TAILLIE EN PLANTSOEWBQSSCHEN, SPARREN BOOMEN, Stads Nieuws. VERROÖPINGEN Triomf der Liberalen. Uit oorzaak van hel groot getal Bekendmakingen zullen wij onze briefwisseling van Poperinghe, als ook het Verslag der zitting van den Kunst- en Lct- terkring van IJperen, moeten uitstellen tot ons vol gende nummer. MENG ELING BURGERSTAND Huwelijken. In de Zittingzaal van het Relle Godshuis in de Rijselstraat. te IJperen. fo Zaterdag- 8n Januari I8T0, ten een ure namiddag, van 8 koopen gesneden BERKENHOUT, een groot getal SPARREN be staande in 10,400 Boonpersen, 2,700 Iloppeper- sen, 2,400 Vlakepersen11 koopen DUNNING VAN JONGE SPARREN en 14 koopen HAK HOUT met 4,577 PLANTSOENEN. 2° Zaterdag' 15« Januari 18 70, ook ten een ure namiddag, van 89 koopen EIKEN, ABEELEN, ESSCHEN en BEUKEN BOOMEN. Voor verdere inlichtingen de plakbrieven na te zien. De Notaris VAWDERMEERSCHle IJperen. is met deze verkoopingen belast. onderzoekt, en men heeft gelijk, het is of de candidaten geen gezworen vijanden 2ijn van het liberaal beheer en het ambt niet betrachten om des te gemakkelijker het ministerie te kunnen den rug inrijden. Jan. Wanneer de Clericalen aan het hoofdwaren, het was nog veel erger men kon geene plaats bekomen, zonder een getuigschrift van zijnen Pastor over te leggen, en zonder afstand te doen van alle onafhankelijkheid. De Meester. Ten minste, is het niet meer gelijk ten dien tijde men onderzoekt of de man voor de plaats geschikt is en de hoedanigheden bezit om dezelve op eene eervolle wijze te bedienen; men ziet dus geene rechters meer noemen die onbekwaam zijn, en geene notarissen die geenen act kunnen opstellen. Jan. Koster, indien gij eenen bediende, onderkoster of eenen missediender te noemen had, zoudt gij iemand willen in uw huis of in uwe kerk, die reeds pogingen heeft gedaan om u te doen van kante stellen, en die geen ander inzicht heeft dan u het leven moeilijk te maken. De Koster. Volstrekt neenhet ware mij zelfmoorden; maar waarom eisschen dat de ambtenaars aan de secte dei- vrijmetselaars toebehooren De Meester. Dat is eene droeve en leugenachtige uitvin ding, die het Nieuwsblad zich toelaat wekelijks te herhalen, en die zoo valsch is dat wij het uitdagen eenen liberalen amb tenaar in ons arrondissement te noemen die vrijmetselaar zou zijn. Jan.En of ware het anders; in de tegenwoordigheid van hel bestaan van het order der Jesuiten, dat eene w-ezelijke vrijmetselarij is, welke den achteruitgang tot aan de middel- reuwen bewerkt, het ware niet te verwonderen dat alwie aan het algemeen welzijn is gehechtaan deze instelling toejuicht. De Koster. ls het niet beklagelijk van eene goddelooze sekte te zien toejuichen. De Meester. Gij bedriegt u, Koster; ont dat de vrijmet selarij het jesuitismus bevecht, er volgt daar niet uit dat de vrijmetselaars goddeloos zijn, niet meer als de Jesuiten aan wiens order men inderdaad veel meer kwaad dan aan de vrij metselarij kan verwijten. En het gene bewijst dat men goeden christen en tevens vrijmetselaar kan zijn, het is dat destijds veel Bisschoppen en tot Pauzen toe van die maatschappij hebben deel gemaakt. De Koster. Ik zou u nog veel andere bezwaren kunnen aanhalen, maar het is te laat. De Sleester. Dus, tot morgen, Koster, om ons gesprek voort te zetten. Dinsdag laatst, te Dixmude, was het kiezing van eenen Volksvertegenwoordiger, in vervanging van M. De Coninck, catholijke ontslaggever. De liberalen hebben, na eenen hard- nekkigen strijd, de overwinning behaald: SI. De Breyne-Du Bois werd gekozen met eene meerderheid van 92 stemmen op zijnen mededinger BI. Van Crombrugge, van Brugge. Toen den uitslag, omtrent 2 ure namiddag gekend werd, was de opgetogenheid onbeschrijflijk. De Tjeefkens waren als van den duivel weggedragen, en de burgers, waaronder een groot getal vreemdelingen van alle gewesten van het larid toe gesneld, waren zoodanig opgeruimd, het gedrang geleek aan de baren der zee die over de Groote-SIarkt stroomden: orgels, geschot, muziek, geroep, gezang, trommels, alles maakte on dereen zoo een ongewoon geluid dat het ons niet mogelijk is hetzelve te beschrijven als op eenen tooverslag waren al de huizen bevlagd, en 's avonds had eene algemeene verlichting- plaats. Bij den gekozene en bij zijne vrienden ontstond er een onzeggeiijken uit- en ingang, die lang aanhield.Onnoodig te zeggen dat de Champagnewijn zijne rol gespeeld heeft en dat er woensdag veel.Dixmudenaren en vreemdelingen een zwaar hoofd hadden, ien 5 ure kwam het muziek van Nieuporf aan en deze betooging deed de beweging hernemen en nog ver meerderen. Het scheen, als men het uitzicht der stad na de kiezing be schouwde, dat Dixmude als uit eenen honderdjarigen slaap pmtwaakte, zich schudde en de leden uitrekte om een nieuw leren te beginnen. De inwoners waren verblijd omdat zij van het slavenjuk verlost waren. IJperen, 18" December -1869. Blorgen Zondag, 19 dezer, ten a 1/2 ure 's avonds, is er vertooning op Stadsschouwburg, gegeven door de Vlaam- sche STER. Bericht aan de liefhebbers van in tijds te willen oppassen om eene goede plaats te hebben; want het zal eene uitgezonderde vertooning zijn. (Zie onze 4° bladzijde). Woensdag laatst heeft het fransch gezelschapCALISTE PASQUET alhier eene vertooning gegeven, in welke het veel bijval verwierf. Het stuk Froufrou werd zeer kundig ver toond en zeer wel door het publiek onthaald. Alabonheur! zulken troep mag er zijn, die ten minste is de moeite weerd om te gaan zien, ook was de tooneelzaal letter lijk vol. Woensdag, 29 dezer, zal de 5C vertooning van hef abonnement gegeven worden. Het concert bij de Koormaatschappij heeft Donderdag naar ieders verwachting zeer goed afgeloopen. Het slecht we1 der heeft eenige damen ervan afgehouden; algelijk de zaal was bijna eivol. De feesten van 1870 televen bij het Korps Pompiers, zullen geopend worden door tene schijfschieting voor aller schoonste prijzen. Het datum s ons nog onbekend, doch het is zeker dat ze geheel in het kirt zal plaats hebben. Het heeft Donderdag in des nachts, niet weinig ge waaid over onze stad en strekm; maar de schade is betrekke lijk klein, en ze blijft bij eenije pannen en boomen. 's Vrijdags morgens vroeg, ïog geheel donker zijnde, kwam er een melkboer van buiten eb Dixmudepoort naar stad. Poen hij bij de herberg het Honkje, hij tegen een afgewaaiden tak stronkelde en met zijnen neusin den grond stoof, met dit erg gevolg dat zijne seulen omsürtlen en hij totaal zijne melk verloren heeft. 10" Reg.1' Bluziek inde Ilalle, Zondag, 29 Dec. ten middage. Programma: 4. Le Petit Faust, Pasredoublé, (Walhain). 2. Ouv. dv Domiro noir, (Aubeij. 5. Nicolaï, gr. Eantaisie, (Bender). 4. Galop final, (Walhain). In de estaminel CAIÉ DU CASINO, tegen de statie van den ijzeren weg, is er -ene gebeeldhouwde garniture voor eene schouw ten toon gesteld, beslaande uit eenen kader voor spiegel, eene pendule et twee kandelabers. Wij hebben dat kunstgewrocht van den heer Pieter Oyen, beeldhouwer alhier, gezien en bewonderd; het schijnt ons eii echt meester stuk en wij hoorden er alle Liefhebbers met den meesten lof van spreken. Dewijl die stukken daar te koop staan, raden wij alle per sonen, die eenige kennis van kunst hebben, dezelve te gaan bezichtigen. A* Te Becelaere is er den 11 dezer eene diefte gepleegd, bestaande uit een paar schofn, een paar leerzen en een blauw lijnwaden kiel, ten nadeeie tan Aug. Talpe, landbouwer. Zekere Ch. Hoornaart, koewachter, ou 20 jaar, is 's ande rendaags, na zijne in diensttreding bij Talpe, verdwenen. Hij is nog met andere dieften beticht. Te Nieukerke zijn de ingezetenen zeer in hun schik se dert dat zij vernomen hebben dat deze gemeente gaat verbon- ben worden met Dranouter door eenen steenweg die den Staat zal doen leggen het is niet te verwonderen, want ieder een aldaar beseft hoeveel voordeel aan de koophandelsbetrek kingen deze nieuwe weg zal brengen, en meestendeels nog met het canton Poperighe. Een Koninklijk besluit van 2 December laat het ge meente-bestuur van ElverdMghe toe de taks op de honden te verhoogen. Een idem bemachtigt het Bureel van Weldadigheid Van Oostvleteren, de gift aaj te nemen hem gedaan door V. Bossaert, aan een taillie-basth, groot 20 a. 80 c., gelegen ter dezer gemeente. j'1 Koninklijke besluiten van 1 December staan aan de hiernagenoemde gemeentep de volgende sommen toe tot het verwezenlijken van verschilfige werken aan de beurtwegen Waasten, 4,500 fr. (jhombeke naar Poperinghe,, 1,500 fr. Croinbeke naar Bousbrugge, 3,000 fr. Elvefdinghe naar Boesinghe, 4,000 fr. Noordschote naar Zuidschote, 3,000 fr. Sleessen naar Nieukerke, 1,000 fr. Voorme- zeele naar de kalchiede van IJperen op Belle, 1,000 fr. Boesinghe naar Langemarck, 2,500 fr. Reninghelst naar Vlamertinghe, 1,000 fr. - Kemmel naar Wytschaete, 1,500 fr. Gheluwe naar DadïZeele, 4,000 fr. Langemarck naar Poelcapelle, 1,000 fr. Sleessen naar Steenbrugge, 4 ,000 fr. Watou naar Poperinghe, 1,000 fr. Boesin ghe naar de brug op de Vaart, 500 fr. Bizet naar Klein Vlaanderen, 4,000 fr. Bij besluit van den heer Minister van Justicie is er aan de stad Waasten eene hulpsom toegestaan vau 4,000 fr., tot het oprichten van een oud-mannengesticht. KUNSTMEIJWS. In 4870 zal het groot konkoers van Schilderkunst (Prijs kamp van Rome) te Antwerpen plaat hebben, voor de belgi- sche artisten nog geen 30 jaren bereikt hebbende den dag der opneming, (Maandag 4 April, 's middags). Om mede te kunnen dingen moet men door zijnen kerstenbrief of zijne na turalisatie zijne nationaliteit vaststellen in de aanvraag bij den Bestuurder mondeling of schriftelijk geteekend door den burgmeester of zijn afgevaardigde. De aanvragers moeten hun juist adres opgeven, alsook waar hij zijne studiën gedaan heeft en van welke akademie of atelier hij leerling is. Alles moet vóór 19 Blaart geschieden. De overwinnaar zal gedurende 4 jaar een pensioen van 3,500 fr. genieten, om zijne studiën op den vreemde voor te zetten. De jurij mag een tweede prijs van 300 fr. en eene eermel- ding, in 't geval, toekennen, afzonderlijk aan een of verdeeld onder verscheide zoo wel voor den prijs als voor de eermel ding. Samenspraak tusschcii een verstandig I>oer- ken en eenen Pastor. Het boerken Wy hebben veel aan onzen burgemeester verloren, Blynheer de pasloi; sedert dat hy gestorven is, gaat alles hier het onderste boven in ons dorp- De pastor. Och hy was toch de oprechte man niet, uw burgemeester hij had maar weinig devotie, anders zou bij wel eeu gedeelte van zijne groote fortuin aan de kerk ge maakt hebben. Het boerken. Blaar wat doet de kerk toch met al dat geld De pastor. Wel, goede werken, vriend Het boerken. Zoo, goei werken nu weet ik er alles van. Luister Mijnheer de pastor over eenige jaren stierf onze oude tante; wij neven en nichten, die allen simpel werk- menschen zijn en gelijk slaven moeten arbeiden om 't een ein de van het jaar aan't andere te knoopen, wij dachten daar eenen goeden stuiver te trekken doch hoestonden wij te zien toen de notaris ons zegde, dat matantje alles aan de kerk bad gemaakt. En dan zagen wij des zondags nadien hear diaman ten hart,hare kettingen en goudwerk aan het lievevrouwen beeld hangen, en dan kreesch mij het hart als ik nadacht met hoeveel menschel) wij hadden kunnen gelukkig zijn, als wij al dat erfgoed, dat ons toch rechtveerdig toekwam, hadden mo gen deelen. Dat waar een goed en deugdelijk werk geweest, M. de pastor, zonder dat gij dit kwalijk neemt, en daarmede zou onze tante tien keers beter den hemel verdiend hebben dan met haar fortuin aan de kerk te geven en hare juweelen aan een houten of steenen beeld te doen hangen - Dus van onzen burgemeester behoeft gij geen kwaad te zeggen, Slijheer de pastor hij was een braaf en treffelijk man, en hij heeft gedaan wat hij doen moest. De pastor zweeg als een graf en trok er aanstonds van door. Dit verhaal is waar gebeurd in eene gemeente waar de boertjes zuiver vlaamsch spreken en in het geheel niet vervro- zen zijn Blaar dit is ook genoeg om van den pastor aanzien en bejegend te worden als een vrijdenker, een religiehater, enz. (recht) vau tleu 3 tot den 10 Uec. GEBOORTEN jjj tezamen, 11. Wenes, Julianus, kleermaker, en Duflou,Ludovica, kentw. Sterfgevallen. Dehollander, Theresia, 71 j., zond. b., wed. van Francis- cus Fiers, Elverdingstraat. Gaston, Ludovicus, 46 j., timmerman, echtg. van Theresia Leroy, Rijselstraat. Tem- pelaere, Felix, 22 j., wever, ongeil., Sleenenstraat. Turck, Siaria, 43 j., zond. b., echtgenote van Fidelis Lalous, Sterre- straat. Vlaemynck, Victoria, 17jspinster, ongehuwd, Lange Thouroutstraat. Burgerlijke Codslmizeii vau IJtpereu.

De Toekomst (1862-1894) | 1869 | | pagina 2