De zwarte slonse van Stads Nieuws. Eist, broeders en C'e in Maart 1868 en dat het turksch gouvernement nooit de concessie aan M. Langrand-Dumonceau heeft toegestaan. Indien M. Langrand concessionnaris is, eindigt het blad, dat hij den concessie-akt voorlbrenge, dat is zeer eenvoudig. Wat zal men nog al hooren van die Langrands- Maatschappijen. De Decker. Du val de Beaulieu Langrand Wij lezen in een weekblad La Finance. Konfrater Sancho die de puntjes op de stelt gaf dezer dagen een belangrijken uittrek. 11 ij heeft het gewin uitgecijferd dat de versmelting van den Belgischen Hypotheekbank aan eenige kopstukken heeft opgebracht. M' Merci erheeft, volgens het schijnt, in gepalmd fr. 954,720; Mr Dechamps, 615.158. 739.946. 710.060. 1.004.K58. Hebt medelijden Mijnheereneene kleine we dergave als 't u belieft voor de arme aktionnarissen die gij ten onderen gebracht hebt. Mr Langrand heeft het u, niet lang geleden in eene vergadering van den Bestuurraad voorgesteld. Gij hebt alsdan den doovegespeeld; zult gij on gevoelig zijn Waar zijn de mannen nu, die beweerden dat de ijzeren weg Ostende Armenliers een kiezingsmiddel was Wij kunnen hun de valscheid hunner daarslellingen bewijzen door het volgende De heeren van den Bestuurraad van den ijzeren weg van Oostende Arméntiers hebben Zondag laatst de sektie tusschen Comen en Armenliers be zocht. Ten tien ure 's morgens kwam er te Comen een speciale trein aan, die onmiddelijk vertrok naar Waaslen en van daar naar de Boode Brugalwaar er met allen ijver gewerkt is tot het voltooien der Brug over de Leie, en alles laat hopen dal men den 1" October aanstaande dit deel van den weg aan het publiek zal zien openen. Bij hunne terugkomst te Waasten hebben de heeren Bestuurders en de lieeren die hun vergezelden een zeer vriendelijk onthaal ontvangen bij M. Ricquier burgmeester. Bij deze vriendelijke bijeenkomst werd er ook gesproken over de rechlslreeksche ijzeren baan van IJperen op Thourout. De ondernemers zouden maar de daling der wa teren van de vaart van IJperen naar den User af wachten om aan de brug bij Bocsinghe hand aan bet werk te slaan. Indien het Nieuwsblad 's nachts ware opgestaan om eèn heter woord gestudeerd le hebben dat past om zijn onder den duim werkende handelwijze te bestempelen, zou het er Emma wilde het lichaam van haren echtgenoot niet verla ten dan op het oogenbük dat de plechtige uitvaart ging plaats hebben. Haar hertewee was uitermate groot; maar hare on derwerping aan den wil van God en hare gebeden bewaarden haar van de wanhoop. Gewis was zij bezweken, indien die godvruchtige onderwerping, die gebeden hare krachten en haren moed niet ondersteund hadden. Meer dan een jaar zag Emma van alle wereldsch verzet af, hetwelk hare geboorte en haren maatschappeiijken stand haar konden aanbieden, en sloot zich in de eenzaamheid harer wo ning op. En zoo zij somtijds uitging, dan was hetenkelijk om te gaan bidden onder de treurwilgen die het graf van liaren echtgenoot beschaduwden, en van tijd tot tijd eenen nieuwen bloemenkrans aan het kruis te hechten, dat op hetzelve was geplant. Verscheidene personen van rang en aanzien dongen naar hare hand; doch getrouw aan de herinnering van haren overleden echtgenoot, weigerde zij allen aanbod. Ik beloofd, zegde zij, dat ik voortaan maar éénen brui degom, namelijk God, zal hebben. Zij hield woord: vijfjaren na de verjaringsdag der dood van haren echtgenoot, nam zij het habijt der Gasthuis-zusters aan, terwijl zij, twee jaren later, als slachtoffer harer zelfop offering in het liefderijk verzorgen der choiera-iijders in het hospitaal van Ronsfantinopel stierf, en wel juist op den ver jaardag van haren bruiloftsdag. Hef leven is met geheimzin nige dagteekeningen doorzaait!. zóó wel niet in gelukt zijn als met dat der zwarte slunse van schijnheiligheid. Het verdient een uitvindings-brevet. Inderdaad, toen men zijne stuiptrekkende artikels leest, geschreven om de arme Toekomst hij de eenvoudige men- schen hatelijk te maken, men staat verbaasd over het onbe schaamd uitvoeren van zijn stelsel Terwijl het, met het schuim op de lippen en de lastertaal in den mond, eene heilige gramschap tracht aan te zetten en God en Geloof mengelt in zijne geenszins christelijke uitvallen tegen het Liberalismus, is het niet beschaamd, niettegen staande de duizende geruïneerde slachtoffers der verschillige ondernemingen Langrand, van nog le pogen dien grapten verchristelijker der spaarpenningen van zooveel arme men- schen, te willen verschooncn en wit wasschen En Delaet dan daar is nog een dal het Nieuwsblad, alhoe wel de besluitende uitspraak der rechtbanken, durft onder zij ne bescherming nemen en eenen uitval doen,altijd bedekt met zijne zwarte slunsevan schijnheiligheidtegen de Toekomst omdat zij het gewaagd heeft (zonder zijne toestemming) over beide groole mannen haar gedacht te uiten. Moet men toupé hebben Poperinghe, den 23 Juni 1869. De correspondent van het Nieuwsblad is nogeens tot over het hoofd vernes'teld in de vreemdelingen. Slachtende van den hond. die schreewt vóór dat hij geslegen is, hij roept alarm op het enkel gedacht dat een vreemdeling, ter gelegenheid der aanstaande kiezing, in het sanctuarium van onzen Ge meenteraad zou kunnen binnentreden. Wanneer de beslissing genomen was van eenen plaatsvervanger te geven aan den overleden Raadsheer M. Henri Van Reiivrighe, hij heeft, zich waarschijnlijk ingebeeld dal een inwoner, die hier niet ge wonnen en geboren is, de stoutheid zou gehad hebben van zich op rang te stellen, en, daar hij een "eeuwigen haal; ge zworen heeft tegen al wie' zijn geld hier komt verteeren zonder in het póperingsch bloed zijn oorspronkelijk burgerrecht ge put te hebben, hij doet eenen oproep aan al de echte pope- ringhenaars om hen tot den strijd op te wekken en den verwoeden hond dood te smijten. Ware poperksghenaars, zegt hij, stemt voor mijnen kan- didaat die doör u gekend is, of ware het maar om te toogen aan die vreemdelingen dat er te Poperinghe mannen genoeg zijn van poperingschen oorsprong die met verstand en herte uwe intresten kunnen verdedigen en voorenstaan. Dat de bevreesde sukkelaar zich gerust stelle want er zal aan zijne reclamatien dobbel recht gedaan worden. In plaats van éénen kandidaat hij zal er twee hebben die met verstand en herte de intresten deivstad kunnen verdedigen. Geheel zijn alarmgeroep valt dan in 't water, en, gelijker- wijs hij meer geluk als verstand heeft, wij hopen dat hij nu de vreemdelingen een beetje zal gerust laten en dat hij zich zal te vrede houden met de beslissing welke het kiezerskorps de naaste week over de twee inboorlingen zal nemen. {Een vreemdeling). Yperen, 2G Juni 1809. Maandag aanstaande heeft er in de kerk van den II. Petrus een lijkdienst plaats ter nagedachtenis van M. Aug.Brunfaut- Bourgois waarin de Koormaatschappij verschillige zangstuk ken zal uitvoeren,gewrochten van Gevaert,Rossini,Beethoven en Riga. Buiten de famiije en de persoonlijke uitnoodi- gïngen, heeft de Koormaatschappij nog de volgende korpsen en maatschappijen uitgenoodigd Het Gemeente-Bestuur, de Koophandelskamer, de Werk- reebtersraad, Het Leerwerkhuis, de Koninklijke Maatschappij van St. Sebastiaan, de Rederijkkamer de VlaarascheSter, de officieren der Burgerwacht, van het Leger en der Pompiers. Eene groote Cijbeischieting voor Burgerwachten en Pom piers, zoowel van ons land als van den vreemde zal alhier plaats hebben, den eersten Zondag van Thuindag-kermis, 1 Augusti 1869. Wij mogen verzekeren dat dit feest al de voorgaande in luister zal overtreffen en dat het groot getal en de kostelijke prijzen veel liefhebbers naar onze stad zullen uitlokken. Reeds is er eene regelings-commissie benoemd welke zich tot het welslagen van dit schitterend feest zal be moeien, het zijn de heeren A. Hvnderick, majoor-kommandant der Burgerwacht; A. I'roidure, onder-voorzitter der Koormaatschappij Th.Vanden Bogaerde, voorzitter der maatschappij la Concordeen A. de Beaucourt, commissaris der feesten in de Concorde (extra- muros). Mijnheer August Böhm, de kundige landschapschilder en onze stadgenoot, is door den heer minister van Binnenland- sche zaken en door de Bestierings-Commissie der Nationale Tentoonstelling van sehoone Kunsten van ons land met eene artistieke zending voor Parijs gelast. Tijd en plaats ontbraken ons om over acht dagen te spreken over onze Duiven-Maatschappij, Les Éclaireurs de Noé. Deze belangrijke Maatschappij komt nogeens een schitte rend zegepraal te bekomen in het Internationaal Concours van Orleans, uitgeschreven door de Duiven-Maatschappij van Korlrijk. M. Vanzut, van IJperen, heeft den tweeden prijs behaald. In dezen Prijskamp zien wij dat veel belgische Maatschappijen deel er aan namen. 555 Duiven werden ten 5 ure losgelaten en de eerste prijs (M. Grooters, Brussel) was aangekomen ten 9 ure 53 m.; de de tweede prijs ten 9-42 Binnen eenige dagen zal er aangevangen worden met het leggen der voorlanden in de Elverdingstraat. Deze zullen eene breedte hebben van 2 meters. Programma der stukken welke Zondag, 27 Juni, ten mid- dage, door het muziek van 't 10do rog', onder het bestuur van den heer Walhain, in den Publieken Hof zullen uitgevoerd worden 1Le Comte de Flandre, Pasredoublé, C. Van Acker. 2. Ouverture des Montenegrins, Limnander. 5. Duo du 4" acte de la Favorite (pour trombonne et bugle), Donizetti. 4. Chceur et Cavatine de Beatrix de Tenda (pour, hautbois), Beliini. 5. Le Rossignol, valse (pour pl° fliïte), Jullien. Programma der stukken welke Zondag, 27 Juni, ten 6 1/2 ure's avonds in den Hof der Maatschappij Concorde (buiten) door het muziek der Pompiers, onder het bestuur van den heer Ch. Otto zullen uitgevoerd worden: 1Ouverture, Louise, Prepsant. 2. Potpourri d'Anna Boiena, arr. par Ch. Otto, Donizetti. 3. Valse sur Obéron, arr. par Ch. Otto, Weber. 4. Potpourri, Les Dragons de Villars, Maillart. ïi. Bolero, Grim. Florimond Wallaert (bijgenaamd Moustache44 jaren oud, ongehuwd, geboren te IJperen en aldaar woonachtig in de Rijselstraat, is Vrijdag morgend rond 8 ure in het Bur gerlijk Hospitaal overleden, ten gevolge der wonden welke hij zich vrijwillig toegebracht had den Donderdag, 24 dezer, omtrent *12 1/2 ure 's middags. Bij het uitkomen van het Hotel des Brasseurs schoot hij eensklaps in woede, trok een mes uit zijnen zak en doorkorf zich de keel. Onuoodig te zeggen dat er seffens eene ontellijke menigte rond troppelde. Men heeft Wallaert naar Militair- Hospitaal gedragen alwaar men hem de eerste zorgen toe diende. Van daar werd hij naar het Burgerlijk Hospitaal overgebracht. Deze zelfmoord is toe te schrijven aan den bestendigen staat van dronkenschap waaraan hij zicii sedert eenige dagen overleverde. Verschillige benamingen in de onlvangerijen der belastingen zijn gedaan, waaronder eenige voor ons arrondissement. M. Pieters, te voren te Devnze komt naar IJperen; M. Dubois te Poperinghe gaat naar Brugge en wordt vervangen door M. Hezeman; M. Dcwitte, bureelschrijver bij de Directie gaat naar Bizet. Maandag laatst, te Morbeccjue, bij Hazebrouck (Frankrijk), had de teraarbestelling plaats der stoffelijke overblijfselen van heere Pieter-Ghislain-Felix Bouquet deBeauval, officier van 't Leopolds-orde en Secretaris-Tresorier der Koninklijke In stitutie van Meessen, alwaar hij overleden is den 17 Juni, in den ouderdom van omtrent de 90 jaren. Geboren te Arras, hij was afkomstig eener edele famiije van het Graafschap van Artois; hij had het Heerlijk en schoon Kasteel der heeren Montmorency geërfd, tijdens het overlijden zijner moeder Maria-Francisca Imbert, Gravinne de la Basecque. Zondag 11. werd zijn lichaam van Meessen naar Morbecque overgevoerd. Woensdag aanstaande heeft er een solemneele dienst plaats in de kerk te Meessen, ter zijner zielenrust. Zondag laatst was er Festival en Chineesche Cijbeischieting te Comen (Frankrijk). Veel onzer belgische Pompiers en mu- ziekgenootschappen hebben zich op dit feest bevonden, welk allerluisterrijkst wasmaar die teenemaal mislukt heeft door het slecht weder. 21 Korpsen Pompiers en omtrent ook zoo veel muziekkorpsen vormden eenen ontzaggelijken stoet die

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 2