De klericale partij door cone katholieke beoordeeld Stads Nieuws. Kunst- en Letternieuws. Briefwisseling der Toekomst. hcttholijke prateling. boezemen voor het wereldlijk onderwijshet be gint met de spokerij der francmaconnerij op te halen, olsof al dat ambtenaar is van deze maat- sehappijen zouden deel maken; en omdat een overdreven vrijdenker eencn onbetamelijken uit val heeft gedaan legen het catholicismusalsof deze uivaf, indien hij wezentlijk heeft plaats gehad door alle gematigde liberalen welke het Ministerie toegenegen zijn niet zoo crnstiglijk afgekeurd werd als door de clericalen zelve. Deze handelwijze is laag en verdient geschandvlekt te worden. De schrijvers van het Nieuwsblad en limine pa tronen weten zoowel als iemand dat er wezentlijk gccne samenzweering tegen den Godsdienst beslaat; en, als zij dat bevestigen, zij weten dat zij het be heer lasteren; maar, bij gebrek aan gegronde be zwaren legen bet Staats- of Gemeenteonderwijs, zij herhalen in alle gelegenheden de plichtige uit vallen van cenen slecht bezielden overdrijver, alsof de geheele liberale partij in fzijne gevoelens deelde en dezelve in uitwerking trachtte te brengen; zij schijnen te vergeten dat er in alle partijen, en in de elericale nog meer dan in de onze, schelmen be staan, die dezelve zouden onteeren, indien hunne daden en hunne gebrekelijkheden niet persoonlijk waren. Inderdaad, indien wij op onze beurt in dier voe gen handelden, indien wij de schanddaden moesten herhalen, die in de elericale gestichten teMeenen, te Kortrijk en in meer dan honderd andere steden sedert een getal jaren zijn begaan en voor de ge rechtshoven zijn ontwikkeld geweest, en naar het voorbeeld der elericale nieuwsbladeren de claricale partij daarvoor moesten verantwoordelijk maken, wij zouden met meer grond dan zij mogen zeggen Moeders, wacht u van uwe kinderen te zenden naar gestichten, die, orn ons te bedienen van de uitdrukking van het openbaar ministerie in het proces Note, kuilen van onzedelijkheid zijn; maar verre van ons, wij zijn eerlijk en onze gewe tens laten ons niet toe van de schanddaden in die en vele andere gestichten begaan aan het clericaal onderwijs in het algemeen toe te wijten. Wij ondersteunen het Staats- en Gemeente onderwijs omdat het op eenen betamelijken voet is ingericht en aan het toezicht, zoo wel van de gees telijkheid als van het beheer is onderworpen maar wij deelen niet in de gevoelens van Msr Malou, dat alle middels goed zijn, zelfs de oneerlijkste, om ons doel te bereiken. geworden tot drie jaren gevang over onkuische aantastingen, begaan op kinderen beneden de 15 jaren aan zijne zorg toevertrouwd in de broeder school van Argenleuil. Üe bepleiling van deze schandelijke zaak heeft met gesloten deuren plaats gehad en heeft de veroutweerdiging van al de te- genwoordigen opgewekt. (Vervolg). De genoemde Julcs-Theopbile Teulié, in religie broeder Ansbert, is bij vonnis van bel Hof van As sisen te Parijs, in date van 12" dezer, veroordeeld V. Vicioricn Yandè Weghe. li ij onderzoekt achtervolgens de wel op do liefdadigheid. De ware katholieke liefdadigheid bestaat in zijn goed te ge ven, er zieli zeiven van te berooven, in aanstonds en in 't leven afstand te doen en zelf te geven. Hij hecht weinig prijs aan die weldadigheid na de dood, waarvan de erfgenamen al de kosten doen. Zulkdanige liefdadige werken,zegt de schrijver,gebeuren enkeiijk, ingevolge de wet en door de wet, want indien het erfrecht een natuurrecht is, zoo is het recht van testamenten te maken, enkel een burgerlijk wezen. i> Wie dus eene fondatie doet, weet dat de wettelijke in- stelling welke hij maakt, onderworpen is aan al de verande ringen der wet. Die bewerking antwoordt aan 't verwijt welk men doet aan de nieuwe wetgeving dat zij den wil der stichters overtreedt. De stichter wist wel dat de wil, welke hij uitdrukte niet langer kou staan als de wet die hem tot steun dient. De fondatiën zijn niet afgeschaft, integendeel, hun be slaan is gewaarborgd. Maar de openbare overheid, welke alleen den wil der stichters voortzet, wanneer deze overleden zijn met hunne plaats te nemen of wel met dit mandaat aan andere op te leggen, mandaat dat altijd vvederroepelijk is, verandert ook de voorwaarde van het bestaan der stichting. i> Vroeger stelde de wet, om den wil der overledenen voort te zetten, zommige personen aan; in plaats van die personen nog aan te stellen, doet zij haar werk zelf zonder mandataris, dat is geheel het verschil. De dwaling in die zaak komt hieruit voort, dat men denkt dat liet (Ie wil van den overledene is, welke de stichting maakt. ii Dit is zoo niet. De stervende drukt eenen vvensch uit en niets meer. üe wet geeft aan dien wcnsch eene uitvoering wanneer het openbaar belang het vereischt, zoo niet. Als de mensch sterft heeft hij zijne rol gespeeldt, zijn wil sterft met hem. 't Is maar door eene fictie der wet dat die wil kan voort leven met op de wet te steunen. ii Dit is dus eene kwestie, besluit BI. Garcia, waar het ge loof en de zedeleer niets in te zien hebben.'t Is enkel een wet telijk vraagpunt. Gelijk wij gezegd hebben, is het de politieke klerikale partij welke van die wet ten onrechte een geloofpunl heeft gemaakt, on gelijk altijd onnoodig de religie met de politiek heeft ge mengd. (Vervolg hierna). Dan had gij wis in veldelijken huiskring, een lot gesmaakt vol levenslust en heil en op uw schoot had thans het kroost der minne u toegeknikt, voor u zijn kussen veil. En dan, wanneer de last der oude dagen, in u verdooven zou des levens kracht, dan had ge uw kroost, vergaderd rond uw doodsbed, gezegend en een woord van troost gebracht. 't Is droef, O vrouw, van 't pad der deugd te dwalen, maar ban de hoop nog niet uit uwe ziel verkoel uw lijden aan heur zoete zalving wel hem, die opstaat, zelfs hoe diep hij viel O wees, als eens die andre Magdaleen was, die ook de bloemen van heur hart verkocht; o wees als zij die in 't berouw vertrouwend, vergiffenis aan 's Heilands voeten zocht. Nog zal de wereld u met vreugd ontvangen, kom, speeigenoote, naar uw dorpken weer; waar vriend en kennis u met open armen slechts zegt: bemin en zondig nimmermeer IJperen, November 1869. IJperen, 20" November 1869. Dij koninklijk besluit van to November zijn benoemd bij het korps Pompiers van IJperen: lot Luitenant, de heer Valcke Joseph, en tot Onder-Luitenant, de heer Brunfaut Auguste. Maandag laatst, om 1! ure voormiddag, is er in de hoofd kerk dezer stad een plechtig Te Deutn gezongen geworden ter gelegenheid van het patroonfeest van Z. 31. onzen Koning. üe maatschappij de Vlaamsche Ster heeft Zondag laatst hare 2e abonnements-vërtooning, in tegenwoordigheid eener voile zaai, gegeven. Del publiek was zeer te vrede over zijnen avond. Reeds zijn de leden aan hetstudeeren om hunne 5° vertooning te verwezenlijken op den derden Zondag van December, Woensdag aanstaande hebben wij nogeeus fransch spekta kel. De liefhebbers zijn verwittigd dat zij eene keurige vertoo ning mogen verwachten, want het uitgelezen gezelschap on der het bestier van den heer Caliste-Pasquet heeft niets gedaan dan gewonnen bij het I.lpersch publiek naarmate het zijne ta lenten heeft kunnen waardeeren. Zie hier het programma dezer vertooning Gavaut, Blinard et O', comédie en 5 actes. Les Deux Timides, comédie-vaudeville en I acte. Programma der stukken welke Zondag middag, 21 dezer, in de Groote Hallezaal zullen uitgevoerd worden door het mu ziek van het 10* linie-rog', onder het bestuur van M. Walhain. 1. La Vie Parisienue, quadrille, Offenbach. 2. Obéron, ouverture, Ch. Weber. 5. La Zingarella, grand air de Venzano, V. Render. 4. Blaise, grande Fantaisie, Rossini. Zondag namiddag, 2! November, viert de Burgerwacht onzer stad de naamfeest van Z. BI. Leopold II, met een prach tig banket, gegeven in het hotel Het Oud Zilveren Hoofd, bij M. Podevyn. De muziekanten hebben insgelijks hunne feesten ingericht om luisterlijk de II. Cecilia-dag te vieren. Zondag ook groot banket en Blaandag solemneele mis en lof in St. Jacobs- en S t. Maartenskerken. De Koorzangers-maatschappij helpt ook die dag opluisteren. Een koninklijk besluit van 10 dezer bemachtigt 1° den Gemeente-Raad van Wijtschate eene geldlichting te doen van 20,000 fr.voor het maken van eenen steenweg; 2" het Bestuur van Weldadigheid derzelfde gemeente om titels op den Staat van Belgie 4 '1/2 lot 15,800 fr. teverkoopen om de opbiengst er van aan de gemeente in leening te geven. KUNST- EN LETTERKRING. In algemeene vergadering van Woensdag 5° dezer, droeg de heer A. Böhm, buiten zijne opgelegde spreekbeurt, een fransch opstel voor waarin hij de verheven en bekoorlijke schoonheden der natuur in eenen bloemrijken stijl voor oogen bracht en beminnelijk maakte. Wij zullen niet beproeven eene ontleding van dit opstel te geven wat overigens te veel tijd en plaats vorderen zou, maar ons enkel vergenoegen met te zeggen dat een kunstenaar ais BIr A. Böhm, die de tafereelen der natuur in hunne minste bijzonderheden beschouwt en met een onnavolgbaar talent op het doek weet af te malen, alleen zulke poëtische en gevoel volle taal spreken kan. Ook werd zijne voordracht wel ontvangen en hartelijk toe gejuicht In de zitting van 10 dito, deed de heer A. Verduyn zijne verplichte spreekbeurt gestand. Dit achtbaar lid gaf in een' vloeienden en kérnachligen schrijftrant, eene breedvoerige en weldoordachte schets der oorlogsfeiten van Frankrijk's groot sten veroveraar Napoleon sprak over den slag van Waterloo en drukte, eindigende, zijne spijt uit, hij gebrek aan tijd, dit schoonen belangvol gewrocht niet te hebben kunnen afwerken. In de bijeenkomst van Woensdag jl. hield/de heer E. Van Eeckhout, ter volbrenging zijner aangewezen beurt, eene re devoering waarin hij al het belang deed zien van de keus eens vriends en het geluk of het ongeluk die daarvan afhangt, llij kenmerkte en schandvlekte de valsche vriendschap en ver klaarde waarin de oprecht goede vriendschap bestaat. Hij be sloot met te zeggen dat indien deze alleen door alie menschen uit hart en ziel bewerkt wierd, men nog zoo een gelukkig le ven op aarde zou doorbrengen. De BIaatschappij|der Vlaamsche Bibliophielen heeft eenen bundel gedichten uitgegeven van den IJperschen schrijver Claude de Clerck. Deze stukken, sedert lang verwacht, zijn voorafgegaan door eene inleiding, in welke de heer professor Serrure spreekt van al de Vlaamsche dichters, door de stad IJperen geleverd, en hunne gewrochten in overzicht neemt. Het werk is te bekomen bij den heer boekhandelaar C. Vvt, te Gent, ten prijze van 7 franken. Poperinghe, 17 November 1869. Wij hebben waarlijk ongelijk van te willen redeneren met het Nieuwsblad, want het is de rede niet, maar de drift, die dit blad doet spreken.Deze drift is bij deszeifs sch rij velaar zoo hevig dat hij, in zijne dolzinnigheid, niet weet wat hij zegt en de triesligste pratelingen uiteendoet. Sedert de liberale neder laag van 26 October, zegt hij, de poperingsche sluizen zijn wijd opengesteld, en de zever en de vuiligheid stroomen met groote vloeden over naar den ijperschen vuilnisput. Vier en twintig uren daarna die mengeling is t'IJper verklonterd, en Eskulaap van Poperinghe maakt van dit medicament pillen om 's wekelijks ingenomen te worden tegen de trilling der zenu wen; hij maakt ook van die verklonterde vloeden trekplaasters die, op den neus gelegd, de dolzinnigheid uit het hoofd trek ken. De schrijver zegt niet of Eskulaap naar IJper gaat om zijne pillen en plaasters te maken, of of hij de klonters van die vuile pastei naar zijne apothekerij te Poperinghe doet ve- derbrengen. Daar de kalholijken, ten gevolge der reclamation die de libe ralen tegen de kiezing gemaakt hebben, zeeraangedaan zijn op het zenuwstelsel en in het hoofd, wij raden hen aan van zich

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 2