VAN MP] DE BRUILOFTSDAG. 4 FllAAKJEM '8 JAAÈS Nr 319. - Achtste Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Pulitieke bericht ei s VOOR IJPEREN. Fu. 4-50 VOOR BUITEN STAD Aankondigingen 12 een timen den regel. Reklamen 25 centimen. ZONDAG, 27" JUNI 1869. Bukkel: Dixmadeslraat, 39. Alle inzendingen vrachtvrij. De meest tegenstrijdige geruchten blijven in om loop op de inzichten van den keizer. Indien men den dag na de kiezing eenige hoop had den tegen- woordigen politieken staat van zaken te zien wijzi gen. volgens de nieuwe noodwendigheden, die zich hadden veropenbaard, zou men moeielijk in die gedachte kunnen volherden naden brief door L. Napoleon aan baron Mackau geschreven en na de bevordering in het cere-legioen van M. Jerome David, den vertegenwoordiger van de meest terug werkende fraktie der oude wetgeving. Prins Napoleon is naar Prangins vertrokken, geheel ontmoedigd zijne raadgevingen geenen in gang hebbende kunnen doen vinden. lie brief van L. Napoleon aan dén beer Mackau heeft door geheel Frankrijk eenen uitmuntend slechten indruk gemaakt. Dit is niet te verwonde ren. Bijna a! de burgers van Parijs en een over groot getal kiezers der departementen zeggen tot L. Napoleon, dat zij niet willen dal hij alleen heer en meester blijft. De Presse meldt dat men in de wel ingelichte kringen als een stellig feit aanziet, dat het fransch gouvernement pogingen aanwendt om de conventie van September te herstellen en ten dien einde vol doende waarborgen te bekomen van het italiaansch gouvernement voor de veiligheid van het pauselijk grondgebied. De tijdingen uit Italië zijn niet goed. Te Genua, te Floreatie en te Milaan houdt men personen aan zooals men overeen vijftiental dagen te Parijs deed. liet gouvernement heelt strenge maatregelen voorgeschreven om de rust te handhaven. De ilaliaansche Kamers zijn op eens verdaagd geworden. Deze plotselinge maatregel is uitgelokt door twee erge parlementaire incidentenhel slecht onthaal door de Kamer der Gedeputeerden in ge heim komiteit gedaan aan de linantiële ontwerpen van M. Cambray Digny, en het bevolen enkwest op de feiten van bedrog, die men veronderstelt in de zaak van de tabak-regie tè zijn gepleegd. Hel nieuw spaansch kabinet is samengesteld. Generaal Prim het kabinet aanbiedende, iiceft ge zegd, dat het gouvernement de grondwet zal doen eerbiedigen. Dit gouvernement houdt zich met de linantiële kwestie bezig en hoopt geld aan een goedkoopen intrest te vinden. Maarschalk Prim zegt dat de her tog van Montpensier, als kapitein-generaal den eed aan de Grondwet afgelegd hebbende, bijgevolg in Spanje mag verblijven, zijne tegenwoordigheid niet strijdig aan de wet zijnde. Niemand zal eenen koning opdringen. De Cortès alleen zullen hem kiezen en hunne keus zal moeten geëerbiedigd worden. De engelsche liberale dagbladen toonen zich zeer voldaan over de stemming, waarbij de Lords- kamer den bill betrekkelijk de iersehe kerk heeft aangenomen. Zij weasehen die vergadering alsook het gouvernement en het land er geluk mede. De koning van Pruisen, na achtereenvolgens de steden Aurich, Emden en Osnabruck te hebben bezocht, is Zondag of Maandag in zijne hoofdstad teruggekeerd. In al de plaatsen, die hij is door getrokken, heeft de vorst een goed onthaal genoten geen enkel incident geeft het laatste gedeelte dezer omreis gekenmerkt. De ko ling van Griekenland heeft den 17 Juni de nieuwe Kamer der gedeputeerden geopend. Zijne troonrede behelst eene belangrijke belofte, name lijk de doorboring der landengte van Corinthe. Dit ontwerp is reeds dikwijls weest. Het zal nu misschien lukken. De Kamer heeft zich onbepaald met45 stemmen tegen 16 en 2 onthoudigen, een wetsontwerp te hebben aangenomen, waardoor een kredit van 1,500,009 fr. wordt toegestaan aan het departement van openbare werken, voor het daarstelten eens ijzeren wegs van Blaton naar Ath: als ook met 72 stemmen het wetsontwerp, waar door wijzigingen worden toegebracht aan het re giem van de spaar- en pensioenkassen. aangekondigd ge- verdaagd na De Moniteur des intéréts matériels zegt, dat M. Langrand-Durnonceau eene circulaire heeft uitge geven om zijne aktionnarrissen uittenöodigen in te schrijven op den turksehen spoorweg van Rumelië. De heer Langrand verzekert dat hij voor vast de concessie van dien spoorweg zal hebben alhoewel sommige beweeren dat het anders is. Nu, de Moniteur des intéréts matériels zegt uit goede bron te weten, dat de spoorweg van Ru melië is geeoncedeerd aan MM. C. en L. Vandei' ansa a ill ^SEsasHa^KXEsaraaïsiimsasHSEraBssssa^sssBW^^ Vervolg en slot). Parijs was op dat oogenblik vüh het eene einde tot het an dere met barrikaden bezet en leverde een droevig schouwspel op. Het hakelig geklep der alarmklok weêrgalmde in de ver schillende wijken van stad. Het bloed stroomde met beken op de verscheidene punten, waar het verwoed gevecht tusschen opstandelingen en militairen begonnen was, terwijl de natio nale en de mobile garden in moed wedieverden. Gedurende dien tijd was Emma voor een kruisbeeld, met tranende oogen, neêrgeknield, voor hetwelk zij zoo dikwijls, naar het voorbeeld harer godvruchtige moeder, verzachting in haren druk oflijden had gevonden. Met vurigheid bad zij voor haren geliefden echtgenoot, die, helaasniet weder keerde. Elk kanonschot weêrklonk smertend door hare ziel, en deze bruiloftsdag, die haar zooveel zielesmert veroorzaakte, scheen haar eene eeuw lang te zijn. Van tijd lot tijd sprak zij snikkend den naam van haren echtgenoet uit, die, ondanks haar angstig wachten, niet wederkwam. De teederheid dei- moeder was onmachtig om den doodangst harer dochter te stillen, die op ieder oogenblik naar het venster liep en als uit zinnig en radeloos uitriep Ach? dood mijnen echtgenoot toch niet! laat hem toch het leven behouden; hij is zoo goedhartig voor mij. Wanneer het avondduister was gevallen, hield het gedom- mel van het kanon en het geknal der geweerkogels op doch het alarmgekiep duurde nog voort. De verslindende dood, van haar werk vermoeid, sliep thans, met den eenen voet in het bloed bij de barrikaden, om des anderendaags nog verschrik kelijker te ontwaken. Reeds was tien ure geslagen, en Emma zat nog te bidden. Op eens voelde zij hare kniën wankelen, hsur hairen te berge rijzen, haar hoofd zich ontstellen. Genadige God! riep zij uit, heb medelijden met mij Daarna stond zij op en sprong aan de deur. Menschen- stappen werden in de straat gehoord. Hij is het! zegde zij maar hij is niet alleen; ik erken zijnen gang niet. Mijn God! zoo men mij hem levenloos aan brengt, o, geef dan dat ik heden ook sterve Een oogenblik later ging de deur open, en vier mannen zetleden zwijgend eene draagbaar neder, op welke een lijk lag uitgestrekt. Edward was als een dappere gesneuveld hij den aanval der barrikaden, welke in de voorstad Poissonnière opgericht waren. Wanneer, na eene lange bezwijming, Emma weder tot het bewustzijn kwam, lag het bebloede ontzielde lichaam van' ha ren echtgenoot in een naburig vertrek op een bed uitgestrekt. Moeder, waar is mijn echtgenoot, mijn Edward vroeg Emma met bevende stem. Hare moeder wees haar met den vinger den Hemel. Ik vraag u niet waar zijne ziel is kon zij wel anders dan ten hemel gaan? wat ik wil weten, is de plaats waar men zijne stoffelijke overblijfsels heeft neèrgelegd. Hare moeder antwoordde nietdoch zij plaatste zich tus schen hare dochter en de deur die naar het naburig vertrek geleidde. O, daar ligt hij riep Emma uit.... ik wil hem zien En toen hare moeder nog meer naar de deur aandrong, voegde zij er hij Ja, ik wil hem zien! dit kunt gij mij niet beletten, want hij behoort mij toe. Arm kind, antwoordde de moeder, hij behoort slechts aan God meer toe. En aan het grafdit weet ik, moederdoch ik wil hem nog eens voor de laatste maal zien. 0, vrees niet, ik zal niet bezwijken. Voor een dergelijk besluit was een langere weêrstand eene wreedheid geweest: overigens wist Mevrouw Dubreuil dat zelfs de diepste smert soms verzachting bekomt bij het gezicht van het ontwerp dat die smert heeft uitgelokt. Welnu, kom dan, mijn kind, zegde zij. En zelve de deur openende, geleidde zij hare dochter voor het zielloos lijk van haren echtgenoot. Hij scheen zachtjens te slapen. Emma knielde bij het lijk neder en weende en snikte. Hare moeder stortte insgelijks overvloedige tranen; zij ook wist dat de tranen de droefheid verlichten.

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 1