VAN IJPEREN GESCHIEDENIS der VERGIFTIGINGEN 4 FRANKEN 'S JAARS Nr 392. Achtste Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. yuoegste tot over sse.vike j.isskv. VOOR JJPEREN. Fn. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen 12 centimen den regel. Reklamen 25' cenlimen. ZONDAG, 26" SEPTEMBER I860. Bcreel: Dixmudeslraat, 59. Alie inzendingen vrachtvrij. sMMmak il» ItMl! Wï J liet is moeilijk stellige berichten over den toe stand der gemoederen in Frankrijk af te kondigen; dat daar iets broeit kan niemand ontkennen. i)c uitstel van bel bijeenroepen van hel Wetgevend Korps, waarover men algemeen verbitterd is, daarbij het gerucht dat verspreid wordt, als zou L. Napoleon spijt gevoelen over de concession, die hij aan de tierschenpartij gedaan heeft, zijn dingen die veel bijbrengen tot onrust zoowel over de in- als de nillandsche politiek van liet gouvernement. In hel binnenland zou er kwestie zijn van een nieuwen staatsaanslag.De herhaalde bijeenkomsten van den keizer met den prefekt van politie zouden geen ander doel hebben. De onverwachte verande ring in het bevelhebberschap van het leger van Pa rijs zou met die ontwerpen in betrek staan. De lijsten der personen, die moeten verbannen worden zouden reeds zijn opgemaakt, in een woord al de maatregelen zouden in princiep genomen zijn voor eenen anderen Tweeden December. De beternis van L. Napoleon duurt voort, en in geval er niets tegen slaat, zal hij weldra geheel hersteld zijn. De keizerin zal dus op het einde der maand naar Konstantinopel kunnen vertrekken. Spanje kan zich van de politieke woelingen niet ontdoen. Een dagblad van Madrid, de Esperanza schetst in eenige regels, die weinig geruststellend zijn, de moeilijkheden, tegen welke het gouverne ment en het land te worstelen heeft. Maarschalk Prim heeft Zondag Parijs verlaten, zich rechtstreeks naar Madrid begevende. De paus, heeft aan den heer Cummings, een dei- dignitarissen der anglikaansche kerk laten welen, dat de protestanten of disidenten geen deel aan het concilie mogen nemen. De zittijd der hollandsche Kamers, nauwelijks gesloten, is gisteren op nieuw door koning Willem UI geopend. Volgens de nieuwsbladeren, die gewoonlijk best onderricht zijn, het schijnt dat' geen cene mogend heid afgezanten bij hel aanstaande Concilium zal zenden, en inderdaad welke rol zouden zij daar kunnen spelen?De beslissingen,welke aldaar zullen worden genomen, zijn door de kopstukken van den jesuitieken boel reeds vastgesteld en zullen worden voorgeschreven, en, indien een der talrijke Bisschoppen, die de vergadering zullen bijwonen, zich daartegen moest verzetten en het order alzoo tegenwerken, hij weet van te voren dat hij door alle middels zou worden vervolgd en tot in zijn beslaan zou worden bedreigd, want het voorgaande leert ons waartoe de kinders van Loyala bekwaam zijn. Wij vinden natuurlijk dat de elericale nieuws bladeren dczconlhoudingbeknibbelcnde tusschen- koinst van de vsrscheide mogendheden in hel Concilium zou min of meer de aldaar genomenc beslissingen bekrachtigen, en moeilijkheden voor het toekomende opleveren; want, indien het waar is dal het doel van het Concilium is van den Sijl- labus te bekrachtigen, het is te zeggen, van ai de voormaals bestaande misbruiken te doen herleven, er is geen eene mogendheid, noch geen eene natie, die zich daaraan kan of zal onderwerpen. Inderdaad, het daarstellen van den burgerstand, het wettelijk huwelijk, de vrijheid van gewetens, die der drukpers, de afschaffing der tienden en der geestelijke voorrechten, enz., zijn zoo diep in de gemoederen geworteld, dat het volstrekt onmoge lijk zal zijn van daar op terug te keeren en van de hedendaagsche maatschappij tot aan de middeleeu wen te doen achteruitgaan. Wij weten te voren dat men nogmaals defranc- maconnerie. de vrijdenkers en de omwentelaars van 1793 in het spel zal brengen om aan de sukkelaars te doen gelooven dat al degene die zich aan de be slissing van het Concilium nietzullcn onderwerpen, omwentelaars en vijanden van den godsdienst en van de H. kerk uitmaakt, en, diesvolgcns, dat het heden voormaals alle landen in zal brengen, die zich aan zijne listige bewerkingen nielzouden onderwerpen. (Wordt voortgezet). A fAU é\0\t?A A A A T E E K E WINGEÏI OP I)E DOOR DEN GENEESHEER 0ZJ1.I Jt, VAN DE De dood ei ij k e kunst der vergiftiging schijnt zoo oud als de bedorvenheid des raenschdoras; nochtans men zou mogen gelooven dat men ze in het eerst gebruikte om de pijien te bereiden, aangezien het grieksch woord loxon, waarvan wij toxique gemaakt hebben, sijnoniem van vergift, Boog betee- kend. Inderdaad, met alleenlijk de volken van Asië, van Afri ka en van Europa bedienden zich van vergiftigde pijlen tot liet doodigen van wilde dieren, maar de ontdekking der nieu we wereld bewees ons dat de wilden van noord Amerika en der verschillige eilanden der stille zee ook gebruik maken van vergiftigde pijlen. In de eilanden der Sonde, in de Maldiven, en bovenal in Javawerden deze pijlen gebruikt tot het gerechtigen der ter dood veroordeelden. Men gebruikt de giftboom, anliaris toxicaria, de braaknoot slrijchnos tieute, waarmede men dc punten bestrijkt van het wapen met hetwelke het slachtoffer moet getroffen worden en die oogenblikkelijk bezwijkt. De Canadiers en andere wilde volkeren van Amerika ver giftigden hunne pijien met het zap van verschillige lianen, als detiéÜn'ds,, dévorara, deindceiinier, de rhus toxicodeiul- rum enz. Wanneer de volkeren onder het juk der overheerschers en dwingelanden verdeeld waren, zag men de heerschzucht, de gouddorst en de macht, de liefde, de haat, de afgunst en al de lage driften zich van 's menschens hert meestermaken en hem de middelen ingeven om ze te voldoen. Welhaast zag men het opiumde zoltekervel en het wolfskruid in de han den der menschen vreeselijke werktuigen worden tot het vol brengen hunner vraak en misdadige planten. Nicandre geneesheer van daros, die leefde 800 jaar vóór Christus geboorte heeft een boek geschreven voor tijtel voe rende Alcxipharmaca, waarin hij verschillige tegen vergiften aanwees tegen al de vergiften en de beten der venijnige dieren. Men zag van in de oudste tijden bij Assijrianen en de Per- sianen, de vorsten zich ontmaken door het vergif van hunne machtige landvoogden wiens macht zij vreesden of wiens schatten zij beoogden: de landvoogd van zijnen kant, deed de dwingelanden waarvan hij de kroon wenschlte,. door het drinken in een vergiftigde beker op feesten en offranden om komen. Phraate zag mcleene donkere afgunst zijnen vader Ilyrodes, te lang op den troon der Pbarten, welke volk hij gelukkig maakte, gezeten: deed hem eenen vergiftigden drank toedie nen. Maar door onwetendheid in het giflmengen, de grijzaard wederstond aan de vernietigende uitwerksels van den gift drank, en Phraate vervoerd door woedde, verwurgde met eigene handen zijnen ongelukkigen vader! Attale Phiiometor, laatste koning van Pergame, zag zijne moeder en vrouw vergiftigd door zijne nabestaanden, die poogde hem op dezelfde wijs te doen sterven, om hem op te volgen, aangezien hij geene kinderen had. Die goede en on gelukkige vorst vreekteer zich over door het romeinsche volk alszijnen opvolger uitte roepen. (153 voor J. C.) Mitridales, overwonnen door generaal Pompéus, wilden zijnen val niet overleven: hij nam het vergift welke hem in zijne verwachting te leur stelde, en men zegt dat het kwam omdat die prins, zich gowend had aan de werkende kracht des vergifts, uit vrees van eens vergiftigd te worden. Onze tegen woordige kennissen laten ons gedeeltelijk toe er geloof aan te hechten,dewijl er maar spraak is van végétale vergiften,zooals Woivenkruid en Opium. Men ziet dikwijls zieken die zich trapswijs gewoon maken aan sterke dosis van geneesmiddels die vergift behelzen. Ije Turken en de Persanen nemen onge straft een anderhalf dragma opium daags. De geschiedenis van Egypte levert ons geen bewijsstukken van het vergift of deszelfs gebruik bij deszeifs volk. De Grieken met hunne strenge zeden, maakten nooit op eene misdadige wijs gebruik van het vergift; zij bezigden het zelve maar tot rechterlijke strafplegingen. Bijgevolg Socrates, Phocion en Anaxagores werden veroordeeld tot het drinken van Scheerlingsgift. Maar de zoete dood welk deze drank ver schafte, volgens het Plutarcus verhaalt, dat men er opium in mengde, want de scheerling alléén veroorzaakt afgrijselijke buikpijnen en stuiptrekkingen.

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 1