Lan dbo uwtento oust el ling". Stads Nieuws. Gemeente k 1 er/ingen Briefwisseling fier Toekomst gemeente ecnen nadeeligen invloed moet uitoeffe- nen, maar eindeling het liberaal Ministerie zou doen vervangen door die zelfde mannen, die zich in de ondernemingen Langrand-Dumönceau, ten nadeele van duizende en duizende ongelukkigen hebben verrijkt Er loopen geruchten, indien zij zich verweze- lijkten, waaraan wij uit er harten zouden toejui chen men verzekertjdat de Bissekoppen zouden besloten hebben eenige millioenen uit clc kassen der bisdommen te besteden om de ongelukkigen, van wien de pastors en de. dweepers het hebben- schap afperstten om de bestuurders der maat schappijen Langrand te verrijken, buiten schade té stellen. Zoo eene beslissing zou lofwaardig en billijk zijn: want, het is toch ter bevordering hunner partij en onder voorwendsel van de eapitalen te verchristelijken, dat zij zoo veel ongelukkigen heb ben bewilligd om hunne gespaarzaamheden in dat vat zonder grond te storten; en, het is, zoo als de heerLeschevin in dc laatste vergadering der belang hebbenden aan de kopstukken der clericale partij heeft gezegd, gevoelig en pijnlijk van alles te ver liezen terwijl zij, die de bestuurders der maat schappij Langrand zijn geweest, zich hebben verrijkt. Wij herhalen dat eene dusdanige herstelling billijk zou zijn maarwij kunnen aan de gezegde geruchten geen geloof geven, de clericalen kennen te wel hgt spreekwoordHetgene goed is om te nemen, is goed om te bewaren. De Landbouwtentoonstelling van bet arrondissement IJpe- peren is dezen morgend geopend geweest. De. lezer zal ge makkelijk begrijpen dat wij slechts eenen vhichtigen blik liebben kunnen werpen op die schitterende verzameling; wij bevinden ons dus voor den oogenblik in de onmogelijkheid er eene omstandige beschrijving van te geven. De rijkste ge wassen van ons arrondissement zijn er vertegenwoordigd met wonderbare stalen, vooral de nijverheidsplanten. Wij hebben vlassen gezien in al zijne graden van bereiding,die niet alleen met goeden smaak tentoongesteld zijn, maar die tevens de voortreffelijkheid van dat produkt onzer streken getuigt; de tabak van Wervick, Meessen, enz., enz., zijn ingeoost, ge droogd en gefabrikeerd met dat vernuft en die zorgen, die se dert zoo menige jaren den schitteren voorspoed van die teelt aan eenige planten van ons arrondissement verzekeren de hoppe van Poperinghe en van de gemeenten, die bewijzen welke uitbreiding de hoppeteelt hier in de streek neemt. Daar is ook eene merkweerdige verzameling graangewassen, penen en knollen, in een woord van al de planten, die deel maken Van de gewone cultuur in den grooten landbouw. De moesho- Venierderij is vertegenwoordigd door de groenseiiers der stad en der omstreek, alsook door de hoveniers der omlig gende buitengoederen van verschelde groote grondeigenaars'. Niettegenstaande het slecht jaar ziet men er prachtige fruiten verzamelingen. Voor het streelen van het gezicht bieden de bloemen en versieringsplanten eene bijzondere aantrekkelijkheid. den jood Sedecias, italiaansche alchimist, in het jaar 87G, te lirios in Italië, toen deze vorst hulp ging leveren aan Paus Jan VIII, tegen de Sarrazijnen. De geschiedenis bevestigd dat deze misdaad gepleegd werd op de aanhitsing van hertog Bo- zon, onder-meier des paleizes, die de kroon wilde overwel digen. De ongelukkige Karei VII, bedreigd vergiftigd te worden door den Dolfijn die tegen hem was opgestaan, liet zich van honger sterven in Juni 1451. Het einde der regering van Lodewijk XIV was getuige eeniger vergiftigingen welke wij hier zullen aanhalen. Ilenriette van Engeland, eerste vrouw van Monsieurwas jong, schoon en zeer beminnelijk. Zij werd omringd van ver leiders, die oneenigheid tusschen haar en haar gemaal deed ontstaan, doorwelk er jaioerzij uit voortsprootzij deed de ridder de Lorraine verbannen, die haar voorname vijand en den vertrouweling van Monsieur was, alsook graaf van Mar- sau, zijn broeder. Drze twee heeren hadden meest medrge- holpen tot het kwalijk overeenkomen tusschen beide echtgeno ten. Ridderde Lorraine begaf zich naar Rome van waar hij in briefwisseling met den markgraaf d'Esfiat eerste schildknaap van Monsieur. Besloten van zich over deze prinses te wreken, verschafte zich te Roine Arpia tofana, en zondt het naar Es- fiat, die hel Purnon hof-meester van Monsieur overhandigde Indien de landbouwwerktuigen niet talrijker zijn, dat is hieraan te wijten, dat deze Tentoonstelling bijzonderlijk in gericht is geweest voor de nijverheidsplanten, de moeshove- nierderij, de fruiten en de bloemen. Echter zal men er ma- chienen bemerken, wier toestel men zal bewonderen, als men zich een weinig gelegen laat aan de belangen der landbouw nijverheid. Tot het naaste nummer verschuiven wij de verdere bijzon derheden. lnlusschen raden wij iedereen aan een paar uren in de Halletegaan doorbrengen; wij zijn verzekerd dat men zich zal geneigd voelen om dat bezoek te vernieuwen. IJperen, 16" October -1869. Het Comiteit der Liberale Verceniging heeft Maandag avond bijeengekomen tot het kiezen der voorloopigc Candi da ten. De aangewezen leden zijn de heeren VANHEÜLE Louis, VANDEN BOGAERDE Tu., BECÜWE Cu., VAN AELEYNNES L., MESSIAEN Felix, aftredende leden. Buiten deze moet er nog voorzien zijn in het vervangen van de overledene heeren A. Brunfaut-Bourgois en Ed. Cardinael. Met algemeene stemmen zijn aangewezen de heeren Alph. VERSCHAEVE en Louis HABAU. Maandag aanstaande heeft de algemeene vergadering plaats ten 7 ure 's avonds, in het lokaal den Gulden Arend, ten ein de de definitieve candidaten vast te stellen. M ■f-'js 'N. M. Deniade, Burgemeester van Comen, is Zondag laatst, in deu ouderdom van 79 jaar aldaar overleden. Hij was van sedert 1820 Burgemeester van Comen, en offi cier van 't Leopolds-orde. Hij was een man van eer en bezield met veel karakter en ware burgerdeugden, Het Journal des Beaux-Arts, in zijn overzicht der Ten toonstelling van Brussel, geeft veel lof aan onze artiesten in het bijzonder. Een uittrek van liet bedoelde artikel zullen wij Zondag aanstaande met veel genoegen onze lezeren mede- deelen. KUNST- EM LETTERKRIMG. Woensdag 15" dezer, hield de heer J. üucorney eené wel beredeneerde voordarcht over den grooten Gentschen burger Jakob van Artevelde.In krachtvolle bewooiding schetste spre ker de vaderlandsliefde en burgerdeugden des wijzen Mans af, die, door partijdige schrijvers ten onrechte over den hekel werd gehaald. Na het gedrag van den onwaardigen graaf Lodewijk, die te dien tijde Vlaanderen bestierde en de fransche koning al te zeer toegenegen was tot groot nadeel zijner onderdanen, ge schandvlekt te hebben liet hij niet na de minste b'jzonderhe- den aan te halen, welke in rechtstreeksche betrekking staan met de wijsbeleide en vooruitziende politiek van den beroem den Ruwaard van Vlaanderen. Vervolgens weidde hij breed voerig uit over de middelen, die hij in 't werk stelde om Vlaanderen 's nijverheid en koophandel, met de partij van Engeland 's vorst te kiezen, te beschermen en te verzekeren. Ten slotte sprak hij van de wreedde en onmenschelijke moord op hem gepleegd in dezer voege: Het lot heeft hem aan de spits der oproerige en woelzieke menigte gesteld tot dat het zelfde veranderlijke volk hem in hetslijk rukte en hem als dolle honden verscheurde. Is het niet aitijk het lot der afgoden des volks? Onnoodig te zeggen dat den redenaar levendig en welver diende toejuichingen ten deelc viel. Daarna vergastte de heer Van Acker, luitenant bij het IÖe linie, de leden op een overschoon en kernachtig lierdicht, voor welk ook mevrouw haatte; dien laatste gelastte zich het ver gift toe te dienen. Mevrouw, had in den zomer de gewoonte alle avonden om zich te verkoelen een glas chicorei-zap te drinken welk zij uit een vergulden beker nam. Den 19 Juni 1670, zich te St. Cloud bevindende, vroeg zij omtrent 7 ure haar gewoon chicorei- water; zoohaast zij het binnen had, riep zij uit: ik ben vergif tigd. Men legde haar te bed: onuitsprekelijke buikpijnen ver klaarden zich en zij gaf den geest ten 2 ure des nachts. Weinig tijd nadien, de hertogin van Bourgondie, schoon en jong, had den naam van voor den graaf de Maulevrier en den ridder de Nangis eenige neiging te hebben. Zij stierf schielijk door het vergift dat men in haar snuif-tabak gemengd had. Men ging zooverre van eenen prins van den bloede en de eerlijke Homberg, scheidkundige, van dit schelmstuk te betichtenmaar beiden werden geheellijk onplichtig erkend door onwederleggelijke feiten. Voltaire trachtte te vergeefs dit te loochenen; maar zijn bij- gebrachtte reden zijne als veronderstellingen aanzien en zijn gezag als historieschrijver wordt dikwijls in twijfel getrokken. De verklaringen der geneesheeren Fagon en Boudin, die de lijken onderzocht hebben, zijn zekerder bewijzen in de oogen der mannen van de kunst dan al de vermetelde aanhalingen van den wijsgeer de Ferney. Vervolg en slot hierna). titel voerende: Breydel, waarmede zijn broeder August, te S' Nikolaas den eersten prijs behaalde. Deze overtuigde vlaming liet dit lierdicht vergezeld gaan van eenige warme en kracht volle woorden ter hoogachting en bewondering des helds van den Groeningerkouter. Het gevolg hiervan was, dat de in- schrijvingslijst, om aan Breidel en De Coninck in hunne ge boortestad een gedenkstuk op te richten, met vele handtee- kens bekleed werd. Poperinghe, 13 October 1869. NIEUW PROCES TEGEN H. TAN MERRIS. Ofschoon, M. Van Merris, sedert dat hij met de politieke partijen handgemeen geworden is vele kiesprocessen onderstaan heeft in dewelke hij, zoowel door de kiezerskorp sen van het arrondissement en van het kanton als door dat van Poperinghe, over zijne vijanden openbaarlijk is gewroken geweestofschoon hij bijzonderlijk in de gemeentekiezingen van 1837 en 1863 door zijne medeburgers met bijna een parige stemmem gekozen werd, er is nogtans in Poperinghe eene oproerige partij die, op hare eerste vonnissen wederkee- rende, hem ter gelegenheid der aanstaande kiezing, aan eene nieuwe beoordeeling wilt onderwerpen. Indien dit nieuw proces maar ingespannen ware volgens de regels van eene rechtzinnige procedure,en gegrond ware op de rede en het menschelijk verstand, het vonnis zonde weiligt gestreken zijnmaar, indien wij moeten oordeclen op de buitehgéWoohe voorbereidingen van den pleitstrijd, de zaak zal dezen maal beslist worden door de brutale macht, en de kiesworsteling zal dc proportie» nemen van een waren oor log, ja, van eenen oorlog waarvan men nooit in Poperinghe de weêrjgê zal' gezien hebben.'Van beide kanten de strijders zijn in volle beweging; al de arsenalen zijn geruimd, de oor logsmaterialen zijn op straat gebracht, en heide partijen werken gelijk de mieren om hare batterijen optewerpen en hare verschansingen te maken. V Is curieus om zien, en voor de vreemdelingen de moeite weérd om te komen kijken. Maar hetgeen aan de bewonderaars van deze werkingen ongelukkiglijk in het oog slaat, 't is dat zij, de machten van de eene en de andere partij vergelijkende, de wapens der li beralen aan de hoogte niet vinden van de katholijke strijd middels, en moptep bekennen dat deze in den slag zullen bezwijken.Ook de katholijken, Overtuigd van hunne overmacht, ontkennen de voordeden niet die langs hunnen kant hellen, en duchten niet hunnen aanstaanden zegepraal luidop aan de vier hoeken der stad uit te tuiten. Reeds, tijdens de kiezing van M. Pieler Vandenberghe, voorzegden zij in het Nieuws blad dat de gemeenteraad yan Poperinghe met October gansch zoude gezuiverd worden, en aanstonds maakten zij twee kandidaten kenbaar die zij voornemens waren te stellen tegen de twee liberale uittredende leden. Be eene was een stille en fraaie lieer die aan eene der treffelijkste familien van Poperinghe toebehoort, en de"andere was een gewezen libe raal die, hoewel vreemdeling, door zijne spekulerende bekee ring'dis kind validen huize aangenomen werd. Met deze twee kandidaten zij trotseerden al de tegenwee- ringen der liberalen en bedreigden hen met eene onvermij delijke dood in de naaslkomende worsteling. Hel Nieu wsblad riep wekelijksA bas de TIJRAN Van Merris die van Poperinghe een speelding wilt maken, ,en 't Jaar 30 wierp steenen naar den correspondent der Toekomst die ongeluk kiglijk op liet hoofd van eenen der provisoire kandidaten vielen. Zich nu sterk gevoelende door het voordeelig effekt welk deze eerste blijken vap heldhaftigheid op de gemoedereu van het publiek gemaakt hebben, zij volheiden met een verdub helden moed in hunne dappere ondernemingen, en, indien men mag oordeelen op de stoutmoedige bewegingen der Bij tende Grenadiers, de strijd zal schrikkelijk wezen. Bijna dagelijks is het huis van kapellaan Krullebolle opgeklommen van kiesmakelaars die aldaar voor eene ontzaggelijke verga dering het verslag hunner kiesronde afleggen, lïijna al de herbergen der stad zijn letterlijk opgepropt door het puik del'katholijke drinkers die, bij henden van 15 a 20, onder het geleide van M. Van llenynghe of van eene andere lnister- lijke persoonagie, zich van de eene tol de andere standplaats begeven, en van nu tot den dag der kiezing al de bazen zullen rijk maken die voor den goeden kant willen stemmen.Andere neringdoeners zijn ook niet vergetenmen koopt in al de la kenwinkels nieuwe soutanen, en men zegt dat de kopstukken bij nachte opstaan om te eten en te drinken ten einde aan de winkeliers, hakkers en beenhouwers meer profijt te kunnen doen dan de liberalen. Verlekkerd op de goede uitwerksels welke hunne volks liefde moet te weeg brengen,zij zien hunne tegenstrevers over het hoofd als of zij reeds den zegepraal in hunne beurs had den; al hunne gelaatstrekken drukken de voldoening uitmen ziet Sleppo en Octavo vol geestdrift over- en wederlobpen naar het huis van Krommo men ziet Bonzouro arm aan arm en met den hoed op zij' door de straten wandelen meiKridlo; met een woord eene algemeene jubilatie is in het kamp van Israël, en het is niet te verwonderen dat het Nieuwsblad met eene onverstoorbare koelbloedigheid durft schrijven dat de Van Merrisparlij zal geslagen worden om in langen tijd het hoofd niet meer te durven opheffen.

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 2