VEROORDEELING van 't JAAR 30 als lasteraar Stads Nieuws. tc griffelen en van actiën, waarop 250 franken wa ren gestort, op al de beurzen aan 2 franken zijn gecotecrd geweest. Het Nieuwsblad zal ons nogmaals beschuldigen van in de waarheid niet te zijn en van uit baat zucht de ondernemingen van der} he<;r Langrand tegen te werken wat het eerste geval betreft de de ofliciëele stukken bestaan om de \vaarheid van ons gezegde te bevestigen; en voor het andere ge val, ons eenig doel is en was altijd, van de onge- lukkigen te waarschouwen dat de ondernemingen, waarvoor zij hunne gespaarzaanheden waagden weinig vertrouwen verdienden, en indien onze waarschouwingen door al dat klerikaal is niet wa ren tegen gesproken geweest, er zouden zooveel ongelukkige hun hebbensehap niet verlooren heb ben. De rust van Europa en van Asia zelf is bedreigd de heer Langrand verklaart den oorlog aan den groolen turk, omdat deze weigert van hem de con cessie van den Roumalischen ijzerweg toetestaan het is geene kleine zaak,indien wij het Nieuwsblad en de andere klerikale nieuwsbladeren mogen ge- looven De vermaarde financier heeft reeds door het ministerie van eenen deurwaarder eene protes tatie gedaan. Eene protestatie door deurwaarder aan den machtigen Keizer van ïurkijen! De grap is onbe taalbaar ten ware de heer Langrand een leger van twee honderd duizend mannen met honderd stuk ken kanon ter zijner beschikking had om zijne protestatie te ondersteunen, anders de deurwaarder of wie het zij, die de vermetelheid zou hebben van den grooten heer te gaan bedreigen zou gevaar loopen van behandeld te worden gelijk men de bakkers die slecht brood bakken te Constantino- pelen, behandeld, het is te zeggen, van met de handen op den rug gebonden en het aangezicht met sirope bestreken door de oor aan eenen staak te worden genageld, op dat het grauw den gek zou kunnen scheiren met de muilen die zij moeten maken om de vliegen aftekeeren. En zeggen dat het Nieuwsblad om de goede trouw van zijne patroonen te bevestigen en onge- lukkigen te bewegen van nog hun geld te wagen, zich van dergelijke middels bedient, het is sterk! En dat bewijst welke trouw men in zijnen rimram mag hebben Het Hof van Beroep van Gent, heeft Donderdag laatst uitspraak gedaan in een proces voor laster ingespannen door den opsteller-uitgever van den Westvlaming tegen het bisschoppelijk schimpblad t Jaar 50. Het Hof heeft het blad 't Jaar 30 veroordeeld tot het betalen van 1,000 FRANKS schadevergoe ding aan den uitgever van den Westvlaming, verders lot de kosten van het proces en het opne men van het vonnis. Poperinghe 28 Juli 1861). De zaak van de katholijke officine van IJperen, die, om aanhoord te worden, gedurig de ooren doorschrabt van al wie naar hare arme praats niet wil luisteren, schijnt, door die aanhoudende oorezagerij, te willen doen verstaan dat zij waarlijk iets nieuws te vertellen heeft; maar als men zich de moeite geeft van op dat zoo gezegd nieuws een weinig zijn aandacht te vestigen, men trekt welhaast nog eens zijne schouders op en men zegt 't is oljan 't jelve. Wij verstaan, als men in een krakeel het laatste woord wil hebben, dat men door eenige verstotende uitvluchtende of kale verschooningen zich zelven gelijk geeft, en dat men aan zijnen tegenstrever nog eenige misprijzende woorden toewerpt; maar ten minste men zou daarmede moeten ophouden, en niet beloven van serieus te zijn terwijl men bezig is met redeneringen uit een te doen die den goeden zin bestrijden en die al de voordeden aan het laatste woord en van het gelijk dat men aan zich zel ven gegeven heeft doen verdwijnen. Men kan inderdaad niet voor serieus aanzien worden als men, om zich te laten oordeelen, niet alleenlijk in zijne eigene zaak wil rechter en partij zijn, maar daarbij nog zelf de tegen partij wil verbeelden, onder voorwendsel dat deze, in het be lang van moeders onnoozele dochter, niet persoonlijk mag gehooid worden. Het Nieuwsblad en het zedig Jaar 50 in iedereens handen steken zonder de lezing loelelaten van de Toekomsthet is alsof men zou willen piketten niet den blin de en beweren, na het eindigen der partij, dat men gewon nen heeft. Waarlijk t is niet serieus! Fuc uudiatur et altera pars, laat de beide partijen hour en, en dan zullen wij u als ernstigiijk aanzien en met u ernstigiijk redeneren. T geen nog min serieus is, 't is dat het zaagblad, na eene masse leugens verteld te hebben die men kan tasten aan zijne elleboog, na bij voorbeeld beweerd te hebben dat Cresus honderd en in de zeventig hofsteden aan de buitenkiezers van Poperinghe beloofd heeft durft zeggen aan zijnen te genstrever correspondent, gij liegt als gij zegt dat wij liegen, en uw leugen is laster. Loop, loop, ellendige volksbedrieger; maak uwe vertellin gen wijs aan sukkelaars, aan kwezels en andere domkoppen; maar treed in geenen pennenstrijd met klaarziende menschen. Indien gij, in plaats van zooveel woorden den hals te breken om de Toekomst verkeerd uit te leggen, dit blad door uwe lezers hadt laten doorloopen, zij zouden met den eersten oog slag verstaan hebben waarom wij de politieke predikanten aan kruikoelcmarchands en den ontheiligden predikstoel aan eene ruwe kuip vergeleken hebbenzij zouden aanstonds ge zien hebben dat deze vergelijkenissen, ais natuurlijke gevolg trekkingen onzer verdediging tegen voorgaanden laster geene aanrandingen waren, maar enkeiijk de afschetsing eener miskende zendingzij zouden k aariijk begrepen hebben hoe de priester de religie inet de politiek kun verwaren, en boe de geestelijken iu zaak van reehtspieiten met al andere ver dachten gelijk zijn voor de wet. lliaar het geen zij nooit zou den gevonden kehben 't is de plaats waar gij beweert dat wij de f'operingheuaars voor domkoppen uitgemaakt hebben. oigens het Nieuwsblad, niet rijp genoeg zijn voor het liberalisnius wil zeggen: dom zijnvolgens het zelfde zaagblad, niet verlicht zijn op de ware beteekenis van het ivoord Religie in den mond der klerikale», wil zeggen smoorders, drinkers, achteruitkruipers en dwazeriks zijn! wij zijn verzekerd dat deze woorden in het gedacht der man nen van het Nieuwsblad veeleer de beteekenis hebben van slim, fraai, gewillig, waaruit klaarblijkt dat het die mannen zelve zijn die, inet deze hoedanigheden vrijwilligiijk te ver verwarren met de domheid, de Èoperinghenaars voor dom koppen uitgeven. De historie der honderd en in de zeventig hofsteden zou dit nog al ligt bevestigen. l,oo men ziet, al de redekavelingen van onzen tegenstrever zijn gevestigd op kwade trouw, op zinverdraanngen en woordenvervaisèhingen. Het is dan niet te verwonderen dat hij van ons, gelijk van den ooiijken van Rousbrugghe en van 't slimtje van IJperen geen voldoende antwoord krijgt. Nog- thans, daar hij straf houdt om eenen uitleg te hebben van de twee woorden religie en politiek, wij zullen hem bij geien- he.d onze meening hierover zeggen, in hoop dat hij nogeens over de gezegde waarheden geen andere verdediging zal heb ben dan eene woedende wraakneming tegen onze hoedanig heid van liberaal. Na dat de schrijvelaar van het Nieuwsblad, sprekende van onze laatste kiezing, zelf beweerd heeft dat iedereen het recht heeft van de hoedanigheden der kandidaten te kennen, hij aanziet de waardering, die wij gemaakt hebben van een toekomenden kathoiijken kandidaat, als eene vuile historie, waarin hij niet wil roeren. Dit is met te verwonderen, want hoe meer men in een vuilen pot roert, hoe meer hij stinkt. üp dat Poperinghe geen Fan Merissinghe zoude wor den, het Nieuwsblad wil niet dat de oude vreemdelingen hier als Popering henaars genaturaliseerd worden, en het wil de naturalisatie maar toestaan aan de jonge vreemdelingen. Wilt gij weten waarom? Om dat de oude vreemdelingen het geloove, de goede zeden en de burgerlijke deugden waarvan wij Zondag laatst eenige staaltjes gegeven hebben voor dwaasheid, achteruitkruiperij uitgeven, en om dat de nieuwe vreemdelingen, die zelfde gevoelens, de zelfde religie en den zelfden aard hebben van de helden onzer laatste correspon dentie, moeten aanzien worden als hinders van den liuize. Daarvoor mag Frakje W... hier genaturaliseerd worden, en Triptrip niet; daarvoor 2al Poperinghe nooit geen Van Merrisinghe worden. Vat je 't Ach Poperinghe toch, wat zal men met u nog al doen Eenige kortgebroekte vreemdelingen die hier maar eene korte doorpassagie hebben, en die, gelijk de commiezen, van den eenen dag tot den anderen hun changement kunnen krijgen, komen u hier de wet dicteren, en u leeren wat gij met de langgebroekte vreemeelingen te doen staat! Zult gij nog lang alzoo uw hoofd in de asschen houden en kruipen gelijk een aardewonn X. Sommige katholijke achterloopersdie hunne banden wet ten als er een liberaal door de tong van eenen achterklapper of door het straal van een serpent gekwetst wordt, vinden kwalijk dat men leugens met waarheden beloont, en dal men zekere voorvalleljes ten laste legt van katholijke suikerman netjes. Wij vinden integendeel dat deze waarheden, waarvan wij nog onze beurs vol hebben, hier zeer wel te pas komen, dat zij door hare nieuwigheid zooveel te belangrijker moeten zijn, en hel voordcel hebben van oude en versletene waarhe den die geen belang meer opleveren, te doen vergeten. QÜSéJXfc*. Rousbrugge, 25 Juli 1869. De Rousbrugsche rimram in het Nieuwsblad is van week tot week in renen slimmerden schrijftrand opgesteld. Ook verwondert het ons niet meer, dat het volk, in zijnen goeden zin, de klericalen voor eene bende onnoozelaars uitgeeft. Dit kan echter niet anders zijn. Zaken en daden weten de gelei ders der onnoozelaars of beter gezegd de korte broeken.voor politiek te doen doorgaan. Het is te zeggen, dat alles wat een onafhankelijke burger voorstelt of uitwerkt, zonder alvorens de premissie van M. de pastoor of onderpastoor bekomen te hebben voor slecht aanzien wordt en voor gevolg heeft de menschen in de hel te doen dalen. Gelijkerwijs men eene ben de kwezels en onnoozelaars te geleiden heeft, zijn de koppen vooraf verzekerd gehoorzaam te worden. Alzoo kunnen doen gelooven dat de school van Itousbrugge, door eene bevolking van 1800 zielen, Beveren kassei inbegrepen, rond de 25000 franken aanbesteed, de gemeente moet ruïueeren en dat deze van Haringhe, voor eene bevolking van 800 zielen, door de klerikalen ingevoerd en rond de 20000 fr. aanbesteed de ge meente moet verrijken De Staat hei ft sedert lang zijne tusschenkomst in de wer ken van den steenweg van Crombeke uitbetaald, terwijl het tegenovergestelde met de provincie te bestatigen is en men kan de fine ooren heden nog wijsmaken dat de provincie be stierd is door mannen N° 1 en de Staat in alles ten achteren valt?... Men wenscht verder, dat de Staat zijnen voet zon mo gen zetten bij dien der provinicie voor de uitbetaling der sub sidienho gepatenteerde logenaar, indien gij alzoo meent in den Hemel tekonnen geraken zijt verzekerd dat uwen panen broek niet als pasport zal kunnen dien. Waarschijnlijk om te bewijzen en te doen gelooven dat on zen tegenkanter van Rousbrugschen oorsprong is, stelt hij drij vragen ter oplossing voor. Indien de schrijvelaar of zijne partij tweecenten eerlijke schaamte bezat, zou hij zich wel zwichten punten uit den geschied boek te ontgraven, waarvan de beantwoording op nieuw klaar doet uitschijnen dat de klerikale partij niet rechtzinnig is en dat de geleiders alles in het werk leggen om de volksklassen te bedriegen. Inderdaad is Rousbrugge nooit zonder Burgmeester geweest tenzij ge durende den tijd dat de klerikalen aan een hunner mannen de eerste drij jaren het gebod gegeven hadden dit mandaat niet te aanveerden. Het verwonderd ons klachten nopens de benoening vaneenen doctrinair te hooren, terwijl de klerica- le maar hunnen zin den gansehen Raad gevormd hadden. Wij verwachten altijd de opsomming van alle de voordeelen en werken welke de klerikalen alhier ingevorderd hebben. X. Yperen, 51 Juli 1869. De teekeningen en boetseerwerken der overwinnaars, de bekroonde werken van 1868 dei* algemeene Brusselsche Ten toonstelling, de geschrevene opstellen en de schrijfboeken der leerlingen zuilen tentoongesteld zijn in de zalen der Aka- demie, van den Zondag 1 Augusti tot den Zondag daarna, van 's morgens ten 10 ure tot 's middags en van 2 tot 5 ure na middag. Dit jaar zal de prijsuitreiking der Teeken- en Nijverheids school zeer belangrlijk zijn. 58 prijswinnaars zullen hunne be looningen gaan ontv angen. Onze Thuindag-Foire schijnt dit jaar belangrijk te zullen zijn. Geheel onze Groote-Markt staat letterlijk vol barakken. Het Nieuwsblad, wij twijfelen er niet aan, zal op den zoek gaan naar d'oude kennis der Toekomst. Wij zijn hard in ons schik, wij, omdat de barakken alle jare iets nieuws mede brengen voor de Toekomst, die kan plezier doen aan papatje Nieuwsblad Spriet, de vermaarde goochelaar, is gekomen. Een klein baraksken nog, maar die een wonder der kunst behelst, staat op onze Markt, recht over den Sultan: daar zijn door zeeschelpen vervaardigd: huizen, kerken, paleizen, ste den en menschenmaar wij zullen eens gaan zien en onze lezers dan een volledig rapport er over maken. -k De Koormaatschappij heeft Zondag een uitstapken naar Blankenberghe gedaan en aldaar een concart voor den arme gegeven. De Vlaamsche Ster, welke volgens onze inlichtingen te Gent op den eersten rang der aldaar spelende maatschappijen geplaatst is geweest, gaat Maandag aanstaande, in de groote Hallezaai, eene koste5«oze ves'toosaiijsg geven, ten 2 ure namiddag, bestaande uit de stukken: de Viool van den Dui vel, Adda, en ïïotsebotse. Ingang gratis.]

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 2