: 1° Frederic Vandeputte, oud 28 jaar, zoon van Joannes en van Constancia Vandeubulcke, koeiwachter, geboren te S' Denijs en gehuisvest te Coyghem 2° Virginia ïakkens, oud 52 jaar, dochter van Pieter en van Angelica De Poortere, we duwe van Pieler Morel, dagloonster, geboren en gehuisvest teS1 Denijs 5° Camiel Van üverschelde, oud 19 jaar, zoon van Melchoir en van Sophie Verrirst, schoenmaker, geboren en gehuisvest te S' Denijs, en 4° Julius De Poorter, oud 37 jaar, zoon van Joannes en van Melanie Bebeyne, kloefkapper, geboren en gehuisvest te S' Denijs, alle vier thans gevangen gehouden. Verklaart de procureur generaal, dat uit de stuks van het onderzoek de volgende feiten blijken: De gebeurtenissen, die de gemeente St-Denijs in verslagen heid gebracht hebben, maken eene nieuwe bladzijde uit bij de akelige geschiedenis van dweeperij. Bijna overal zoover gebracht, dat zij zich bij vruchtelooze taaivinnigheid uitput, heeft zij in dit viaumsch dorp laten zien wat zij durven zou, mocht haar rijk weder opkomen. Het oude kerkhof van St-Denijs ligt rondom de kerk, te midden in de woningen. Aan alle kanten open, door verschei dene wegen doorkruist, niet alleen door voorbijgangers, maar wel ook door vee gestadig betreden, boezemde die begraaf plaats noch ingetoogenheid noch eerbied voorde doodenin. Overigens gebood de openbare gezondheid dezelve te ver plaatsen de geneeskundige Commissie der provencie had de dringende noodzakelijkheid vastgesteld, ze in het belang der openbare gezondheid, buiten gebruik te stellen. Ten gevolge van onderscheidene beraadslagingen van 12 Februari en 23 April 1862, 15 Februari en 29 December 1863, deed de Ge meenteraad aankoop van eenen gesehikten grond tot het in richten van een nieuw kerkhof, en stemde het buiten gebruik stellen van het oude. Die maatregelen werden bij een besluit van de Bestendige Deputatie van den Provincialen Raad, ter dagteekening van 24 Januari 1865 en bij twee koninklijke besluiten, het eerste, van 12 Juli 1862, en het tweede, van 11 September 1863, goedgekeurd.

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 1