Waarheden 'm plaats van leugens. Stads Nieuws. legen wij ons moeten verzetten! Maar er is een groot verschil tusschen den Paus zeiven, die een achtbare en waardige grijzaard is, en de Jesuilike boel, die hem overmeestert, te betichten van on rechtvaardigheden te hebben begaan; wij zijn zelfs overtuigd dat Z. II. dikmaals onwetende is geble ven van deguiterijen die in zijnen naam often zij nen behoeve zijn begaan geworden. Bij voorbeeld, wij zullen nooit gelooven dat het met zijne toestem ming js geweest, dat men aan eenvoudige en on- noozele kwezelaars actiën der roomsche schuld voor hunne namelijke waarde hebben opgevest, terwijl de zelve slechts aan 72 per °/0 op aide beurzen van het land waren te bekomen, en dat nog als ecne gunst die men hun toestand op voor waarde dat zij ter gelijker tijde actiën van den internationaal, van het Crédit Aqricole, enz. zouden nemen, over welke, al wie met het gebruik van het geleende geld was hekend, de overtuiging hadden dat het nooit tot niets anders zou gediend hebben dan om de kopstukken der Clericale partie te verrijken en, inderdaad, eenieder weet dat de actiën, waarop reeds 250 franken waren gestort geweest, bijna op niets zijn gedaald, hetgene den ondergaang van een groot getal ongelukkigen heeft te weeg gebracht. Welnu ofschoon de II. vader de dader van die kuiperijen tot graaf heeft verheven, wij zijn verre van de verantwoordelijkheid van zooveel bedriege rijen lot het hoofd der IIse Kerk te doen klimmen; in het geheele niet. De Paus gelijk alle Vorsten kan niet weten wat er op §00 uron van zijne ver blijfplaats omgaat, ten zij op de verslagen die hem worden gedaan en de kopsstukken der zoogezegde catholijke partij, waaraan de heer Langrand-Du- monceau jaarwedden van 20,000 franken had uit betaald eu daarenboven belangrijke sommen, altijd ten koste van de gespaarzaamheden van zooveel ongelukkigen bad doen Winnen, waren aan dien vermaarden lianeier erkentelijkheid genoeg ver schuldigd om hem aan de gunst van den Paus aan te bevelen, en dus hel is op hun en op de schrijvers der clerikaie nieuwsbladeren, die de ondernemin gen altijd hebben aangepreckt, dat de verantwoor delijkheid van al de kuiperijen die plaatshebben gehad, moet vallen Poperinghe, den 21 Juli 18G9- Ais men de katholijke dagbaderen leest en bemerkt op welke verachtelijke wijze zij spreken van de liberalen, uien zon zog gen dat. het liberale volk het grootste canaillevolk is dat op de wereld bestaat en dat de treffelijke en deugdzame men- sche maar te vinden zijn onder bet klerikale ras. Bit wil men bijzonderlijk wijsmaken aan de Poperinghenaars, in bet ge dacht waarscfujnelijk van hun een strooi in hun... ooregat te steken en hen hooveerdig te maken over hunne katholijke meerderheid in de laatste kiezing. Maar de Poperinghenaars weten genoeg waaraan zich houden voor hel geen de treffe lijkheid aangaat van die sehoone meerderheid, dewijl niemand beter dan zij de elementen kent uit welke dezelve samenge steld is. Het is immers aan iedereen bekend dat de klerikalen, om zich van de wereldsche zaken meester te maken ea hunne partij door de kiezmgen zooveel mogelijk te versterken, al mede nemen wat zij krijgen kunnen, zonder te zien naar per soonlijke hoedanigheden, naar gedrag, naar eer of reputatie, en dat zij maar voor treffelijk houden ai wie met hen mede doet. Inderdaad, men mag dief, woekeraar, bedrieger, sloef, slechte vent, dronkaard en vuilaard zijn men mag onver schillig zijn aan de religie, onchristelijk leven, en de grootste geus der wereld zijn; men mag den schijnheilige spelen en naar de kerk gaan uit menscheiijk opzicht, of het maar en ware om zich te toonen aan M. den pastor men mag in de kerk met neèrgeslagen oogen God aanbidden, en in zijn huis of elders met wijdopenstaande fakkels vloeken en zweren gelijk een kettermen mag geladen zijn van paternosters, scapulieren, kruisjes, medallietjes en heiligdomljes, en niet meer vertrouwen weerdig zijn dan een losgelatene galeiboef men mag, wanneer de omstandigheid zich er toe schikt, la chen met de priesters en prateien van papen en drijbuizen men mag openbaarlijk den wensch uitdrukken van de laatste pape te zien ophangen (-sic), en naderhand, om soutanen en panen broeks te mogen verkoopen, zich lid maken van den Katholijken Arend; men mag, niet alleenlijk onder het gods dienstig' maar zelfs onder het zedelijk opzicht bedorven zijn tot de graat en het berispelijkste gedrag hebben men mag jonge burgermeisjes jaren en jaren bezig houden zonder trouwen en haar toekomende geluk beletten men mag in het diepste der hommelhoven duikertje spelen,onder voorwendsel van venijn te zoeken; men mag zijne moeder doodelijk doen verschieten met van den koekeloereloe te spelen bij de Ticpen- hennetjes; men mag, wanneer men zich met eene dibbe te trouwen stelt, een boterham doen vóór de vespers men mag een oude kalant geweest zijn van de papieren Rnite en nu paraderen in de Congregatie der getrouwde mans of in den Katholijken Kring, onder het maagdelijk vaandel der Ramschortemen mag zijne vrouw en kinderen verstooten en huis'houden 'met jonge dienst maagden die elders weggezonden zijn; men mag, gedu rende zijne trouw-voijagie, zijne dienstmeid laten kermis honden, opdat alles effen en streke zoude zijn tegen dat men met 't nieuw vrouwtje t'huis komt; men mag te Cornete Vermeulens:zijde en katoen weven als men moede is van t'huis stoppe te spinnen; men mag, zoowel huiten als binnen den huwelijken staat alle slack van escapaden eu liefdetoer tjes doen achter den rug van zijne vrouw of Van zijne moeder; men mag den eenen maal liberaal en den anderen maal katho- lijk zijn; men mag den eenen maal vuilaard en den anderen maal properaard zijn men mag, onder het schijnheilig aan gezicht van een Bijlenden Grenadier overal vrijelijk van den losbol spelen men mag geheele nachten kwasten, zuipen en braken met een woord men mag alle gevoelens van religie, van zedelijkheid en van eerlijkheid schoppen met de voeten, en leven gelijk een verken vermits men maar stemt met de katholijken en de affairtjes doet van eene bende slokke- broers die Poperinghe met huid en hair opeten, dit is al ver geven, dit zijn al maar kleine dagelijksche zondetjes welke men met goede werken en bijzonderlijk met wel te stemmen kan afkoopen, zonder zijne hoedanigheid te verliezen van treffelijk man. Maar, indien men liberaal is of met de liberalen stemt, het tiende deel van al die wandaden en buitensporigheden is schandalig, beestachtig en wraakroepend, tot zoo verre dat men, indien de Heilige Inkwisitie nog bestond, u zoude le vend verbranden of radbraken.,Niets wordt alsdan vergeven, en of ware men in het maatschappelijk leven de treffelijkste persoon der wereld, of hadde men meer religie in zijnen klei nen vinger als de klerikalen in geheel hun lijf; of ware men rechtzinnig katholijk in de eigenlijke beteekenis van het woord, eu vol eerbied voor den Godsdienst en deszeifs bedie naars in de uitoefening hunner verhevene zending, men zal u, indien gij aan César wilt geven 't geen uitsiuitelijk aan Cesar toekomt, door haat en wraak vervolgen men zal u, uwe voorouders en uwe hedendaagsche familie door den modder slepen, .en u door alle slach van leugens, lastertaal en schimpredens in bisschoppelijke vuübladen trachten hate lijk en verachtelijk te maken, ten einde uwe eerlijkheid in de donkere schaduw te stellen van die der kathoiijken. Daar is de vergelijkende gesteltenis der partijen te Pope ringhe. Zoo men ziet, de meeste geuzen en de meeste stiers maken hier deel van de partij der religie en der zedelijkheid En het NIEUWSBLAD schaamt zich niet van uitteroepen dat eene kiezing eene Godsdienstkwestie is, en dat de over winning van 30 Juni de zegepraal is geweest van de religie en het geloof boven de goddeloosheid gepersoonifiëerd in den tiran Van Merris en andere duivels in menschenvellen 1 En zeggen dat men in de laatste helft der 19" eeuw aan de meerderheid van Poperinghe nog zulke dingen kan wijsma ken en dal men hier niet ziet dat al dat geweld der geestelij ken niets anders is dan eene affaire van dominatie en van meestermaking over gansch de stad, over de wereldlijke wetten en ovéf hét. burgerlijk gezag 't Is ongelooflijk. Ja, 't is ongelooflijk dat men zoo een dik vel op zijne oogen kan hebben. X. Yperën, 24 Juli 1809 In zitting van 17 dezer Heeft H. de ridder Gustaaf de Stuers aan zijne collegas-de redenen doen kennen die hem tol het ne men van zijn ontslag als Schepene der stad IJperen doen he sluiten hebben. Onder ander zegde die heer dat het is 'ten gevolge van het verschil van opinie welk er ontstaan is in het collegie op eene administratieve kwestieen na zijne collegas bedankt te heb ben over hunne welwillende medehulp welk zij hem' bewezen hebben in het uitoefenen van zijne bediening, geeft hij te kennen dat de fonctien van Bestuurder der Koninklijke Aka- demie van Sehoone Kunsten en Professiönneéle School welke hij maar tijdelijk aanveerd had, na dé prijsuitreiking ook zal nedei'leggen, zich ten dienste stellende qm' aan zijnen opvol ger alle inlichting' nopens deze bediening te verleenen zó'ö als zijn voorzaat altoos met veel welwillendheid jegens hem zelf gedaan heeft. Daarna bracht M. de Burgemeester hulde aan de gevoelens van M. de Stuers die nooit te werk ging dan met de oyertui- ging dat hij handelde voor het algemeen welzijn en na eehige woorden van spijt over het besluit, bedankte hij hem in den naam van al zijne collegas óver de diensten welke hij als Schepene aan de stad heeft bewezen. Maandag laatst ontdekte men in de gaanderijen der oude proosdij van.Sint Maartens, in een wel bewaarden staat, de grafzerk van den wel edelen Heer Adolf Joigny de Pamele, kleinzoon van den vierden Beer van Vlaanderen. Geboren te Brussel den 14 April 1847 en was heere van Cnniterzaele en Langemarck. Gedurende 50 jaar bekleedde hij de bediening van Hoog-Baillmv der stede en Kasselrije van Belle en overleedt te lJperen den 6 Juli 1614. liij werd in Sint Maartenskerk begraven, alwaar zijne erfgenamen hem een gedenkteeken oprichtten. Heze steen is zichtbaar in de werkzaal op het St. Maartens- karkhof. De prijzen die in do Cijbelschieting van 1 Augusti 1869, te IJperen te winnen zijn, zijn de volgende Meest getal punten. 1° prijs van eer geschonken door Z. M. Leopold II, Koning der Belgen, een kistje, 12 zilveren lepels eu vorken en een soeplepel met filets en gegraveerd met de wapens des Konings behelzende. 2e pr., gegeven door het Gouvernement, 4 lepels en vorken met filets. 5° de stad 5 lepels en vorken. 4° 2 3° Gouvernem' 2 6" de stad 1 lepel en vork. Schoonste wit. 1° pr., geschonken door de stad, 6 lepels en vork. met filets 2° Gouvernem' 4 5C door de stad, a i> 4e a 2 li a 3° -:i Gouvernem' 2 6° a door de stad, 1 Woensdag heeft in de hoofdkerk een Te Deum gezongen geweest. Het was de verjaardag der inhulding van ons stam- lmis. Alle burger en militaire overheden waren aldaar tegen woordig. Het Korps Pompiers met zijn muziek deed dienst als eere-peloton. 's Middags hadden wij parade door het 10° regeinent op onze Groote-Markt. M. II. Le Boucq, student, heeft voor den samengestclden Jurij Gent-Brussel, zijn exaam afgelegd als kandidaat in ge neeskunde en dat toen nog met de grootslse onderscheiding. •¥- De Vlaamsche Ster heeft Zondag te Gent deel genomen aan 't Tooneelkundige festival, uitgeschreven door de Fonteinisten. Zij vertoonde het stuk STUDENTENLIEFDE en alhoewel hetzelve weinige ronkende en hartverscheurende tooneelen behelst, waren veel aanschouwers ontroerd, liet stuk is met veel samenhang en gevoel opgevoerd geweest en wij mogen de leden der Vlaamsche Ster gelukwenschen over hun wel verdiend succes. Geholpen door hunne kunstzuster Mej. Marie Ghysbrechts, hebben zij de faam welke de maatschappij op andere festivals en prijskampen verworven heeft, slaande ge houden en met de andere Maatschappijen van 't land van het festival der Fonteinisten eene der luister lijkste en meest vader- landsche feesten derGentsche kermis verwezenlijkt. M. Albert Vandevelde, oud officier onzer Burgerwacht en ijverige commissaris onzer Koormaatschappij, is Voorzitter gekozen der Koormaatschappij (de Melodie) van Leuven. De leden dezer Maatschappij nemen morgen Zondag, 25 Juli, deel aan de uitvoering der Cantate van M. Mathieu, welke te Brussel plaats heeft. Verledene week hebben wij in IJperen d rij generale inspec tiën gehad Maandag, Dinsdag en Woensdag, voor de Ilij- sehool; Donderdag, Vrijdag' en Zaterdag, voor het I0C Reg'., en Zondag- voor de Burgerwacht. Ai deze krijgsplechtigheden zijn niet een allerschoonst weder begunstigd geweest. De warme zonnestralen, anders zoo wellekom voor den akker, waren het niet hij de mannen onder de wapens, want eene stikkende hitte deed liet zweet hij allen overvloedig uitber sten. Weinige soldaten door de warmte zijn onpasselijk ge worden. v Het Nieuwsbladmeent zeker, omdat wij sinds eenige weken schertsend geantwoord hebben op zijne lage artikels tegen ons gericht dat wij zijne laster en logen te ver zouden laten gaan zonder een klein ernstig antwoord er op le geven. Het bedriegt zich. In ons nummer 381, van 11 Juli laatst, eerste kolom, zeg den wij het volgende: ii De legitiinistische dagbladen van Parijs kondigen een manifest-programma af van den hertog van Madrid, aan het spaansch volk gericht. Dit stuk bewijst duidelijk dat de pre tendent tot den troon van Spanje, even als allen van zijn ras, niets geleerd en niets vergeten heeft. Zijn programma dat vijftig jaren ten achter is, is de terugeisching van het koning dom bij goddelijk recht tegenover de omwenteling. Daaruit hebben al wie ons g lezen heeft verslaan dat er nog koningen en andere mannen zijn die meenen met in de naam Gods te spreken zij recht hebben om landen uit te zuigen en volken tot den bedelzak le brengen. Ah gij meent met den

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 2