Stads Nieuws. Verscliiïlige tijdingen. ons, een administrateur van eene aanneming, die met de kansen der zaak is bekend en daarvan weet gebruik te maken om de actionnarissen der- zelve te beschadigen, is een bedrieger en dus geen eerlijk mensch. Ten slotte welk de uilkomst is geweest der be doelde vergadering ware moeilijk te bepalen zal er eene vereffening plaats hebben? zal het einde geleiden lot een bankeroet Dit alles kan tot nu toe niet voorzien en nog min bepaald worden al dat wij konnen aanraden aan degene die nog geld aan te leggen hebben het is van in het vervolg hetzel ve niet meer te willen verchristelijken. Het hof van beroep te Brussel heeft de beslissing van het tribunaal van eersten aanleg van Antwer pen bevestigd, bij welke de heer Delaet is verwe zen van het vervolg door hem ingespannen, tegen den opsteller van den Opinion, die hem had be schuldigd van honderd duizend franken wijngelden te hebben besproken voor zijne ondersteuning in de zaak van Antwerpen. Dit arrest bevestigt niet alleenlijk de overwegingen van den eersten rechter, maar, door nieuwe daarbijgevoegde, geeft te ken nen door welke kruiperijen Delaet zich van die vergoeding, ten nadeele der stad, had willen ver zekeren. Wij zijn verwonderd dat de. heer Delaet die eenen elerico-meeting Representant is, nog de stoutigheid heeft gehad van de vergadering der Ka mer bij te wonen, en wij zijn nieuwsgierig om te zien of de Antwerpenaars de oogen zullen openen op de zedelijkheid der mannen door welke zij zich hebben doen representeeren. Na hetgene de ciericale nieuwsbladeren hebben geschreven om de beduidenis der beweegredens van het arrest van het hof van Brussel te verval- schen, het is nog mogelijk dat de Aartsbisschop van Mechclen de hernoeming van zoo eenen repre sentant zal bevorderen de ciericale in het algemeen hekommeren zich weinig aan de eerlijkheid der- gene, die hunne voorstanders zijn gebaart christe lijk te zijn, stemt voor hunne candidaten of verde digt hunne vorderingen, en wat gij tot in den grond zijt is hun onverschillig IJperen, '12 Juni 1869. IJperen heefl een groot verlies onderstaan. M. Cesar-Aug. Brnnfaut is voor altijd aan zijne geboortestad ontnomen door zijn overlijden, 9n Juni -1869. Hij was Ridder van 't Leopolds Orde, Gemeente-Raadsheer van IJperen, Lid der Koophandels- Kamer en van den Weikrechters-Raad, Luitenant van 't Korps Pompiers, Lid van den Raad van S' Pieters-Kerk, Ka pitein van het Koninklijk Gild van Sl Sebastiaan, Voorzitter der Koormaatschappij, enz., enz. Die man, geëerd en bemind van eenieder, werd na eene smartelijke en langdurige ziekte uit het midden zijner vrien den weggerukt. Hij was een voorbeeldig echtgenoot en de beste der vaderen. Openhertig en vrolijk van karakter, hij was overal wellekom en overal droeg hij de vriendschap van gewaad, was neêrgeknield en bitter weende Zeg mij, zou dit een voorgevoel, eene geheimzinnige waarschouwing des Hemels zijn Maar, wrarom wendt gij uw gelaat van mij af? O, gij zult mij immers niet verlaten, niet waar Gij zuit im mers niet mede gaan vechten O, blijf bij mij en mijne moe der; want mijn hert zegt mij dat de opstandelingen u zuilen dooden. O, blijf toch Mijne dochter, zegde mevrouw Du breuil, spreek toch van "dit akelig voorgevoel nietgij doet mij beven. Uw echt genoot zal bij ons blijven. Op dit oogenblik hoorde men herhaaldelijk een dof gedom- rnei in de richting vail Sint-Denyspoort. Edward sprong op en bracht zijne hand aan zijn voorhoofd. Het hevecht is aan den gang, sprak hij de stad, weliigt het Vaderland, is in gevaar en roept hare kinderen ter verde diging. Ik moet dien oproep beantwoorden. Vaarwel, Emma, vaarwel, moeder ik vertrouw u aan elkander toe. God wille u bewaken Ons verlaten roept Emma met een snijdenden gil, ter wijl zij zijne handen vast in de hare klemt mij en mijne moeder verlaten o neen, dit zult gij niet doen, niet waar, Edward Laat u door ons verbidden, blijf hier, of ik zal uw vertrek besterven.... eenieder weg. De talrijke ambten welke hij bekleedde in be- stiering-kommissien, korpsen, gilden, kamers en maatschap pijen maakten hem onmisbaarEn inderdaad, al waar er iets in te l ichten of op te luisteren was, zag men hem aan het hoofd, aan alles leven geven. Oprecht liberaal van gezindheid en handelwijze, telt hij nogthans geen vijanden in het ander kamp. Die man was in betrek met de minsten zoowel als met de grootcn onzer bevolking van vvien hij evenveel geëerbie digd was; hij was als het vervoegingsteeken tusschen alle standen onzer, inwoners. Zijn afsterven laat eene groote leemte die moeilijk zal zijn om aan te vullen. Hij werd te IJperen geboren den 2 Februari 1815, en is dus maar 54 jaar 4 maanden en 7 dagen oud. De begraving had heden plaats in de St. Pieters-Kerk. De lijkstoet was ongelooflijk groot Twee muziekkorpsen, dat van het 10° Ilegement en dat der Pompiers, gingen de lijkbaar voor, alsook de Koninklijke Maatschappij. Sf. Sebastiaan en deze der Kooren, in volle ge tal en met ken- en eereteekens en vaandel in den rouw. Het lijk, gevolgd van de famiije, vrienden en kennissen, waaronder af deelingen van veel sociëteiten onzer stad en van den vreemde, des Grenadiers-Regements van Brussel,der offi cieren der Pompiers van bijna al de steden en dorpen van fransch en belgisch Vlaanderen, enz,, enz. De Pompiers vormden de haag. Bij de laatste rustplaats gekomen werden 7 lijkredens af gelezen 1° Een door M.Beke, Burgmeester, in naam des Gemeente- Raads. 2° Door M. Ramoen, kapitein-bevelhebber der Pompiers, in naam des korps. 5° Door M. de Codt, onder-voorzitter van St. Sebastiaan, in naam dezer Maatschappij. 4" Door M. Baron Mazeman, in naam der kerkfabriek van St. Pieters. 5° Door M. Froidure-Yan den Broele, onder-voorzitter der Koormaatschappij, in naam derzelve. 6° Door M. X..., uit naam der Maatschappij van St. Sebas tiaan, te Armentiers. En 7° Door M. Z..., officier der Pompiers van Armentiers, uit naam van het korps. Wanneer men zulk eene betooging beschouwt, het is alsdan dat men kan beseffen hoe groot het verlies is dat zijne famiije, zijne vrienden en stadsgenooten gedaan hebben; ook zal zijne geheugenis immer in aller hei ten gezegend worden. M. Aug. Brunfaut is dood, maar zijn diensten welke hij aan zijne ge boortestad, aan zijne vrienden en aan iedereen bewezen heeft, zullen niet sterven Wij herinneren onze lezers dat sedert gisteren (11 Juni) de belgische stukken van 5 en 10 cn niet meer gangbaar zijn. Zondag laatst hebben de vier sociëteiten stalenboogschut- ters: deze uit het Oud Zilveren Hoofd(de Koninklijke);deze uit den Prince Royaldeze uit het Rarbara-Huf en deze uit de Beurze, naar de schieting van ïlouthem (arrondissement IJperen) geweest. Het getal schutters beliep tot 260 liefheb bers, gekomen uit al de omliggende steden en gemeenten en waarvan er door IJperen aliéén een zestigtal in begrepen wa ren. De sociëteit uit den Prince Royal heeft den tweeden prijs geschoten. De medailje van verslkomende was in verdeeling toegekend aan de sociëteit der Beurze en aan de Koninklijke Maatschappij (Zilveren Iioofd), prijs die door het lot aan deze laatste is ten deele gevallen. Geen buitengewone voorvallen hebben dit feest geken merkt. De gemeente Houthera telt maar weinig huizen rond de plaats, onder welke vier herbergen, waarvan het Getneente- Huis de voornaamste is. De levensmiddelen zijn aldaar zeer Luister, Emma, sprak hij, bewogen, laat mij vertrekken, Ik zal wederkeeren, wees er zeker van. De alarm wordt gesla gen mijne broeders roepen mij. Ik wil niet dat mijne plaats in de rangen mijner kompagnie ledig blijve. Gij wilt immers niet, Emma, dat men van uwen echtgenoot zou zeggen, dat hij een lafaard is Gij kunt toch niet willen dat de naam, dien hij u dezen morgend gegeven heeft, de oneer met zich zou voeren? Laat mij mijne wapenmakkers vervoegen Weidra ziet gij mij weder Emma wierp zich aan zijne voeten en weende erbarmelijk. Ook hare moeder stortte bittere tranen. Edward was zichtbaar bewogen. Een zware strijd was in zijn hart ontstaan, en hij was op het punt aan de hertscheurende smeekbede van zijne echtgenote gehoor te geven, toen op eens de deur werd geo pend en een kapitein der nationale garde met eenige man schappen binnen trad. Luitenant, sprak hij, de stad is in gevaar; de burger oorlog is uitgeborsten. Uwe plaats is thans bij uwe wapen makkers. Volg ons Uw kapitein gebiedt het u. Bij deze woorden nam hij Edward hij- den arm en voerde hem mede. Emma lag bewusteloos ten gronde. Wordt voortgezet). goed koop een fransch brood van 10 c. (bijna een voet lang en 5 duimen breed) is genoeg om een mensch voor een pe- heelen dag ie voeden. Eene enkele farce hebben wij te bestatigen een schutter was te voet langs den weg van IJper naar Comen op Bouthem ge trokken. Om in iijds te komen had hij zich vergeten den baard af te doen. Langs den weg, ziende dat hij tijd genoeo- had gaat hij een huis binnen waar hij een scheerbekken boven de deur geschilderd ziet, en zet zich geheel statig ie midden den vloer met zijn gezicht naar het venster: Wat zou Mijnheer believen? Zou je me niet willen scheeren Men scheert hier niet. Hoe? en wat staat toen dat scheerbekken boven uwe deur Een scheerbekken ge lacht zeker...! t' is in d'HALVE MAAN verkoopt men drank. -f Onze correspondent van Rousbruggr, antwoordende aan het Nieuwsblad van over 8 dagen, heeft nogeens zijn artikel te laat ingezonden om heden nog te kunnen overgenomen te zijn in de Toekomst. Dus tot Zaterdag aanstaande. Eene algemeene vergadering der aktionnarissen van de Internationale Gronkredietbank is Maandag gehouden in de Waux-Hall, onder het voorzitterschap van M. Langrand. Zij is zeer origestuimig geweest. M. Langrand, bestuurder-afgeveerdigde der bank, heeft le- zing gegeven van een verslag, waarvan de conclusien zijn Verdaging van alle discussie en van alle goedkeuring van den bilan lot op het einde der maand, 't is te zeggen tot na de me- dedeeling der officieele stukken en bijzondere dokumenten die moeten dienen om het oordeel der aktionnarissen vast té stellen overhel bestaande geschil tusschen M. Langrand en de belgische bestuurders van de Internationale bank, alsook oo de voorstellen van likwidalie van den prins van Tour en Taxis uitgaande. De grond van dit verslag is niet dan een hevig rekwisito- rium tegen de bestuurders; ook heeft hij ditmaal hevige re- klamalien doen ontstaan van wege de heeren Decbaraps, De Decker, Nolhomb en de Liedekerke, die in de vergadering' aanwezig waren. Die protestatien waren zeer dikwijls door een onbeschrijflijk gewoel gevolgd. M. De Decker heeft lang gesproken, als het een weinig kalm was, om aan M. Langiand te antwoorden. Uit geheel die discussie blijkt: dal de belgische leden van den bestuurraad het princiep van solidariteit tusschen de ver scliiïlige instellingen niet hebben willen aannemen, princiep waarvan de meerderheid van den raad, door M. Lan°rand ondersteund, altijd de toepassing heeft nagezeten. Men schrijft ons uit St. Denijs, 7 Juni .- Dezen morgend is een deurwaarder van Kortrijk te St Denijs toegekomen, die den onderpastor Amandus Van Eecké gedagvaard heeft om voor de korrektionele rechtbank van Kortrijk, vrijdagenacht dagen, 18 juni, te verschijnen, om aldaar voor het gerecht te antwoorden over zijn te zeer chris telijk gedrag tijdens de verwoestingen en brandstichtingen, die in den loop van den veriedene zomer onze gemeente zoo diep ontroerd hebben'. De heer Thiers heeft 25,000 franken moeten betalen al leen voor het drukken zijner brieven en plakkaten. De heer d'Alton-Shee heeft tien maal zooveel plakkaten °-e- had, dus voor 250,000 franks. En dat ai om niet gekozen te zijn - Ten gevolge der laatste groote regens zijn de rijke hooigrazen van housbrugge tot aan Dixmude en van Dixmude tot aan Cortemarck, een afstand van ongeveer zeven uren gansch overstroomd. Alhoewel het water, dank zij het schoon weder, dat wij sedert eenige dagen genieten, reeds veel is ge zonken, toch staan de maaigrazen op dit oogenblik nog onder water. De schade is aanzienlijk; zij zou op miliioenen franks moeten worden berekend, wanneer men daar nog bijvoegt de weiden en lage zaailanden waarde oogst gedeeltelijk is ver nield. Zonder van overdrevenheid te kunnen worden beschuldigd, mag men verklaren, dat de schade thans in éénmaal door'de overstromingen veroorzaakt, een hooger cijfer beloopt dan het gansch bedrag der groote werken aan den User, welke bestemd zijn om de zomervloeden te voorkomen men weet dat die werken gedekreteerd zijn in 1858 en nog slechts een begin van uitvoering hebben bekomen. (Boterhooper). Me" schrijft uit Duinkerke: Ingenieurs van den Staat, uit Parijs en Brussel, hebben de ijzeren spoorbaan van Veurne naar Duinkerke overzien en de grenslijn tusschen de twee landen vastgesteld. Deze experten hebben de nieuwe baan in den besten slaat gevonden. Het belgisch gedeelte is gansch vol tooid; bij ons is maar het stuk van de Engelsche Kaai naar den Loosgracht, nauwelijks twee honderd meters, meer te voltrekken. Ter gelegenheid der geboorte van eenen prins der ko ninklijke famiiiie zijn al de kleine tuchtstraffen inde kazernen kwijtgescholen geworden. De graaf van Vlaanderen heeft aan den burgemeester van Brussel eene som van zes duizend franks behandigd, om verdeeld te worden tusschen de arme familiën van de hoofd-

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 2