Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. 'T ware kurieus om te hoeren waer datdebarg- meester meest werk zoa hebben, in de kioosters of in de familiën De Toe kom Al lamenteert over de dochters die terelde van 17 of ISjaer in een klooster gcgaen zyn en later, leedwezen daerover gevoelende, niet meer en mogen uitkomen. T is droevig. Maer, Toekomstspaert uwe tranen voor de 17, 18 jarige meisjes die in een slecht kot gaen en daer gebonden door schaeuite en knaging niet durven uitkomen, en die meisjes zyn zoo dik— wyls 't slagtoffer vaneen liberalen draver. En ton, Toekomstmoest men lyk gy iamen- teeren, wat zou het zyn met degene die in hu- weiyke treden? Och wygaen daeraf zwygen. Hoe dom de Toekomst is, is klaer d° Rekening van de Armen. ©Bitvaaagsteaa. 810-00 782-60 625-56 210-36 Wat zegt gij daarvan Wil het Nieuwsblad (in zijne 2 eerste paragrafs) hier den schijn hebben bij zïjese lezers iets gezegd te hebben tegen de faam vaneen huisgezin?... Het jesuietenbiad mag eens en vooral weten dat, noch de eer, noch de welovereenkomsl eens fauisgezins kan geschonden worden door eenen schrijver, die gewoon is in den modder te roeren, en die denkt dat het overal is zoocis met hem en in de plaatsen waar hij zich wentelt. Tot bewijs dat wij den bal niet mis slagen, leest de der de en de vierde paragrafs,waarin hij de nonnen en de kloosters vergelijkt met plezier-meisjes en slechte huizen Och! boe subliem is toch zulke polemiek, niet waar? De nonnetjes zul len er zeer gevleid over zijn. Wij willen hier de liberalen niet verschoonen in hetgeen de liefdedriften betreft, zij hebben hunne gebreken zoowel als de clericalen en men zou, gelijk in welke gazetten, er niet moeten over spreken; maar de kui se he schrijver van 't Nieuwsblad dwingt ons him eeue harde waarheid te zeggen: flet is onder de zwarte slunse van schijn heiligheid dat er meer bedorvenheid ligt dan in het openbaar gedrag van eenen liberaal, en min slachtoffers zijn in slechte koten gebracht door [liberale lichtzinniger) dan door huiche lende clerikaters! ons gezegde is bewezen door het ijpersch spreekwoord, dat wij uil eerbied voor onaze lezers bier niet zullen neérsclirijven. oorwat het 5'1" en laatste paragraf betreft, wij moeten het b. kennen, wij verstaan niets van alles wat er in gezegd is. En het Nieuwsblad zal binnen acht dagen zeggen dat de Toekomst op geen barer artikels antwoordt Yperen, il September 1869. De Maatschappij de Vlaamsche Ster, welke laatst te Gent zoo een schitterend succes behaald heeft, en welke den Maan dag der Thuindag-kermis, in hare publieke en kostelooze vertooning de ijperlingen bewezen heeft dat bet Vlaamsch Tooneel altijd binnen onze muren in eenen bloeienden slaat is, komt in een barer laatste zittingen den keus te doen van haar bestuur, alsook van twee commissie» van inwendige orde. mijne zaken leg Neen alles, waar geen vreemde hand aan komt, wil ik in liet donker vinden. Eventwel, lieve zoon, kom zelf «n zoek nog eens. Nog eens, achnog tienmaal zegde die jongeling, wiens paradijs in de toekomst door dit onverklaarbare voorval vernie tigd was. Alles doorzocht hij op het nauwkeurigste, bet onbeduiden- ste stukje papier werd opgeraapt, ontvouwd het gering ste werd gevonden het miste niet. k Moeder, liebt gij nooit de geschiedenis van het hals-sie raad gehoord, vroeg hij ten laatste op,houdendeen zich het voorhoofd wrijveude, of van dien beroemden rekenaar, die in eenezaak vgn aanbelang gedurig voortrekkende: een en een is één, en eindelijk krangzinnig werd? Moeder de ontzetlend- ste dwalingen zijn mogelijk. ii Ik begrijp wat gij zeggen wilt,» antwoordde de moeder, ik was echter, en ben God zij dank, nog ten voile hij mijn verstand; en zal mij niet zinneloos denken over eene bittere ervaring te meer in mijn leven, liet is nu al hoofdbrekens genoeg! Eene daadzaak laat zich niet wegredeneren, het is genoeg, iaat ons trachten te vergeten. Vergeten! Neen dit kon mevrouw Eorn niet, en nog minder Williblad. feder dag, ieder uur herinnerde hun Emma. Hare schik kende hand ontbrak bij elke huiselijke bezigheid; hare kin derlijke blijdschap bij elke vrolijke gebeurtenis, hare verzach tende deelneming bij elk onaangenaam voorval. En menig onaangenaam voorval had in den loop dezes jaars in bel Bornsche huis plaats. Wordt voortgezet). Het gekozen bestuur is samengesteld als volgt: De Heeren; Engel Van Eeckhout, Voorzitter. Fr. Röiim, Oudervoorzitter. X., Tooneelbestuurder. -D. Rondelie, Ontvanger-schatbewaarder. P. Lemajeur, Raadslid. J. Ducorriey, Geheimschrijver. Ch. Beweercll, Vaandrig. M1 Van Coillie, Kostuummeesler. De Tooneel Commissie, ingericht tot het besturen van het tooneelsaizoen 1869-1870 is samengesteld als volgt: MM. Engel Van Eeckhout, Voorzitter. - Francis Böhm, Camiel Francois, Leden. In dezelfde vergadering werd insgelijks besloten dat de Vlaamsche Ster zal deelnemen aan den looneelkundigen prijskamp welk in den loop des winters te Kortrijk zal plaats hebben. De commissie ter regeling dezer deelneming is samenge steld als volgt: De Heeren Engel Van Eeckhout, Voorzitter. F. Böhm, F. Laurie, G. Francois, en C. Bruyneel, Leden. In de Tentoonstelling van Schoone Kunsten die te Brussel thans plaats heeft is de stad IJperen en daszelfs arrondisse ment weerdigiijk vertegenwoordigd, de kunstenaars die er ten toongesteld hebben zijn: MM. A Böhm, 3schilderijen. Bossuet, 5 id. Ceriez, 2. Gust. Coppieters, 2. Deconinck, 1. De Groox, 2. Delbi'ke, 1Leclercq, 1Roffiaen, 5. Speriaeken, 1.-Vau Kemmel, 2. Comein, 2 beeldhouwwerken. Fiers, 1 id. Lefever, 2 id. Ons Stadskollegie komt nogeens een schitterend succes te behalen in den algemeenen prijskamp van het middelbaar on derwijl van 1869 in den prijskamp van Wiskunde en La- lijnschc llethorica heeft mijnbeer Hilair Joyeden 6" acces- sit bekomen. De Kunst- en Lettep.kmng van IJperen is deze week te Leuven op het XI JNcderiandsche- Taal- en Letterkundig Con gres vertegenwoordigd geweest door de heeren Van Bi'esbrouck, voorzitter, eti Boosted. Wij vernemen dat die heeren 't beste onthaal genoten, van wrge de talrijke vlaamsche en Noordnederlandsche letterkun digen en taalbroeders. Donderdag laatst, ten 4 1/2 ure des namiddags, is er te Langeinarck, op den Boschkant, een groote brand ontstaan. Twee hofstedekens en eer'e kortwoonst, met alles wat zich op de hoven bevond, zijn de prooi der vlammen geworden. Graan, oogsten, vlas, verscheide houtvuminen, alles is door het verdelgend element verslonden geweest. Niettegenstaande de krachtdadige huip der gebuurs en de moedige pogingen der pompiers van Langemarck het vuur heeft zijn werk meè- doogenloos voltooid, trouwens al de gebouwen waren meest in sti'oo en hout gemaakt. De slachtoffers zijn Karei Ghekiere, landbouwer en koopman in vlas, Jacob Philips, klein gebrui ker, en Cailliez, werkman. Niets was verzekerd. De schade voor Ghekiere alleen wordt berekend op 10,000 franken de ongelukkige echtgenoten Ghekiere, die hun leven lang gear beid en gezwoegd hebben om een appelken tegen den dorst te sparen, zijn daarmeè letterlijk in de armoede gedompeld en zij zijn thans zeventig' jaren oud. Men schrijft uit Poperinghe, 8 September Zondag laatst heeft eene algemeene vergadering van de Weldadigheidsmaatschappij plaats gehad in haar lokaal het Stadhuis. In de afwezigheid van M. Van Merris, president der maat schappij, werd het voorzitterschap bekleed door M. Lefobe- Bateman die, na de zifting geopend te hebben, het voorwerp der dagorde ontwikkelde, en aan de vergadering eenige be langrijke maatregels kwam aankondigen die voorgaandeiijk door de Besiuurcommissie in eene bijzondere bijeenkomst ge nomen geweest waren. Leze maatregels, die, om hunne uit voering te bekomen, aan het onderzoek en de goedkeuring der maatschappij moesten onderworpen worden hadden namentlijk betrek op de definitieve verordening der rekenin gen en op de middels welke de maatschappij te nemen had tot het voortzetten barer werken van weldadigheid. Men had ongelukkiglijk bestatigd dat de onkosten dei- laatste Karnavalfeést het cijfer der inschrijvingen ver over troffen hadden, en, daar de geidomhalingen uitsluitelijk bestemd zijn tot vertroosting der armen, er moest ofwel door eene nieuwe inschrijving, ofwel door eene cotisatie onder al de leden, ofwel door andere maatregels in den de ficit Voorzien worden. Maar, deze deficit, gelijk wij het hier onder zullen zien, eene som van hoven de 2,000 franks overtreffende, de toestand was moeilijk. Vooraleer de beslissing der commissie te laten kennen, M. Lebbe verzocht den tresorier, M. Ch. Vandeiannotfe, van lezing te geven der verschiilige rekeningen welker uitslag hier volgt 10 Omhalingen van den eersten uitgang der Kavalkadefr. 1,192-7» 2° Omhalingen van den tweeden uitgang 1,116-06 3° Opbrengst van de wafelverkoopers 123-71 Te samen fr. 2,434-32 {Uitgaven. 1° Deeling van 1,300 brooden aan 54 c". 2° ld. van 1,505 brooden aan 52 c". 3° ld. van 1,205 brooden aan 52 c". 4° Onkosten betrekkelijk den stoet (catalo- guen, liedjes, dienstknapen, enz. enz.) Te samen fr. 2,454-52 2° Rekening der Maatschappij, ©ntvassgstesi. Bedrag der inschrijvingen en abonne menten fr. 876-10 Uitgave». Algemeene onkosten, versieringen der praalwagens en andere toonbeelden waaron der het schip alleen 553 fr. gekost heeft. fr. 3,106-15 Deficit fr. 2,230-05 Deze deficit vastgesteld zijnde, de voorzitter nam op nieuw het woord om de moeilijkheden te laten zien welke de com missie gevonden had tot deszelfs aanvullingmaar de ont moediging welke deze nadeelige toestand der maatschappij onder hare leden had kunnen te weeg brengen, werd wel haast afgekeerd door de aankondiging dat M. Van Merris, in eene bijzondere beraadslaging der commissie, toegestemd had die openstaande schuld op zich te nemen onder voorwaarde van de eigenaar te worden der voorwerpen die deze onkosten veroorzaakt hadden en van welke de Maatschappij het vrij ge not zou mogen behouden. Dit voorstel werd eenpariglijk' en met algemeene toejuichingen, vergezeld van het geroep Leve M. Van Merris, aanveerd, en iedereen was verrukt van de bestaande moeilijkheid op zoo eene gelukkige wijze opgelost te zien. Op het voorstel van een der leden werd eene dankstemming toegedragen aan M. Van Merris uit erkentenis van deze milde daad die voor ons een nieuw bewijs was van de genegenheid waarmede hij voor de Maatschappij en voor de noodlijdende bezield is. M. Lebbe eindigde met de leden aan te moedigen om te volherden in hunnen ijver en in hunne medelijdende gevoe lens voor de armen, zeggende dat het Karnavalfeest voor onze behoeftige medeburgers eene groote vertroosting was in hun ongelukkigen staat, en ten zelfden tijde veel voordeel toe bracht aan de neringdoeners der stad. Bij het sluiten der zitting bij kondigde eene nieuwe vergadering aan strekkende om de noodige maatregels te nemen tot eene toekomende feest, die, met eenen man gelijk M. Van Merris, haren goeden uitslag te vooren verzekerd was. Deze woorden, met geest drift aanhoord, werden met nieuwe toejuichingen bedekt. Apropos vail M. Van Merris, men zegt dat de treffelijke mannen van het Nieuwsblad en het canaillevolk van V Jaar 50 dezen voorstander der armen en der nering-doeners in de aanstaande gemeentekiezing zullen bestrijden, en dal zij de fa natieke kiezers, de hijpocrieten en de speculateurs, die zoo welgegaan hebben in de kieswoesteling van 30 Juni, nog eens zullen gebruiken om M. Van Merris uit den Raad te ban nen. Deze klerikale onderneming zoude ons geenzins ver wonderen, want, na dezen heer sedert 1864 door alle slach van smaad en laster vervolgd te hebben, na zijne kandidatuur voor den Provincialen Raad en voor de Kamers geweldiglijk bevochten te hebben, na hem onweerdïg gevonden te hebben van het kommandantschap der Pompiers te bekleeden, de ge leiders der voormelde kiezerskudde kunnen, om consequent te zijn met hunne schoone princiepen en hun vorig gedrag, zijne tegenwoordigheid niet wel gedulden in den Bestuur raad der gemeente. Wij zijn nieuwsgierig om te weten of de poperingsche be volking dezen maai zich zoo wel zal voegen naar den heersch- zuchtigen wil van een handvol kortgebroekte vreemdelingen. 4 eel weldenkende burgers, die nog niet weten waartoe de klerikalen bekwaam zijn,kunnen niet gelooven dalzij de kan didatuur van M. Van Merris zouden durven aanranden.Indien hunne inzichten anders waren, wij vragen waarom M. de de ken, ter gelegenheid der Retraite, die de verledene week in het kollegie plaats heeft gehad, al de aanwezige priesters die te Poperinghe woonen of van deze stad afkomstig z,ijn, in eene bijzondere kamer geroepen heeft om hun te verzoeken van elk 5 franks te willen storten voor de onkosten der aan staande kiezing, en waarom al die pastors en kapellaans, ter uitzondering van éénen, zich gehaast hebben dit kiesgeld uit hunnen zak te halen

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 2