VAN IJ PEREN. 4 FRANKEN 'S JAARS Nr 384, Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verscliillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Pol itieke beriehten D E SCHULDBEKENTENIS VOOR IJPEREN. Fit. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 centimen den regel. Reklamen 2» centimen. Awaaap ZOKil «JSTI 1869. Wjy. Bureel Dixmudeslraat, 39 ae inzendingen vrachtvrij. Het fransch staatsblad heeft het dekreet afge kondigd, de municipale- en departementale raden bijeenroepende. De eersten komen den 25 Augus- li bijeen en de tweeden den 20 September. Volgens de geruchten, die verspreid zijn nopens de hervormingen, waarmede de Senaat zich moet bezighouden, zouden zij een vrijzinnig karakter hebben. Er zou voorzeker een kiesbaar element in de vergadering komen. Van cenen anderen kant zou die vergadering even als het Wetgevend Korps haar bureel mogen kiezen en zelf de benoeming der voorzitters van de partementale raden, zou aan de leden dier vergadering zijn overgelaten. Einde lijk, wat meer beduidend zou wezen, de meiers zouden door het algemeen stemrecht worden ge kozen. De tijdingen uit Spanje brengen gcene stellige berichten. Is het eenc ernstige beweging, die begint ofwel eenc poging, die van het eerste gaande mis lukt is? Volgens een brief uit Madrid is men er in de hoofdstad niet zeer ongerust over. liet is altijd zeker, dat de algemeene wapenopneming, die men voor Maandag laatst aankondigde geene plaats heeft gehad en dat alles zich bepaalt bij de verschijning van eenige benden, zooals dit in Spanje onder alle heerschappijen het geval is geweest. De kwestie van de bill der Iersche kerk is stel lig geregeld. Op aanbeveling van M. Gladstone, heeft de Kamer der Gemeenten toegestemd de over eenkomst goed te keuren, die reeds door de Lords- kamer was aanvaard. Men mag de bill der Iersche kerk dus als defini tief aangenomen aanzien. Het franscheJoMraaZ ofjiciel bericht, uit de Courrier de Teherandat generaal YussufKhan, de perzische zaakgelastigde te Paris, aan den shall een aantal naaldgeweeren, van verschillende soort, pruissische, engelsche en fransche, gezonden heeft, en een der ambtenaren bij de perzische legatie, die te Parijs in het gebruik dier wapenen geoefend was geworden, de zending begeleidde. Bij de proef neming gaf het Chassepotgeweer zestien schoten per minuut, en de shall, geheel verbaasd hierover, heeft bij eigenhandig schrijven aan zijnen zaakge lastigde dank betuigd en dadelijk eenige duizenden Chassepot geweren besteld. De kern der perzische troepen, 50 a 40,000 man infanterie, zal Weldra met Chassepot geweren gewapend zijn. De Wetgevende Kamer van Griekenland heeft zich eindelijk kunnen samenstellen, na eenc maand aan het weinig stichtend nazicht der kiezing te hebben besleed. De ministerieele kandidaat M. Chistidès is voorzitter der Kamer gekozen met 96 stemmen op 67. Het tegenwoordig ministerie be schikt dus over eene tamelijke groote meerderheid om zich aan het bewind te houden. Een conservatief blad van Karlsruhe meldt dat de regering van het groot hertogdom Baden voor nemens is registers van den burgelijken stand in te voeren. Het burgelijk huwelijk zou verplichtend en de kerkelijke inzegening van den echt fakultatief gemaakt worden deze inzegening zou niet kunnen geschieden dan na voorafgegane burgerlijke echt- v erbindtenis voor den burgemeester der gemeen te. Het Nieuivsblad wilt er niet van afzien, het be weert nogmaals in zijn nummer van Zondag 18" Juli, dat wij den heer Langrand hebben gelasterd, met te zeggen dat die heer de concessie niet had van den ijzerweg van Turkijenhet aardigste is dat het, om te bewijzen dat wij tegen de waarheid hebben geredeneerd, besluit, (omdat Langrand pro testeert bij deurwaarder terwijl de gezant van Tur kijen protesteert zonder deurwaarder) datLangrand geene bedriegerij begaat met eene nieuwe maat schappij van 12,000,000 kapitaal interichten om eenen ijzeren weg te maken waarvan hij nog de concessie niet heeft en volgens de verklaring van het turksche beheer nooit zal hebben; niet te min men heeft reeds actiën aan ongelukkigen weten op- tepanderen, en indien dezelve niet kunnen gebe zigd worden om den lurkschen spoorweg op te maken, het geld kan altijd te pas komen om de jaarwedden der administrateurs en de besluurkos- ten, bij het reglement op meer dan 190,000 fran ken bepaald, voorloopiglijk uittebetalen, en aldus gelijk het met andere sociëteiten van Langrand is gepleegd geworden, eenige kopstukken der klerica- lepartij te verrijken! Komt dus, dweepers en sukkelaars, die uw geld moede zijt, hetzelve in dit nieuw vat zonder bodem storten; het Nieuwsblad verdedigt de belangen van zijne patroonen en moedigt u aan om uwe trouw te stellen in eenen financier, die reeds vele maatschappijen de eene op de andere heeft weten mg a a IE lOIEOMSf (Eerste vervolg Het zware, in langen tijd niet geopene slot wilde zoo spoe dig voor Emma's teedere hand niet wijken. Knarsend sprong het eindelijk open toen juist het kamer-uurwerk twaalf sloeg. Het derde schuifladje aan de rechterzijde, had mevrouw Born gezegd. Emma trok het uit, doch verschrikte bijna; het was het rechte niet, goud en juweelen blonken haar uit het zelve te gemoet. Het vierde dan, juist, dit bevatte papieren. Zorgvuldig, weder sluitende, bracht zij de zieke het begeerde, doch mis moedig schoof deze het terug, grommende, dat het rechteniet was. Geduldig droeg Emma de lade weder naar de kas, schoof hel weder op zijne plaats, opende de andere deur en trok aan de linkerzijde de derde lade er uit. Gelukkig had zij het getroffen, de zieke was te vreden, bla derde een weinig in de'papierendoch was het spoedig moede, beval Emma het weder in de kas te sluiten, nam, nadat dit geschied was de sleutel weder bij zich en sliep weldra gerust in. Ook Emma sluimerde, en een zoete droom deed haar een slapenden engel gelijk zijn.... Emma was slechts sober met uitwendige geluksgoederen bedeeld;zij was vaderloos en zonder middelen. Haar vader had bij een klein ambt slechts weinig voor vrouw en kinderen kunnen ter zijde leggen, te nauwernood had hij een huiske, dat van zijne grootouders afkomstig was, in eigendom kunnen houden. Menig huiselijke tegenspoed, drij lijken van geliefde kinde ren en eindelijk nog zijne eigene langdurige ziekte brachten de goede lieden bijna geheel tot armoede, en hoezeer al het onontbeerlijke gewillig werd opgeofferd, ware het huiske echter voor hen verlooren geweest, zonder eene leening van 200 daalders, die mevrouw Born het MiUersche huisgezin, korts voor de dood des vaders, op een handschrift voorschoot, Het was aan deze vriendschappelijke hulp, dat de achterge blevenen het behoud van hun huiske te danken hadden, en hieruit sproot hunne bereidwilligheid tot wederdienst aan hunne welmeenende vriendin. Jufvrouw Miller, de moeder van Emma, was eene van die zuivere, zachte zielen, die door zevenvoudige beproeving ge zuiverd, alles als een geschenk des hemels aannemen, en hier door ook het schijnbaar kwade in zegen veranderen. Men behoefde de schoone vrouw met haar open, ongerim peld voorhoofd; met hare heldere oogen, die toch zooveel tranen gestort hadden; met de zachte trekken om den mond en de wangen met den vasten stap men behoefde haar maar te zien in hare sobere, maar allerziendelijkste kleeding, om eene ware hoogachting voor haar te hebben. Ook Williblad werd, toen hij haar eens bij zijne moeder aantrof, hiervan doordrongen, en inniger gevoelde hij zich tot de dochter van zulk eene moeder getrokken. Eene verrukkende toekomst scheen den beminnenden jon geling nietal te ver verwijderd te zijn Zijne moeder begon te herstellen. Hoezeer door de geneesheeren opgegeven, overwon hare goede natuur, en Williblad mocht hopen haar voor langen tijd aan het leven te zien terug gegeven. Emmr was haar, ge durende hare ziekte, onmisbaar geworden, en had zij al een vreemd onbemiddeld meisje nooit tot dochter aangenomen, thans echter hoopte Williblad, bijna met zekerheid, dat zij Emma volgeerne als zoodanig hare zegen zou geven. Reeds had zijn oogslag en zijne sternen menig vluchtig daarheengeworpen word, dat echter niet ongehoord bleef, aan het meisje de liefde en het hert van den jongeling verra den; en zwijgend afwenden was, weliswaar, haar geheele antwoord, doch dit was genoeg beduidend voor den gelukki gen Williblad.... (Wordt voortgezet).

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 1