Stads Nieuws. Briefwisseling dei' Toekomst. Katholijke bestuurw ij ze het godsdienstig onderwijs uit de scholen te ban nen, terwijl zij weigerde hetzelve legen vergoeding op haar te nemenwat meer is, men heeft haar van de vrijheid, welke zij geniet, een beklagelijk misbruik zien maken, om het land met nieuwsbla deren, die ware sehandsehriften zijn, te bedekken; daarin hoont en beledigt zij dagelijks al dat treffe lijk is alles wordt aangewend om geestelijke ge nootschappen in te richten, geld in te zamelen en, arglistige bedriegers worden aan de godvruchtig heid ais voorbrengsels van mirakels aanbevolen en vereerd. Wij vragen dus of in tegenwoordigheid van eene handelwijze, met de voorschriften van het Evangelie zoo tegenstrijdig, of het te verwonderen is dal het getal vrijdenkers dagelijks aangroeit. Men verzekert dat de Bisschop van Brugge nog maals eenen onbekenden vreemdeling aan de kie zers van h^t arrondissement Rousselaere heeft aangewezen om fals Senateur, in plaats van den overleden heer De Robiano, de Bisschoppen van Belgie in bet Senaat te vertegenwoordigen. Dat verwondert ons in geencr wijze; indien Monseigneureenen Senateur van zijnen papegaai wilde maken, de onafhankelijke kiezers van Rous selaere zouden hem gewillig die voldoening geven. Waarom niet? Caligula maakte wel eenen Sena teur van zijn peerd IJperen, 43" Januari 1870. Een onzer stadsgenoten, de heer Anatool Liégeois, kerlmg-heeldhouwer, komt in de Blauwe Zaal ten onzen Stadhuize twee zijner gewrochten tentoontesteüen. Het eene is eene figuur in plaaster (een jongeling verbeeldende welk het sap uit eenen druiventak duwthet ander een hercuui in hout gesneden. Ahvie eenigzins de schoone kunsten bemint zal het werk gaan bezichtigen van een kind onzer stad die zijne eerste stappen in de kunstwereld waagt. Be Vlaasïisclse Sier. Deze Maatschappij gaat morgen, Zondag, 16 dezer, hare beurt vervuilen op het Fes tival van Tooneelkunst te Veurne. Zij voert de volgende stuk ken op Een man die de broek draagt, 99 Beesten en één Boer, en het Badmeisje. Zooals de ijverige Sterreleden hier ter stede hun publiek hoogst voldoen, valt het te denken dat de Veurnaren een ver makelijken avond zullen doorbrengen. Dezelfde Maatschappij geeft alhier op Stadstooneel eene uitgelezene vertooning op Zondag 25 dezer (zie onze bekend makingen). l>e knust- en Icttcrkrins. Deze Kring begint dit jaar zijne openbare en kosjelooze volksvoordrach ten met eene op Den toestand van de Belgische volksklas door den heer Ecrevisse. (Zie onze annoncen). Zaterdag avond, t a dezer, geeft het muziek der Pom piers een concert in de zaal der Concorde. Luitenant-kolonel Terrsen, der artillerie, is kolonel benoemd. Bij koninklijk besluit van den TA december zijn de vol gende hulpsommen toegestaan 8,000 fr. aan de kerkfabriek van Sl. Maartens, te IJperen 5,844 fr. 52 c, aan de kerkfabriek van St. Pïeters, te IJperen 2,000 fr. aan de kerkfabriek van St. Medardus, te Wervick. In den nacht van 29-50 december, zijn dieven in de kerk te Vlamertinghe gedrongen, bij middel van eenen ladder die zij uit een in opbouw zijnde huis, behoorende den heer doktor Antony, genomen hadden Men heeft de bussen in de kerk verbrijzeld gevonden en het geld ontvreemd het taber nakel was opengebroken. Zij hebben ter plaats een groot ines gelaten. De gemeenteoverheid heeft een onderzoek begonnen. Poperinghe, 5 Januari 1870. Het is niet te verwonderen dat onze katholijke stadsmees- ters dol en racend zijn tegen de herkiezing van onzen ge meenteraadsheer M. Van Merrishet is niet te verwonderen dat hun advokaut, het Nieuwsblad, tegen dien heer gansch zijn repertorium van lasteringen en krapuleuze spreuken uitbraakt rn de waarde der betwiste stenabrieftjes door bij gevoegde leugens zoekt te vernielen: de harde oppositie welke zij in gezegden heer ontmoeten geeft hiervan een klaren uitleg en doet de dolheid verstaan van den kathoiijken boel. Onze firianciëbestuurders die de gewoonte hadden van het geld der stad, der weldadigheidsgestichten en der schatplich- tigen te handelen naar goeddunken, hoopten, door de verwij deringvan M. Van Merris, op welke zij vast rekenden, in hunne gemakkelijke bestunrwijze te kunnen volherden, en zijn de verledene week, ter gelegenheid van de beraadslaging over den budjet der stad, opgekomen met gemeentelasten waarvan zij de gegrondheid niet konden rechtveerdigen. Tot nu had de stad groote subsidiën toegedragen aan den Disch en de ïlospicen tot het aanvullen van den deficit dezer twee administration van weldadigheid, en de Burgmeester die met de leden dier administratien maar één en hetzelfde lichaam uitmaakt, wilde nogeens aan de stad een last opdringen van rond de 15,000 fr. ten titel van subsidie aan voormelde arm- gestichten. He wel M. Van Merris vond in den budjet van den Disch eene uitgaaf van omtrent 8,000 fr. waarvan men geen het minste bewijs kon geven Op zijne ondervragingen een raadslid antwoordde dat die som m de handen gelalen was van de dischmeesters oiii volgens hunne bescheidenheid aan de noodhebbenden uitgegeven te worden, 't zij in gelde, 't zij in kleedïngstukken of andere voorwerpen, en dat het onmogelijk was van note te honden van al die verschillige uitgaven. Ik weet het, hernam M. Van Merris,aan den eenen behoef- tigen, die zonder werk staat of eenen zieke in huis heeft, men geeft uit zijne broekbeurs vijf sous, tien sous of een frank, en, als de dischmeester niet te huis is, zijne vrouw doet eene greep in haren winkeltoog; aan den andere men geeft geld voor het koopen van eene bloes, een paar schoenen of een paar kloefen, en men zendt hem naar een aangewezen winkel; aan een derde men geeft een voorwerp uit zijn eigen winkel, dewijl al de dischmeesters winkeliers zijn. Maar, voegde hij er bij, die heeren kunnen het bedrag yan hun uilgevensgeld niet waarderen zonder het te vegelijken met de som die huil toevertrouwd is, en zonder in hun huis hiervan nauwkeurige rekening te houden. Waarom mogen wij dan die huisreke ningen hier niet zien Zoolang geene voldoening aan mijne gerechtigde vraag zal gegeven worden, ik zal mijne goedkeu ring aan den bugjet weigeren. Om aan deze onregelmatige uitgaaf een hulpmiddel te brengen,M. Van Merris stelde voor dat, even als men op zijne voorgaande voorstellen de leveringen van het brood en het vleesch in aanbesteding gegeven had, men ook al andere voorwerpen, die eene uitgaaf van verschelde honderd fran ken konden bereiken, zoude in aanbesteding stellen, 't Is een middel, zeide hij, om aan al de neringdoeners der stad, en niet aan eenige lievelingen, de gelegenheid te verschaffen van de aannemingen te doen, en om tevens meer spaarzaamheid in de financiën der stad te verwezenlijken. Eene andere onverstaanbare rekening waarvan M. Vanf Merris uitleg gevraagd heèft, 't is die der twee apothekers die elk drijmaandelijks de noodige medicamenten leveren voor de behoeftige zieken en waarvan de eene katholijk is en de andere liberaal. M. Van Merris had bemerkt dat de rekenin gen van den eerste, zoowel bij de Rospicen als bij den Disch, alle jaren merkelijk hooger waren dan die van zijnen libera len collega, tot zoo verre dat de rekeningen van het verleden jaar een verschil opleverden van rond de 600 franks ten voordeele van den kathoiijken apotheker. Men heeft hem op deze kwestie geen voldoendere uitlegging kunnen geven dan op die van de bovengemelde 8,000 franks. Wij vinden dat de opmerkingen van M. Van Merris zeer gegrond zijn en dat men, in eene stad die 33®,©00 fr. schulden heeft en op het punt is van nog een nieuwen em- prunt te vragen om de schulden op een rond sommetje van 400,0©® ï's". te brengen, wel een weinig mag gade slaan op de jaarüjksche uitgaven die altijd door dezelfde handen ge daan worden. Maar deze konfrol staat onze gewoonlijke pen ninghandelaars niet aanzij zouden liever eenen gemeenteraad hebben zon der uppos ilie en van zuiver katholijk bloed, ten einde, in het belang van den Godsdienst, de ruïne der stad te mogen voltrekken. Vandaar de gramschap tegen M. Van Merris, vandaar de sparteling van den advokaat Nieuwsblad. O beklagelijk kiezerskorps! O onnoozele meerderheid! X. Jf Poperinghe, 12 Januari 1870. De Foperingsche correspondent der Toekomst, die men over lijd Sluismeester eri s Kluisduivel noemde dien men na derhand aangewezen heeft onder den naam van «Triptrip», en dien men nu op nieuw kom! te herdopen onder den nanm van (i Eskulapius de ter Sluis of enkelijk Eskulap had de verledene week aan de mannen van het Nieuwsblad eene stoute vraag gedaan. Handelende van de vervolging der pries ters door de liberalen, hij deed opmerken dat de hedendoags- che opvolgers der Apostelen, in hunne hoedanigheid van Mon seigneurs, op de wereld een koninklijk bestaan hadden en dat al de onkosten van hun geestelijk gezag door den Staat be taald waren; hij toonde hoe dik en hoe vet overal de kanoni- ken, dekens en pastors waren, en na bewezen te hebben, dat in het algemeen, de priesters, die overal het beste brood en het beste vleesch eten, de gelukkigste menschen der wereld waren, hij vraagde waarin die vervolgingen bestonden waar tegen men noodig geoordeeld heefteen Concilie op te roepen. Wil men welen wat de gezalfde schrij velaar van het Nieuws blad op deze vraag antwoord? Zie hier zijne tegenspraak M. Eskulap met al zijn verstand zou willen dat het Gou vernement, dat krachtens de Grondwet gehouden is de Bis schoppen eene jaarwedde te betalen, die betalingen opschorse. Weet hij niet dat ons gouvernement daar.eene restitutie doet voor ai de kerkgoederen dewelke het van de Kerk gestolen heeft enz, Zulke jesuitieke en kwaadtrouwige antwoord die maar ge maakt wordt om aan den neus te knoopen der sukkelaars die de Toekomst niet mogen lezen en die naar Triptrips winkel niet mogen gaan, heeft geene wederlegging noodig. Aii, dien leugenzak Ah, dien politieken zondevergever! Eskulap de ter Sluis. Bij koninklijk besluit van 4januari is de heer G. Boucquey, kandidaat-notaris te Poperinghe, notaris ter verblijfplaats dier stad benoemd, in vervanging van den heer Vandenbogaerde ontslaggever. Maandag morgend, omtrent 8 1/2 ure, is in statie te Brugge een zeer bejammerensweerdig ongeluk voorgevallen. De stoomketel van het machien,gereed zijnde om met den trein langs den ijzeren weg van Westvlaanderen van Brugge op Kor- trijk te vertrekken, is eensklaps met groot gedruisch gespron gen en de stukken ervan zijn tot op eenen grooten afstand hui ten de statie geworpen. Men heeft onder ander een groot stuk- ijzer, op den zolder van de estaminet de Kuoo.y, in de Bouverij- straat, gevonden, welk nog zoo gloeiende was, dat men in allerhaast water heeft moeten aanbrengen om den reeds bran denden planken vloer te blusschen. Andere daar omtrent staan de huizen hebben insgelijks vele schade aan deuren en vensters geleden.Het bedroevendste van al is dat de' stoker,vna dit ma chien, de genaamde Augustus Van Mullem, ongehuwd, oud 27 jaar wonende in den Meersch, in flarden is gerukt geworden. Men heeft zijn verscheurd lijk opgenomen en naar het hospi taal gedragen. De machinist, Ch Gillemon, wonende in Gheer- wijnstraat, die zich insgelijks op het lokomotief bevond, is bijna zonder vervvoudiogen op den tender geworpen, en b'- wusteloos naar zijne woning overgebracht. Een ander nevens het locomotief staande machinist, met naam Ilenri Dotseiaare, is al zijne kleederen verbranden buiten kennis opgenomen. Van het locomotief is er niets anders dan verbrijzelde stukken kun nen opgenomen worden. Men beweert dat het bersten van den stoomketel aan de overmaat van damp moet worden toegeschre ven. u Het beroepshof van Gent heeft maandag morgend een vonnis uitgesproken, waarbij de vrijspraak der rechtbank van Kortrijk gewijzigd wordt en de onderpastor Van Eecke tot 2 maanden gevangenis en 100 fr. boete wordt veroordeeld, voor aanrandingen, op den predikstoel, legen daden van het ce- mcentebestuur van St. Denijs. Prins Pterre-Napoleon Bonaparte, zoon van prins Lucien Bonaparte, komt te Parijs aangehouden te worden, voor moord op M. Victor Noir, die bij hem was geltomen, ais getuige, van wege M. Rochefort, of, naar melde.i andere tijdingen, wegens M. Pascal Grousset, met wie prins Picrre-Napoleon in tweege vecht moest treden. Ten gevolge van eene hevige woordenwis seling is M. Victor Noir door den prins met een pistoolschot gedood. Het officieel blad van Parijs van gisteren, li januari bevestigt de aanhouding. Ziehier eenige statistieke inlichtingen, ontleend aan het jaarboek van de koninklijke sterrenwacht te Brussel, voor 1870 uitgegeven door M. Quetelet. Den oI december 1808 bedroeg de bevolking van het ko ninkrijk 4,961,644, waarvan 1,858,058, in gemeenten van 5,000 inwooiiers en daarboven, en 3,105,606, in gemeenten van minder dan 5,000 inwoners. De bevolking der negen hoofdsteden van provincie bedroeg 626,721 inwoners. Het getal der geboorten (doodgeboren niet bij begrepen) beliep tot 156,154, enditder overlijden 107,556, wat een overschot laat van 48,578 geboorten. Er stierven 54,071 jongelingen 50,47! jonge dochters 14,031 gehuwde mannen 15,081 gehuwde vrouwen 7,075 weduwenaars 16,902 weduwen. Dit geeft 55,175 overlijden* van het mannelijk en 52,o81 van het vrouwelijk geslacht. Er was 1 geboorte op 51. 8 inwoners en 1 sterfgeval op 46. 1. In 1866. jaar der cholera, was er I sterfgeval op 55 inwo ners. Tegen 1 vrouwelijke geboorte telde men 1.06 mannelij ke. In de steden was de betrekking der wettige tegen de on wettige geboorten van 8.9, op den buiten van 20.8. In 1868 werden er 56,271 huwelijken gesloten en 60 echt scheidingen uitgesproken. Brabandt komt in deze laatste voor 29 en Luik voor 15. NIEUWS UIT POPERINGHE. De heer Benjaminus-Cornelus-Josephus Maes, Koorden draaier, Herbergier en Koopman in Hoppe, is Zondag laatst gekozen geweest, met eenparige stemmen, als Voorzitter der Maatschappij ROEYSCHE BARRARISTEN, en de heer Bene- dictus Caron, Hoppezakker, als Adjudant-Porte-Drapeau van dezelfde maatschappij. (Medegedeeld).

De Toekomst (1862-1894) | 1870 | | pagina 2