TAN IJ PEREN. 4 FRANKEN 'S JAARS Nr 378. Achtste Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Markten. Rekeiidmakiugen. Politieke berichten. VOOR IJ PEREN. Fr. 4-30 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 centimen den regel. Reklamen 23 centimen. ZONDAG, 20" JUNI 1869. Bureei. Dixmudeslraat, 39. Alle inzendingen vrachtvrij Ter gelegenheid der kiezingen voor het Wetge vende Lichaam hebben er te Parijs eenige rusl- stooringen plaats gehad. Drie, vier dagen na de kiezingen hebben er talrijke samenscholingen de onrust in de gemoederen gebracht. Op de voor naamste boulevards en straten bevond zich alle avonden eene dreigende menigte, welke oproers- kreten deed hooren en zich aan baldadigheden overleverde. Evenwel heeft de overheid genood zaakt geweest die massas door gewapende macht uileen te drijven, hetgeen niet gemakkelijk ging. Tol nu toe heeft er nog geen bloed gestroomd, doch men vreest dat, zoo zulks zou 'voorvallen, men ernstigere opstanden zou te betreuren hebben. Het getal aanhoudingen beliep Zondag tot 1100, waarvan's anderendaags een LOOtal werden losge laten. Allen zijn in het fort Bicêtre opgesloten. Thans is de rust gansch hersteld. Het gevoelen der bevolking werkt overal terug tegen de onrust stokers. Eene circulaire van den heer minister van openbaar onderwijs van Oostenrijk aan de provin- lie-gouverneurs. verbiedt aan de politieke overhe den hunne medewerking te verleenen aan de uitvoering der bisschoppelijke arresten, die de priesters lot opsluiting veroordeelen in de geestelij ke gevangenissen. De koning van Pruisen'heeft eindelijk loebeslo- ten Hanover te bezoeken. Zondag is hij, vergezeld van graaf von Bismarck, vertrokken. Hij begeeft zich naar Hanover, Bremen, Oldenburg, Einden, en Osuabruck. Hel kabinet Gladstone heeft eenige reden om op eenen zegenpraal te rekenen in deengelscheLords- kamer, in de kwestie der iersche kerk. Uit Madrid wordt gemeld, dat Zondag 1100 offi cieren of burgerlijke bedienden den eed aan de grondwet hebben afgelegd. Uit Rome wordt gemeld, dat belangrijke depe- chen van Parijs zijn aangekomener zou beslist zijn onmiddelijk kardinaal Beranli naar Parijs te zenden maar latere depechen deden zijn vertrek uitstellen. Marchalk Serrano is regent van Spanje be noemd. Het spijt ons ernstiglijk dat de uitgestrektheid van ons bladje niet toelaat de beraadslaging van de actionnarissen der maatschappij van het Crediet- Internationaal, welke den 8n dezer maand te Brus sel heeft plaats gehad en die acht kolommen van den Echo du Parlement vervult, in het geheel aan onze lezers niet te kunnen mededeelen. In eenen oogenblik, dat al de oogen op de onderne- mingen van den Roomschen Graaf Langrand zijn gevestigd, en dat zoo veel ongelukkigen, door de schoonste beloften bedrogen, geheel hunne fortuin verliezen, het is niet zonder belang van eenen oog slag te werpen op de listige bewerkingen waarmede de eene zijn te werk gegaan om zich ten nadeele der verleide menigte te verrijken, en door welken invloed de andere zich in den strik hebben laten vangen. Er volgt klaarblijkend uit de verwijtselen die deadministrateurs elkanderhebben toegestuurd, dat zij bij de eerste inrichting ieder voor een be langrijk getal actiën hadden ingeschreven om die in haast met premiën te kunnen voortverkoopen onder andere de heer Langrand verklaart dat de heer Dedecker er 4000 had genomen. De Liede- kerke 3000, Mercier 3000, Nothomb 3300, Duval de Beaulieu 4200. D'Hane 2000 cn Dechamps 1300! Deze allen de kopstukken en de voorstan ders der clericale partij zijnde, dat bewijst genoeg waarom pastoors, kapelaans en d weepers ai hunnen invloed hebben gebezigd om de actiën aan de me nigte als eenen voordeeligen aanleg aantebevelen en aldus de eerste inschrijvers met belangrijke winsten van het groot getal actiën, waarop zij zelve nog niets hadden gestort, te kunnen ontlossen! Men spreekt van honderd en honderd duizend fran ken en tot van milliocnen toe ingepalmd, onver minderd de jaarwedden van 23,000 franken, welke eenige bestuurders hebben genoten, alsook van nog andere voordeelen, die, volgens de verklaring van den beer Langrand, die zelfde mannen bij de in richting van de Internationale ten hunnen behoeve hadden besproken, hetgene den heer Leschevin, gewezen opsteller der Bisschoppelijke gazette van Doornijk en een hunner partijgenoten, in zijne verontwaardiging heeft doen uitroepen Er moet in de bestaande omstandigheden eendracht onder ons allen bestaanbelooft ons dat gij u op nieuw aan het werk zult stellen, dat gij nog- maals uwe vermogens en uw krediet zult leenen om de maatschappij te doen herleven, en belooft 3> ons, wanneer de deelnemers zullen vereenigd 33 zijn, dat gij de winsten,, die gij hebt gedaan, zult >3 wedergeven. 33 Verstaat malkaar, directeurs en bestuurders, 33 om van 2 a 5 millioenen te kunnen beschikken 33 op hetgene gij ontvangen hebt; want gij moet be- 33 kennen dat het gevoelig is voor ons van te zien 33 dat gij u hebt verrijkt, terwijl wij alles hebben 33 verloren. 33 De afvraging was ernstig en gegrond, maar de bezitters van die millioenen zijn zoo stom als kar- pels gebleven, hetgene niemand heeft verwonderd daar de clericalen in het algemeen het spreekwoord kennen: dat goed is te nemen is goed om te hou den. Er moet den 29" van de loopende maand eene nieuwe vergadering van de actionnarissen te Brus sel plaats hebben, en volgens de beloften van den heer Langrand er zullen alsdan nog nieuwe ver klaringen worden gedaan wij verwachten ons dat de belanghebbenden nieuwe inlichtingen op de eerlijkheid van sommige mannen zullen vernemen, maar geene wederkeeringvan geld zullen bekomen. DE TOEKOMST jnsïteERsrssaazïBEiia t Popei'iaghe, den '10 Juni 1869. In onze laatste correspondentie wij hebben het kontrast doen uitschijnen dat wij bemerkt hebben iusschen de woe dende lastertaal der klericale dagbladen in lijden van kies- vvorstelingen en hunne vreedzame stilzwijgenheid in kiezingen die uitstuitelijk katholijk zijn en door geene liberale oppositie gestoord worden, en wij hebben daaruit besloten dat al het lasterend geweld waarvan de geestelijken in hunne vuilbla- den en op den predikstoel gebruik maken tegen de liberale worstelaars, niet anders is dan een listige kiesmiddel ten voor- deele van hunnen politieken winkel. Het Nieuwsblad, in een hevigen uitval tegen de Toekomst, antwoordt hierop In eene correspondentie uit Poperinghe is er eene aaneenschakeling van lagen laster tegen priesters en predikstoel. Religiehaat staat daar weêr te pronken. Hieruit ziet men nogeens dat de geestelijkheid, om hare heerschzuchtige princiepen te verdedigen en om het volk te bedriegen op de beteekenis der kiczingen, wetens en willens de religie verwa rt met de politiële. Geheel onze cor respondentie had uitsluitelijk betrek op politieke zaken, en nergens hebben wij een woord ten nadeele van de religie ge sproken noch de minste uitdrukking gebruikt die bij ons eenigen schijn van vijandschap tegen den Godsdienst zou kunnen doen vermoeden, in tegendeel wij hebben den Gods dienst verdedigd tegen de onteeringen van die welke in som mige omstandigheden van het huis Gods eene marktplaats en van den predikstoel een kwakzalverstoonee! maken. Maar wij hebben schoon die beiligschendende misbruiken te schandvlekken, wij hebben schoon de religie te plaatsen boven alle wereldsch belaag en te doen zien dat zij te verhe ven is om als politiek instrument te dienen in de handen van hare hedendaagsche bedienaars, onze kvvaadtrouwige tegen strevers gaan maar altijd voort in hunne verblinde driften, en verwijten aan een ander't geen waarvan zij zelve plichtig zijn. Indien er iemand de religie lastert en hare grondbeginsels en voorschriften misacht, 't en zijn de liberalen niet, die niet anders betrachten dan het geluk der samenleving door de ver lichting van het menschdom, maar wel die welke dit geluk te genstrijdig vinden aan den geest der religie en aan den wil van God, en welke, wanneer een representant of een ander mandataris te kiezen is, doen gelooven dat men stemt voor God of tegen God volgens dat men een katholijk of een liberaal brieftje in de stembus steekt, 't Zijn die welke van God eenen tijran maken met uil Zijnen naam de eeuwige straffen der hel uit te spreken tegen de kiezers die voor de goede zaak, 't is te zeggen, voor hunne eigene verslaving en voor de heer schappij hunner geestelijke herders niet willen stemmen. Het Nieuwsblad is dan kwalijk gekomen met ons voor reli giehaters uit te maken en ons te beschuldigen van laster tegen priesters en predikstoel, 't Geen wij gezegd hebben is de waarheid (dus geen laster) en wij protesteren uit al onze kracht tegen zulke kwaadwillige beschuldigingen. Wij eer biedigen ten hoogste de priesters in hunne kerk in de uitoefening hunner heilige bedieningen; maar wanneer zij van hunne geestelijke zending afwijken om zich van het bestuur der aardsche zaken meester te maken, wan-

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 1