VAN IJPEREN. ES BRUILOFTSDAG. 4 FRANKEN 'S JAARS Stads,- Ranst- en Letternieuws. V.erseliillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politiek. Politieke berichten. Nr '377. - Achtste Jaar. VOOR IJPEREN. F11. 4-50 VOOR RUITEN STAD. Aankondigingen 12 centimen den regel. Reklamen 23 eenlimen. ÜB1 gjg§> fc Blreei. Al wal liet gouvernement van Napoleon gedaan heeft om te Parijs ten minsten éénen gedeputeerden te doen benoemen, is vruchteloos geweest. Het is op geheel de linie geslagen. Zijn gekozen, deheeren: Thiers, Garnier-Pagès, Jules Ferry, Jules Favre, allen van de oppositie. Henri Roshefort die tegen Jules Favre opkwam, had slechts 2000 stemmen min. Op de 44 kiezingen der departementen, die zijn gekend, zijn 19 ten voordeéle der offleieele kandi daten en 23 ten voordeele der kandidaten van de oppositie of van onafhankelijke kandidaten. Men komt aldus lot de volgende cijfers-: Öffieieele gedeputeerden 199 Oppositie93 Totaal 292 Hel Wetgevend Korps is op 28 Jnni bijeen ge roepen. Yoor de tiende maal meldt men, dat er nu een definitieve kandidaat is gevonden voor den troon van Spanje. Uit Parijs schrijft men, dat op den jongen hertog van Genua, die op de hooge- schoo! van Oxford studeert, de keus der mannen van het voorloopig gouvernement is gevallen. Prim, Serrano en Topete zouden het eens zijn, om den jongen italiaanschen prins aan de Cortes voor te stellen en zij zouden de toeslemming van koning Yictor-Emanuël en van het kabinet van Florentie hebben bekomen. Prins Thomas, hertog van Genua, is den 16 Fe bruari 1834 geboren. Hij zou dus nog geene 16 jaren oud zijn als hij den troon zou beklimmen en zijne regering zou ingehuldigd worden door een re gentschap van twee jaren. liet is te denken, dat de Spanjaarden er ditmaal zullen in gelukken een koninksken in het netje te krijgen. De tory fraklie dér Lordskamer heeft zich bij den hertog de Marlborough vereenigd, om vast te stellen welk gedrag zij gaat volgen ten opzichte van den bill der Iersche Kerk. De groole meerderheid heeft zich voor het verwerpen van den bill ver klaard en dit was ook het gevoelen van lord Derby en lord Cain. Dit is niet te verwonderen, de kop stukken der partij kunnen dien bill niet, goedkeu ren of zij zouden niet meer aan het hoofd der partij kunnen staan. Evenwel zijn er een groot getal lords, die van gevoelen zijn, dat men lot het iiiler- terste, dat is tot bet verwerpen van den bill, niet mag gaan. M. Russell Jones is gezant der Yereenigde Sta ten te Brussel benoemd. De vergadering der actionarissen in de onderne mingen van Langrand-Dumonceauwelke over weinige dagen te Brussel heeft plaats gehad,levert een bijzonder bewijs op van de financiële zedelijk heid der clericale kopstukken. Voor alwie niet van langerhand met de eerlijkheid van sommige der- zelve was bekend, moet heden, na hetgene aldaar heeft plaats gehad, ten vollen onderricht zijn op welke ZONDAG, 13" JUNI 1869. Dixmudeslraat, 39. Alle inzendingen vrachtvrij. wijze men hun heeft weten te bedriegen; inder daad als de lieer Langrand en zijne medeplichtigen veropenbaarden, dat zij de capilalen wilden ver christelijken, is het klaarblijkend dat hun doel was van hel geld der lichlgeloovigen aflemalen, en daartoe vonden zij werktuigen in meest al de pas toors en dweepers, die onder de schoonste beloften al bet beschikbaar geld, bijzonderlijk van de land bouwers, in de kas van Langrand voor actiën of rentbrieven wisten te doen overstorten Verre van ons van te gelooven dal de geestelijkheid in het al gemeen medeplichtig is geweest van die kuiperijen; de uitvinding van de capilalen te verchristelijken om hierdoor zich eene meerderheid in de kiezingen te verzekeren, beviel baar ten hoogste, en zij kon niet vermoeden dat mapnen, die zoogezegd de ern stigste voorstanders waren van den Godsdienst, de hand zouden bieden om de gespaarzaamheden van ongelukkiger), mecsllijd in het zweet huns aan- schijns gewonnen, voor onzekere aannemingen af te persen, en dat om een klein getal beleiders te verrijken. Hetgene deze vergadering ons heeft ge leerd, hot is de wijze op de welke sommige van die mannen te werke gingen om zich ten nadeele van on gelukkigen te kunnen verrijken. Onder an dere het is aldaar bestatigd geworden, door de ver- wijtselen die de heer Langrand aan sommige der administrateurs heeft toegestuurd, dat zij hem schreven om inlichtingen te hebben op de kansen, welke de actiën opleverden, ten einde hetgene zij eenen goeden slag noemden ie kontien verrichten, het is te zeggen, om actiën ten nadeele der eige naars te kunnen koopen of verkoopen. en, volgens Vi TV A Mi l ^^waggRSiBEggiaa Het was op den 23 September -1848. In een rijk gemeubeld vertrek te Parijs was mevrouw Dubreuii met hare eenige dochter Emma gezeten, welk op dien dag haar teven en haar lot met een rijk en deugdzaam jongeling, Edward de Saint- Sylvain, zou verbinden. Moeder, zegde Emma, reeds is het acht ure geslagen en Edward is nog niet hier. Ik weet niet waaraan dit vertraag toe te schrijven. Ik vrees dat hem iets zal overgekomen zijn. Ik hoop dat uwe vrees ongegrond zal zijn, mijne doch ter, antwoordde mevrouw Dubreuii; eene of andere oorzaak zal hem wettigt weèrhouden hebben. Emma zweeg, zag door het venster en scheen oplettend naar iets te luisteren. Eensklaps riep zij uit Moeder I hoort gij die woeste kreten niet Zie die menschen eens door de straat loopen l Zij zijn gewapend en gramschap is op hun gelaat geteekend. Wat mogen zij gaan aanvangen Hoort gij dit tromgeroffel niet Het is de alarm die geslagen wordt. Zie eens, moeder, daar is een geheel ba taljon mobiele garden, die in verschillende richtingen pa- trouiljeeren. Ach! eene pijnlijke vrees bevangt mij. De moeder trachtte haar gerust te stellendoch kon hierin s'echts ten halve gelukken. Na verloop van een half uur hoorde men een rijtuig in de straat aankomen het naderde en hield vóór de woning van mevrouw Dubreuii stil. Edward de Saint- Sylvain, in officier der nationale garde gekleed, stapte uit het zelve met twee andere heeren, trad binnen, en sprak, zich tot Emma wendende Verschoon mij dat ik u zoo buiten het bepaalde uur heb laten wachfen ten dage van algemeene rampen behóórt de goede en trouwe burger ook aan zijne stad, aan zijn Vader landWij zijn met de droevige gebeurtenissen, met een groot ongeluk bedreigd. Hemel wat zegt gij, viel mevrouw Dubreuii hem in de reden. De burgeroorlog, op het punt van uit te bersten, heeft zijnen standaard opgeheven. De Sint-Denys-poort, die voor wacht der parijsche woeling en opstand, is bezig met barri- kaden op te richten... God bescherme Frankrijk O ja, Hij zal het beschermen, Hij zal het redden, zegde de moeder, terwijl zij eenen blik ten Hemel sloeg. Het is bijna negen ure, hervatte Edward, de dienaar des Heeren wacht ons aan het altaar. Laat ons vertrekken. Een oogenbiik later begaven zich twee rijtuigen naar de Sint-Magdalenakerk. Onderwege huiverde Emma van aandoe ning en schrik bij het zien der kanons, die in aller ijl naar de boulevards reden. Ia het midden yan den grooten beuk der St.-Magdalenakerk stond eene lijkbaar, bij welke een priester de gebeden der stervenden las, terwijl droevige orgeltoonen zich lieten hoo- ren. In de von'te was een ander priester bezig met bet Heilig Doopsel aan een pas geboren kind toe te dienen. Aldus, door een vreemd contrast, naderde hier, als het ware, de wieg bij het grafde beide uitersten van 't menscheiijk leven schenen hier vermengd en met elkander overeen te stemmen onder de hand van den dienaar Gods, daargesteld om het lijden te ze genen, dat begint, om de smerten te zegenen, die eindigen. Welk heilzaam onderricht, o mijn God voor den nadenken den christen Edward en Emma, ingetogen voor het altaar neèrgeknield, ontvingen den huwelijkszegen, en begaven zich, na het II. Misoffer, naar de woning van mevrouw Dubreuii. Geen hu welijksfeest had er plaats, dit was tot betere dagen uitgesteld de genoodigden waren heen gegaan, want de dreigende volks- woelling nam van oogenbiik tot oogenbiik toe. De winkels werden in de straten gesloten en alles kreeg een akelig voor komen. Edward, zegde Emma, na verloop van eenige oogen- bhkken, hebt gij wel bemerkt hoe somber het altaar was en hoe de waskeersen een vaal licht verspreidden Hebt gij den droevigen zang wel gehoord, die zich met de akelige orgeltoo nen vermengde Hebt gij wel gezien dat er bij de lijkbaar, die niet verre van ons stond, nog eene jonge vrouw, in rouw-

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 1