Stads Nieuws. Inderdaad de rol van eenen grondwettigen Vorst is van te regeeren met de meerderheid, en het is hem om zoo te zeggen tot plicht van de wetten door de meerderheid der Kamer gestemd goed te keuren. De Patrie echter schijnt in deze gevoelens niet te deelen volgens haar zoohaast eene wet het doel van een jesuitieken boel tegenwerkt, de Koning zou zich moeten weerhouden van dezelve goed te keuren; het is te zeggen dat hij, vooraleer zijn grondwettig recht uit te oeffenen, de Bisschoppen zou moeten raadplegen en telkens dat de AIonseigrs het zouden goed vinden, zonder omzien van zijn weigerings recht zou moeten gebruik maken, en, dien ten gevolge, het bestaande ministerie zou moeten omverwerpen om zich in de armen der je- suiten te smijten Dit is wei het doe! dat de clericale partij bewerkt maar de Koning eerbiedigt te veei ziehzelven om tot zoo eene iage rol te dalen, en, indien zijn ver heven karakter geene waarborg opleverde dat hij nooit den mijter hovende kroon zou laten regeeren, des te meer moet hij ook de overtuiging hebben dat de natie dit niet lang zou gedoogeo; zij houdt aan den vooruitgang en aan hare vrijheden en zij is den Vorst erken tl ijk omdat hij dezelve eerbiedigt en bewerkstelligt. Provinciale kiezing van Poperinghe. Uitslag der Provinciale kiezingen van het arrondissement IJperen. Canton IJperen. 1° Bureel. Stad IJperen. Rousbrugge, den 19 Mei I8C9. Het waarheid schrijvende Nieuwsblad fabrikeert eenen Rousbrugschen brief, welken niemand alhier zou willen of durven handteekenen, ten einde voor te houden, dat Mr Maze- man, veel beter zou gedaan hebben over den steenweg van Haringhe te spreken, in plaats van overliet militair muziek te handelen. Wij hebben geantwoord, dat onzen achtbaren Senateiir de eerste is geweest die de aandacht van het Staatsbestuur inge roepen heeft, 0111 de kredieten voor de daarstelling van steen wegen te doen vergrooten en dat deze redevoering den gewensehten bijval bekomen had, aangezien nog dezen jaar een buitengewoon krediet voor dezen behoeve zou gevraagd zijn. Het Nieuwsblad van Zondag 16 Mei zegt dat hij de rede voering van Mr Mazeman, nopens da beurtwegen nooit betwist heeft of wil betwisten! Wat heeft het dan willen zeggen? Welk is zijn oogwit? Kan men uit zulke artikels of mededee- lingen iets anders trekken, dan het doel van wetens en willens onnoozele lezers te bedriegen, die door deze middel zullen ge- looven dat de Steenwegen gelijk aalmoesen in de Kamers uit gedeeld worden? Wij gelooven dat deze verwarde antwoord zijnen oorsprong vindt, omdat wij de schrijvers van het Schuimpbiad, welk de gave heeft de onnoozelaars in den hemel te geleiden, als poli tieke korte broeken aanzien hebben. Ons zeggen kan niet be twist worden, want in den tegenwoordigen toestand, zijn het in alles en overal de politieke korte broeken, die hunnen schandelijken invloed doen gevoelen. Zoo ver dat de clerikale partij geenszins van bestaan zou hebben, was zij niet door de politieke geestelijkheid gevormd en opgehitst. Echter velen, die tegenwoordig met de katholijke stemmen, omdat de stembus op den terrein van den godsdienst gesteld wordt, wenschen vuriglijk van dezen toestand te mogen ver lost worden. In afwachting dat wij onze bijtredende en briefwisselende leden, die de zittingen niet bijwonen, een boekdeeltje letter vruchten van den Kring mogen aanbieden, heeft ons achtbaar medelid de hr Van Eeckhout bij voortduring in zijn weekblad De Toekomst eene korte ontleding van ieder gegeven voor dracht opgenomen en alzoo het publiek min of meer met onze werkzaamheden bekend gemaakt. Wij betuigen er hem onzen oprechten dank over. Wij kunnen slechts toejuichen aan het goed gedacht van den hr Aug. Böhm, die den 20" December in ons lokaal, een zijner nieuwe tafereeltjes ten toon heeft gesteld en het voor nemen heeft 2ulks iedermaal te doen, dat hij een gewrocht zal hebben vervaardigd. Mochte dit voorbeeld bij ons leden-kuns tenaars navolgers vinden, dan ware ons vergaderzaal schier eene bestendige tentoonstelling. Als bewijs van nationaal gevoel en verknochtheid aan het Stamhuis van België, stemde de Kring op den 27" Januari jl. ecu rouwbrief of adres aan Hare Majesteiten den Koning en de Koningin, ter gelegenheid van het vroegtijdig afsterven van den Erfprins. üibbiolhcck. De Boekerij der Maatschappij is gedurende het algeloopen jaar weinig verrijkt. De aankoopen van werken die wij alsdan voorzagen te doen, zijn bij gebrek aan beschikbare geldmid dels niet kunnen verwezenlijkt worden. Enkel is het werk Guide de la Santé van onzen stadsgenoot den heer doctor Op nieuw vragen wij het Nieuwsblad op te sommen welke verbeteringen onze provinciale klerikale koppen alhier inge vorderd hebben. X «ttaSBKgXJES». Ingeschrevene kiezers563. Deelnemende kiezers509. M. Ch. Devos, klerikale kandidaat, heeft, zonder te genkanting, bekomen248 stemmen. Poperinghe, den 26 Mei 1869. De Provinciale Kiezing is voltrokken. De Poperinghenaars hebben getoond wat zij zijn en wat voor politieke kunsten zi j binnen den tijd van één jaar kunnen uitwerken. Zij heb ben aan'minnen uitstekenden stadsgenoot M. Yrambout en aan zijne weerdige opvolgers M. Coevoet en M. Van Merns getoond boe rechtzinnig hunne kiczingen zijn geweest in 1848, 1852, 1856, I860, 3 864 en 4868; zij hebben aan den Gouverneur van Westvlaanderen doen zien hoeveel ware en ongeveinsde liefde zij voor hem in het hart hadden wanneer zij, tijdens zijn officieêë! bezoek in 1860, hem een koninklijk banket aanbooden en hem met de luisterrijkste omhaling die een volk inrichten kan vereerden. Zij hebben hem een staal- tje gegeven van hunne gevoelens van dankbaarheid voor al de diensten, voor al de protectie en voor al de weldaden welke hij sedert een-en-twintig jaren aan zijne medeburgers in het bijzonder en aan zijne geboortestad in het algemeen bewezen heeft. Fi van deze deugd, zegt de ezel, en hij heft zijnen steert op. En de Poperingsche meerderheid herhaalt in koor: Ja, fi! foei! weg met ai die liberale weldaden; M. Devos zal 1 e'er onze belangen weten vooren te staan clan mannen ge lijk Vramhout, Coevoet en Van Mei-ris't geen hij in zijne eigene sta l en in zijne hoedanigheid van Gemeente-Raadsheer niet heeft kunnen verwezenlijken, zoo als de verbetering van wegen en straten, den onderstand van scholen, de bevorde ring van liet onderwijs en andere schoone dingen die hij meldt in zijnen brief aan de kiezers, hij za! het bekomen voor gansch de Provincie in zijne hoedanigheid van Provincialen Raadsheer, zoo niet met de lusschenkomst van den Gouver neur, ten minste door de voorspraak van den Bisschop. Nu zijn wij gewonnennu zullen wij, wanneer wij op reis gaan, overal schoone wegen en straten, schoone schoolloka len en schoone statiën zien in het slach van die van den Abeele! Poperinghe zal waarlijk een aardsch Paradijs zijn. Om tot dien gelukkigen uitslag te komen, niets is schooner om zien geweest dan het wonderbaar kontrast welk de kie zing van 1869 met die van 1868 opleverde. Het verleden jaar was de kieszaal helder klaar, men zag daar niet anders dan stralende wezens onder burgerkostunien en ronde hoedjes, en dezen maal was zij zoo donker, zoo somber en krielend van zwarte kazakken en drijpekken, dat men meende eene donderwolk vóór de venstres te zien hangen die het einde der wereld aankondigde. Indien wij bang geweest waren, wij zouden ten minste aan het einde van Poperinghe geloofd hebben maar, verzekerd dat er nog mannen zijn die waken over Poperinghe, wij hebben niet gesidderd voor den donder slag die de benaming vail M. Devos uitbrulde, en wij zijn in de hoop gebleven dat, 11a ouweder, de wolken noodzakelijk moeten opengaan om op nieuw de zon in haar helder licht te toonen. Wij zijn in de hoop gebleven dat de wereld daarvoor niet zal laten van draaien, wel overtuigd dat die onweêrhoudelijke draaiing een gedurige vooruitgang is waar in Poperinghe mal gré, bon gré zal eindigen met medege- sleept te worden. Wij hebben laatstmaal gezegd dat, dewijl de vreemdelin gen hier geene genoegzame sijmpathie vinden om, met hoop Cornette aangekocht, benevens twee afdruksels van een bun deltje gegeven voordrachten en odtteilen der leden, uit de Toekomst overgenomen en uitgegeven dftor den br Van Eeck hout. Bij deze hebben wij te voegen een geschenk van drie werkjes, door den hr De Deyne en de uitgaven van het Wil- lems-Fonds, die de eenige ingekomen boeken zijn welke bij ons bekend staan. De Kring blijft bij voortduring ingeschreven op de volgen de tijdschriften: De Vlaamsche School, De Eendracht, Het Nederduitsch Tijdschrift Le Journal des Beaux-Arts. Bij welke zich zijn komen voegen twee plaatwerken: De Belgische Illustratie En de Omnibus. Gedurende dit bestuurjaar werden slechts 22 boekdeelen in lezing genomen, terwijl het getal gevraagde werken in 1867 tot 50 beliep. Zoo als men ziet schijnt de leeslust bij de leden merkelijk verminderd te zijn, maar de oorzaak hier van moet grooten- deels toegeschreven worden aan het gering getal werken welke wij tot thans bezitten. Ten anderen men hoeft nog in te zien dat vele leden reeds eene boekerij bezitten en dat wij ons al wat we verlangen in de Volks- en Stadsbibbiotheken kun nen verschaffen. Wordt voortgezet). van goeden uitslag, eene kandidatuur te kunnen aanveerden, de liberale partij zonder kandidaat zal moeten blijven ieder maal dat de inboorlingen geene goesting zuilen hebben om zich als liberale kandidaat op rang te stellen. De ondervinding die ons diesaangaande door de tegenwoordige kiezing is ge geven geweest, zal, hopen wij, eene vermaning zijn om per naasten op bekwamen tijd te onderzoeken wie van de moge lijke kandidaten goesting of geene goesting zal hebben. Dit zal zooveel te gemakkelijker vallen dat, de kring der moge lijke kandidaten nu gekend zijnde, er min embarras de choix zal zijn. Men moet het bekennen, de schuld van den belachelijken toestand waarin de liberalen zich hier bevinden, is aan hen- zelven toe te wijten. Men heeft te laat gezorgd om kandidaten te zoeken en zich van hunne inzichten te verzekeren. Men heeft zich te veel betrouwd op de toestemming van een ge wensehten kandidaat die reeds invoorgaande omstandigheden zijnen tegenzin genoegzaam had kenbaar gemaakt, en die, voor redens die men niet kent, van zijn besluit niet heeft willen wederkeèren. Andere mannen die, wel is waar, min kans scheenen te hebben, zijn in tusschentijd, zonder onder zoek en zonder raadpleging' van het kiesgenootschap, ver waarloosd en verlaten geweest. Het werd allengskens te laat 0111 te gelukken, zonder tijd van berading, bij nieuwvoorge- stelde heeren wier onafhankelijke positie weerdiglijk over een kwam met de .verhevene plaats van Provinciale Raadsheer en wier algemeene achting hun den zegepraal zoude verzekerd hebben. Het werd ook te laat om onder de mannen van min dere kans, die liever zich zeiven dan de eer der partij zouden gesacrifieerd hebben, een gewilligen pis-aller te vinden, en alzoo is de liberale partij zonder kandidaat moeten blijven. Niets is noodlottiger dan het woord: te laat. Men moest zich vroeger onderrichten van de voornemens der voorkeu- rige kandidaten, en, in geval van weigering, men moest, niets anders raadplegende dan de princiepen, zich wenden tot die welke meest moed, meest denouement en meest zelfsopoffe- ring betoonden en hen krachtdadiglijk ondersteunen zon dei- voor eene nederlaag te vreezen. Onze laatste zegepralen zijn te groot geweest, en wij hebben dezelve met te veel gerucht gevier d om de verwaandheid onzer vijanden zonder de minste protestatie te laten voorbij gaan. Een moedige strijd zonder zegepraal zoude eerlijker geweest zijn dan de volstrekte ont houding. 't Is mogelijk dat deze beklagelijke uitslag eenige persoon lijke grillen zal voldaan hebben; maar hij is niet te min eene onuitwisehbare schandvlek op het vaandel dat wij ons be roemden zoo hoog te dragen. Dat de ware liberalen zich op hunne hoede stellen, dat zij hunnen vurigen moed niet laten vallen en in deze gebeurtenissen eene les nemen voor het toe komende. X. IJperen, 29 Mei 1869. Ingeschrevene kiezers598 Stemmers391 Witte briefjes42 Blijft. 549 2e Bureel. Gemeenten. Ingeschrevene kiezers508 Stemmers159 Witte briefjes7 Blijft. 152 Is gekozen geweest: M. L. RABAIJ, brouwer, liberale can- didaat, met 526 stemmen, in het 1° bureel en 151 in het 2°, te samen 477. Te Poperinghe, M. Ch. Devos, katholijke candidaat. Te Wervick, M. Jean Verhaeghe, id. Donderdag laatst had de teraardbestelling plaats VanM. Félix Baron de Posch, de geleider van den Waterstaat van ltc klas, overlen den 24 Mei. Eene ontelbare menigte vergezelde zijne overblijfselen naar hunne laatste rustplaats. Zijn afsterven dompeld in den rouw eene gansche familiie en berooft eene ontroostbare echtgenote en een lief dochtertje van eene geliefde echtgenote en eenen teerbeminden vader. Het is ons dezer dagen vergund geweest bij M. Loppens boekhandelaar in de Boterstraat ter dezer slede, drij merk- weerdige stukken te bewonderen; dat zijn twee prachtige automatische harmonij-fluiten en eene pendule met caiillon. Die stukken spelen op eene verrukkelijke wijze de sdhoonste brokken uit de muziekgewrochten der grootste toonzetters, zoo als men die muziek zelden door de beste orchesters hoort uitvoeren. Wij raden alle liefhebbers bij M. Loppens een be-

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 2