VAN IJPEREN. 4 FRANKEN 'S JAARS Nr 876. Achtste Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschil! ige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. KUNST- EN LETTERKRING VAN IJPEREN, VOOR IJPEREN. Fr. 4-50 YOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 centimen den regel. Reklamcn 25' centimen. ZONDAG. 6» JUNI 1869. S|§ BcreelDixmudestraat. 59. Alle inzendingen vrachtvrij. Zoo als men kan denken loopen al de gesprekken over de kiezingen van Frankrijk. De verslagenheid in het keizerlijk kamp is zeer groot en men heeft al meer dan duizend middels uitgebracht, om in den toestand te verhelpen de eene raden L. Napoleon aan de republiekanen meer in te toornenandere denken dat hij zou winnen met meer vrijheid aan de drukpers, enz., te geven, maar tot hiertoe weet men nog niet wat keizer Napoleon zal doen. Men weet dat de hallotecringen geheel Frankrijk door op den 6 en 7 Juni zijn vastgesteld. Er zijn ernstige veropenbaringen gedaan in de spaansehe Cortes, op de wijze waarop de openbare fortuin onder de regering van Isabella II werd be handeld. De minister van finantiën, M. Figuerola, heeft de Kamer bekend gemaakt, dat de gewezen koningin, voor hare persoonlijke rekening, het cij fer van hare burgerlijke lijst, met negen miljoen fr. had overtroffen en dat zij bij gevolg schuldenares van deze som is jegens de schatkist. M. Figuerola heeft insgelijks de Kamer bekend gemaakt, dat een groot getal tafereelen van waarde uit de Museums, onder het vervallen regiem, zijn verdwenen. Hij zegt dat het getal schilderijen, die niet meer te vinden zijn tot 745 heloopt. De Ka mer is zeer ontroerd geweest bij het vernemen dier veropenbaringen. Na dat men dit alles ziet is het te verwonderen, dat de Spanjaarden nog zoo zot naar eenen koning zijn. De Cortes hebben het geheele der grondwet met 214 stemmen tegen 55 aanvaard. Ziehier de lijst der nieuwe ministers: MM. Prim, voorzitter en minister van oorlog; ülozaga of Yega de Armijo, Staatsminister: Topete, minister van hetzeewezen; Rios-Rosas, minister van Jus titie; Santa Cruz of Mandoz, minister van finantiën Rivero, minister van buitenlandsehezaken; Etche- guoray of Fromento Ulloa, minister der overzeesche bezittingen. In de portugeesche Kamer van afgevaardigden heeft de minister van buitenlandsehe zaken, naar aanleiding eëner interpellatie, verklaard dat de in eensmelting van Portugaal en Spanje tot één rijk, onder welken vorm ook, door de regering in geen geval zou geduld worden. Deze mededeeling werd door alle partijen met genoegen vernomen. Nopens de iersche kerk is de bill voor de derde maal bekrachtigd met eene meerderheid van 114 stemmen op 608 stemmers. Het italiaansch kabinet heeft eene nederlaag be komen in het Parlement. Art. I. Van de wet op den dienst der schatkist is verworpen met 95 stem men tegen 73, en artikel 2 is insgelijks verworpen. De kiezingen welke in Frankrijk hebben plaats gehad ofschoon dat zij eene merkweerdige meerder heid ter ondersteuning van hel beheer verzekeren, leveren een bewijs op dat de toestand aldaar ge vaarlijk is voor hel behoud van den inwendigen vrede en tevens voor de maatschappelijke belan gen; Parijs, Lyon, Marseille en nog andere der grootste steden, niet tegenstaande den invloed der Prefecten en van al de andere ambtenaars, hebben eene groole meerderheid van stemmen opgeleverd ten behoeve van mannen die, door hun voorgaande, zijn bekend als aartsvijanden van Napoleon en voorstanders der republiek. liet is jammer van schrandere mannen zooals eenen Thiers, Jules Favre, Garnier-Pages, enz. te zien vervangen door omwenlelaars, die geen ander doel hebben dan Frankrijk in al de onheilen van 1848 te doen dalen. Welke zijn de verwijtselen die men aan de leden der aftredende tegenkanting kon toesturen? Geene andere dan dat zij de vrijheid met de orde willen samenstichten Napoleon is door het uitbreiden van het kiesrecht op den troon ge klommen, en het zou ons niet verwonderen of dat hij door hetzelve er van wierde geworpen. liet al gemeen kiesrecht, dat, bij ons ook, zoowel eleri- kaal, als radikaal, kopstukken zouden willen zien invoeren, is een wapen met twee sneden, of het beheer weet van hetzelve gebruik te maken om eene onbeperkte heerschappij aan eenen dwinge land te verleenen of het komt regeeringsloosheden daarstellen. liet is altijd gevaarlijk van de regeeringsmacht te MET KENSPREUK VOffiKUIT EM VKSJl S VERSLAG.(derde vervolg ex slot). REOSISG. ©utvangsten. Batig slot der Rekening 1807 2,94 Bijdrage van werkende leden167,30 bijtredende leden56,02 Batig slot der rekening van de Tentoonstelling 181,63 Fr. 588,69 .Uiégavess. Licht en vuur22,36 Bureel- en drukkosten15,00 Aankoop van boeken00,00 Inschrijving op tijdschriften 22,23 Versiering en bemeubeling'der zaal 248,80 Loon van den bode50,00 Onvoorzien20,13 536,74 536,74 Overschot Fr. 51,93 ©astwcs»p vsisa begpooiaasg vo®r BSSS-ISTO. MIDDELEN. Batig slot der Rekening 1868 31,93 Bijdrage van 50 werkende leden 180 3 bijtredende 40 220,00 te samen Fr. 231,93 LASTEN. Licht en vuur23,00 Bureel en drukkosten25,00 Aankoop van boeken50,00 Inschrijving op tijdschriften 65,00 Versiering en bemeubeling der zaal 75,00 Loon van den knaap50,00 Onvoorzien5,95 251,95 S Jj O T. In tegenwoordigheid der voldoende uitslagen onzer geza menlijke pogingen, meenen wij ons te mogen verheugen en vol betrouwen de toekomst te gemoet te zien. Wij twijfelen geenszins of het derde jaar dat wij intreden, zal nog vrucht baarder dan de twee voorgaande wezen, indien wij allen hetzelfde belang blijven hechten aan den bloei van den Kring en onzen ijver niet laten verkoelen. Wij durven rekenen op de welwillende en broederlijke medewerking van een ieder om de taak door ons opgevat met moed en volherding voort te zetten; want wij bewimpelen het niet, er blijft nog mach tig veel te doen eer wij de hoogte bereiken, waar andere Maatschappijen van meer gevorderde steden gekomen zijn. Onze werkzaamheden houden wij voor nauwelijks aangelegd zij zijn voor grootere uitbreiding vatbaar en bestemd om meer nut en goed te stichten dan zij tot dus verre hebben kunnen verwezenlijken. Daartoe bieden ons de vakken van kunst en letteren de middels aan de hand. Welnu, nemen wij die machtige middels waar om ons verheven doel te vervolgen. Onze kenspreuk VOORUIT EN VRIJ steeds in het oog houdende en boven alle onverschilligheid en kritiek verheven, laten wij onze werkzaamheden niet alleen tot aangename tijd korting en wederzijdsch onderricht strekken, maar wel bij zonderlijk tot de verstandelijke en zedelijke ontwikkeling dei- bevolking en tot de veredeling der menschelijke gevoelens; helpen wij alles verspreiden wat in de kunsten, letteren en wetenschappen goed en schoon is; door onze voordrachten, wijselijk en voorzichtig beleid, onderrichten wij zooveel mo gelijk het volk in 's lands geschiedenis toonen wij het hoe groot en roemrijk zijne voorvaderen waren; wat zijne vrije instellingen en rechten thans zijn in vergelijking met die der verledene tijden en ook wat plichten het als burger en mensch te vervullen heeft. Dat de voo.ioordeelen en drieste onwetend heid in ons een rusteloozen bestrijder en vijand vinden, en de loffelijke pogingen, die een verlicht Stadsbestuur niet ophoudt voor de opvoedingen het volksonderwijs aan te wenden, bij ons

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 1