VAN MPEREN. GESCHIEDENIS dek VERGIFTIGINGEN 4 FRANKEN 'S JAARS Nr 3'95. Achtste Jaar Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Yerseliilïige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. Politieke berichten. VOOR IJPEREN. Fr. 4-50 VOOR BUITEN STAD Aankondigingen: 12 centimen den regel. Rcklamen: 25 centimen. ZONDAG, 17» OCTOBER 3869. Bi keei. Dixmudestraat, 39.Alle inzendingen vrachtvrij. Volgens de Patrie, van Parijs, zou de minister van finantien voornemens zijn het overschot van 60 miljoen, dat is verwezenlijkt, te gebruiken, om zekere belastingen te verminderen; vooreerst het deel van den slaat in de octrooien zou men loepas sen op de verhooging der hulpbronnen van eenige ministeriëele departementen namelijk voor de jaarwedden der lagere onderwijzers en voor de openbare werken. De keizer heeft zich te Compiègne gevestigd.Het is generaal Fleury, die hem gezelschap houdt. Dit jaar is er geene kwestie van feesten, van jachten of van vorstelijke bezoeken. Het franseh gouvernement maakt nog gebruik van het alleenheerschend recht, dat het bezit,voor aleer bet senates-consul te in zwang is. De beloften, die het met de rechter hand geschreven heeft,vaagt het met de linker uit. Als bewijs daarvan dient de nota door den Jour- nal OfficieïWoensdag afgekondigd en volgens welke de politieprefekt alle openbare vereeniging mag verbieden, die hem van aard schijnt de orde te storen en de openbare veiligheid in gevaar te brengen. Men meldt uit Madrid, dat de republikeinen nog altijd meester van Valenlia zijn. Men kan oordee- len over de krachtdadigheid van den weerstand, die de opstandelingen aanbieden, door de uitge strektheid der toebereidsels, die'dc militaire over heden maken om de opstandelingen aan te vallen. Troepen uit verschillige punten van Spanje geko men rukken op Valenlia. Men moet zich aan een bloedig gevecht aldaar verwachten, want in Spanje vechten de opstandelingen in de burgeroorlogen zeer dapper. Wij hebben uit andere landen geene bijzondere politieke tijdingen te melden. Ter gelegenheid der aanstaande gemeente kie zingen, de jesuitiekc gazelten in het algemeen en de Patrie in hel bijzónder herhalen al hunne in gebeelde bezwaren tegen het Ministerie en tegen al de liberale ambtenarenzij verklaren eenen onverzoenlijken oolog aan de leden der gemeente besturen, die niet volstrekt onder den invloed van hunnen pastoor buigennoch de eerlijkheid noch de schranderheid noch de menigvuldige diensten, die zij aan hunne gemeenten en aan het openbaar hebben bewezen, niets verdient genade; zij moe ten wegen dikwijls om vervangen te worden door sukkelaars, die onmachtig zijn om het beheer der gemeente op eene behoorlijke wijze waar te nemen. Het doel daarvan is bijzonderlijk om door den invloed der gemeentebesturen, vereenigd met dien van den pastoor, zich van de kiezingen dol leden van de Kamers meester te maken, en eenie der moet zich herinneren in welken staat van ver val en armoede zij het land hadden gebracht gedurende de eerste 17 jaren na de omwenteling van 1830; zij hadden het land met zware schulden belastzij hadden door hunne koppigheid onze vlasnijverheid in Engeland laten overbrengen; zij hadden door belastingen op de vreemde granen de bevolking uitgehongerd; en vele werklieden von den geenen anderen middel, om hel leven te be houden, dan in benden het land te doorloopen en de landbouwers te overvallen om een stukje brood te krijgen Het zijn die tijden, welke onze cierica- len zouden willen zien herleven, en, om de ge meentekiezers te beter op hunne belangen te be driegen, zij herhalen de ongegronde verwijtsels, welke zij zich dagelijks toelatenzij durven zeggen dat de godsdienst niet vrij is, dat de geestelijkheid wordt vervolgd en hare godsdienstige plechtigheden niet mag vervullen zij durven staande houden dat het recht van smeekschriften aan de Kamers toe te zenden is verhinderd; omdat men geen gevolg heeft gegeven aan dat betrekkelijk de kerkhoven, daar men wist dat de handteekens onder valsche bevestigingen waren afgeperst geweest; zij zouden willen doen gelooven dat de belastingen steeds aangroeien, terwijl de grondbelasting in onze pro vincie van een vijfde is verminderd, dat de barrie- ren zonder vervanging zijn afgeschaft geworden en dat dedaarstelling van het communale fonds toe gelaten heeft de abonnementen te verminderen. Dat de gemeente kiezers zich wachten van zich door de clericale aanleiders te laten bedriegen dat zij eene vergelijking maken tusschen de gemeen ten. alwaar de jesuiterij heerscht, en die welke door onafhankelijke bestuurders worden beheerd; dat zij in acht nemen de menigvuldige verbeterings- werken in deze gemeenten ten uitvoer gebracht, en dat zij wel overwegen dat de benoeming van cleri cale raadsleden niet alleenlijk op het welzijn der ■■ggggggsggggg i'V .1,1 jSn - AANTEE&ENINGEN OP DE DOOR DEN GENEESHEER ««.l.Vl tf, VAN DE THOEG§IE TIJDF.A' TOT OVER F.EVIbE JABtSV. (3° vervolg). Hertog Frans, verliefd op eene jonge Venitiaansche Bianca Capello uit den burgerstand voortkomende en vermaard door bare schoonheid en hare liefdebetrekkingen met Petro Bonna- venturi die haar geschaakt had, deed die jongeling vermoorden en huwde Bianca, spijts den tegenstand zijns broeders Cardi- naal Ferdinand de Medecis deze vereeniging bracht de schei ding tusschen de twee broeders. Doch, na eenige jaren, ont stond er tusschen hen eene soort van verzoening de Cardinaal werd uitgenoodigd om eenige dagen te gaan doorbrengen op het buitengoed van den hertog. Bianca Capello, koesterde een doodelijken haat tegen den Cardinaal waarvan zij de trotsch- heid en de verachting te verduren had, besloot zich van hem te ontmaken door hem met het vergift te doen sterven maar de kardinaal, haar besluit geraden hebbende, deed haar zelfs, alsook haar gemaal, de ongelukkige Frans, door rottenkruid sterven met er te strooien over verschillige gebakken welk men in een diner opdischtte. Beiden stierven na zes uren af grijselijk lijden, zonder dat de kardinaal toeliet hen de minste hulp te bieden. Ten prijze dezer schandelijke daad verliet de Cardinaal 'tpurper,en volgdezijn broeder op in het hertogdom van Toscanen. De famiije de Medecis trachtte zich te vereenigen met de fransche koningen Catharina trouwde met Hendrik II, en men weet hoeveel deel zij nam aan de slachting van St. Bar- tholomeus nachtHendrik IV, huwde de al te vermaarde Maria de Medecis, die met haar de vergiftiging en de bespie ding in Frankrijk medebrachtzij was met vreemd aan de mooid van dezen goeden koning; hare betrekkingen met den graaf d'Epernon deed ten minste groot vermoeden op haar wegen. Deze prinses was aangekomen met zekere Concini, later gekend onder de naam van Marschaalk d'Ancre, en Caligaï, zijne vrouw, die de werktuigen waren van hare hei melijke haat en wraakmeningën; maar beiden vonden een ramp zalig einde: Concini werd met een pistool doodgeschoten, en Caligaï, werd, krachtens arrest van het parlement van TG17, door den beul onthoofd. Laat ons nogmaals onze blikken werpen op Italië. Paus In- nocentius X, die ten halfden de XVII" eeuw leefde, Het zich teenemaal door zijne schoonzuster Oiympia Maldachini gelei den, voor dewelke hij in eene schuldige liefdedrift was ontste ken Cardinaal Patilla, van strenge zeden, was in zeer nauwe betrekkingen met den H. Vader, aan wien hij dikwijls zijne bloedschenden dedriftverweet, en maanddehemaan totafbreuk. Rimedieremo, antwoordde hem het zwakke hoofd der kerk, en bleef in zijn gedrag volherden, Oiympia, vreezende dat de cardinaal op het einde zou gezegenpraald hebben en eene scheiding met haar zou kunnen te weeg brengen, besloot zich van haren vijand te ontmaken, en deed hem vergiftigen. Zij zelve wachtte niet lang het zelfde lot te onderstaan, en zij ademde het vergift in met den geur eens bloemtuils. Eindeling Salicetti, minister des koning» van Napels, Joseph Bonaparte, had zich hatelijk gemaakt bij de doorluchtigste huizen des koningsrijks, met ze alle soorten van plagerijen te doen verduren hebben in naam van den koning. Men poogde hem in zijn huis te doen in de lucht springen met eene poe der-mijn die gedeeltplijk mislukte. Eenigen tijd daarna, die minister, over de brug Chiaja met zijn rijtuig voorbijtrekken de, werd bijna doodgeschoten door een pistoolkogel die hem de horst lichtjes schramde. Toch eindeling het Aqua tof ana waarover wij verder spreken znllen, wachte niet lang met hem een einde te maken, en hij eindigde zijn leven in de afgrijse lijkste stuiptrekkingen, (1808). De fransche annalen leveren weinige vermaarde daadzaken van vergiftigingen op. Karei den Kale, werd vergiftigd door

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 1