Stads Nieuws. Heb Compassie Verschillige lijdingen. laten onderdrukken door de menigte, die niets te verbeuren heeft en omwentelingen betracht in troebel water te kunnen vissehen. Hoe dus de zaak bij onze naburen zal afloopen is moeilijk te voor zien 5 zal Napoleon het hoofd in den schoot leggen van mannen die zijne aartsvijanden en de hevigste voorstanders van eene republiek zijn of zal hij zich en tevens de maatschappij trachten te redden door eene staatkundige streek Mochten wij ons bedriegen! Maar ofschoon hij de meerderheid in de Kamers voor hem heeft, de uitdrukking der gevoe lens der hoofd- en andere der belangrijkste sleden, moeten tol den oenen of den anderen uitersten mid del geleiden. Poperinghe, den 2 Juni 18(19. Iets dat iedereen bemerkt heeft te Poperinghe, 't is dat de katholijke dagbladeren van Brugge en van IJpéren, die vóór de kiezing van Juni 1868 zoo razend en zoo lasterzuehtig wa ren tegen M. Van Merris, na de voltrekking dezer kiezing schielijk stom geworden zijn, even alsof hunne rol zoude uitgespeeld geweest zijn, en sedert dien niet een woord meer hebben weten te reppen op de rekening van die liberale wor stelaars van het verleden jaar. Waarlijk het vaart ons van onze tabakgeurige estaminets niet meer verpest te vinden dooi de walgelijke uitwazemingen van 'f Jaar 50 en van onze ooren niet meer te voelen zagen met de schoone naamwoor den van Rijke-Fuzieke gepijnden Notaris, Triptrip, overgewaaiden Fransclivreemde opelersenz., en met de spottelijke historie der Doolage waarin de liberale kandidaat moest verzinken. Wij verwachteden ons nochtans, wanneer er kwestie was van een liberalen kandidaat te stellen voor de Provinciale Kiezing, aan de herhaling van al die geestelijke gekkerijen en aan nieuwe aanrandingen van 't Jaar 50 en het Nieuwsblad. Maar wij zijn, God zij geloofd, gerust gelaten geweest, en de klerikale faamschenders zijn stom gebleven. De reden hiervan is zonder twijfel te wijten aan deonmoge- gelijkheid waarin wij ons bevonden hebben van èenen kandi daat te vinden en aan de volstrekte 'onthouding der liberale partij in de laatste kiezing, want de tusschenkomst der katho lijke lasteringen in eene stemming zonder tegenkanting zoude nutteloos en overtollig geweest zijn. Maar die stilzwijgend heid is juist een klaar bewijs dal al het lasterend geweld waarvan de priesters in de kiesworstelingen gebruik maken, niet anders is dan eene listige kiesmiddel strekkende om aan de ligtgeloovige kiezers den haat in te boezementeg'en de li berale kandidaten en om alzoo hunne eigene kandidaten des te beter te doen zegepralen. Indien de liberalen waarlijk eene bende deugenieten zijn, waarom zouden zij niet zoo wel eenen trek van de geestelijke pennen verdienen buiten de worste ling dan in de worsteling Maar ik word gewaar dat ik te haastig spreek, en ik herin nerde mij voor het oogenblik niet dat, van de eene kiezing tot de andere, de predikstoel vervult 't geen ^waaraan de katho lijke drukpers in sommige omstandigheden te kort blijft. Hoewel hier het brugsch vuilblad en ander priestergazetten sedert de kiezing van onzen nieuwen Representant, hunnen snater ingetrokken hebben, er zijn nochtans hier en daar nog eenige pootspelers van kappelaantjes en abbétjes die, in het vooruitzicht van andere kiezingen, niet kunnen nalaten hunne stem te verheffen tegen de inplanting van het liberalismus in onze stad, en die, al staande in eene verhevene kuip, met allen aanmoediging en onderstand ontmoeten. Dan eerst, wanneer licht en beschaving de laagste rangen der samenle ving ingedrongen zijn, zal de menigte den blinddoek, die haar oog nog benevelt en haar de waarheid verbergt, afvallen, en zij zal ophouden tot een dwaas werktuig der dweepzucht te dienen. Ja, want wie voelt zieh niet verontweerdigd, wanneer wij in ons land zien dat de dweepers de toorts dér verwoes ting, in de handen eener bijgeloovige bevolking durven plaat sen om hunne wankelende heerschzucht, nog enkel door eenvoudigheid en domheid onderschraagd, staande te houden. Wie van u, MM., begrijpt niet de dringende noodzakelijk heid van de opvoeding en het onderwijs der vrouw, wanneer wij ten huidigen dage en in onze stad, het bètreurfjjk schouw spel zien van verdwaalde moecjers uit de volksklas, die door zijdelingsehe middels, door laster en bedrog misleid en tot wanorde opgehitst, zich poge® te verzetten tegen de uitvoe ring eener wet in het belang harer eigen kinderen daargesteld. Ja, dat het volk ten spoedigste worde toegelicht en het zal zijne plichten klaarlijk beseffen, den eigendom en de overhe den eerbiedigen zich nooit of zelden aan buitensporigheden en berispelijke daden meer overleveren, en eindelijk een onderscheid weten te maken tusschen hen, die het willen ver blinden en fanatizeeren en degene die, met rechtzinnigheid en eerlijke middels te werk gaan om er betere mensehen, goede burgers van te maken, die alleszins een waardig en bekwaam deel kunnen nemen in het politiek leven tot hetwelk onze grondwet hen uitnoodigt. IJperen, 50 Maart 1869. even vee! geweld als de kruïkoékemarchands op hunne kar of als een kwakzalver op zijne koets, het volk beroepen en be dwingen tot het koopen van hunnen politieken balsem die te gen alle liberale besmetting moet bevrijden. Het spreekt van zelfs dat die mannen, om hunne waren te doen geiden, zoo veel kwaad mogelijk moeten zeggen van de liberalen en van al wie aan hunnen winkel durft concurrentie bieden. 't.Is al dus dat nog onlangs een dier politieke redenaars aan zijne gapende toehoorders wilde wijsmaken dat de liberalen geen ander inzicht hebben dan van eerst of laatst de priesters weg te jagen, maar dat zij nog niet durfden om dat er te veel ii menschen zijn die genegenheid hebben voor de priesters. 't Is ook aldus dat een ander welsprekende profeet van ons Bisschoppelijk Kollegie, in eene gemeente van het kieskanton van Poperinghe, op zijn hoog gestoelte uitschreeuwde dat een slechte notaris, een siechle doktor of alle hoegenaamde liberale foijctionnaris genoeg waren om eene geheele parochie te bederven, en dat nog wekelijks een derde leugenverkooper in de kerk van S' Jan zich de hevigste uitvallen toelaat tegen de liberalen en de francmacons en tegen de talrijke gods dienstvervolgers der tegenwoordige eeuw met zinspeling op de liberalen van Poperinghe die in de gazelten schrijven. Waarlijk onze jonge priesters hebben ongelijk van, in een wcreldsch belang, zoo ten schandelijk misbruik te maken van hunne heilige zending, en van, door hunne onweerdige han delwijze, zich te vernederen lot de rol van marktschreeuwers. Indien Jesus nog op de wereld ware, hij zou zeker al die koophandelaars, al die zottekoekverkoopers en al die tande- trekkers met zwepen uit den tempel jagen en het huis Gods meer doen eerbiedigen. Maar God, die rechtveerdig is, straft hen langs een anderen kant, want hoe meer die nieuwe evan geliemannen hunne evennaasten lasteren en vervolgen, hoe meer het liberalismus in ons land en langs alle kanten der we reld aangroeit. X. IJperen, 5 Juni 1869. Wij hebben met spijt vernomen dat cfe heer Dubois, ontvanger der directe belastingen te IJpe ren plotseling op pensioen is gesteld. M. Dubois heeft, gedurende den tijd dal bij de plaats beeft be kleed, door zijne minzaamheid en gedienstigheid de algemeene achting weten te verwerven, en wij beklagen ernstiglijk dat een ambtenaar, in staat van nog tien of vijftien jaren zijne ontvangerij te konnen bekleeden, op pensioen wordt gesteld om door eenen anderen te worden vervangen. Dat zijn, volgens ons, van die maatregelen die de schatkist zonder nuttigheid bezwaren, en wij gelooven met velen toe ons dat men een nuttiger gebruik van het geld der schatplichtigen zou kunnen maken, dan van mannen op pensioen te stellen aan wien er niets ontbreekt om nog langen lijd bij voortduring hun ambt te kunnen vervullen. Zondag laatst heeft de H. Sacraments-prosessie hare jaar- lijksche ronde gedaan. Gedurend geheel den tijd heeft het weder tamalijk goed geweest. Zoo als andere jaren waren er eenige gewapende mannen nil ons garnizoen in dezelve tegen woordig; maar wat wij bemerkt hebben en wat andere jaren wij niet besiatigden, is de tegenwoordigheid in den geestelij ken stoet van twee pelotons Burgerwachten die door hunne vrome houding en schoone kleedij niet weinig medehielpen om de II. Sacraments-processie luister bij te zetten en de godvruchtigheid der menigte op te beuren. Gisteren, om 11 ure voormiddag, kondigden de blijde too- nen onzes beiaards de verlossing aan van de Gravin vanVlaan- en de geboorte van eenen zoon. De Prins heeft de namen ontvangen van Baudewijn-Leo- pold-Philip-Marie-Karel-Antoon-Joseph-Lodewijk. De doop zal de toekomende week plaats hebben in de Sint Gudule-kerk. Men zegt dat Mgr de Aartsbisschop van Mechelen het kind zal doepen. Seffens werd de drijkleurige vlag op al de openbare gebou wen en uit al de vensters der ambtenaren uitgestoken, zelfs eenige burgers onzer stad voegden zich bij deze nationale be tooging. Morgen middag, in de Oalle-Zaal, heeft er een muziekfeest plaats gegeven door de kooren en het muziek-korps van het 10" reg', ten profijle der weduwe van den heer Biinger, een uitmuntend muziekant bij dat korps. Indien het weder het toelaat zal dit weldadigfeest door onze liefdadige inboorlingen wei bezocht worden en IJperen zal eens te meer kunnen bewijzen dat men alhier in menschüe- venheidvoor geene grootere sleden moet onderdoen. (Zie onze aankondigingen). De Maatschappij De Vlaamsche Ster had zich, door ver- schillige omstandigheden, geheel op een late besloten te laten inschrijven op den Tooneelfestiva! van Lokeren. Het tijdperk bepaald tot de inschrijving was vóór I" Juni vastgestelden de brief van inschrijving is maar na dit datum bij de maatschap pij van Lokeren aangekomen Door welk toeval is deze late verzending geschied het is ons onbekend; altoos is het dat door deze vertraging De Vlaamsche Ster geene aanspraak kan maken op de medewerking op het lokersche festival. De Koninklijke maatschappij der Vrije Stalenboogschutters, deze uit den Prince Royal, deze der Jogelingcn (ITJnion) uit het Barbara-Hof, en eindeling de Ware Kruisboogschutters, uit het Café de la Bourse, gaan morgen deel nemen aan de schieting van Houlhem (arrondissement IJperen). Programme der stukken welke Zondag, G Juni, ten (i 1/2 u. 's avonds in den Hof der Maatschappij Concorde (builen) door het muziek der Gemeente-School, onder het bestuur van den heer Balmaeckers, zullen uitgevoerd worden: 1. Pas redouble-(Ch. Otto). 2. Fantaisie sur Lara (Mail- lart). 3. Christmas, valse (Godfroi). 4. Souvenir de dif férents Opéras (arr. par Ch. Otto). 5. Redowa (Ch. Otto). Het knoddig Nieuwsbladje van uit den ...hoek schijnt ver wonderd te zijn omdat de slordige, de vuile, de goddetooze, de religiehatende TOEKOMST bedaard gebleven is hij het lezen van den fameuzen artiekel over haar portret Itxierdaad wij staan ook verwonderd over ons eigene be daardheid want als wij naderhand bedoelde artikel herlezen hebben vraagden wij ons af hoe het kwam dat wij in onmacht niet gevallen zijn, hoe wij niet gestorven zijn van colère? I... WatZe schelden u üit, geven u van die zoete namen dat hunne gazet er van stinkt, gebruiken al de crapuleuste woor den die in onze taai beslaan, en boven dat, ze nemen hunne zwarte slunse van sclieinhijligheid en z'embalh eren er u tot over den kop in!... He, Ilé ze zouéa alzoo van 'nenEngel 'nen Duivel maken; en de Toekomst blijft nog bedaard! 't en is niet geloof!ijk Moesten de schrijvers van dat stormende artikel daarom zoodanig gezweet bebben om een meesterstuk der Catholijke gazetschrijverij der XIX0 eeuw als een monument op de we reld te laten en maar zóóveel effekt er mede maken? zij hebben verwacht dat de Toekomst in de lucht zou gesprongen of ge borsten zijn gelijk eene pruimdie.geborsten is!Het is jammer. Men ziet wel in hunne antwoord van over acht da gen dat zij er heel spijtig over zijn. Eniitig! 't is nu alzoo. Wij verwachten ons dat al de batterijen uit de Meenenstraat, het Jansenius-kwartier, de Rijselstraat, enz. 'nen keer te gare zullen schieten op de arme Toekomst en bij al dat geschut nog 'nen schep of twee uit den clericalen vuilput zullen voegen om het latijn te sparen. (Heb Compassie en dal alles zal zijn in antwoord over het voorstel van een mirakel te doen om het leven van onnoozele pauslijke zouaven en die schroomlijke sommen geld te sparen. Wij wachten ze. Misschien zal de Toekomst zich alsdan in Colère stellen. Kies!... kies!!... kies!!!... —-Eene vergadering der aktionarissen van de Krediets- en Nijverheids-bank, voorgezeten door M.Langrand-Dumonceau, is in de Waux Hall gehouden. Ziehier kortbondig wat er ge beurd is. Er is eerst lezing gegeven van het verslag des komiteits van waakzaamheid, 't welk vaststelt dat het grootste gedeelte der verwachtingen op welk de toekomst der bank steunde, mis lukt zijndat de toestand door nieuwe verliezen verergerd is, onder anderen van drij miljoen op de schuldvorderingen. De raad denkt, dat er reden bestaat de portefeuillie op eene andere wijze te schatten, dan degene tot hiertoe aangenomen. Eenige dezer opgaven zijn door M. Langrand betwist ge worden, die de vergadering gesproken heeft van een voorstel van likwidatie en vervolgens van den moeilijken toestand, veroorzaakt door de rol welke zekere leden van den toezichts- raad gespeeld hebben, onder anderen MM. de Liedekerke en Nothomb. Wat de ontwerpen van likwidatie betreftziehier waarin zij bestaanPrins van Tour en Taxis verbindt zich, onder zijn persoonlijk bestuur en in overeenstemming met M. Lan grand, de likwidatie te bewerken van de verschillige instel lingen. De nauwkeurige voorwaarden dier likwidatie kunnen maar vastgesteld wroden nadat prins van Tour en Taxis het aktief en het passief der maatschappij heeft nagezien. Het toezichts-komiteit heeft het ontslag gemeld van MM. Mercïer, de Liedekerke, Nothomb, d'Hane en Kervyn, waarop de vergadering met hevige teekens van afkeuring en woede beantwoordde. Deze verschillige mededeelingen zijn gevolgd geweest van eene discussie, waarin een aktionaris de onmiddelijke benoe ming van eene onderzoeks kommissie heeft voorgesteld. Dit voorstel is niet aangenomen geworden, naar M. Langrand ver klaard heeft een vertoogvan den toestand binnen een korten tijdverloop te zullen leveren en eene nieuwe vergadering voor

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 2