YAN IJPEREN. 4 FRAKKEN 'S JAARS BS:SHUA..><A A1* 375. - Achtste Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschil!! ge Tijdingen. Markten. Bekendmakihgen. Politieke berichten. KUNST- EN LETTERKKINfi VAN IJPERÏN, VOOR. IJPEREN. Fr. 4-30 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 centimen den regel. Reklamen 23 centimen. ZONDAG 50" MEI 18(59. Bureel: Dixmudeslraat, 59. Aüe inzendingen vrachtvrij. Volgens de laatsfe berichten heeft de oppositie reeds 28 zetels in het Wetgevend Korps. Men re kent dal zij er nog een dertigtal in de balloteeringen zal verkrijgen, en met de dubbele kiezingen zal zij lot 60 a 80 stemmen komen. Men denke wat eene oppositie van zooveel leden, waaronder er zich verscheidenen bevinden, die enkel naar de Kamer gaan om te huilen en te schreeuwen, zal uitrichten en wat werk zij aan het Gouvernement zal leveren Te Parijs de revolutie en in de departementen het despotism, recht gehouden door de geestelijk heid. Ziedaar den toestand van Frankrijk Intusschen zal het te zien zijn hoe duur L. Na poleon den steun, dien de geestelijkheid hem in deze netelachtige omstandigheid heeft verleend, zal moeten betalen. Te S1 Etienne heeft er een volksoploop tegen de jesuiten plaats gehad. Men heeft de logie van den poortier in brand gesteken. Ook in verscheidene andere streken van Frankrijk hebben er woelin- lingen plaats gegrepen; maar het schijnt dat deze niet erg zijn geweest. De Spaansche Kamer heeft zich bepaaldelijk voor den monarchalen regeringsvorm verklaard. Deze beslissing is genomen met 214 stemmen le gen 71. Verscheidene tegenstanders van de Repu bliek hebben verklaard, dat deze regeringsvorm boven alle anderen zou te verkiezen zijn, doch dat het volk er nog niet rijp toe is. Voor het oogenbük echter zou men geenen koning, maar eene regentie aanstellen. Later zou men nazien welken ongeluk kige zijn rustig en gemakkelijk leven moede is en toestemmen wil de plaats der verjaagde Isahelle in te nemen. ïn Duitschland schijnt men veel geld noodig te hebben. Er wordt thans aan den Ryksdag van den Noorderhond eene som gevraagd van 11,268,000 thalers. Om deze som te volledigen stelt men onder anderen voor eene belasting te leggen op de reis- kaartjes der ijzeren wegen. De Senaat van Italië heeft op zijne beurt beslist dat de jongelingen, die zich tot den geestelijken staat bestemmen, niet meer vrij zullen zijn van den soldaten dienst. Uit Rome wordt ons bericht, dat de concilie- commissiën bijna gereed zijn met het voorbereiden der antwoorden op de vragen, waarover deze alge- meene kerkvergadering wordt geraadpleegd want naar hei schijnt zal er geen nominale discussie ge voerd wordenalles is vooraf heslist en in den geest der jesuiten en ultramontanen. Wie dus van het concilie hervormingen verwacht, bedriegt zich zeer. De Paus blijft steeds onder den overheer- sehenden invloed van de meest reaklionnaire kar dinalen en bisschoppen, de ergste vijanden van nieuwigheden. De progressistische katholijken zijn dan ook alles behalve ingenomen met het concilie en vreezen dat het geen ander gevolg zal hebben dan de versterking van de encycliek en den Sylla bus van 1864, volgens hen het grootste kwaad dat hel kalholicismus dreigen kan. De Clericale nieuwsbladeren, door den haal dien zij aan de liberale partij hebben gezworen, eerbie digen niets meer; de Representanten, de Sena te 11 rs, de Rechten en bovenal de Ministers zijn dagelijks beledigd en gelasterden tot de Koning toe wordt heden niet gespaard. De Journal de Patrie, die te Brugge onder het beleid van den Bisschop wordt uitgegeven, houdt een beledigend artikel in voor onzen heminnenswaardigen Vorst; liet verwittigt Z. M. dat hij indien hij moest goed vinden van Brugge met zijne tegenwoordigheid te vereeren, de bevolking door hare houding en hare stilzwijgen- heid haar misnoegen en haren afkeer zou uitdruk ken maar wij hebben tot nu toe te veel vertrouwen in het verstand en het gezond oordeel van de meer derheid der Bruggelingen om te kunnen vermoeden, dat de onbetamelijke artikelen van de bisschoppe lijke nieuwsbladeren, hunne gevoelens tot eene zoo lage denkwijze hebben doen dalen; en, in de ver onderstelling, dal de meerderheid dezer misleide bevolking aan de Clericale partij toebehoort, wij hebben de overtuiging dat al degene die eeniger- wijze met de politieke zaken zijn bekend, de verantwoordelijking der wetten, die hunne vorde ringen tegengaan, lot aan den troon niet doen klimmen. LUUift ffr?üvïi v'« 'AA MET kenspreuk: VOMItDIT EW VKBJl! VERSAAG.(tweede vervolg). BV. Amlet'e werkz;ï:;ms5jcslen De kring, getrouw aan zijn doel, nam twee gelegenheden, die zich aanboden waar, om nationale schrijvers aan te moe digen. Men herinnert zich dat de hr Taine, professor bij de school van schoone kunsten te Parijs, in een openbaren leergang, den Belgischen en Vlaamschen volksaardmet de bespottelijkste kieuren afmaalde en ons ede! ras alle onderscheiding in smaak en vlijt, in kunstgevoel en zucht naar wetenschap ontzegde, en onszelfs op de lafhartigste wijze, lichamelijke kracht en schoonheid te betwiste.Deze lasteringen verwekten vanwege de hr Adolf Siret, oudheidskundlge en arrondissements-commis- saris te S' Nicoiaus, een bijtend antwoord, waarin deze vader landsminnaar met een uitstekend talent den Belgen betwiste hoedanigheden op de krachtigste wijze verdedigde. Dit ant woord, opgenomen in het Journal des Beaux-Arts et de la Littérature, en in algemeene vergadering door den hrKilsdonk medegedeeld, vond weerklank in onzen Kring die het met geestdriftige toejuichingen en vaderlandsche gevoelens beje gende, en onmiddelijk den hr Siret een brief van bedanking stemde. Indien vele fransehmans, door nationale vooringenomen heid, ons roem- en kunstrijk verleden betwisten, en dagelijks, overal en op alle tonen, zingen dat hun chez nous alle ian- den der wereld overtreft, moet men toch bekennen dat er zijn die anders denken dan den hr Taine en onze landgenoten recht laten wedervaren, waar hun dit toekomt. En inderdaad, eenige dagen later waren wij hiervan op nieuw overtuigd teen de hr Voorzitter lezing gaf van een artikel uit La Morale Indépendante een wijsgeerig weekblad van Parijs, waarin er verslag gedaan wordt over den Catéchisme de Morale met weiken een IJperiing, de hr Vercamer den eersten prijs in gemeenzaamheid met een anderen schrijver behaalde in den algemeenen wedstrijd ten gevolge van het jongste Congres van Berne uitgeschreven. De vleiende termen van dit verslag, zoo vereerend voor den man, die er het voorwerp van was, werden in onzen Kring met diepe gevoelens van deelneming en genoegen onthaaldte meer daar het zelden gebeurt dat eene dergelijke waardering in FranRrijks hoofdstad den uit— heemschen en nog wel een Vlaming ten deele valt. Na de le zing van dit artikel, werd er eenpariglijk besloten den hr Ver camer, als inboorling onzer stad, over zijn behaald zegenpraal, gelukwenschingen toe te sturen. Deze beslissing werd ten uitvoer gebracht en de antwoord welke deze geachte leeraar korten tijd nadien liet toekomen, alsmede die van den hr Siret werden u tenzelfden tijde in zitting van 25" Blaart 1868 me degedeeld. Wij achten dezelve te vereerend voor den Kring om niet bij elke voorkomende gelegenheid de voorbaan te nemen en onze landgenoten, 't zij Waal of Vlaming, die zich in kunst en wetenschappen onderscheiden, aan te moedigen en vooral deze toe te juichen, die ons geliefd Vaderland tegen laster verdedigen. De Maatschappij, gevolg gevende aan een vroeger gedaan voorstel, koos in algemeene zitting van 25 Mei als kenspreuk VOORUIT EN VRIJ welke eene bekrachtiging is van de strevingen di: de leden bezielen. Verleden jaar, in ons algemeen verslag, deden wij de voor- deelen en den invloed uitkomen welke het alsdan ontworpen jaarboekje moest medebrengen en drukten de vaste hoop uit dat het weldra het licht zou gezien hebben. Ter verwezenlijkheid dezer Uitgave, werden, wel is waar, de verlangde schikkingen besproken en vastgesteld, eene Commissie benoemd met last de opstellen te onderzoeken en de inlevering der letterkundige bijdragen bepaald op 1" Oc tober 1868, doch de zaak meermalen ten berde gebracht, werd van zitting tot zitting verschoven. Den 10" Februari jongstleden verklaarde de hr voorzitter dat er te weinig stuk ken ingekomen waren om aan de uitwerking van een jaar boekje te mogen denken. De reden dat er nauwelijks een viertal leden zich beijverd hebben om iets bij te dragen, is te zoeken, denken wij, in den twijfel die bij veien bestond aan de mogelijkheid van uitvoering. Wat hiervan zij, wij betreu ren dat de bedoelde uitgave onbepaaldelijk is moeten uitgesteld worden.

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 1