VA N IJPEREN. 4 FRANKEN 'S JAARS I\r 388. Achtste Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen Politieke berichten. BE SCIfl^BEKENTfMS. VOOR IJPEliEN. Fit. 4-30 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 eentimen den regel. Reklamen 23 eentimen. aaa-M ÈïlirksJifi!!!! ZONDAG, 29» AUGUSTI 1869. Bureel: Dixmudeslraat, 39. Alle inzendingen vrachtvrij. Dinsdag is in Frankrijk de zittijd van de depar tementale raden geopend. Het is de laatste maal, dat deze vergaderingen zullen worden voorgezeten door opgedrongen voorzitters. Men weet, dat, vol gens het senatus-eonsulle, die vergaderingen zei- ven hunne voorzitters zullen mogen kiezen. Bij Keizerlijk dekreet van 21 Augustus is gene raal Lehffiuf minister van oorlog benoemd. Even als wij lent generaal Kiel, behoort Lcbceul' toe de ^genie. Vit Madrid meldt men, dat pastoor Miller, die liet bevel óver eene bende voerde, ter dood is ver oordeeld. De kwestie van den eed der priesters en van de prelaten za! aan het Iiooger hof worden overgela ten. TePaliriaiser eene cariislische zamenzwering ontdekt Het gerucht wordt verspreid, dat ecnige. progres sisten voornemens zijn maarschalk Serrano, als kandidaat van den spaanschen troon voor te dragen. De Gazette ran Madrid meldt dat de vereenig- de benden van Galendo Salles Rocher, nabij Call, provinlie Caslellon, verslagen zijn. Zij hebben elf mannen verloren, waaronder Galendo Salles, Bo elier en een priester. Zij hebben veel gekw< sten gehad en talrijke krijgsgevangen zijn gemaakt. Saboriogos is met vijftig man nabij Fernan Ca- bellero verschenen. De werklieden van Barcelona hebben de ver meerdering van dagloon van 3 p. h. door de mees- Iers aangeboden, aanvaard. Er is in Rusland eene groote hervorming op handen. De minister van justitie beeft eene bijzon dere commissie gelast de invoering van den jurij in Rusland te bestudeeren, zoodra de verslagen zullen ingekomen zijn, die men uit vreemde landen ver. wacht over de krachtdadigheid dezer instelling en over de uitbreiding, die haar zullen moeten gege ven worden, aanhet advies van bevoegde rechtsge leerden onderworpen. In een. der voorgeborehten van Weenen heeft er eene volksvereeniging plaats gehad, waar men een voudig de afschaffing der kloosters heeft gevraagd. Doktor Sewingen, een der voornaamste redenaars, aanziet de afschaffing van het kloosterleven als eene onvermijdelijke zaak voor het geluk van Oos tenrijk. Het Wetgevend Korps van Rumanië is tegen den 6 September in buitengewonen zittijd bijeen geroe pen. De onder-koning van Egijpte wordt tegen de helft van September te Conslanitnopel verwacht, waar de sultan hem eene schitterende ontvangst gereed maakt. De verzoening van dien vorst met zijnen machtigen leenheer is dus een voltrokken feit. Het Journal d'Ypres herhaalt nogmaals, in het nummer van den 18" Oogsijl., al de bezwaren die de clerikalen-verwijten aan het liberaal beheer.- liet begint met te zeggen, dat de vrijheid van tes tamenten te maken niet meer bestaat, en waarom'? Omdat liet niet vrijstaat van doodehanden te her stellen, iets waaraan al de vorsten van sedert en daarin begrepen Karei de V palen hebben moeten stellen, vooreerst om de hebbenschappen der fami- liën te beschermen en bijzonderlijk omdat al de eigendommen weldra in de handen der geestelijk heid zouden overgaan. De lusschenkomstder geestelijkheid in deStaats- cn sladschoolen is bevochten geworden, zegt het Nieuwsblad, terwijl do wet van 1842 het tegen overgestelde bewijst; wat meer is meest, alle bestu ren hebben te vergeefs aanhoudende pogingen ge daan omdat zij het godsdienstig onderwijs in de staats- en stadsscholen tegen besoldiging op zich zou nemen, helgene door de bisschoppen werd ge weigerd onder voorwendsel, dat de instellingen eene medestreving aan de hunne zouden ma ken. Volgens hetzelfde blad de vrijheid van den Gods dienst wordt miskend omdat de priesters thans niet meer, zooals over honderde en honderde jaren, de bevoegdheid hebben van het gouvernement, den koning en alle ambtenaren, straffeloos in den preekstoel te honen en te lasteren, of zelfs plunde ringen en branden rechtreeks aan te raden! !3a6ü3aZKS552! WSuïMI sjsvSawm a aaitu mijt biat 10; si (Derde vervolg.) Arme rnenscheiiDoor de zonde, het algeraeene verderf, is het zuivere licht van onzen geest verduisterd, dat wij niet kun nen lezen in het hert van anderen. De zonde heeft door hare eerstgeborene dochter, de lengen, ons tot een raadsel voor elkander gemaakt, en ons geheel aanwezen is een duister raadsel geworden. Arme menschen Zoo was Emm's geboortedag, die zoo vrolijk begonnen was, allertreurig t geëindigd. De gaven, haar door vriendschap en liefde toegedacht, bleven onaangeroerd op de tafel liggen, niet verre van die ongelukkige kas. voor welke zij reeds toenmaals, bij het slaan van middernacht eene onwillekeurige schudding ont waarde. Van hare zoo weerde vriendin was zij versiooten, hare deugd en eer waren beledigd, zij werd vtrdac'ht gehouden van eencn diefstal, eenen versehrikkelijken diefstal; want mevrouw Born had zich laten ontvallen gij hebt op mijne dood gehoopt, er niet zekerheid op gerekend; en hierop reke nende, het papier vernietigd, ten einde van deze schuld bevrijd te zijn. Het was hard, het was bitter, maar nog het wrangste niet, wat Emma dezen avond moest ondergaan. Na met de bevende bijna in onmacht vallende moeder aan den arm, haar kamertje te hebben bereikt, zonk zij afgemat, krachteloos op de sofa neder. Nu verzamelde de moeder al ha re krachten en met haregeheele weerdigheid, met de geheele hoogheid hater deugd, trad zij voor hare dochter, en zegde: it Ik bezweer u bij God, den hert-kenner, bij Hem, die oogen heeft als vuurvlammen, kunt gij uwe handen rein tot hem op heffen Dat was te veel voor het arm meisje. De twijfeling der moeder aan hare onschuld was het bitter ste van den smertkelk. Moeder, moeder! riep zij met eene beklemde stem, ook gij? Zij zonk neder in onmacht in de armen der moeder. Toen zij weder tot zichzelven kwam, zegde de moeder, haar kussende: ii Mijne goede schuklelooze dochter, ja, nu weet ik het, gij zijt onschuldig. O, zoo is het immer goed; nu toch hebben wij een Beschermer, een Vader in den hemel, die ter rechter tijd alles zal openbaar maken. Kom, mijn goed kind, laat ons tot hem bidden. En voor zijn aangezicht zonken zij in het stof neder, zij ba den, niet voor zich alleen, ook voor hare in dwaling verkee- rende vriendin. En de groote zegen van het ernstige gebed, de vrede van hoven kwam en verzachtte de smert in hare borst! II. Den volgenden morgen kwam een brief van YVilliblad in welke hij moeder en dochter bezwoer, het tooneel van giste— ren aan de ziekelijke drift zijner moeder, die haar zoowel he kend was, toe te schrijven, haar te vergeven, gelijk men ie mand vergeeft, die, door eene ijlende koorts, het gebruik zijner rede mist. Het ongelukkig papier moest en zou gevonden worden, en dan zou zijne moeder nog meer berouwen wat haar thans reeds leed deed. Hij eindigde met dringend te verzoeken toch niet aan hem toe te schrijven, wat nimmer in zijn hert had kunnen opko men. Zoolang ik mijn gezond verstand bezit, kan ik het geloof van Emma s onschuld niet verliezen, en mocht ook in het tegenwoordig geval, hare rechtvperdiging voor altijd ver- horgen blijven, dan wil ik nog liever aan de werking van een boozen demon gelooven dan hire deugd in twijfel te trek ken. De brief was met eene bevende hand, onder tranen geschre ven. Emma verstond hem maar al te wel. Zij glimlachte smerte- Iijk, en zegde het hoofd schuddende: «Goede Williblad Verloren, alles verloren, maar gij meent het goed ik dank u. De eerste zorgen der diep getroffene was, mevrouw Born het haar geleende kapitaal terug te geven. (Wordt voortgezet).

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 1