Stads Nieuws. Verse!)illige lijdingen. Kunst- en Letternieuws. er onder hun zijn die deze goddelijke deugd op eene loffelijke wijze uitoeffenen, maar wij houden staande dat de leden der liberale partij daarin niet ten achteren blijven. Telkens dat de cleriealen iets in het hoofd heb ben er is geen middel van hunne gedachten te doen afzien hoe onbillijk en hoe belagchelijk hunne voorstellen ook mogen wezen, zij herhalen dezelve zonder schaamte en zonder nadenken het is aldus dat de beraadslaging van de wet op de vervalsching der kiezingen, die in het Senaat heeft plaats ge had, nogmaals dc vordering beeft doen opwerpen van het patentrecht der herbergiers voorden kies- eens niet meer aantencmen, alsof bet patentrecht der drankverkoopers niet even zoo wel eene recht- streeksche belasting ware als het patentrecht van bakkers, beenhouwers en wasvcrkoopcrs. Maar zij vermoeden dat de meerderheid der drankverkoo pers in den zin der liberale partij stemt en dat is genoeg opdat zij zouden staande houden dat wit zwart is. Wat zouden die mannen zeggen, indien de liberalen op hunne beurt wilden staande hou den dat de belastingen betaald door de pastors, kosters en kerkmeesters geene rechtstreeksche be lastingen meer zijn, omdat al die mannen van den Bisschop afhangende in den zin van den jesuitie- ken boel stemmen Zij zouden, en met reden, geene uitdrukkingen vinden die sterk genoeg zijn om zulke belachelijke vorderingen te 'schandvlek ken, en nogtans zoo cene vordering ware niet be lachelijker dan die welke zij zich In alie gelegen heden toelaten ten aanzien der drankverkoopers. min ijI Rousbrugge, 4 Mei 1869. Wie mag dat groot yerstand van Rousbrugge zijn die, Zondag lest, zulke belangrijke mededeeling, nopens onzen achtbaren Senateur, in het'Nieuwsblad geeft Ofschoon wij maar al te wel weten dat het schimpbiad niet dan den geest en de deugden van de politieke korte broeken van het arron dissement afschilderd, zullen wij nochtans trachten eenen pekplaaster op den mond van onzen heiligen 'schrijver te plaatsen, opdat in het toekomende hij, wat meer geweld zou móeten doen op ter spraak te kunnen geraken. Liegen om onnoozele blootaards te bedriegen, zie daar de doenwijze van onzen tegenkanter. Inderdaad, als hij schrijft, dat onzen Senateur in plaats van over het militair muziek te spreken, veel heter zou gedaan hebben over het leggen van den steenweg van Haringhe te handelen, weet hij maar al te wel, dat M. Mazeman de èerste is; die de aandacht van den Minister ingeropen heeft, opdat de kredieten voor de beurt- wegen zou vermeerderd worden, zeggende dat door den te- genwoordigen toestand de gemeenten hen in de onmogelijk heid zouden bevinden nieuwe steenwegen te plaatsen hetgeen den algemeeneii rijkdom en vooruitgang zou vertra gen. Deze redevoering, zoo als al de andere welke de Baron ïlazeman uitgesproken heeft, hebben den gewenschten bijval bekomen. Nopens de beurtwegen is de antwoorde van het Staatsbestuur aliervoldoenst geweest, aangezien de Minister nog dezen jare een buitengewoon krediet van de Kamer zal verzoeken, voor de gemeenten in het stichten hunner steen wegen ter hulp te komen. Zie daar, schimpschrijver, de lo- gens, waarmede gij uwe onnoozele lezers wilt vergasten Maar eene vraag Hoe komt het dat gij jaarlijks van de ge dachten en gezichten wilt veranderen Hoe komt het dat hetgeen gisteren slecht was, des anderendaags in goed kan veranderen Herinnert gij u niet meer den onnoozelen praat welke gij en uwe vrienden hieidet, tijdens het leggen van den steenweg naar Crembeke en het bouwen van de school te Rousbrugge Zeidet gij dat niet dat de liberalen die aan het beheer waren, de gemeente zouden ruineeren Iioe komt liet dat de steenweg naar Watou, wier kosten bijna dubbel van dien van Crombeke zuilen bedragen en de school van Harin ghe, tegenwoordig de gemeente;niet zullen ruineeren O kwakzalvers, uwe rol is gespeeld, de tijden zijn veranderd, niet waar Onbekwaam,door eigen, zelfs iets te verrichten, kunt gij niet dan in eene gémeente-kiezing, bij middel van hemel en hel, het mandaat van eenen liberaal ontnemen en door logens het Staatsbestuur, naar welk gij vruchteloos verlangt, op de onrechtveerdigste wijze beknibbelen.Wij gelooven dat tegen woordig gij eene grootere plicht te vervullen hebtdeze van uwe eigene mannen in hunne plichten te onderrichten, opdat zij niet al tc vroeg onder de algemeene verontweerdiging of heter gezégd den algemèetaen schetlerlach zouden vallen. Om maar van de Provincie alleen te spreken, naamt eens lious- brugsche finoorwat hebben uwe twee merkwaardige poli tieke kopstukken te Brugge verricht Hier zult gij stom blijven. Gij hebt niet dan looten mannen,die uit alle vormen, zelfs liberale getrokken worden feta aan welke voor eenige deugd, buiten de gehoorzaamheid, het genoegzaam is in het openbaar met eenen paternoster ten voorschijn te komen, vrij aan hen in het bijzonder er de eerste mede te lachen. X. Z. Men schrijft ons uit Poperinghe, 7 Mei Bij het naderen der provinciale kiezing die in ons kanton op 24 Mei moet plaats hebben, hoort men hier in alle hijeen- komsten veel spreken over den keus der kandidaten die de plaats van Provincialen Raadsheer met eer zouden kunnen hekieeden maar tot nu er is nog maar één kandidaad ge kend, 't is dien der katholijke partij. Het is te verwonderen dat in eene stad gelijk Poperinghe, waar het niet ontbrekt aan mannen van bekwaamheid, van fortuin, van invloed en van gezag, zoo een aanzienlijk ambt, dat elders zoovee! nastreving opwekt, maar zoo weinig betracht wordt. Het is te hopen dat de Poperinghenaars meer eigenliefde, meer eergierigheid en meer onafhankelijkheid zullen toonen om niet door eenige oudversletene peruiken eenen kandidaat te moeten opgelegd worden. X. IJperen, 8 Mei 1869. De namen der Burgerwachten welke de prijzen, door het Gouvernement gegeven, gewonnen hebben in de schietingen van 1868, zijn gekend. Wij geven hieronder hunne natalen Voor het Ba.tai.ljon, 1. MM. August Durnon,'garde, 5" kompanij. 2. Ligy, luifenant-adjudant-majoor. 0. August Froidure, garde, ie kompanij. Halve Batterij, 1MM. Edouard Liegeois, kanonnier. 2. Henri Corsellis, id. Morgen uchtend, ten 8 ure, heeft op het Minnepléin de haljarige wapen-inspektie plaats voor geheel onze Burger wacht. Na de inspektie zullen het Batailjon en de Halve Batterij eenige krijgsoefeningen verrichten. De Maatschappij der Concorde (buiten stad) heeft hare ta bel aan de leden uitgedeeld, de datums aanwijzende der te geven feesten gedurend liet zomcr-saizoen van 1869. Dagen waarop er Concerts zuilen gegeven worden in den Pubiiekeri Hof ten middage en 's namiddags in den Hof dei- Maatschappij 16, 25, 50 MeiG, 15, 20, 27 Juni4,11, 18, 25 Juli 5, 8, 15, 22, 29 August!5, 12 September. Het muziek zal beginnen spelen 's namiddags ten G 1/2 u. gedurende de maanden Juni en Juli; ten G u. in Mei en Au gusti, en ten 5 1/2 u. in September. Drij muziekkorpsen de Stadsschool, het 10e Regiment en de Pompiers, zullen bij af wisseling, eik hunnen aangewezen dag, nu in de eene dan in de andere der twee hovingen zich laten hooren. 0 Augusti buitengewoon Concert met vuurwerk en verlich ting. Prijskamp voor de.bolle. 12, 2G Mei; 9, 23 Juni; 7, 21 Juli18 Augusti; 1, 15 September. 4 Augusti buitenge wone kamp. Stalenboog. 19 Mei; 2, 16, 30 Juni; 14, 28 Juli; 25 Augusti; 8, 22 September, 11 Augusti buitengewone kamp,.... „j, Te beginnen in Mei, Juni, Juli eu Augusti, ten C 1 /2 ure en in September ten G ure. ■k Maandag laatst, in den voormiddag, is er begin van brand ontstaan in een huis staande in de Boterstraat, bewoond door M. Kempen. De plankenvloer der eerste verdieping was reeds aan het branden, toen de voorbijgangers rook uit de venster zagen stijgen. Men heeft met geweid de huisdeur geopend en dadelijk zich van liet vuur meester gemaakt. Niemand weet de juiste oorzaak van het ongeval. De schade is onbeduidend. Woensdag is alhier aangekomen een troep Bohemers, be staande uit een 25tal personen. Zij schijnnn onder het beheer van eenen ouderling te staan. De mannen zijn sterke ge bouwde kerelsde vrouwelijke personen zijn niet opmerk zaam. Zij zijn in het bezit van.4 rijtuigen en hebben hun kamp geslagen zuidwaart der herbergde Sterre. Veel onzer stadsgenoten hebben reeds hunne nieuwsgie righeid voldaan en ongetwijfeld zullen er nog anderen dit voorbeeld volgen indien het weder het zal toelaten. De heer Ostyn, principaal in het kollegie van S* Vincen- tius te IJperen, is pastor-deken te Meenen benoemd. k BE VBANGE. Het artikel over acht dagen ter inplaatsing gezonden kan nogeens.uil hoofde zijner lengde,in ons nummer geene plaats vindendoch om niet teenemaa! aan onze belofte te ontbreken geven wij hieronder een beknopt uittreksel De Estaminet De Vrange bevat eene maatschappij van twaalf leden uit onze treffelijke burgerij die zich zelve de tijtel toekennen van de Leugenaars. Jaarlijks openen en sluiten zij hunne zittingen met buiten gewone feesten van allen aard, maar voornamelijk met prach tige banketten, waarop de fijne wijnen en kostelijke spijzen hunne plaats vinden. Het sluiten van het verleden wintersai- zoen heeft onlangs bij deze belangrijke maatschappij aanlei- ding gegeven tot het vieren van luisterlijke feesten: een pracht- maal, (de tafelkaart bevatte 21 kostelijke en fijne soorten van vleesch) waar er niets ontbrak, sloot de plechtigheid. -13 gar- eons werden tot het op- en afdienen gebezigd, en de arme jongens zweetten zoodanig dat men medelijden had gehad. Een discours ter halver maaltijd werd uitgesproken door M. E. L. de deugden en hel wijs bestier hoogschattende van den nooit volprezen hoofdman M. C. M. B. een artiest, ver vaardigde ter dezer gelegenheid eene schilderij verbeeldende twee dieren die wonderschoon afgemaald zijn de persoonaad- jes die er op voorkomen zijn allen kunstelijke portretten der leden. De schilderij is in bezit gevallen van den orateur M. E. L. Zulke sociëteiten zijn zeer prijsbaar onder alle oogpunten, maar meest onder het betrek van leute en weiovereenkomst. Vermaak en broederlijkheid moeten gepaard gaan. Indien de menschen eens wel nadachten hoe weinig tijd zij maar te leven hebben, zij zouden zeker allen haat en afgunst van kant zetten om in echte vriendschap een gelukkig leven te slijten. maar het is niet altijd zoo. Wil men weten, hoeveel de aanleg der belgische ijzeren wegen gekost heeft? Ziehier de berekening, gemaakt door M. Le Hardy de Beaulieu, per kilometer: De spoorbaan van Gent naar Antwerpen heeft gekost 104,000 franks, Leuven-Herenthals, 128,000 fr., Lokeren-Zelzate, '129,000 fr., West-VIaanderen, '126,000 fr., Antwerpen-Rot- terdam, 151,000fr., Lichtervelde-Veurue, 147,000 fr., Ant- werpen-Hasselt, 158,000 fr., Teemsche, 180,000 fr., Door- nik-Jurbise, 189,000 fr., Dender en Waas, 205,000 fr., 's Gravenbrakel naar Gent, 206,000 fr., Spa, grens, 207,000 fr., Eecloo-Brugge, 218,000 fr., Oosten van Belgie, 256,000 fr., tusschen Saraber en Maas, 277,000 fr., Pepinster-Spa, 286,000 fr., Luik-Maastricht,296,000 fr., Hal naar Ath, 296,000 fr,, Ooster-vei-binding, 51-1,000 fr., Baume-Marchienne, 528,000 fr., Groot-Luxemburg, 529,000 fr. De Journal de Brüxelles meldt dat de raadkamer der rechtbank in de zaak Langrand-Dumonceau een arrest van niet vervolging heeft uitgebracht. Het klerikaal blad vraagt ter dier gelegenheid, dat men degenen zou vervolgen, die M. Langrand en de instellingen die hij tot stand heeft gebracht gelasterd hebben. De Journal de Druxelles kent voorzeker de bewoording niet des bevels van niet vervolging? Er bestaat geene reden van vervolging, hel zij zoo; maar neemt die beslissing weg, dat de bestuurders zich verrijkt hebben en dat de kleine ak- tionnarissen geruïneerd zijp!.... De tijdingen die uit den Borinage komen zijn uitmuntend. Het werk wordt.overal hernomen en het getal werkstakers is heden onbeduidend. - Binnen kort zal ten gemeentehuize te Merckein, de openbare aanbesteding plaats hebben der 2° sektie van den steenweg van Merckem naar Noordschote, leidende van het gehuchte Luighem naar ditgené de drie Grachtenbegroot op 50,839 fr. 08 c., borgtocht 3,000 fr. Men schrijft uit Kortrijk, dat de zaak van den onderpas toor Van Eecke voor de rechtbank dezer stad niet zal worden opgeroepen dan nadat het arrest van het hof van cassatie in de zaak der vier veroordeelden van Sl Denijs zal uit gebracht zijn. Het is overbekend dat de aardappelen op het einde van den winter uitschieten, maar minder bekend is het dat deze scheuten eene gifstof (solanin) bevatten. Dikwijls gebeurt het dat men die aan de varkens geeft, welke er ziek van worden en zelfs sterven als, zij er veel van eten, en men denkt niet eens dat dit voorkomt van de aardappelscheulen. Ook meer maals is het gebeurd dat het rundvee welke men voedde met aardappeldraf, ziek werd en later stierf, zonder dat men de oorzaak kon ontdekken. Men had namelijk aardappelen met scheuten gebruikt voor liet stoken van Brandewijn, en de gifstof in de scheuten bevat, was in den draf achtergebleven, die aan 't vee gegeven werd. Dus is het hoogst gevaarlijk de aardappelscheutep aan dieren als voedsel le geven. De krieken zijn reeds op de markt van Parijs verschenen, en men kan bij alle fruitverkoopers die vruchten zien, waar van de prijs natuurlijk nog zeer hoog is, zoo iets van 6 of 7 fr. par kilogr. Een ongelukkige rekruut klaagde omdat hij moest sol daat worden, en een vriend trachtte hem te troosten: De wapenhandel, zegde hij, heeft zijne ongemakken, maar hel is ook zoet voor het vaderland te sterven Ik heb nooit van zoetigheden gehouden, sprak de rekruut droef, Het is M. D..., bankier te Charleroi, die met nummer 57410, het lot van 40,000 fr, heeft gewonnen bij de trek king van ie Mei van het gemeentekrediet. Ziehier een wereldlijken persoon, die de katholijke geestelijkheid mededinging doet. De Tagespots, van Gratz, meldt, dat een eigenaar van S' Martin, hij Altenau, vervolgd wordt om een 0. L. Vrouwbeeld, dat zich voor zijne deur bevond, voorzien te hebben van een toestel, bij middel van welk het beeld tranen kan storten. De eigenaar wist door de vernuftig middel de goede sullen geld af te doen, die naar mirakel kwamen zien. Er is in Nederland een prijskamp uitgeschreven tusschen de nederlandsche en vreemde beeldhouwers, voor de verveer- digingvan een model van een standbeeld, ter nagedachtenis van Boerhave. De belgissche kunstenaars, die er zouden wil len aan deel nemen, kunnen kennis bekomen der voorwaarden van dien prijskamp, in de kanselarij der nederlandsche lega tie, Belliardstraat n° 22, te Brussel.

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 2