VAN IJPEREN. 4 FRANKEN ?S JAARS IV" 383. Achtste Jaar. Politiek. Stads.- kunst- en Letternieuws. Verscliillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. BE St'llliEDBEKEM'KMS. VOOR IJ PEREN. Fr. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 centimen den regel. Reklanien 23 eentimen. Illlnrtillil ZONDAG. 25" JULI 1809. ÉgPI BdreeL: Dixmudeslraat, 59. Alle inzendingen'vrachtvrij De ministeriële krïsis in Frankrijk is geëindigd. Er blijven vijf der oude ministers aan het bewind: MM. de Foreade la Roquette, Magne, maarschalk Asiel, admiraal Rigault de Genouilly en Gressier; de vier eerste behouden de portefeuillen van bin- nenlandsche zaken, van finanticn, van oorlog en van zeewezen de vijfde verlaat den landbouw en den koophandel, om het nieuw ministerie van openbare werken te nemen. De vijf nieuwe ministers zijn: MM. Duvergier, sectie-voorzitter in den Staatsraad, die het ministe rie van justicie en van eerediensten neemt; M. de la Tour d'Auvergne, gezant te Londen, wordt mi nister van buitenlandsche zaken; M. Alfred Le Roux, onder-voorzitter van het Wetgevend Korps, minister van koophandel en landbouw; M. Bour- beau, gedeputeerde, vervangt M. Durny in het de partement van openbaar onderwijs en M. de Chas- seloup-Laubat, senateur, volgt M. Vuilry op in het voorzitterschap van den Staatsraad. Zooals men het verwachtte, heeft het nieuw fransch ministerie beslist, dat de onbepaalde ver daging van het Wetgevend Korps zal behouden blijven. liet dekreet, waarbij M. Rouher voorzitter van den Senaat voor 1869 wordt benoemd, zal de on tevredenheid nog vermeerderen. Maarschalk Serrano, hertog de la Torre, regent van het koninkrijk Spanje, bewoont thans met zijne familie het kasteel te San Ildefonse de la Granja, waar koningin Isabella gewoon was een deel van den zomer door te brengen. De Corlès zijn tot 1 October uiteen gegaan. I)e toestand van Spanje is verergerd. De tele graaf van Madrid meldt de aanhouding van ver scheidene opper-officieren. Volgens men verzekert, zouden die aanhoudingen in verband staan met Carlistische samenzweringen. Eene depeche van 22 dezer meldt het vertrek van troepen naar Bar celona en naar Navarra. Men denkt dat deze ver zending van troepen is gebeurd, omdat 't gerucht is verspreid, dat don Carlos geheimzinnig Parijs heeft verlaten en zich reeds in de baskische pro- vintien bevindt. Uit Warschau wordt van eene wel onderrichte zijde gemeld, dat de rijkskanselier, prins Gortscha- koff, het verzoek van den II. Stoel, om aan de russische bisschoppen vergunning tot bijwoning van hel Koncilie te verleenen, onvoorwaardelijk van de hand gewezen heeft. De Itidépendance meldde donderdag, volgens eenen brief uit Rome, dat er kwestie zou zijn van een drijdubbel traktaat, strekkende om die stad honds- en onzijdige stad te verklaren, met eenebe- zelting van troepen door de drij mogendheden Frankrijk, Oostenrijk en Italië geleverd. Wat er hier waar van is, dat zullen wij later weten. De Lordskamer heeft met 175 stemmen tegen 95. de wijzigingen behouden, die zij aan den bill op de iersche kerk had gebracht. Het Nieuwsbladdoor baatzuchtige driften be wogen, omdat het de aanhalingen van ons bladje niet kan wederleggen, doet ons dingen zeggen, die wij noch geschreven, noeh gedacht hebben; het is aldus dat het uit ons gezegde beslist dat wij den II. vader voor eenen nieweerd uitmaken, iels waar- gmau TOEKOMST Xwcc ossxea» abonnentra Itclilie» gerekla- meci»d omdat zsjj Zondag laatst het mminicr tiet' VOtSKO-UtSV niet ontvangen hebben: een heer ssït Watou (een nummer) en een uit I*o|»ering9ie (vijf n«miners Wij bidden al degene die ons nummer niet ontvangen er ons dadelijk kennis van te geven, want daar dit geval sedert eenige weken verscheidene malen plaats heeft gehad, zullen wijalles aanwenden om de oorzaak er van te ontdek ken. De nachtwacht riep elf ure. Langzamerhand verminderde het gedruisch der rijdende equipagien; donkerder en stiller werd de schoone Koningstraat, donkerder en stiller werd het in heihuis der famillie Bom. Slechts nog in eene kamer aan de linkerzijde brandde, met een dichten scherm bedekt, eene lamp en wierp eene scherme- ring, aan het maanlicht gelijk, op het nachttafeltje voor het bed der zieke weduwe van den commercie-raad Born, aan hetwelk uit een boek voorlezende, de aanvallige Emma zat. u Houd op, zegde de zieke, zich mismoedig omkeerende, (i uw lezen verveelt mijik zal beproeven den slaap te vatten.» Emma legde het hoek ter zijde, nam haar werk in de hand, en gaf daarbij op elke ademhaling van de sluimerende zorg vuldig acht. Reeds menig middernachtsuur had zij in dezelfde kamer op deze wijze met waken doorgebracht want mevrouw Born, die reeds sedert verscheidene weken ziek was, wilde geene andere oppasster voor zich hebben, dan Emma. Zij had altijd voordat lieve meisje, de dochter der vriendin harer jeugd, en nog bovendien haai'doopkind, eene bijzonde re liefde gekoesterd, en Emma's moeder, eene weduwe, nam, hoe zwak en eenzaam, met vreugde deze gelegenheid te baat, om hare vriendin door den bijstand harer dochter, hare dank- dnnkbaarheid voor het goede, dat deze haar zoo veelvuldig bewezen had, te betoonen. Ook was niemand beter dan Emma geschikt om zieken op te passen; want bij haar zacht, duldend, liefderijk gemoed voeg de zij eene ondervinding, vroegtijdig verkregen, aan het ziek bed van haren overledenen vader, wiens langdurig lijden zij met hare moeder gemeenschappelijk had helpen dragen en zooveel mogelijk getracht had te verzachten, Op deze wijze was zij aan het ziekbed gewoon en nam ge willig de oppassing harer lieve meter op zich. Nogtans moet niet verzwegen worden, dat in het huisgezin van Born twee oogen haar dankbaar aanzagen, in welker blikken zij voor alle kwade luimen, alle onrechtveerdige eischen der zieke, een ruime vergoeding vond. Williblad, de eenige zoon en het toekomstig hoofd van het huis, was onlangs uit Engeland terug gekomen, had zijue moeder op het ziekbed gevondenen bij haar het beminnelijk ste meisje, dat hij ooit ontmoette. Dagelijks zag hij haar hier, dagelijks ontdekte hij nieuwe deugden, zag hij nieuwe bevalligheden aan haar, en de wensch in zijnen boezem opstijgende, om dit lieve meisje eenmaal de zijné te noemen, werd spoedig tot een zwijgend maar vast be sluit. Wel is waar, zijne moeder had, dit wist hij, geheel andere plannen met hem in het hoofd, zij kende dc weerde van den rijkdom, zij schatte dien misschien te hoog; doch zij be2at onmiskenbaar een zekere grootmoedigheid van karakter, die in gunstige oogenblikken tot de edelste handelingen in staat stelde. De zoon hoopte in stilte want wat hoopt de liefde niet? haar langzamerhand tot de vervulling zijner wenschen te bewegen Emma vermopdde niets van dit alles. Zij zag alleenlijk meer dan gewoonlijk naar de pendule, als het uur waarop Williblad zijne moeder gewoonlijk bezocht, naderde. Trad hij in de kamer dan sierde een hooger rood bare wangen, doch zij ruimde hem dagelijks hare plaats voor het bed in, en werkte dus te vlijtiger in den anderen hoek der kamer voort. Ook heden had zij hem op deze wijze gezien, heden had haar hart voornamelijk geklopt, toen hij tot haar trad cn zegde Emma! wordt 11 het nachtelijk waken niet te zwaar? Gij ziet een weinig bleek, ik zal in den aanstaanden nacht uwe plaats vervullen. Emma verzekerde echter dat zij zich in het minst niet ver moeid gevoelde, ook was de zieke geheel niet genegen Emma door haren zoon vervangen te zien volgens gewoonte bleef deze bij haar. De herinnering van den verloopen morgen zweefde thans in het stille uur van den middernacht op nieuw in het hoofd van Emma. Williblad dit moest zij zichzelve bekennen werd haar met eiken dag dierbaarder. Hij was toch een zoo goed, en ja! zij moest het er wel bij denken een zoo schoon jongman «Emma! riep nu de zieke die niet slapen kon, en brak hierdoor de opvolgende gedachten van het beminnelijk meisje af. Emma! ik heb een verzoek aan u... Hier, neem dezen sleutel, zij nam eenen sleutel uit eenen aan de zijde van haar bed vastgemaakten zak, doet hiermede in de kamer hier naast de groote kas open, en breng mij uit dezelfde de derde lade aan de rechterzijde daar zijn papieren in, die ik nog eens wensch door te lezen. Zonder tegenspraak, want reeds was zij aan de derge lijke ontijdige invallen gewoon, deed Emma gelijk haar bevolen werd. Zij ontstak het waslicht, opende de deur naast de kamer, die zeer ruim en met kostbaren ouderwetschen huisraad gj- vuld was, en trad naar de aangewezene kas. (JTorclt voortgezet).

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 1